Çok İlginç Bir Toprak Araştırması..

Ü

Üye silindi 23498

Guest
Perlit ekle dostum %20 essek gibi kuruyacaktir.
Ayrıca sen tecrübeli birisin sanırım arkadaşının saksilarini gördün mü?
Hersey yolunda mi kumaş mi airpodmu plastik mi.
Sürekli kullandığım biobizz son growumda kurumadı saksıya delik deşik ettim minik vantilatorler vurdum sorunu cozebildim.
Yani diğer etkenlerde önemli.
Kankacım perlit eklersek su tutma kapasitesi daha fazla artmazmı. Zaten kurumuyor toprak. Saksıları plastik bildiğimiz standart saksı. Daha önce aynı saksıda biobizle yapmıştı sıkıntısını yaşamadık. Bu arada ben hala kullanmadım toprağı

Ü

Üye silindi 23498

Guest
Abd de yaşayan Bi arkadaşım orada en çok kullanılan ürünün fox farm diye Bi ürün olduğunu söyledi.
Keşke çeşitlilik daha fazla olsa. Ama ne yazık ki kısıtlı seçenek.

Aslında growkentteki çeşitlilikte bize yeterdi ama maalesef sakıncalı oldu oradan alışveriş

İstanbul

Müptezel
Konularımı okuyan forumdaşlar bilirler, kafayı yerli malzemelerle mari yetiştirmeye takmış durumdayım, özellikle toprak ve besin konusuna önem veriyorum, bugün nette dolanırken 3 uzmanın beraberce yaptığı çok ilginç bir araştırmaya rast geldim, piyasada satılan 18 değişik bitki toprağını araştırıp tablolar çıkararak kıyaslamışlar, listede AN ve BB yok ama onlardan çok daha pahalı olan Compo Sana var, sonuçta bitki yetiştirmek için en uygun toprağın nedenleri ve kıyaslamalarla Gartengold marka ürün olduğunu belgelemişler, bu markayı aradım, 20 litre paketi 46 TL fiyatlı, AN ve BB den %23 Compo Sana'dan %60 daha ucuz, ilginç olan bir diğer nokta diğer toprak aramalarımda yorum yapanların az ya da çok bir bölümü toprakları çeşitli nedenlerle kötü bulmuşlardı, Gartengold müşterilerinden kötü yorum yapan yok alan herkes memnun ve ben de denemeye karar verdim, araştırmayı da ekledm arzu edenler inceleyebilir.. https://easyupload.io/inlk94

Firmanın toprağı tanıtımı şöyle:

Gartengold Genel Kullanım Organik Torf 20 Litre

Genel Kullanım Organik Torf
Vermikulit +Perlit+Humus katkılı hazır saksı bahçe toprağı Çiçek bakımı, hobi bahçeciliği,fide, fidan, sebze üretimi için en uygun karışım düşünülerek hazırlanmış bir doğal topraktır. Profesyoneller için aranan bir karışım olduğu gibi hobi kullanımı için idealdir.

Torf Nedir?
Nemli ve çok yağış alan, yaz sıcaklıklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin kısmen çürümesi ve kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur. Azot bakımından oldukça zengindir. Kendi hacminin yaklaşık 20 katına kadar su tutma kapasitesine sahiptir. Gevşek yapısı sebebiyle hava iletkenliği yüksektir.

Neden Bu Toprak Karışımını seçmeliyim?
• Organik Tarım için özenle hazırlanmış bir karışımdır.
• Kirek ve Tuz içermez.
• Karışımına Vermikulit ve Perlit eklenerek su tutma kapasitesi ve drenaj özelliği en yüksek hale getirilmiştir.
• Hindistan cevizi toprağı ( cocopeat ) eklenerek hava iletkenliği artırılmıştır.
• Tamamen sterildir, Taş ,tahta yabancı tohum , mantar , nematod ve benzeri hastalık etmenlerini ihtiva etmez.
• Bu toprak karışımın pH’sı ayarlanmış ve başlangıç gübresi ilave edilmiştir.
• Bitkiler için gerekli tüm iz elementler radigen plus ile ilave edilmiştir. Kullanım Yerleri:
• Tohum yetiştirme
• Fide yetiştirme
• Çim alanlar
• Salon ve süs bitkileri
• Çiçekli Bitkilerde,
• Hobi bahçeciliği
• Bahçe Teras ve balkonda Sebze yetiştirme
• Çit bitkileri ve Ağaç dikerken altlık olarak
• Mantar yetiştirmede örtü toprağı olarak
• Verimsiz alanların kazanılması ve toprak islahında
• Bahçe, teras,balkon bitki ve çiçeklerinin peyzaj uygulamalarında.

Kimyasal Değerleri:
Ayrışma Derecesi:(decomposition) : H2-H5 Yapı: fine 0-40mm pH değeri yaklaşık: 5,9 – 6,4 Porosity Ağırlığının %90 -95 Hacim Ağırlığı(g/l) kuru halde yaklaşık: 60-70 g/l Organik Madde Oranı (kuru halde): % 95-99 Nem oranı: %40-50 Hava iletkenliği Oranı: %16-55 EC elektrik iletkenliği: % 0,30-0,37 Gübre oranı(NPK fertilizer) :1.0g/l Bitkilerin alabileceği çözülen besinler( VDLUFA uyarınca) Azot(N) yaklaşık: 100-180 mg/l Fosfor(P2O5):120-200 mg/l Potasyum( K2O) yaklaşık 140-220 mg/ Bor, demir, bakır, manganez ve çinko gibi tüm gerekli iz elementlerle birlikte. "
Bunu tavsiye edermisiniz YK3 ithal Torf + cocopeat perlit ile. Çiçek, Sebze, tohumu Toprak 43,87 TL yerine 32,90 TL
https://urun.n11.com/toprak/yk3-ithal-torf-cocopeat-perlit-ile-cicek-sebze-tohumu-toprak-P418735314 4

Smokycat

Müptezel
Bunu tavsiye edermisiniz YK3 ithal Torf + cocopeat perlit ile. Çiçek, Sebze, tohumu Toprak 43,87 TL yerine 32,90 TL
https://urun.n11.com/toprak/yk3-ithal-torf-cocopeat-perlit-ile-cicek-sebze-tohumu-toprak-P418735314 4
Araştırmadığım, kullanmadığım bir ürünü tavsiye edemem, ürün açıklamaları bana biraz hikaye anlatma gibi geldi, o kadar uzun laf yerine toprağın tekribini yani içinde neler olduğunu yüzdeleriyle verselerdi yeterliydi, diğer yandan ürüne yorum yapan 544 kişinin 517 kişisi 5 yıldız vermiş, neye göre vermişler bilmem ama içlerinde topraktan anlayanların da olması gerekir. 1 ve 2 yıldız veren yorumlara bir bakın neden şikayetçi olmuşlar.

Ben Gartengold toprağını limon, satsuma, süs biberi, muhtelif kaktüsler, sukulentler, süs çiçekleri gibi birçok değişik bitkide kullandım ve hepsinde olumlu sonuç verdi, bitkiler gayet memnun. Karar sizin..

Ü

Üye silindi 23498

Guest
Kanka bende garten Gold marka aldım suan 10 gunluk 3 kızım var memnunlar gıbi cabukta kuruyor bi sıkıntı yok tavsiye ederim ama perlit eklenmeli içine not düşeyim.
Kankam kaç litrelik saksıdasın? Kaç günde bir sulama yapıyorsun. Dediğim gibi ben hala kullanmadım riske atmak istemiyorum ama elimizdekinin en iyiside bu şimdi

Woppy

Ordinaryüs
Kankam kaç litrelik saksıdasın? Kaç günde bir sulama yapıyorsun. Dediğim gibi ben hala kullanmadım riske atmak istemiyorum ama elimizdekinin en iyiside bu şimdi
Knk sunan 19 lt saksılar da oto white haze tphumlarım var daha 12 günlük 100 w noas LED ampulle bakıyorum 3 bitkinin 2 si 4 cu bogumu 1 bitkide 3 bogumu çıkardı 30 günlük. Olana kadar bu şefleri deneyecegım sonra 240 w qb var elimde ona gececegim toprak 100w LED e göre 2 günde kuruyor ıcerde fan calıstırmadım havalandırma günde 1 kac saaat zaman ayarlı prızle calısıyor. Ben memnunum.

Ü

Üye silindi 23498

Guest
Kankalar bu soruna çözüm olmak adına yazmaya devam ediyorum. Toprak @Smokycat kankanında dediği gibi ekmeğe sür ye o derece tatlı. Lakin sorun çok fazla cocopeat kullanılması. Ben ekstradan alacaktım iyiki almamışım. Daha öncede dediğim gibi toprak su tutma kapasitesi yüksek olmak üzere üretilmiştir. Şimdi elimde eskiden kalma iyi bir marka sade torf vardı. Perlit, vermikülit ve solucan gübresi aldım. Toprağın için karıştırmak geçirgenliği arttırmak adınada leblebi büyüklüğünde ponza taşı ekleyip bunların hepsini harmanladım. Toprak olduğu yapıdan daha sert bir hal aldı. Çiçeklerim henüz minik saksıda bugün veya yarın alıp sulama yapıp bırakacağım. İlerleyen günlerde kuruma ile ilgili deneyimlerimi paylaşacağım. Esrar bitkisinin toprağı su tutma kapasitesini sever lakin bizim max 4 günde bir sulamamız lazımki daha çok besin çiçeğe yedirebilelim. Güneş ışığı lambayla taklit ettiğimiz için hızlı kurumazsa bu bizim dezavantajımıza olur bu yüzden iletkenliği yüksek çabuk kuruması lazım. Konuyu açan @Smokycat e sevgiler saygılar. Deneyimlerimi paylaşacağım

Artemis

Üye
toprağı bende aldım bu konudan gördüm araştırmaları okudum yalnız toprakta aşırı besin var tohumu attıktan sonra ppm çok yüksek suyu başta fazla vermek lazım her sulamada ama şimdi gelişti bitkiler çok iyi gidiyor toprakla
not solucan gübresi çakıltaşı ve perlit karıştırdım daha iyi şuan

Woppy

Ordinaryüs
Kankalar bu soruna çözüm olmak adına yazmaya devam ediyorum. Toprak @Smokycat kankanında dediği gibi ekmeğe sür ye o derece tatlı. Lakin sorun çok fazla cocopeat kullanılması. Ben ekstradan alacaktım iyiki almamışım. Daha öncede dediğim gibi toprak su tutma kapasitesi yüksek olmak üzere üretilmiştir. Şimdi elimde eskiden kalma iyi bir marka sade torf vardı. Perlit, vermikülit ve solucan gübresi aldım. Toprağın için karıştırmak geçirgenliği arttırmak adınada leblebi büyüklüğünde ponza taşı ekleyip bunların hepsini harmanladım. Toprak olduğu yapıdan daha sert bir hal aldı. Çiçeklerim henüz minik saksıda bugün veya yarın alıp sulama yapıp bırakacağım. İlerleyen günlerde kuruma ile ilgili deneyimlerimi paylaşacağım. Esrar bitkisinin toprağı su tutma kapasitesini sever lakin bizim max 4 günde bir sulamamız lazımki daha çok besin çiçeğe yedirebilelim. Güneş ışığı lambayla taklit ettiğimiz için hızlı kurumazsa bu bizim dezavantajımıza olur bu yüzden iletkenliği yüksek çabuk kuruması lazım. Konuyu açan @Smokycat e sevgiler saygılar. Deneyimlerimi paylaşacağım
Knk bende suan deneyimliyorum gartengold. Marka torfu baska toprak karıstırıp ektim 2 saksı var birde sadece 3 saksı garten Gold marka toprGa ektim suan için. Bir sıkıntı yok 2 güne bir suluyprum 20 günlükler evet kuruma sıkıntızı oluyorsa ufak fanlar var masa altı fanlar gibi saksıya vurduryprum sürekli saksılara vurdugunda zaten kuruyor

Son düzenleme:

AhorA

Yeni üye
Konularımı okuyan forumdaşlar bilirler, kafayı yerli malzemelerle mari yetiştirmeye takmış durumdayım, özellikle toprak ve besin konusuna önem veriyorum, bugün nette dolanırken 3 uzmanın beraberce yaptığı çok ilginç bir araştırmaya rast geldim, piyasada satılan 18 değişik bitki toprağını araştırıp tablolar çıkararak kıyaslamışlar, listede AN ve BB yok ama onlardan çok daha pahalı olan Compo Sana var, sonuçta bitki yetiştirmek için en uygun toprağın nedenleri ve kıyaslamalarla Gartengold marka ürün olduğunu belgelemişler, bu markayı aradım, 20 litre paketi 46 TL fiyatlı, AN ve BB den %23 Compo Sana'dan %60 daha ucuz, ilginç olan bir diğer nokta diğer toprak aramalarımda yorum yapanların az ya da çok bir bölümü toprakları çeşitli nedenlerle kötü bulmuşlardı, Gartengold müşterilerinden kötü yorum yapan yok alan herkes memnun ve ben de denemeye karar verdim, araştırmayı da ekledm arzu edenler inceleyebilir.. https://easyupload.io/inlk94

Vermikulit +Perlit+Humus katkılı hazır saksı bahçe toprağı Çiçek bakımı, hobi bahçeciliği,fide, fidan, sebze üretimi için en uygun karışım düşünülerek hazırlanmış bir doğal topraktır. Profesyoneller için aranan bir karışım olduğu gibi hobi kullanımı için idealdir.

Torf Nedir?
Nemli ve çok yağış alan, yaz sıcaklıklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin kısmen çürümesi ve kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur. Azot bakımından oldukça zengindir. Kendi hacminin yaklaşık 20 katına kadar su tutma kapasitesine sahiptir. Gevşek yapısı sebebiyle hava iletkenliği yüksektir.

• Kirek ve Tuz içermez.
• Karışımına Vermikulit ve Perlit eklenerek su tutma kapasitesi ve drenaj özelliği en yüksek hale getirilmiştir.
• Hindistan cevizi toprağı ( cocopeat ) eklenerek hava iletkenliği artırılmıştır.
• Tamamen sterildir, Taş ,tahta yabancı tohum , mantar , nematod ve benzeri hastalık etmenlerini ihtiva etmez.
• Bitkiler için gerekli tüm iz elementler radigen plus ile ilave edilmiştir. Kullanım Yerleri:
• Tohum yetiştirme
• Fide yetiştirme
• Çim alanlar
• Salon ve süs bitkileri
• Çiçekli Bitkilerde,
• Hobi bahçeciliği

Kimyasal Değerleri:
Ayrışma Derecesi:(decomposition) : H2-H5 Yapı: fine 0-40mm pH değeri yaklaşık: 5,9 – 6,4 Porosity Ağırlığının %90 -95 Hacim Ağırlığı(g/l) kuru halde yaklaşık: 60-70 g/l Organik Madde Oranı (kuru halde): % 95-99 Nem oranı: %40-50 Hava iletkenliği Oranı: %16-55 EC elektrik iletkenliği: % 0,30-0,37 Gübre oranı(NPK fertilizer) :1.0g/l Bitkilerin alabileceği çözülen besinler( VDLUFA uyarınca) Azot(N) yaklaşık: 100-180 mg/l Fosfor(P2O5):120-200 mg/l Potasyum( K2O) yaklaşık 140-220 mg/ Bor, demir, bakır, manganez ve çinko gibi tüm gerekli iz elementlerle birlikte. "
Kanka ben bu toprağı kullanarak iki defa hasat aldım, daha sonrasında Light mix kullandım, Light mixe göre kıyaslarsam eğer daha fazla cocopeat içeriyor olabilir çünkü daha hafif ve daha fazla havadar bir toprak ben tavsiye edebilirim sanırım
Uzun zamandır bu konunun takipçisiyim ama deneyen arkadaşlar deneyimlerini paylaşmamış. Ek olarak başımıza gelenş anlatayım. Bu konu üzerinden 3 farklı kullanıcı siparişlerimizi geçtik. Ben ve diğer arkadaşım henüz kullanmadı. Kullanan bir arkadaşımızın toprağı neredeyse hiç kurumuyor. 7 günü aşmış ama toprak hala nemli. Kendi aramızda bunu tartışırken içerisinde su tutma kapasitesinin çok fazla olduğunu düşünmeye başladık. Süs bitkileri için üretildiğini düşünüyoruz. Şu şekilde toprağı 10-15 gün unutsan bile toprak sus istemeyecek şekilde ayarlanmış. Şimdi herşeyi ayarlayıp lambasından gübresine tohumundan saksısına kabininden fanına bi toprak yüzünden koskaca growun içine etmeye gerek yok sanırım. En mağdur benim sanırım toprağı en büyük boy ben aldım.
@essek kankacım senin son durumun nedir
Bu yazıyı okuyunca paketlerin içinde toprak aynı değil mi acaba dedim çünkü ben 50 litre saksıda kullandım 3 gün su vermezsem bitkiler sünüyor, plagron light mixe göre çok daha hızlı kuruyor.

varmibisey

Kıdemli Üye
@arastırma ile olmuyor önemli olan deneyimlemek ben denedim bir daha kullanırmıyım kullanmam tavsiyede etmem klassman kullanın yada bütçe dostu olsun dersen green fresh torf +%25perlit ve solucan gübresi karistir alsana mis gibi yoprak

Woppy

Ordinaryüs
@varmibisey knkma katılıyorum bende tavsiye etmem hiç memnun kalmadım klasman h alın 10 numara grow torflarına göre uygun fiyatı bence

Ü

Üye silindi 23498

Guest
Kankalar ben tecrübe ettim paylaşıyorum hemen. Öncelikle toprakta fazlasıyla iz element ve gübre var. Sonrada gübre eklemeye pek uygun değil. Eklerseniz bile çoooook düşük miktarlarda eklemek gerek o durumda bile ciddi yanıklar oluşabiliyor. Yanı sıra üsttede söylediğim gibi toprak kurumasın diye üretilmiş. Ekstradan solucan perlit vermikülit ve 2 farklı hazır torf ekledim kurumayı hızlandırsın diye 5. Günde filan anca kuruyordu toprak. Süs bitkileri için ideal. Almak zorunda olanlarda hem gübrelemeye hemde içerisine ekstradan perlit vermikülit solucan gübresi eklemeye özen göstersinler

Torf Nedir?

• Kirek ve Tuz içermez.
• Tohum yetiştirme
• Fide yetiştirme
• Çim alanlar
• Salon ve süs bitkileri
• Çiçekli Bitkilerde,
• Hobi bahçeciliği

Kimyasal Değerleri:
Ayrışma Derecesi:(decomposition) : H2-H5 Yapı: fine 0-40mm pH değeri yaklaşık: 5,9 – 6,4 Porosity Ağırlığının %90 -95 Hacim Ağırlığı(g/l) kuru halde yaklaşık: 60-70 g/l Organik Madde Oranı (kuru halde): % 95-99 Nem oranı: %40-50 Hava iletkenliği Oranı: %16-55 EC elektrik iletkenliği: % 0,30-0,37 Gübre oranı(NPK fertilizer) :1.0g/l Bitkilerin alabileceği çözülen besinler( VDLUFA uyarınca) Azot(N) yaklaşık: 100-180 mg/l Fosfor(P2O5):120-200 mg/l Potasyum( K2O) yaklaşık 140-220 mg/ Bor, demir, bakır, manganez ve çinko gibi tüm gerekli iz elementlerle
Bilgileriniz çok güzel hocam teşekkürler takinibizdeyim.
İyi hasatlar.

Grow Muhabbetleri
Help Users
    Z ZzındıK: **********