İlk Grow Kabin LED ve Havalandırma Yardım

GrowIst

Yeni üye
Öncelikle Herkese Merhabalar

İlk defa indoor grow a başlayacağım ve ekipman topluyorum. 
Değerli yorumlarınız benim için çok çok önemlidir. Bu sebeple aşağıda yer alan sorularıma cevap arıyorum. 

80*80*180 bir kabin almak istiyorum bu kabin de en verimli kaç bitki yetiştirmeliyim? 
(4 bitki yazan kabin özellikleri var bence 4 bitki çok ben 2-3 bitki düşünüyorum)

2-3 bitki için 120W Quantum Board Samsung 301H LED  3500K 660nm UV IR Uygun mudur ?
Aşağıda link yer almaktadır. Bu ürün hakkında fikrinizi öğrenmek isterim 

1. https://tr.aliexpress.com/item/400093781...Vxbh8&mp=1  900 TL
2. https://tr.aliexpress.com/item/400079928...Vxbh8&mp=1  1000TL
3. https://tr.aliexpress.com/item/400053225...Vxbh8&mp=1  1100 TL

Fiyat performans olarak yukarıdaki ürünlerden hangisi seçilmelidir ?
35K yada 40K UV IR hangisi olmalıdır ?
(Araştırmalarıma göre 3500K UV IR hem yetiştirme çiçekleme hemde UV ile fotosenteze iyiymiş ancak emin olamadım.)

Havalandırma için kaç mt3 seçmeliyim ? 
90*90*200 bir grow tent özelliklerinde LED kullanıyorsan 90Mt3/h yeterli demiş. ben 80*80*180 kullanacağıma göre 
Bu durumda ben aşağıdaki ürünleri alsam bana yeterli olur mu ?
Giriş fanına gerek var mı ?
Fan     S&P TD 160 160mt3/h  
Filtre   Can Lite 165Mt3/h
Aşağıdaki linkte set halinde ben ayrı ayrı alacağım daha ekonomik buldum. Linkte ürünleri görebilirsiniz.
https://www.magicplant.net/hazir-setler/...e-set.html

Çadırı küçük bir camı olan küçük bir oda içerisine koyacağım (Banyo gibi bir yer kapısını kapalı tutacağım )
Dışarıdan içeri hava girişi için fan gerekir mi ?
Yukarıdaki fan ve filtre yeterli olur mu ? 

Genel olarak yukarıda yer alan sistem 2-3 bitki için uygun mudur ? 
2 bitki bakılabilir mi ?

jetalpi

Yeni üye
selamlar hiç grow yapmamış ama araştırmayı seven biri olarak yardımcı olmaya çalışayım.
o kabin için auto ve eğitim yapmıyacaksan 4 bitki,lst yaparım diyorsan 3 bitki,photo lst ile 2 bitki,photo iyi eğitim(topping,main lining,lst) uzun veg dönemi tek bitki diye düşünüyorum yani sana kalmış bir olay.
ışık seçimi 240 watt daha iyi olur.almışken uv ır de olsun bence,bende bakınıyorum aynılarına aliexprees den ürünler gelirmi acaba terettüdeyim.
bu konuda bilgili kankalardan duymak lazım.
havalandırma konusunda bilgim yok:)
temiz hava şart hocam ama yinede bi şekilde yetişir diye düşünüyorum.
ben olsam küçük camda temiz hava almaya bakardım çıkışıda odada serbest bırakırdım.doğrusu bumu emin değilim sadece mantık yürütüyorum.

GrowIst

Yeni üye
Yorum için teşekkür ederim.
Aslında eğitim ile görecelidir. Anladım bu durumda 2 bitki üzerinde ilerlemeye kararlıyım. (Kafamdaki de 2 bitkide elden geldiğince eğitimdi.)
Işık için 240 güzel olur ama bütçe neredeyse 2 katı oluyor. ::(u ışık 2 bitkiyi verimli şekilde bakamaz mı ?
Havalandırma üzerinde de bayağı araştırdım aslında çadır hacmini kaç defa boşaltır diye düşündüm.
Burada bir  arkadaş 2 dk 1 içerdeki hava değişmeli demiş. Ancak dışardan temiz hava gelmeli. Öncesinde odanın nem oranına bakmam gerekecek sanırım çünkü küçük cam nedeni ile içerisi biraz nemli gibi geliyor bana.
İleride bana büyük sorun olur yüksek nem 
Bende egzos u oda içine bırakıp gerekirse cama içeri temiz hava çekecek bir küçük fan koyarım diye düşünüyorum 
Birde ortamda nem olursa nem alıcı tabletler ve içeri giren temiz hava sorunumu çözer diye düşünüyorum.

@datrox 
Tohum vs tedariğimde uzun sürecek zaten öyle oldu bittiye getirmeyide sevmem geç olsun ama güzel olsun.
Bin kere araştır bir kere yap esas sorun gelir mi ? vergi uygulanır mı 
(Bu arada alıntı cevap yapamıyorum site hata veriyor....)

GrowIst

Yeni üye
datrox' Alıntı:
son karar göre haziran 15'e kadar her hangi bir kargo yurda girmez.
yurt içinden led çözmeye çalışın.

[font="Open Sans", sans-serif]Tohum vs tedariğimde uzun sürecek zaten öyle oldu bittiye getirmeyide sevmem geç olsun ama güzel olsun.[/font]
[font="Open Sans", sans-serif]Bin kere araştır bir kere yap esas sorun gelir mi ? vergi uygulanır mı [/font]

criminalis

Yeni üye
Bu kargolar aliexpressten geliyor mu? Gümrük sınırı vs problemler cikiyor mu?
Parayi bastiktan sonra sikintisiz bir sekilde gelir mi geri dönme falan olur mu?

Birde yukarda ki led paneller filizlenme cicek somege falan vururken yani bitkinin degistik yetistirme evrelerinin hepsinin ihtiyacını görüyor mu?

GrowIst

Yeni üye
Cvp: İlk Grow Kabin LED ve Havalandırma Yardım

criminalis' Alıntı:
Parayi bastiktan sonra sikintisiz bir sekilde gelir mi geri dönme falan olur mu?

Birde yukarda ki led paneller filizlenme cicek somege falan vururken yani bitkinin degistik yetistirme evrelerinin hepsinin ihtiyacını görüyor mu?

Bende tam olarak emin değilim ama gümrük ücreti riski var satıcı ile yazışıp onlara sormak istiyorum yorumlarda brezilyada gümrüğer takıldığı yazıyordu. Onlarında bilgisi ve fikri vardır.

buradaki fikirlere de açığım tabi ki

Evet tüm dönem için ışıklar fullspektrum

criminalis

Yeni üye
GrowIst' Alıntı:
criminalis' Alıntı:

Bende tam olarak emin değilim ama gümrük ücreti riski var satıcı ile yazışıp onlara sormak istiyorum yorumlarda brezilyada gümrüğer takıldığı yazıyordu. Onlarında bilgisi ve fikri vardır.

Brom gümrükten geçsin de o kadar para verdikten sonra ek gümrük vergisi de verilir artik yapacak bisey yok.

GrowIst

Yeni üye
criminalis' Alıntı:
GrowIst' Alıntı:

Brom gümrükten geçsin de o kadar para verdikten sonra ek gümrük vergisi de verilir artik yapacak bisey yok.

Aliexspresten 3 adet ürün sipariş verildi Haziran ayı içerisinde gelmelerini bekliyorum. Ürünler elime ulaştığında vergi konusunda bilgilendirme yapacağım buradan. 
Böylece aklında soru işareti olan bir arkadaşa da faydamız olur belki. 
İnşallah vergi çıkmaz tabi ki (:)

GrowIst

Yeni üye
Merhaba Sizlere bilgi vermek istedim.
2 adet ürün ekspresten geldi. Birisi ışık quantum board diğeri mercek
İki üründe de çok düşük vergi çıktı.
led ışık için toplam 25 TL ödeme yaptım. (:)
Kargo çok geç geldi ama. Haziran içerisinde beklediğim ürün Temmuz sonu ancak geldi.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • centerofattention centerofattention:
  • Mordecai Mordecai:
    ****** dready
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    ********** **
  • Mordecai Mordecai:
    **** ***** ******* *********** ***** ******* *** ** **
    **** ******* **
  • Mordecai Mordecai:
  • B Bomberx:
  • Mordecai Mordecai:
    ********* ********* **
  • B Bomberx:
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    ******** ** ***** dready* *** ***** ** **** ******** *** *****
  • B Bomberx:
  • Mordecai Mordecai:
    ******** ****** ********** *********** ****** ******* ****** ******* dready* ******** ********* ***** ******** ******* ********* ***** ***** **** *** *** ********** ** ***** **** * ** ****** dready*** ** *********** ******* ******* * ** ********* *** ****** *** ********* dready**
  • B Bomberx:
  • Mordecai Mordecai:
    * ***** **** ** ****** **
  • B Bomberx:
    **** **** **
  • Mordecai Mordecai:
    * ***** ** ** * ******* dready** ******** ** dready* * ** ********* ****** ****** **** ***
  • B Bomberx:
    ******** dready* *****
  • B Bomberx:
    shellman shellman: **