Çok İlginç Bir Toprak Araştırması..

Smokycat

Müptezel
Konularımı okuyan forumdaşlar bilirler, kafayı yerli malzemelerle mari yetiştirmeye takmış durumdayım, özellikle toprak ve besin konusuna önem veriyorum, bugün nette dolanırken 3 uzmanın beraberce yaptığı çok ilginç bir araştırmaya rast geldim, piyasada satılan 18 değişik bitki toprağını araştırıp tablolar çıkararak kıyaslamışlar, listede AN ve BB yok ama onlardan çok daha pahalı olan Compo Sana var, sonuçta bitki yetiştirmek için en uygun toprağın nedenleri ve kıyaslamalarla Gartengold marka ürün olduğunu belgelemişler, bu markayı aradım, 20 litre paketi 46 TL fiyatlı, AN ve BB den %23 Compo Sana'dan %60 daha ucuz, ilginç olan bir diğer nokta diğer toprak aramalarımda yorum yapanların az ya da çok bir bölümü toprakları çeşitli nedenlerle kötü bulmuşlardı, Gartengold müşterilerinden kötü yorum yapan yok alan herkes memnun ve ben de denemeye karar verdim, araştırmayı da ekledm arzu edenler inceleyebilir.. https://easyupload.io/inlk94

Firmanın toprağı tanıtımı şöyle:

Gartengold Genel Kullanım Organik Torf 20 Litre

Genel Kullanım Organik Torf
Vermikulit +Perlit+Humus katkılı hazır saksı bahçe toprağı Çiçek bakımı, hobi bahçeciliği,fide, fidan, sebze üretimi için en uygun karışım düşünülerek hazırlanmış bir doğal topraktır. Profesyoneller için aranan bir karışım olduğu gibi hobi kullanımı için idealdir.

Torf Nedir?
Nemli ve çok yağış alan, yaz sıcaklıklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin kısmen çürümesi ve kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur. Azot bakımından oldukça zengindir. Kendi hacminin yaklaşık 20 katına kadar su tutma kapasitesine sahiptir. Gevşek yapısı sebebiyle hava iletkenliği yüksektir.

Neden Bu Toprak Karışımını seçmeliyim?
• Organik Tarım için özenle hazırlanmış bir karışımdır.
• Kirek ve Tuz içermez.
• Karışımına Vermikulit ve Perlit eklenerek su tutma kapasitesi ve drenaj özelliği en yüksek hale getirilmiştir.
• Hindistan cevizi toprağı ( cocopeat ) eklenerek hava iletkenliği artırılmıştır.
• Tamamen sterildir, Taş ,tahta yabancı tohum , mantar , nematod ve benzeri hastalık etmenlerini ihtiva etmez.
• Bu toprak karışımın pH’sı ayarlanmış ve başlangıç gübresi ilave edilmiştir.
• Bitkiler için gerekli tüm iz elementler radigen plus ile ilave edilmiştir. Kullanım Yerleri:
• Tohum yetiştirme
• Fide yetiştirme
• Çim alanlar
• Salon ve süs bitkileri
• Çiçekli Bitkilerde,
• Hobi bahçeciliği
• Bahçe Teras ve balkonda Sebze yetiştirme
• Çit bitkileri ve Ağaç dikerken altlık olarak
• Mantar yetiştirmede örtü toprağı olarak
• Verimsiz alanların kazanılması ve toprak islahında
• Bahçe, teras,balkon bitki ve çiçeklerinin peyzaj uygulamalarında.

Kimyasal Değerleri:
Ayrışma Derecesi:(decomposition) : H2-H5 Yapı: fine 0-40mm pH değeri yaklaşık: 5,9 – 6,4 Porosity Ağırlığının %90 -95 Hacim Ağırlığı(g/l) kuru halde yaklaşık: 60-70 g/l Organik Madde Oranı (kuru halde): % 95-99 Nem oranı: %40-50 Hava iletkenliği Oranı: %16-55 EC elektrik iletkenliği: % 0,30-0,37 Gübre oranı(NPK fertilizer) :1.0g/l Bitkilerin alabileceği çözülen besinler( VDLUFA uyarınca) Azot(N) yaklaşık: 100-180 mg/l Fosfor(P2O5):120-200 mg/l Potasyum( K2O) yaklaşık 140-220 mg/ Bor, demir, bakır, manganez ve çinko gibi tüm gerekli iz elementlerle birlikte. "

Son düzenleme:

sakatat

Üye
Konularımı okuyan forumdaşlar bilirler, kafayı yerli malzemelerle mari yetiştirmeye takmış durumdayım, özellikle toprak ve besin konusuna önem veriyorum, bugün nette dolanırken 3 uzmanın beraberce yaptığı çok ilginç bir araştırmaya rast geldim, piyasada satılan 18 değişik bitki toprağını araştırıp tablolar çıkararak kıyaslamışlar, listede AN ve BB yok ama onlardan çok daha pahalı olan Compo Sana var, sonuçta bitki yetiştirmek için en uygun toprağın nedenleri ve kıyaslamalarla Gartengold marka ürün olduğunu belgelemişler, bu markayı aradım, 20 litre paketi 46 TL fiyatlı, AN ve BB den %23 Compo Sana'dan %60 daha ucuz, ilginç olan bir diğer nokta diğer toprak aramalarımda yorum yapanların az ya da çok bir bölümü toprakları çeşitli nedenlerle kötü bulmuşlardı, Gartengold müşterilerinden kötü yorum yapan yok alan herkes memnun ve ben de denemeye karar verdim, araştırmayı da ekledm arzu edenler inceleyebilir.. https://easyupload.io/inlk94

Firmanın toprağı tanıtımı şöyle:

Gartengold Genel Kullanım Organik Torf 20 Litre

Genel Kullanım Organik Torf
Vermikulit +Perlit+Humus katkılı hazır saksı bahçe toprağı Çiçek bakımı, hobi bahçeciliği,fide, fidan, sebze üretimi için en uygun karışım düşünülerek hazırlanmış bir doğal topraktır. Profesyoneller için aranan bir karışım olduğu gibi hobi kullanımı için idealdir.

Torf Nedir?
Nemli ve çok yağış alan, yaz sıcaklıklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin kısmen çürümesi ve kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur. Azot bakımından oldukça zengindir. Kendi hacminin yaklaşık 20 katına kadar su tutma kapasitesine sahiptir. Gevşek yapısı sebebiyle hava iletkenliği yüksektir.

Neden Bu Toprak Karışımını seçmeliyim?
• Organik Tarım için özenle hazırlanmış bir karışımdır.
• Kirek ve Tuz içermez.
• Karışımına Vermikulit ve Perlit eklenerek su tutma kapasitesi ve drenaj özelliği en yüksek hale getirilmiştir.
• Hindistan cevizi toprağı ( cocopeat ) eklenerek hava iletkenliği artırılmıştır.
• Tamamen sterildir, Taş ,tahta yabancı tohum , mantar , nematod ve benzeri hastalık etmenlerini ihtiva etmez.
• Bu toprak karışımın pH’sı ayarlanmış ve başlangıç gübresi ilave edilmiştir.
• Bitkiler için gerekli tüm iz elementler radigen plus ile ilave edilmiştir. Kullanım Yerleri:
• Tohum yetiştirme
• Fide yetiştirme
• Çim alanlar
• Salon ve süs bitkileri
• Çiçekli Bitkilerde,
• Hobi bahçeciliği
• Bahçe Teras ve balkonda Sebze yetiştirme
• Çit bitkileri ve Ağaç dikerken altlık olarak
• Mantar yetiştirmede örtü toprağı olarak
• Verimsiz alanların kazanılması ve toprak islahında
• Bahçe, teras,balkon bitki ve çiçeklerinin peyzaj uygulamalarında.

Kimyasal Değerleri:
Ayrışma Derecesi:(decomposition) : H2-H5 Yapı: fine 0-40mm pH değeri yaklaşık: 5,9 – 6,4 Porosity Ağırlığının %90 -95 Hacim Ağırlığı(g/l) kuru halde yaklaşık: 60-70 g/l Organik Madde Oranı (kuru halde): % 95-99 Nem oranı: %40-50 Hava iletkenliği Oranı: %16-55 EC elektrik iletkenliği: % 0,30-0,37 Gübre oranı(NPK fertilizer) :1.0g/l Bitkilerin alabileceği çözülen besinler( VDLUFA uyarınca) Azot(N) yaklaşık: 100-180 mg/l Fosfor(P2O5):120-200 mg/l Potasyum( K2O) yaklaşık 140-220 mg/ Bor, demir, bakır, manganez ve çinko gibi tüm gerekli iz elementlerle birlikte. "
denemeye değer nerden temin edebiliriz

essek

Üye
araştırmalarını gerçekten keyifle okumaktayım. toprak ve gübre konusunda ciddi ciddi fikirler veriyosun üstadım. ilk toprak siparişim bu olacak

sakatat

Üye
beyler bu toprak şişirilmiş balon olmasın? @Smokycat araştırmaların iyi ama her ucuz veya övülmüş ürünlerede atlamamak lazim bence :) çünkü deneme yaparak anlaşılır ancak bu ürünler

Smokycat

Müptezel
beyler bu toprak şişirilmiş balon olmasın? @Smokycat araştırmaların iyi ama her ucuz veya övülmüş ürünlerede atlamamak lazim bence :) çünkü deneme yaparak anlaşılır ancak bu ürünler
Şişirilmiş mi? Araştırmayı oku, kimlerin yaptığına bak, sonra da nette dolaşıp bu toprağı alanların yorumlarına bak, zaten deneme yapmadan nasıl anlayacağız neyin şişik olduğunu:), ben deneme yapıp sonucu sana söylerim ama bu sefer de smoky topraktan komisyon alıyor da mı şişiriyor acaba diye işkillenebilirsin belki:)..

sakatat

Üye
Şişirilmiş mi? Araştırmayı oku, kimlerin yaptığına bak, sonra da nette dolaşıp bu toprağı alanların yorumlarına bak, zaten deneme yapmadan nasıl anlayacağız neyin şişik olduğunu:), ben deneme yapıp sonucu sana söylerim ama bu sefer de smoky topraktan komisyon alıyor da mı şişiriyor acaba diye işkillenebilirsin belki:)..
tabiki de öyle birşey düşünmem seni muazzam mutlulukla takipteyiz abi. işin detayına inip farklılıklar yaratmak tabikide çok önemli bir şey ama en azından kullanmadığımız bi ürünü daha test etmeden, üreticinin verdiği bilgilere dayanarak şişirerek insanlara aktarmak biraz riskli çünkü eger kötü bi malzemeyse bir sürü insan bunu denemiş olucak ve emekleri çöpe gidicek. en azından kullandığımız ürünün veya kullanan kişiden 1.ağızdan bilgisini aldığımız ürünü insanlara önermek daha iyi olur bence.

Smokycat

Müptezel
1.ağızdan bilgisini aldığımız ürünü insanlara önermek daha iyi olur bence.
Benim yazımdan insanlara önerme yaptığım sonucu çıkarttığın anlaşılıyor, "sen ne anlattığını sanırsan san anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır" diye boşuna söylememişler, ben senin anladığını anlattığımı sanmıyordum, kimbilir belki de bendedir hata:)..

sakatat

Üye
Benim yazımdan insanlara önerme yaptığım sonucu çıkarttığın anlaşılıyor, "sen ne anlattığını sanırsan san anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır" diye boşuna söylememişler, ben senin anladığını anlattığımı sanmıyordum, kimbilir belki de bendedir hata:)..
estafurlah hata yok saygım sonsuz sana büyük üstad kusurum varsa affola

Smokycat

Müptezel
kusurum varsa affola
Af edecek bir şey yok sevgili kardeşim, belki de diğer yazdıklarımı okumadığın için pek anlayamadın, ben bırak yetiştirmeyi içmede bile acemi biriyim, rahatsızlıklarım için ara sıra kullanırım, pandemiden dolayı sıkıntıdan sardım bu işlere, araştırmacı kişilikte olduğumdan ve birkaç yabancı dil bildiğimden özellikle besin ve toprak üzerine araştırmalar yaparak bulguları forumdaşlarla paylaşıyorum, buraya yazdığım her bilgiyi en az üç kaynaktan araştırarak ve gerekirse kıyaslamaları yaparak naklediyorum, okuyanlar da kendilerine göre yorumluyorlar senin de yaptığın gibi, tekrar ediyorum growing konusunda önerilerde asla bulunamam çünkü hiç yapmadım, sadece araştırma sonuçlarıdır yazdıklarım, verdiğim bilgilerle ne yapacağın veya ne yapmayacağın tamamen sana kalmış. Bu arada Gartengold toprak siparişini verdim, umarım birkaç ay içinde sana iyi haberler verebilir, bu defa gerçekten önerebilirim..

bossx

Yeni üye
Araştırman ve paylaşımın için teşekürler ederim hocam ben toprak sipariş edeceğim biobizz doğal diye biliyorum içeriği all mix alacağım tavsiye eder misin şimdilik ya da var mı başla tavsiye edebileceğin?

essek

Üye
Af edecek bir şey yok sevgili kardeşim, belki de diğer yazdıklarımı okumadığın için pek anlayamadın, ben bırak yetiştirmeyi içmede bile acemi biriyim, rahatsızlıklarım için ara sıra kullanırım, pandemiden dolayı sıkıntıdan sardım bu işlere, araştırmacı kişilikte olduğumdan ve birkaç yabancı dil bildiğimden özellikle besin ve toprak üzerine araştırmalar yaparak bulguları forumdaşlarla paylaşıyorum, buraya yazdığım her bilgiyi en az üç kaynaktan araştırarak ve gerekirse kıyaslamaları yaparak naklediyorum, okuyanlar da kendilerine göre yorumluyorlar senin de yaptığın gibi, tekrar ediyorum growing konusunda önerilerde asla bulunamam çünkü hiç yapmadım, sadece araştırma sonuçlarıdır yazdıklarım, verdiğim bilgilerle ne yapacağın veya ne yapmayacağın tamamen sana kalmış. Bu arada Gartengold toprak siparişini verdim, umarım birkaç ay içinde sana iyi haberler verebilir, bu defa gerçekten önerebilirim..
baba dün siparişini verdim. bir aksilik olmazsa pazartesi günü bende olacak. incelemelerini yapıp rapor vereceğim.

koala

tembel hayvan
toprak isi ciddi bi balon. arastirmayi paylasmana cok sevindim abi benim görüşümce eğer cannabisin sulanma miktarindan etkilenmeyecek bir torfsa(perlit ve vermikulitle de gayet olur) on numara olur diyorum ilerleyen zamanlarda tecrubelerinizi merakla bekliyorum.

Smokycat

Müptezel
içeriği all mix alacağım
Forumdaki ustalar Biobizz'i de Allmix'i de tavsiye etmiyorlar, hepsi de Plagron Lightmix daha iyi olur görüşünü belirttiler. 25 ve 50 litrelik ambalajlarda satılıyor, ihtiyacın 25 lt ise sadece Growkent'de mevcut 70 TL, 50 lt en hesaplı fiyat Magicplant'da 100 TL. İki marka da organik. Kolay gelsin..

bossx

Yeni üye
Hocam ben
Forumdaki ustalar Biobizz'i de Allmix'i de tavsiye etmiyorlar, hepsi de Plagron Lightmix daha iyi olur görüşünü belirttiler. 25 ve 50 litrelik ambalajlarda satılıyor, ihtiyacın 25 lt ise sadece Growkent'de mevcut 70 TL, 50 lt en hesaplı fiyat Magicplant'da 100 TL. İki marka da organik. Kolay gelsin..
Hocam ben uzun dönemli tohum ekeceğim 1 kez yaptım biraz cahilim mazur görün bildiğim kadarıyla gübreli olan plagron bat toprak veriliyor normal tohuma, autoflower ise light olan veriliyor. hocaların uzun dönem için kullandıkları ve tavsiye ettikleri yegane toprak plagron lightmix değil mi hocam ona göre siparişi iptal edip bunu alayım.

Smokycat

Müptezel
hocaların uzun dönem için kullandıkları ve tavsiye ettikleri yegane toprak plagron lightmix değil mi hocam ona göre siparişi iptal edip bunu alayım.
E ben de onu demişim zaten mesajımda, Plagron Light Mix, uzun dönem kısa dönem fark etmez, fide dikmişsen 2 hafta, tohumu direk dikmişsen 3 hafta sonra beslemeye geçersin, ustaların dediği bu.

Tabii bunlar bitkinin gelişmesine göre değişebilir, ana fikir bitki biraz gelişene kadar beslemeye geçmemek, öncesini light mix hallediyor zaten..

Ü

Üye silindi 20072

Guest
Eline emeğine sağlık,özellikle grow sitelerindeki toprak fiyatları almış başını gidiyor,ben inanıyorum daha uygun fiyatlara daha güzel iş yapacak topraklar var deneye yanıla gorucez,senin deneyim sonrası fikirlerini bekliyor olacağım.:)

Moderatör tarafında düzenlendi:

bossx

Yeni üye
E ben de onu demişim zaten mesajımda, Plagron Light Mix, uzun dönem kısa dönem fark etmez, fide dikmişsen 2 hafta, tohumu direk dikmişsen 3 hafta sonra beslemeye geçersin, ustaların dediği bu.

Tabii bunlar bitkinin gelişmesine göre değişebilir, ana fikir bitki biraz gelişene kadar beslemeye geçmemek, öncesini light mix hallediyor zaten..
Teşekkürler hocam

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • O Omnibuw:
    ******* ** hahahaha ********** **********
  • İstanbul İstanbul:
  • I imerkush:
  • İstanbul İstanbul:
    hahahaha* ********* ***** hahahaha ****** **********
  • I imerkush:
  • İstanbul İstanbul:
    **** *** ***** ***** ******** ***** ****** ***** **** hahahaha*
  • TabldotLife TabldotLife:
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    hahahaha *** ***
  • K kujo07:
    ****** ** hahahaha ** ***** ******** ***** hahahaha*
    ***** *** ** ********* ********* ******* **** ******* ******** ****** ******* ********* **** *** ***** ***** ******** ***** ****** ***** **** *****
  • K kujo07:
    ***** hahahaha**
  • O Omnibuw:
    **** *** ***** ***** ******** ***** ****** ***** **** ********* **** ******* ****** ********** ******** ********** **** *** hahahaha*** ********* ** hahahaha* ******* **** ********* ********
    hahahaha ** ******* ****** ******** ** ***** ****** ** hahahaha ** ***** ******** ***** hahahaha*
  • İstanbul İstanbul:
    ****** hahahaha*** ********* *** ** ********* ********* ******* **** ******* ******** ****** ******* *********
    **** ** ***** ********* ******** hahahaha*** ****
  • K kujo07:
    ********** ****** hahahaha****** *** ***** ***
  • İstanbul İstanbul:
    ** ****** ********* ** ***** ********* **
  • K kujo07:
    ******** ****** ***** ****** **** ******** ********* hahahaha**
  • K kujo07:
    ******** ***** hahahaha *** ** ****** **** ****** ******* ********* **** ********
    *** ****** ** ****** ***** ******* ***** ******** ****** ******** ***** ****** hahahaha
    **** hahahaha ********* **** ******** ********
    TroubleStyla TroubleStyla: *** ****** *** ** ******