çiçeklenmede 46. gün

cannabis16

Ordinaryüs
Kanka 11 gündür güncelleme gelmiyor meraktayız sevgiler
sırf senin için taze taze yetiştirdim kardeşim..

bugün çiçeklenmenin 28. günü yani 4. hafta bitimi .. son halleri bu şekilde

genel olarak bi değerlendirme yapacak olursam çiçeklenme halleriyle ilgili ; ilk 2 hafta gelişmeyen-büümeyen halleri vardı,sonraki 2 hafta ise iyice palazlandılar.. daha dün gene ışık boyu kaldırdım..normalde çiçeklenme 3. haftası bitiminden sonra uzama falan olmaz, ama soğuk işte,kış havası,olayı bir hafta kadar sarkıttı.. çiçeklenme moduna geç girdiler..3. haftada tepeyi pistil beyazına başladı..

havalandırma nasıl derseniz; ışıklar açıkken tam gaz .. ışıklar kapalıyken yarım saat çalışıp yarım saat dinlenmeceli

sulama yaptıımda alttan çıkan su TDS 2000 lerde.. topraklı tarımda bu TDSler çok fazla..ama gördüğünüz gibi kaldırıyorlar ..ne verdim en son yazayım tek tek
Terra Aquatica bio bloom 4ml/1lt
Hesi phosporus plus 2,5ml/1lt
hesi boost 2ml/1lt
hesi powezym enzim 2ml/1lt
hesi supervit 1 damla/4lt
epsom tuzu 10 ml/ 4 lt

bunların hepsini karıştırıp,kapkara bi suyu döküyorum... bu çiçeklenmede mikoriza mantarı eklemesi yapamadım ,bitti..

bi resimde göstermeye çalıştım,sömek dallarının üstünde çıkan sömek dalcıklarını ışığa dığru çevirdim,5. resimde görünüyor,tam ters istikamete doğru sabitlemişim sömek dalcığını...
bu bitki yabani,yani her dalı sürgen,kendine müslüman, yayılmacı.. en tepede olan üstten 2 yada 3. katın fanı labada yaprağı gibi açılıp birsürü tepe sömeği olabilecek dalcığın üstünü kapatıyor.. bende napıyorum,diğer sömekleri boğacak kadar uzayan fanları kesip tepede birsürü sömek kafası oluşturuyorum.. her iki günde bir altta kalıp çok büyüyen fanların temizlenmesi gerekenini temizliyorum.. üstten çektiğim fotolarda belli,tabak gibi açıldı bitkiler ...birsürü tepede kafa var...
bu bitkiyi siz eğiteceksiniz,yayılmacı bitki bu,kendi kafasına yapar herşeyi..müdehale edip daha işler hale getirmek size düşüyor.. tepeden çektiğim görsellere bakın..bir bitkinin tepesinde en az 8 tepe sömek dalı var.. birsürü .. işte bu hale gelmesi için topping şart,sonrasında da ufak tefek dalları ayırmacalar,sömekleri bağlamacalarla olayı siz daha işler hale getireceksiniz.. ben ellemesem tepesi kapalı sömek dalcığı yana açılır,yana düşer,ışıktan nasip alamaz ..hasat artırmak için eğitim şart

neyi ne için yaptığınızı bilirseniz,sorun çıktığında atacağınız adımlar hakkında bi fikir üretme şansınız olur.. bir şeyi neden yaptığınızı sorgulayın,taaa en dibine kadar.. sonrası size yarar olarak geri döner..

benden bu kadar Allah'a emanetsiniz canlar..

Amca35

Kıdemli Üye
Forumda takip etmekten zevk aldığım bir kaç kişi var bunlardan biri sensin başarılı growlar dumanın bol olsun.
Bir kaç soru fan yaprakları tam olarak ne zaman budanmalı ne kadar budanmalı ve bu budama bitkileri strese sokmaz mı cevaplarsan sevinirim. Sevgilerimle

Vybz Kartel

Müptezel
öncelikle aleykümselam

şimdi FC3000 mars hydro şebekeden 300 wat çekiyor,benim 350 wat çeken clue LED gibi düşün gücünü.. ben o LEDi nasıl kullanıyorum onu diyeyim..bitkiler topraktan baş verdi, 4 gün 80 wat cfl altında tutup ışığa alıştırıp 5. gün 400 wat Metal Halide yada 350 wat clue LED altına alınıp 80 cmde, 6. gün ışığı 40cme düşürüp bir dahada ne dimmermış neymiş falan oynamadan direk güçlü ışık altında ve doğru mesafede tutuyorum
Selam tekrar kanka

Bitkilerimin yaprakları gittikçe toprağa bakmaya başladı, Sorun %100 yaptığım ışık mı, yoksa gübre mi?

( ışık 57 cm iken %60 tan %100 yaptım, bitki yapraklar aşağıya dönünce, sonraki gün 60 cm, şuan 65 cm deler, yapraklar öyle olunca ışıktan mı acaba dedim )

Acaba diyorum gübreye erken mi başladım, AN connoisseur ağır mı geldi.
Hep Sensi AB kullanıyordum, bu connoisseur yedi bitrdi beni :( , Bugün 15. gün, ne yapsam bro. Bugün 15. gün ama, 6-7 gün gecikme ile, hep boy attı 7 gün sonra yaprak açtı.

Özellikle bu bitkide yapraklar hep toprağa bakıyor : https://ibb.co/wdGL7NW , https://ibb.co/rtpBYHH

Bu da diğer bitkim, biraz daha iyice : https://ibb.co/Y7ygjFB , https://ibb.co/GTtdjYC

cannabis16

Ordinaryüs
Selam tekrar kanka

Bitkilerimin yaprakları gittikçe toprağa bakmaya başladı, Sorun %100 yaptığım ışık mı, yoksa gübre mi?

( ışık 57 cm iken %60 tan %100 yaptım, bitki yapraklar aşağıya dönünce, sonraki gün 60 cm, şuan 65 cm deler, yapraklar öyle olunca ışıktan mı acaba dedim )

Acaba diyorum gübreye erken mi başladım, AN connoisseur ağır mı geldi.
Hep Sensi AB kullanıyordum, bu connoisseur yedi bitrdi beni :( , Bugün 15. gün, ne yapsam bro. Bugün 15. gün ama, 6-7 gün gecikme ile, hep boy attı 7 gün sonra yaprak açtı.

Özellikle bu bitkide yapraklar hep toprağa bakıyor : https://ibb.co/wdGL7NW , https://ibb.co/rtpBYHH

Bu da diğer bitkim, biraz daha iyice : https://ibb.co/Y7ygjFB , https://ibb.co/GTtdjYC
ne var ki bu bitkilerde ???? yaprakların bi yere baktığı falan yok..

hem ayrıca gübreyi tam doz daya,zamanı gelmiş,yaprak rengini açmış zaten..

cannabis16

Ordinaryüs
Forumda takip etmekten zevk aldığım bir kaç kişi var bunlardan biri sensin başarılı growlar dumanın bol olsun.
Bir kaç soru fan yaprakları tam olarak ne zaman budanmalı ne kadar budanmalı ve bu budama bitkileri strese sokmaz mı cevaplarsan sevinirim. Sevgilerimle

ben gövde yada toppngli çiftli gövdenin en tepeden aşağıya 3. katındaki büyümüş kocaman olup etrafı kapatmış fanlarını koparıyorum.. çiçeklenme 3. haftası,4. haftası en fazla 5. haftası..onddan sonra zaten sararıp solmalar,yaprakları emip sisteme katmalar başlıyor..
çiçeklenme demek bağbozumu demek..devamlı yaprak ayırırsın,dal ayırırsın..zaten grower oldum diyen adam çiçeklenme sonundaki budlardan belli olur...büyüme kısmı cfl ampulle bile büyüyor bi şekilde..iş çiçeklenmede..

Amca35

Kıdemli Üye
ben gövde yada toppngli çiftli gövdenin en tepeden aşağıya 3. katındaki büyümüş kocaman olup etrafı kapatmış fanlarını koparıyorum.. çiçeklenme 3. haftası,4. haftası en fazla 5. haftası..onddan sonra zaten sararıp solmalar,yaprakları emip sisteme katmalar başlıyor..
çiçeklenme demek bağbozumu demek..devamlı yaprak ayırırsın,dal ayırırsın..zaten grower oldum diyen adam çiçeklenme sonundaki budlardan belli olur...büyüme kısmı cfl ampulle bile büyüyor bi şekilde..iş çiçeklenmede..
Eyvallah usta cansın

cannabis16

Ordinaryüs
bu çiçeklenmede şöyle bi durum oldu .. 26 günlükken çiçeğe soktuğumda ilk 2 hafta günde 2 cm civarı uzama gelişme ile gittiler..pistile de dönmediler..öyle Arafta bekler gibi bi 14 gün civarı sadece enine açılma gibi bi duruma girdiler..ben de hatırlarsanız bunu sıcaklık + saksı hacminin küçülmesine bağlamıştım..
3. ve 4. haftalarda ise muazzam bi uzama ve gelişme ile 35-40 cmde çiçeğe giren bitkiler 90-110 cm arrasına geldi ve kalın dallı,bol tepe budlu.. çiçeklenmenin 3. hafta sonunda tepeyi beyaza boyayıp bu hafta da bolca uzayıp gelişip şimdi tam anlamıyla çiçeğe döndürdüler işi..yani çiçeklenmenin ilk haftası sapıtıp 2. hafta sonunda ayarı-dengeyi-olmasını gerekeni yaptılar.. tüm bitkiler de aynı reaksiyonu verdi..
o çiçeğin lk 2 haftası nispeten soğuktu ben de geceleri fanı çok az çalıştırdım üşütmeyeyim diye..o yüzden sürecin böyle uzadığını düşünüyorum..geçmişte kasım sonunda çiçeğe bitki almışlığım yok..hep ılıman-sıcak havalarda sorunsuzca ilk 2-3 hafta uzar büyür ve çiçeğe girerdi.. bu growda besleme takvimine de baktım ki 3ml 1 litreye gübre,az da değil,zaten çok sağlıklı gittiler.,sıkıntı olsa yaprak rengiyle fısıldar zaten..

3 galonluk saksıda 110 cm boya kadar gaayet güzel şekilde büyüyüp geldi..şimdi çiçeklenmede budlar da da sıkıntı olmazsa abd forumlarında yaygın görüş olan ; ''3 galonluk saksı harcı indoor bitkiler için minimum düzeyde yeterlilik sağlar'' görüşünü kabullenmiş olucaz.. ben çiçeğe 5 galondan aşağı sokmazdım ,şimdi deniyoruz işte..daha az su,daha hafif kovalar,hele flushda çok daha az emek...vs

onun haricinde en erken 4. katın üstünü uçururdum ben toppinde..bu grow acele diiye ilk defa 3. kat üstünü uçurdum..sonuçtan memnun kalmadım değil..çünkü katlar zayi olmadı,en alt kat bile tepeye yakın yerde,birsürü tepe budu oluştu.. 5. katın üstünü uçurunca en alttan 3 kat bi kere çöp oluyordu,bitkinin altı,üstünü yakalayamıyordu..daha az açılıyordu bitki enlemesine..böyle çok açıldılar..bana ne vantilatör tarafından ne de HPS nin asılı olduğu duvar dibinden geçme payı kalmadı..çubuklarla toparlayabildiğim kadarıyla..ama çok güzel açıldılar..

cannabis16

Ordinaryüs

çiçeklenmede 5. hafta bitimi 6. haftabaşı bugün ve durumları da gördüğünüz şekilde..

bitkiler 3. günde toprağın iyice kuruyup-üst katmanın sertleşmesini sağlayacak şekilde kök faaliyetleri vardı . her 3 günde bir sulamam zaruri hale geliyordu..
bugün bu zaruret ortadan kalktı. toprağa 3,5 litre su dökünce alttan run off sağlanıyordu ama bugünki sulamamda 3,5 litrenin yarısını alttan aynen çektim..toprak kurumamıştı ... içerideki hava dolaşımı yüzünden zaten 4-5 günde bu toprak kuruyor kendi haline bıraksan ama işin içine kök faaliyeetleri girince kuruma da erkene geliyor..
peki neden böyle bi sonuçla karşılaştım derseniz bana ... çok basit.. çiçeklenmede havalandırma kısmak demek ışığa harcadığın watı aynen çöpe atmak demek..o yüzden sadece ışıklar açıkken değil,kapıyken de güzelce havalandırma devam etmeli..12 saat boyunca uyumuyorlar çiçeklenmede bu bitkiler..gene yapım işleri daha yavaş ama devam ediyor.. büyümede 6 saatlik dilimin en az 5 saati uyku modundalar ama çiçeklenmede ışıklar kapanmadan ve ışıklar açılınca şeklinde videolar var youtubede,izlerseniz anlarsınız..
ben de haliyle havalandırmaları ışıklar kapalıyken de saatte yarım saat çalıştırıp,yarım saat dinlendirip ,o şekilde gidiyorum..hava dolaşımı,özellikle içeriye giren soğuk hava ,alt katmanda ben girince ayaklarımı üşütüyor zaten...bu da köklere iyi gelmiyor,faaliyetleri azalıyor..15 derece altında toprak ısısı kök faaliyetlerini ciddi oranda azaltır..ama zaten bu zamana kadar kökler,yapacağı kadarını yapmış olup saksı harcını kapladığı için,uzayıp alan aramasına gerek yok,ben tepedeki faaliyet bolluğuna odaklanıp kökleri ikincil plana atıyorum,kısaca olayın özeti bu..
abdli growerlar,sırf bu aylar için saksı ısıtıcı metler var onlarda,onlara sarıp ılık tutuyorlar..siz,Türkiye'ye özgü daha pratik ve ekonomik bi yolunu bulabilirsiniz..yeterki istesin insanoğlu,ama gerçekten istesin,herşeyi yapar..

bu growda kullandığım HPS ışık 5. çiçeklenmesini yapıyor.. 8,5-9 hafta gibi sürüyor çiçeklenme ışığının açık kalması..
4x9 desek 36 haftalık iş çıkarmış bana..şimdi daha fazlasını zorluyorum.. 400w Osram Plantastar HPS..
ben, 4 çiçeklenme sonra HPS değiştiririm genelde..PAR ve Lux değerlerinin çok azaldığıyla ilgili bilimsel makaleler okudum.. ama bu sene tonla gübre aldım,bir de ışık ve toprak işin içine girerse Devletin listesine girerim diye toprağımı yapı marketten nakitle alıyorum..ışıkları da deniyorum , Philips HPS lambanın 12 ay boyunca verimli şekilde kullanılabildiği ile alakalı forum yazıları okumuştum..Osram da ayar olarak az buz bi ışık değildir..budlarda ufalma olmazsa elimde bir sürü lamba var emekli,kullanırım teker teker..

HPS ışık altındaki bitkiler,LED ışık altına oranla herzaman daha önce çiçeğe giriyor-tepe beyaza boyanıyor.. bu hep böyle oluyor,her grow aynı.. HPS ışık 2000K 2100K civarı...renk sıcaklığı bitkiyi iknada kolaylık sağlıyor,neye? artık yazın bittiğine,alelacele çiçeklenmeye geçme vaktinin geldiğine.. LED ışığım full spektrum dedikleri 3500K renk sıcaklığı..bir hafta kadar geç çiçeğe vuruyor LED altındaki bitkiler,çiçeği biraz daha geç bitiriyorlar, ama budlar daha dolu olarak bitiriyorlar..neden? renk sıcaklığı budların büyük olması için tek done değil..verdiğin wattaj fazlalaştıkça bitki daha fazla fotosentez yapıyor,o da budlara dönüşüyor.. LEDim 350 watlık ,HPS ise 400 wat. LED ,teknolojisinden dolayı aynı vattajlarda HPS den daha fazla ışık akısı sağlıyor..ama bu elektrik-elektronikçilerin iddia ettiği gibi 2 katı değil.. ama daha iyi olduğu kesin..

her growda farklı bişey deniyorum,ediyorum,sizle de paylaşıyorum..bu beni diri tutuyor grow işinde..her defasında aynı şeyler sıkar adamı..renklendiriyorum growu kendimce..siz de keyif alamıyorsanız almak için sisteminizi kurun (güçlü havalandırma ve ışık) sonra da renklendirin olayı..zorlayın edin ...hayat kısa arkadaşlar..siz çoğunuz daha ortalara gelmediniz..50ler geliveriyor.. anın tadını çıkartın..

Son düzenleme:

cannabis16

Ordinaryüs

iki ayrı günde çektim resimleri.. şu an 6 tane kaldılar,2sini erken merken hasat ettim ki iş yapabileyim.. gördüğünüz üzere gücü üstlere toplayıp biraz daha şişik budlar halinde tepelerde toplansın diye altları kemirdim..
artık çiçeklenmede 7. haftaları..budlar bunun üstüne deli gibi miktarlar koymayacak..köklerde faaliyet azalmıştı,üstlerde de azaldı..artık nihai son olan ölüm tüneline girdi diyebiliriz bitkiler için..
çok yüksek ppmlerde gübreye ihtiyacı yok artık zira yapım işi azaldı,trikomları artırıp ,içlerini THC ile dolduracağı demlenme dönemi diyorum ben,işte o döneme girdiler.. gübrelerin hepsi yarıya düştü bugünkü sulamada sadece enzim gübresi tam doz..o enzim gübresini her sulamada verirseniz,ilk resimde görüldüğü gibi taptaze,toprağı sarmamaış direk yemiş gür kökleriniz olur..toprağın yapısını kökler için elverişli hale getiren,mikroorganizma faaliyetini artıran bu ürünü boş sulamalarda bile verin.. ben artık boş sulama yapmıyorum,sadece flush sonrası,zira ışığımı da havalandırmamı da iyice güçlendirince verdiğm herşeyi kullanabiliyor bitkiler,gübre yanığı olmuyor..

budlar gördüğünüz üzere ufak oldu.. bunun en büyük 2 nedeni ; ısı ve nem uygunsuzluğu ile küçük saksılar.. 5 galondan aşağı toprak harcı az geliyor bitkiye,tam randımanlı büyüyüp budlanmıyor..3 galon yeterli muhabbetinin hikaye olduğunu görmüş olduk böylece

pistillerin rengi dönmeye başladı,%30-40 arası pistil dönünce flush ,sonrasında sade su,pistiller %70-85 arası karardı,heh işte kesim vakti o benim için..THCler en yüksek miktardayken ,işte o vakit..

aklıma gelmiyor başka bişey,sizin soracağınız varsa buyrun..

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • P Peçetedelensperm:
    hahahahahahahaha ********* ********** ********* ******* **** *** ** hahahaha
  • M Mamba70:
  • Tarzan450 Tarzan450:
    ******* **
  • M Mamba70:
  • Tarzan450 Tarzan450:
    hahahaha ****** **
  • Tarzan450 Tarzan450:
  • M Mamba70:
  • C Cptmywe:
  • C Cptmywe:
    +1
  • M Mamba70:
    ********** ** *** **
  • C Cptmywe:
  • Tarzan450 Tarzan450:
    ** **** ****** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha******
  • Tarzan450 Tarzan450:
    *** ****** ******* **** ***** ********** ** *** **
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ***** ****** ******** ***** **** ***** ***** hahahaha**** ** *** **
  • I ıssızmüptezel:
  • I ıssızmüptezel:
    hahahaha *** ** ********** ** ********** ****** hahahaha **** ******** hahahaha** ******* **** *** *** ** ****** ******
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    *** *** ******* ******* **** ****** *** ***** **** **** *** ****** ******** ***
  • I ıssızmüptezel:
  • İstanbul İstanbul:
  • I ıssızmüptezel:
  • I ıssızmüptezel:
  • I ıssızmüptezel:
    ***** hahahaha**** ******* *** **** ****
  • I ıssızmüptezel:
    **** ******** *** hahahaha*** ***** ** ****** ******* ******
    I ıssızmüptezel: **** ******** *** hahahaha*** ***** ** ****** ******* ******