çiçeklenmede 46. gün

cannabis16

Ordinaryüs

çiçeklenmede 7 hafta bitti..tam 49. günleri bugün.. gördüğünüz gibi 7 bitkiden 4 tane kaldı,LEDi kaldırdım ve 400w HPS altına topladım...flushlarını da yaptım..bu bitkileri zamanında kesicem,zira en istikrarlı budlar bunlarda.. diğer 3 tanenin 2sini 1 hafta kadar daha bekleyebilirdim ama White Widow'un kafasının daha bol THClisi gibi diyeyim..altta kemirdiklerimden bu kadar ağır kafa olunca 2 bitkiyi vaktinden önce kestim..diğeri erkenciydi hatırlarsanız,onun vakti gelmişti..

artık gübre-pH ayarlama işleri bitti..flush attınız mı bir daha gübre veya melas tarzı şeyler bile gereksiz..zira kökten aldığı Bakır,Aliminyum,Demir,Çinko vs daha birçok elementi sisteminde dönüştüremeyecek ve yapraklar ve budlarda bu ağır metaller kalacak..organik de olsa flush attınız mı,sonradan reverse osmos yani 0 ppm su çok daha iyi olur ama olsun 150-250 ppm arası çeşme suyu değişiyor bizim buralarda.. o suyu 4 gün ağzı açık kovalarda bekletim,kloru uçsun,topraktaki faydalı bakteriler ölmesin...o bakteriler olmazsa vereceğiniz hiç bir elementi -pH da ayarlasanız- alamayacak..

bu dörtlü 1 hafta 10 gün daha senenin son growunda bana eşlik edecekler..

başka da aklıma bişey gelmedi.. haydin rast gele

Amca35

Kıdemli Üye

çiçeklenmede 7 hafta bitti..tam 49. günleri bugün.. gördüğünüz gibi 7 bitkiden 4 tane kaldı,LEDi kaldırdım ve 400w HPS altına topladım...flushlarını da yaptım..bu bitkileri zamanında kesicem,zira en istikrarlı budlar bunlarda.. diğer 3 tanenin 2sini 1 hafta kadar daha bekleyebilirdim ama White Widow'un kafasının daha bol THClisi gibi diyeyim..altta kemirdiklerimden bu kadar ağır kafa olunca 2 bitkiyi vaktinden önce kestim..diğeri erkenciydi hatırlarsanız,onun vakti gelmişti..

artık gübre-pH ayarlama işleri bitti..flush attınız mı bir daha gübre veya melas tarzı şeyler bile gereksiz..zira kökten aldığı Bakır,Aliminyum,Demir,Çinko vs daha birçok elementi sisteminde dönüştüremeyecek ve yapraklar ve budlarda bu ağır metaller kalacak..organik de olsa flush attınız mı,sonradan reverse osmos yani 0 ppm su çok daha iyi olur ama olsun 150-250 ppm arası çeşme suyu değişiyor bizim buralarda.. o suyu 4 gün ağzı açık kovalarda bekletim,kloru uçsun,topraktaki faydalı bakteriler ölmesin...o bakteriler olmazsa vereceğiniz hiç bir elementi -pH da ayarlasanız- alamayacak..

Tebrikler reis güzel işler yapıyorsun

Myhtra

Müptezel

Reis hasatın bol dumanın keyifli olsun her postta bilgi içeren yazıların için teşekkürler. Aklıma takılan 2 nokta var
- Neden aşamalı hasat yapmadın altta kalan sömekler istediğin kıvamda dolumuydu ben kendi growum için düşünüyorum tepeler çok güzel dolu ancak alttaki budlar hala şişik değil aşamalı olarak kesmeyi düşünüyorum.
- son evrede bitkinin budanması gerektiğini okuyorum fanları felan komple alıyorlar şekerler hariç bu konu hakkındaki düşüncen nedir ?

cannabis16

Ordinaryüs
Reis hasatın bol dumanın keyifli olsun her postta bilgi içeren yazıların için teşekkürler. Aklıma takılan 2 nokta var
- Neden aşamalı hasat yapmadın altta kalan sömekler istediğin kıvamda dolumuydu ben kendi growum için düşünüyorum tepeler çok güzel dolu ancak alttaki budlar hala şişik değil aşamalı olarak kesmeyi düşünüyorum.
- son evrede bitkinin budanması gerektiğini okuyorum fanları felan komple alıyorlar şekerler hariç bu konu hakkındaki düşüncen nedir ?

aşamalı olarak hasat ediyorum zaten.. çiçeklenmede 5. hafta bitiminde 8-9 haftalık çiçeklenme süresi olan bitkilerin THC sinin en az %40si dolmuştur..düzgün yetiştirilen bitkide durum böyledir.. o yüzden çiçeklenme 6. haftasına kadar ellemiyorum.. 6. haftada en altta kalanları ,ufak ufak sömekçikleri kesip üstteki budların da daha rahat şişmesini sağlıyorum,zira güç oraya toplanıyor, hem de kafasını çözüyorum..amerikan gevuru neyi öeneriyor dersen ; bu herifler çiçeklenmede 3. hafta bitti mi lolypop budaması yapıyorlar..ya klon olarak kullanıyor yada çöp o en altta 2-3 kat alıyorsun bitkiden... düzgün firmaların tohumları hep böyle bol THCli.. o yüzden vakti olmasa bile deli kafalar yaşatıyor adama...

ikinci sorunu anlamadım,hatta soru var mı orada onu da anlamadım..bişey soruyor gibi görünüp başka bişey mi ima ettin..hiç bi fikrim yok yani..daha ayrıntılı sorardan,anlarsam cevap veririm.

Myhtra

Müptezel
aşamalı olarak hasat ediyorum zaten.. çiçeklenmede 5. hafta bitiminde 8-9 haftalık çiçeklenme süresi olan bitkilerin THC sinin en az %40si dolmuştur..düzgün yetiştirilen bitkide durum böyledir.. o yüzden çiçeklenme 6. haftasına kadar ellemiyorum.. 6. haftada en altta kalanları ,ufak ufak sömekçikleri kesip üstteki budların da daha rahat şişmesini sağlıyorum,zira güç oraya toplanıyor, hem de kafasını çözüyorum..amerikan gevuru neyi öeneriyor dersen ; bu herifler çiçeklenmede 3. hafta bitti mi lolypop budaması yapıyorlar..ya klon olarak kullanıyor yada çöp o en altta 2-3 kat alıyorsun bitkiden... düzgün firmaların tohumları hep böyle bol THCli.. o yüzden vakti olmasa bile deli kafalar yaşatıyor adama...

ikinci sorunu anlamadım,hatta soru var mı orada onu da anlamadım..bişey soruyor gibi görünüp başka bişey mi ima ettin..hiç bi fikrim yok yani..daha ayrıntılı sorardan,anlarsam cevap veririm.
Cevabın için teşekkür ediyorum güzel konuyu kirletmemek adına duvarına bir soruyla geliyorum üstat slmlar.

TheBigBongTheory

Kıdemli Üye

Odanın penceresini nasıl kapattın kanka?

cannabis16

Ordinaryüs
şimdi burada 2 cam vardı,biri kapıda,büyük cam..bir de küçük cam..küçük camı söktüm,ölçülerine uygun tahta kestirdim marangoza..soğuk silikon ve maktapla vidalayarak oturttum..sonra maktak ucuna takılan 10 cmlik delik açacak bi aparat aldım,tahtayı 10 cm çapında yuvarlak kestim.. sonra hırdavatçıya gidip 100mm lik yüzük yaptırdım..oraya da soğuk silikon kullandım.. şimdi gerçi 2 delikli ve 2 fanlı,bu eski resmi..
büyük camın arkasını alüminyum folyoyla bantlayarak ,içeride kalan kısmı da karton kutuları macunla tutturdum da zamanla macun gevşiyor..ama bol kullandım tutuyor sistem..

Melez

Müptezel
400 wat HPS + 350 wat tüketimi olan cree led..

HPS den vazgeçemedim ama tek seferde daha fazla bitki yetiştirmem lazımdı,tüketiyorum deli gibi..sistemim 2 HPS kaldırmaz,sıcaklıkla başedemem diye LED aldım.. LED alırsan ve güzel bud istiyorsan 300-350 wattan daha az çeken bi LED alma..ama unutma ki LED lerde sıfır ısı değil..HPSden çok daha az ama sıfır değil..ışık yayan herşey illaki ısı üretir,kainatta ışık demek aynı zamanda ısı demektir..
kanka bu cree ledi yapan genci buldumda senin aldığın model 1000w hps ışıkla eş değer diyodu doğrumudur bide ışığın verimi nasıl güçlü mü bende alıcamda

cannabis16

Ordinaryüs
kanka bu cree ledi yapan genci buldumda senin aldığın model 1000w hps ışıkla eş değer diyodu doğrumudur bide ışığın verimi nasıl güçlü mü bende alıcamda
bak çok güzel bi konuya temas ettin.. elektrikçiler kendilerince hesap kitap yapıp bi sonuca varıyorlar.. ama işin pratiğini yapan kişi olarak ben ne diyorum ona bak..elektrikçiler fazla atıp tutarlar, LED teknolojisi öyle atom çekirdeği parçalanması gibi nükleer füzyon gibi deli bi enerji falan yaymıyorlar..henüz daha LED teknolojisi o seviyelerde değil yeryüzünde..

benim 600 HPS-400 HPS den aldığım budlar belli.ben HPS'ye göre o verimi kaç watlık cree-clue-quantumboard larda olduğunu çözdüm ,birsürü LED denedim,sonuçlar hep aynı

400 HPS ayarında bud almak için en az 300 wat şebekeden elektrik çeken bi LED olacak elinde..clue-cree-quantumboard farketmez..mesela ben 350 wat elektrik çeken yaptırdım,400 HPS den daha büyük ama 600 HPS den daha küçük budlar alıyorum.. 600 HPS ayarında bud için 450 wat sistemden çeken bi LED olmalı.. 1000 HPS için 700-750 wat çekmeli sistemden ...

işin pratiği bu şekilde..sen süslü laflara 1000 wat ayarında falan filan laflarına bakmayacaksın..öyle bi uzay teknolojisi yok..en kalite marka mesela Mars Hydro bile alsan 180 wat sistemden elektrik çeken bi LEDle anca 250 HPS ayarında olur budların..%5 artırılmış güçlü LEDler olur en fazla,daha iyi bi teknoloji yok şimdilik LEDlerde..

uzun lafın kısası LED alırken veya QuantumBoard...kaç wat elektrik çekiyor,onu öğrenin...kabataslak wattajları yazdım ben,öyle bi yol haritası çizersiniz kendinize

bak çok güzel bi konuya temas ettin.. elektrikçiler kendilerince hesap kitap yapıp bi sonuca varıyorlar.. ama işin pratiğini yapan kişi olarak ben ne diyorum ona bak..elektrikçiler fazla atıp tutarlar, LED teknolojisi öyle atom çekirdeği parçalanması gibi nükleer füzyon gibi deli bi enerji falan yaymıyorlar..henüz daha LED teknolojisi o seviyelerde değil yeryüzünde..

benim 600 HPS-400 HPS den aldığım budlar belli.ben HPS'ye göre o verimi kaç watlık cree-clue-quantumboard larda olduğunu çözdüm ,birsürü LED denedim,sonuçlar hep aynı

400 HPS ayarında bud almak için en az 300 wat şebekeden elektrik çeken bi LED olacak elinde..clue-cree-quantumboard farketmez..mesela ben 350 wat elektrik çeken yaptırdım,400 HPS den daha büyük ama 600 HPS den daha küçük budlar alıyorum.. 600 HPS ayarında bud için 450 wat sistemden çeken bi LED olmalı.. 1000 HPS için 700-750 wat çekmeli sistemden ...

işin pratiği bu şekilde..sen süslü laflara 1000 wat ayarında falan filan laflarına bakmayacaksın..öyle bi uzay teknolojisi yok..en kalite marka mesela Mars Hydro bile alsan 180 wat sistemden elektrik çeken bi LEDle anca 250 HPS ayarında olur budların..%5 artırılmış güçlü LEDler olur en fazla,daha iyi bi teknoloji yok şimdilik LEDlerde..

uzun lafın kısası LED alırken veya QuantumBoard...kaç wat elektrik çekiyor,onu öğrenin...kabataslak wattajları yazdım ben,öyle bi yol haritası çizersiniz kendinize
Reis bende marshydro ts 3000 450w var bu yeterli mi sence çiçeklenmede hps eklememe gerek var mı ?

cannabis16

Ordinaryüs
Reis bende marshydro ts 3000 450w var bu yeterli mi sence çiçeklenmede hps eklememe gerek var mı ?
elindeki ürünle 600 HPS den büyük budlar alırsın..havalandırman kabin içindeki havayı dakikada en az 3 kere değiştirecek kadar güçlüyse tabii..
yani anlatmak istediğim şu ; ışık tek başına bud yaptırmaz,havalandırma sistemin kuvvetli olursa,devamlı sokaktan tazelenen hava varsa işte o zaman böyle kuvvetli ışıkların anlamı olur..zira bu bitkinin kapasitesi bundan çok daha fazla CO2 yi çevirebilecek şekilde evrim geçirmiş.. soluduğumuz havada 350 -400 ppm en fazla CO2 oranı..bu bitkiye 1200 ppm dayarsan anca o zaman tam kapasite fotosenteze itersin..bunu yapmak için de haliyle C02 tüpü ve sistem lazım...orası uçuk kısmı..

mesela benim havalandırma sistemim 650metreküp giriş ve 900 metreküp çıkış.. bu sistem bu ışığa az kalır..havalandırma sistemimi daha kuvvetli hale getirirsem o zaman büyük budlar alırım.. o yüzden 400 wat HPS ve ayarı gidiyorum..zira havalandırmam bu wattaki ışığın fotosentez hızına yetişebiliyor... gerçi 600 HPS denedim ve havalar soğuk gidince deniyorum,ısı sorunu yapmasa 600 HPS daha fazla ışık akısı,dürtüyorum arada...ama sistemi daha genişletip denesem bambaşka kocakafa olur budlarım...

ışığa yaktığın enerjiye değsin havalandırma sistemin..onu diyeyim kısaca..

cannabis16

Ordinaryüs
arkadaşlar, bu growdan kendi namıma çıkardığım iki sonuç var..

1. tamam sentetik gübreler çok besleyici,ışığınız ve havalandırmanız kuvvetliyse işinizi kolaylaştırıyor,eksik gedik çekmiyor bitki...ama flush da atsan organik gübrelerdeki gibi değil işte.. bu growumda FOSFOR ve Potasyum yüklemesi görevi sentetik gübre olan Hesi Phosporus Plus'la yaptım ve bolca dayadım işin açıkçası.. onun harici supervit de sentetik ama 4,5 litreye bir damla damlatınca pek bi etkisi olmuyor.. bir de calmag sentetik..General Hydroponicsin ürünü..organik calmaglardaki teknoloji nolabilirdiyorum kendi adıma..yani bunu tabiatta olan formuyla sunabilmen için Magnezyum Sülfat yada Nitrat ..Calsiyumu da kalsiyum karbonat şeklinde yapman lazım..şimdi magnezyum yüklemesini daha çok çiçeklenmede yaptığımdan içinde azot bulunma ihtimali beni tedirgin ediyor ki Magnezyumun en doğal bileşiği Nitrojenle yani Azotladır.. Fosforla Azot aynı anda bollukta olursa sıkıntı işte.. o yüzden organiklerin teknolojisine güvenemiyorum..kurnazların hiçbiri N-P-K oranı vermiyor..

2. olarak da topraklı karışımı perlit yerine vermikülitle yaptım bu grow..toprak çok daha killi gibi davranıp,geçirgenliği azaldı..su bile o kadar yavaş geçiyorsa alt tabakaya hava çok daha zor iner.. perlitle toprak(torf ) çok daha sünek oluyor..bu growda tek bi bitkiye vermikülit yetmedi ve ona perlitle karışım yaptım,çok daha istikrarlı iniyor su aşağıya,çok bekleme yapması iyi değildir,toprağınız ne kadar sünek yani geçirgen olursa o kadar daha fazla gelişir kökler.. o yüzden perlitli torflu karışıma devam....

Melez

Müptezel
arkadaşlar, bu growdan kendi namıma çıkardığım iki sonuç var..

1. tamam sentetik gübreler çok besleyici,ışığınız ve havalandırmanız kuvvetliyse işinizi kolaylaştırıyor,eksik gedik çekmiyor bitki...ama flush da atsan organik gübrelerdeki gibi değil işte.. bu growumda FOSFOR ve Potasyum yüklemesi görevi sentetik gübre olan Hesi Phosporus Plus'la yaptım ve bolca dayadım işin açıkçası.. onun harici supervit de sentetik ama 4,5 litreye bir damla damlatınca pek bi etkisi olmuyor.. bir de calmag sentetik..General Hydroponicsin ürünü..organik calmaglardaki teknoloji nolabilirdiyorum kendi adıma..yani bunu tabiatta olan formuyla sunabilmen için Magnezyum Sülfat yada Nitrat ..Calsiyumu da kalsiyum karbonat şeklinde yapman lazım..şimdi magnezyum yüklemesini daha çok çiçeklenmede yaptığımdan içinde azot bulunma ihtimali beni tedirgin ediyor ki Magnezyumun en doğal bileşiği Nitrojenle yani Azotladır.. Fosforla Azot aynı anda bollukta olursa sıkıntı işte.. o yüzden organiklerin teknolojisine güvenemiyorum..kurnazların hiçbiri N-P-K oranı vermiyor..

2. olarak da topraklı karışımı perlit yerine vermikülitle yaptım bu grow..toprak çok daha killi gibi davranıp,geçirgenliği azaldı..su bile o kadar yavaş geçiyorsa alt tabakaya hava çok daha zor iner.. perlitle toprak(torf ) çok daha sünek oluyor..bu growda tek bi bitkiye vermikülit yetmedi ve ona perlitle karışım yaptım,çok daha istikrarlı iniyor su aşağıya,çok bekleme yapması iyi değildir,toprağınız ne kadar sünek yani geçirgen olursa o kadar daha fazla gelişir kökler.. o yüzden perlitli torflu karışıma devam....
kanka auto yapıcam bende varmı toprak karışım tarifi

arkadaşlar,çeşitli kanallardan bu ışık yeter mi bu havalandırma yeter mi diye soruyorsunuz ya '' işte böyle budlar alıyorsanız sisteminiz ve bilginiz oturmuş demektir..tabii , bir yada iki bitkiyle,50 litrelik saksılarda,3 ay büyüme süresi verip,eğitip uğraşıp bir bitkiden 500 gram ve üstü kuru hasatlar da alabilirsiniz.. ben sadece topping yapıp dalları ayırıyorum birbirinden..siz benim kadar itkiyi eğiterek çok daha fazla hasatlar da elde edebilirsiniz.. benim budlarımın şişkinliği minimum düzeyde yeter şart...100-150 gram arası kuru hasattan azı ne size yeter,ne yaktığınız elektriğe ne de emeğinze değer..

yani,bitkiler büyüme hızlarıyla,verdiği budlarla anlatır size sisteminizin yeterli olup olmadığını..benim sistemim 900m/saat çıkış,, 650m/saat giriş fanları.. ,siz daha fazlasını yapın,ışığınızın verimi de artar..o zaman işte gübreyi feeding chartın üstünde verip bitkiyi zorlama şansınız olur..bitki söyler size daha yok mu diye...

bi bitkinin tepeden duruşunu çektim ve mantarlı gövdesini..neden mi mantar oldu? 1. etken =gübreli suyu dökerken gövde kısmına da bocaladığım oluyor..iyi ama ben bunu diğer tüm bitkilere de yapıyorum,niye bu bitki böyle oldu? işte burada 2. etken devreye giriyor..bitkinin kendisi yeterince güçlü değil..hiç bir zaman da olamadı..
böyle ineklik eden bitkiniz varsa kendinizde çok suç aramayın,sağlıksız olana ne yapsanız hikaye...ne yaprağı kaldı emmediği,ne de somurmadığı gübre ..ama hasada yaklaştığı halde en kötü budlar bunda ..en ince kolalar...

ışıklarım 400 HPS ve ayarı LED..ortalama 40 cm mesafeden tavsiye edilir.. ben bitkilerimi diklemesine uzatıp,yanlamasına sömek dalı bırakmadığımdan bitkileri sıkıştırabiliyorum..bu da bana alan kazandırıyor..400 HPS tepe budlarına 25-30 cm civarı,LED de 30 cm tepe budlarına.. çok aşırıya kaçmadıkça bitkinin sınırlarını zorlamak...zaten bu growdan keyif alamıyorsan,sen yapma kardeşim..gerek yok,zira mesafekatetmek kadar,olayın kendisi de ayrı bi güzellik...ilk resimde gördüğünüz gibi elimde cıgarm manzaram da bu..herşeyi keyifli bu naımıssızın..

elimde ana gübre kalmadı,flusha girecek hale gelen de yok...ne yapıcam derseniz? Fosfor-Potasyum ilave gübresini ... iz element ve daha birçok şey barındıran boostu..bu iki katkıyı da calmagla birlikte 2 katını vericem feeding chartta yazanın..sonraki sulamadan itibaren gübreyi iyice düşürüp flusha doğru böyle yapıyorum ben...en saf bud,öksürüksüz içim anca böyle oluyor...
Selam, şahane iş çıkarmışsın! Bereketli ve keyifli sorunsuz bir hasat dilerim.
250 w HPS var elimde, takviye olarak nasıl bir ışıkla randıman alabilirim?

cannabis16

Ordinaryüs
Kanka perlit var içinde diye perlit karıştırmadım ekim işini de yaptım artık bi sıkıntı olur mu acaba? Ayrıca 4 kat halinde arada iki kat solucan gübresi var biraz iri taneli
sorun falan olmaz..mevzu,köklerin oksijene doyması.. mevzu sünek-geçirgen bi toprak oluşturmak.. o tarifim onun içindi..

solucan gübresini veya diğer herhangi katı gübreyi,saksı harcını oluştururken %20sini geçmeyecek şekilde karıştır..yoksa gübrelerle kullanması-dozajı tutturması zor oluyor..

bir de saksı harcını oluştururken iyice harmanla herşeyi..kat kat,ayrı ayrı bölme yapma,hepsini karıştır o şekilde ortaya çıkar ..

%60 light mix %20 perlit %20 solucan gübresi...çok güzel bi karışım olur mesela,tavsiye ederim.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    hahahaha ********** ******** ** *** *
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug: