İlk Grow: Auto Blue Dream (Güncel tutulacak)

'' bir kaç cm kök verdikten sonra da jiffy'ye ekeceğim. '' demişsiniz hocam jiffy zaten köklendirme medyası bir de peçeteye koyup toprağa ekmesinler diye üretilmiş bir medyadır kendisi
Tohumlar filizlenme aşamasında çok hassas olurlar hatta çıplak elle köklere ve tohuma temasında elde bulunan bakteri nikotin vs. gibi etken maddeler bitkiyi öldürebilir. Acaba filizin jiffye aktarımı sırasında kök zarar görmüş olabilirmi?

Dostum yorumun için teşekkür ederim.

Haklısın biliyorum öyle olduğunu ama bazı yerlerde böyle yapıldığını gördüm bana da daha garanti olur gibi geldi açıkçası. Diğer türlü sanki kök yukarıda kalıp aşağı doğru veya sağa sola doğru büyüyecekmiş gibi geliyor bana. Peçeteden jiffy'ye alırken ellerimi iyice yıkadım hatta eldiven de giydim.

Şu anda baktım sanki toparlıyor gibi boynunu büken. Bugün güzelce sulamıştım sanırım susuz kalmış. @RabbitKanka teşekkür ederim bu arada.

Bitkilerimin 11. günleri fakat yaklaşık 1 haftadır aynı boydalar çok yavaş büyüyorlar. Birinin yapraklarında hafiften kararmalar var ve boynunu büktü. Daha önce de boynu bükülmüştü suladım düzeldi ama sanırım çok çabuk kuruyor. 1,5 günde kuruyor. Genellikle 2-3 günde bir su veriliyor diye okudum, bitkiler boğulmasın diye korkarak su veriyorum. Bu sabah da suladım 5-6ml bakalım. Sizce girdikleri stresten çıkarlar mı? Kararma suyla mı ilgili sizce? 100w cob led 50 cm yükseklikten veriyorum ışık mı çok geldi acaba?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Komedishow

Kıdemli Üye
Kanka benim kabinin mylar versiyonunu yapmışsın.Suan bez dolap ile 54 uncu gündeyim.Kabinin iskeletinden korkma çünkü ışık ve küçük vantilatör astim üzerine büyük vantilatoru iskelete bağladım banamisin demedi ve en en şaşırdığım şey halıları yıkamaya vermiştim geldi kapinin duvarına halıları dayadım küçük hali kabine düşmüş dayanmis yine yikilmamis,şaşırtıcı ama güzel:) hayırlı olsun ama 3 bitki sigar mi bilmiyorum,sigmasindan cok ışığın 3 bitkiye güzelce yayılması sıkıntı,çünkü sen suan ışığı tam ortaya koyuyorsun kanka ama büyüdüğünde somek dalları yanlarda olucak ışığın altında kalmayacak,umarim 2 bitki takılırsın cok daha iyi olur.boll hasatlar kanka

S

silas

Guest
Bir sıkıntı yok normal büyüyorlar ama jiff küçük gelmeye başlamış bir an önce saksılara geçir gelişim hızlanır.

Kanka benim kabinin mylar versiyonunu yapmışsın.Suan bez dolap ile 54 uncu gündeyim.Kabinin iskeletinden korkma çünkü ışık ve küçük vantilatör astim üzerine büyük vantilatoru iskelete bağladım banamisin demedi ve en en şaşırdığım şey halıları yıkamaya vermiştim geldi kapinin duvarına halıları dayadım küçük hali kabine düşmüş dayanmis yine yikilmamis,şaşırtıcı ama güzel:) hayırlı olsun ama 3 bitki sigar mi bilmiyorum,sigmasindan cok ışığın 3 bitkiye güzelce yayılması sıkıntı,çünkü sen suan ışığı tam ortaya koyuyorsun kanka ama büyüdüğünde somek dalları yanlarda olucak ışığın altında kalmayacak,umarim 2 bitki takılırsın cok daha iyi olur.boll hasatlar kanka

Kankacım teşekkür ederim. Ben de baya yük denemeleri yaptım ama gayet sağlam duruyor iskelet. Hatta boruları elimle bükmeyi denedim ama ciddi güç harcamak gerekiyor bükebilmek için. Benim tek kafama takılan bu birleşme yerleri. Plastik oldukları için acaba zamanla kırılar mı bilmiyorum.
3 bitkiyle başladım ama birisi mefta oldu zaten, hiç çıkamadı kabuğundan. Diğer ikisini de kaybetmemek için çabalıyorum bakalım. Acemilik yaşıyorum ama buranın yardımıyla acemiliği minimum zararla atlatcam inşallah. Bol hasatların olsun kankacım.

Bir sıkıntı yok normal büyüyorlar ama jiff küçük gelmeye başlamış bir an önce saksılara geçir gelişim hızlanır.

Yorumun için teşekkürler üstat. Elimde 12lt air saksılar var direk onlara mı taşıyım yoksa önce küçük bir saksıya koyup biraz daha geliştikten sonra mı taşıyım 12lt olanlara?

Araştırmalarıma göre boyun bükme(drooping) ya susuz kaldığından ya da çok su vermekten oluyormuş. Jiffy'ler hızlı kuruduğundan bu duruma gelmişler.

Bir de bundan sonraki growlarımda daha temkinli olmak için soruyorum yapraklardaki kararmanın sebebi ne olabilir sence?

S

silas

Guest
ben 1 lt de çimlendirip 18 lt saksıya alıyorum photo yapıyorum, auto için 12 lt. Yapraklardaki kararma derken bilemem önü açık mevzu. Yeni çimlenmelerde onun için sabah akşam sulayın diyoruz, aniden kuruyup ölebiliyor tohum.

Nasil gidiyor kanka, kabinden memnun musun

Kanka kabin gayet iyi ya hiç bir sıkıntı çekmiyorum henüz, umarım çekmem de. Sağlam duruyor. Üst 4 köşesinden çaprazlama sağlam ip geçirdim ortalarına astım ledi de. Yani yük dağılımını 4 uca da dağıtmış oldum.
Kabini yaparken sol üst köşesini yanlışlıkla ufacık yırtmıştım çok işe yaradı kapağı açmadan ordan gidip gidip izliyorum kızları :) Yalnız geçen gün bir borusunda çok hafif bir paslanma gördüm sanki çok inceleyemedim bu akşam eve gidince bakacağım.

Güncelleme (20/10/2020)
1. kız:
https://ibb.co/gyZ8Jn0
https://ibb.co/zFhRt89

2. kız:
https://ibb.co/340Ycjy
https://ibb.co/K7sQhj6

Kızların bu sabahki durumları buydu. 11 gün önce ilk yapraklarını açtılar jiffy'de durdular jiffy çok hızlı kurudu ben de korkudan çok az az suladım o da strese soktu özellikle birisini. Kendini toprağa atıp durdu susuz kaldı diye yavrucek (çok tatlı değil mi ama ya :) ). 14'ünde 1 litrelik saksılara aldım suladım o kadar çok farketti ki hemen toparladılar. 18'i akşamı da 2 saksıya toplamda 500 ml gübreli su (0,5 ml Sensi Bloom A + 0,5 lt Sensi Bloom B) verdim. Normalde ışık uzaklığı 35-40 cm'di ama bu sabah 50 cm'e çıkardım. Nem sabitleme konusunda sıkıntı yaşıyorum sürekli değişiyor. Nem oranı ortalama 60-70 arası gidip geliyor. Hatta bazen 50'lere düşüp bazen 80'lere çıkıyor. Bu ayarlama işini çözemedim ben. Nem ölçerli bir makine aldım bugün gelir muhtemelen. Böylece sabitlerim oranı diye düşünüyorum.

Sorularım şunlar:
1) 2 saksıya toplamda 500 ml gübreli su (0,5 ml Sensi Bloom A + 0,5 lt Sensi Bloom B) verdim. Erken mi oldu?

2) 100w cob led veriyorum hala, arttırmalı mıyım? Mesela 200w yapayım mı?

3) Normalde ışık uzaklığı 35-40 cm'di ama bu sabah 50 cm'e çıkardım. Boyları uzamıyor gibi geliyor bana ama biraz aceleci mi davranıyorum acaba?

4) Nem oranı ortalama 60-70 arası oluyor. Bu oran iyi mi yoksa hala 80'leri görsem iyi gelir mi yavruceklere?

Yardımlarınızı rica ediyorum kankalar :)

Son düzenleme:
Sorularım şunlar:
1) 2 saksıya toplamda 500 ml gübreli su (0,5 ml Sensi Bloom A + 0,5 lt Sensi Bloom B) verdim. Erken mi oldu?

iyi yapmışsın sıkıntı yok zaten 10 . günden sonra başlıyor çoğu grower

ışığı arttır boya gitmesin bitkiyle arasında mesafe 50 olsun

3) Normalde ışık uzaklığı 35-40 cm'di ama bu sabah 50 cm'e çıkardım. Boyları uzamıyor gibi geliyor bana ama biraz aceleci mi davranıyorum acaba?

boyları uzamasın daha iyi
4) Nem oranı ortalama 60-70 arası oluyor. Bu oran iyi mi yoksa hala 80'leri görsem iyi gelir mi yavruceklere?

nem 60 70 ideal 80 90 a gerek yok

Sorularım şunlar:

iyi yapmışsın sıkıntı yok zaten 10 . günden sonra başlıyor çoğu grower

ışığı arttır boya gitmesin bitkiyle arasında mesafe 50 olsun

boyları uzamasın daha iyi

nem 60 70 ideal 80 90 a gerek yok

Kankacım yorumun için teşekkür ederim.
Fotoğrafları eklemeyi unutmuşum düzenlendim şimdi. Sence nasıllar?

Kankacım yorumun için teşekkür ederim.
Fotoğrafları eklemeyi unutmuşum düzenlendim şimdi. Sence nasıllar?
balçık olmasının dışında sorun yok . en az 3 gün su verme kurusun toprak kökler susuz toprakta oksijen ve besin arasın büyüsün gelişsin.

şuan yüzüyor kurbağalı derede gelişemez böyle devam edersen :D anlamışsındır umarım toprak kurumadan su verme işin özü :D

balçık olmasının dışında sorun yok . en az 3 gün su verme kurusun toprak kökler susuz toprakta oksijen ve besin arasın büyüsün gelişsin.

şuan yüzüyor kurbağalı derede gelişemez böyle devam edersen :D anlamışsındır umarım toprak kurumadan su verme işin özü :D

Verdikten sonra farkettim pişman oldum zaten. Aynen kanka dediğin gibi parmağı sokup bakacam iyice kuruyana kadar su yok.

Güncelleme (26/10/2020)

Kızlar 3. haftalarındalar son halleri böyle:

Sanki toprağa çok yakın gibiler ama sizce nasıl durumları? Eğitime ne zaman başlamalıyım?

Değerli yorumlarınızı alabilir miyim?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • C caaranasıl:
    ******** hahahaha** ****** ***
  • O otonomon:
  • O otonomon:
    ******* *** ***** ****** * *** hahahaha******* ***** ****** ****** ******* hahahaha*
  • bandaleros bandaleros:
    ******* *** ****** hahahaha** *** ***** ****** * *** hahahaha******* ***** ****** ****** ******* hahahaha*
  • bandaleros bandaleros:
    hahahahahahahaha*****
  • bandaleros bandaleros:
  • İ İbo Dayı:
    ********** **
  • İ İbo Dayı:
    ** ***** ******* hahahaha ***** *******
  • bandaleros bandaleros:
    **** ***** **** **** hahahaha**
  • bandaleros bandaleros:
  • İ İbo Dayı:
    ******** ***** ***** *** hahahaha ******** hahahaha*
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ***** * ****** hahahaha******
  • İ İbo Dayı:
  • bandaleros bandaleros:
  • İ İbo Dayı:
    *** ******** **
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
    *** ** ***** hahahaha*
  • İ İbo Dayı:
    ********** hahahaha******** ** ********* *********
  • İ İbo Dayı:
    ***** ******** ******* ******* **** ******* ***** *** *** hahahaha* ********
  • İ İbo Dayı:
    ****** ***** ***** ** ***** ** ********* **** hahahaha**** *** ******* ** ***** ********* *****
  • bandaleros bandaleros:
  • İ İbo Dayı:
    hahahaha* **** *******
    +1
    İ İbo Dayı: hahahaha* **** ******* +1