**HASAT VAKTİ*** Gorilla Zkittlez X Blue Dream çaprazlaması

cannabis16

Ordinaryüs
Abi ellerine emeklerine sağlık takipteyim :)
kol gibi budların olsun ,can kardeşim ...
aslında buradaki arkadaşların ,her growerın olsun kol gibi budları..istediğim bu..ama küçük kafa,küçük miktarlar ve buna itaat içinde olan insanlar çoğunlukta olduğunu görmek de üzüyor..sinirlendiriyor..abdliler bu cannabis işini resmen elinden aldı Hollandanın,hemde devlet desteksiz,vatandaşları saysinde dünya dolar girdisi oluyor..adam,eğitim sisteminde en iyisi için mücadele edecekinsan yetiştirme var..ezberci değiller..üretime dayalı akılları var ve en iyisini yapma gelenk olmuş...

ilk grow yaptığım zamanlarda,ilk 2 sene özellikle ne bulursam okudum abd forumları,hollanda forumları ve ingiliz forumlarında..sonra en mantıklı ve işin içinde akıl olduğu besbelli deneme-yanılmaların abd forumlarında apaçık belliydi..onları takip ediyorum..muazzam genetikler üretiyorlar...

heee,sen hala araştırıyor musun abim desen bana ; ben araştırıyor muyum diye, daha iyiye için kafa yoruyorum ama artık okuma şevki kalmadı..zira bilgiye o kadar doygunum ki,15 sene bu az değil.

uzun lafın kısası ; bu bitki şartlar mükemmelleşince 100 veriyorsa bi 60ını hedef alın..bunun altındaki gramajlar sizi tatmin etmesin..hep daha üstü,hangi konuda,ışık+havalandırma..bu işin kaymağını yemeye ,büyük budlar yapmaya,ona göre bi sistem kurup öyle uygulamaya,bakış açısı genişlese,ne güzel onlar da kol gibi bud yapsa..
isteğim bu,umarım adam gibi bi eğitim sistemi bir sonraki nesil kurar,benim neslimde itaatkar akıl,sınırları zorlamama,ezberci akıl eğitimi verildi..şimdilerde iş daha b.klanmış ya neyse şimdi..siyasetin bilcümlesinin a kkyyy..........

Allah'a emanet can,tekrardan teşekkürler..

ORLANDO

Kıdemli Üye
aslında buradaki arkadaşların ,her growerın olsun kol gibi budları..istediğim bu..ama küçük kafa,küçük miktarlar ve buna itaat içinde olan insanlar çoğunlukta olduğunu görmek de üzüyor..sinirlendiriyor..abdliler bu cannabis işini resmen elinden aldı Hollandanın,hemde devlet desteksiz,vatandaşları saysinde dünya dolar girdisi oluyor..adam,eğitim sisteminde en iyisi için mücadele edecekinsan yetiştirme var..ezberci değiller..üretime dayalı akılları var ve en iyisini yapma gelenk olmuş...

ilk grow yaptığım zamanlarda,ilk 2 sene özellikle ne bulursam okudum abd forumları,hollanda forumları ve ingiliz forumlarında..sonra en mantıklı ve işin içinde akıl olduğu besbelli deneme-yanılmaların abd forumlarında apaçık belliydi..onları takip ediyorum..muazzam genetikler üretiyorlar...

heee,sen hala araştırıyor musun abim desen bana ; ben araştırıyor muyum diye, daha iyiye için kafa yoruyorum ama artık okuma şevki kalmadı..zira bilgiye o kadar doygunum ki,15 sene bu az değil.

uzun lafın kısası ; bu bitki şartlar mükemmelleşince 100 veriyorsa bi 60ını hedef alın..bunun altındaki gramajlar sizi tatmin etmesin..hep daha üstü,hangi konuda,ışık+havalandırma..bu işin kaymağını yemeye ,büyük budlar yapmaya,ona göre bi sistem kurup öyle uygulamaya,bakış açısı genişlese,ne güzel onlar da kol gibi bud yapsa..
isteğim bu,umarım adam gibi bi eğitim sistemi bir sonraki nesil kurar,benim neslimde itaatkar akıl,sınırları zorlamama,ezberci akıl eğitimi verildi..şimdilerde iş daha b.klanmış ya neyse şimdi..siyasetin bilcümlesinin a kkyyy..........

Abi şuan ben de bilgiye açım çok makale okuyorum cannabis hakkında çok yazı okuyorum öğrendim bittilik iş değil bu dediğin gibi gün geçtikçe bilgimin üstüne koymaya çalışıyorum eğitim herkes için şart hayat boyu lazım inşallah hepimizin kol gibi budları olur iyi growlar abim :)

cannabis16

Ordinaryüs

ç,çeklenmede 3. haftabaşı yani 12/12 ışığa geçeli tam 16 gün oldu.. 16 gündür deli gibi uzayıp geliştiler,4er cm büyüme var 1 haftadır..gübrelerin dozajı yetmiyormuş demekki 2 cm anca büyüyolardı..artırınca hızlandılar..
6 tanesi 100 cm boyu geçti..diğer 3lü ufak kaldı,zira arayı çok açtı baştan uzun gidenler..bi resimde var altına yükseltici koydum,hizaları eşitlemek için..yoksa LED ve HPS sini en tepe buda göre ayarlayınca,diğerleri nemalanamayacak..
üstten de resmettim HPS altına doğru boyları yükseliyor..vantilatör de ona göre havayı en tepelere doğru ittiriyor..böyle daha güzel hava dolaşımı oluyor..

şimdi bitkiler böyle tepedeki sömek dalı uçlarını beyaza bulayınca artık çiçeklenme başlamış demektir..bir sonraki gübrelemede çiçeklenme gübresine geçme vakti tam bu zamanlar..çiçeklenmede 3. hafta ortasından sonra gübrelemeyi çiçeklenme gübreleri+PK katkısı olarak devam edin.. bu saatten sonra uzama yavaşlayacak..artık budlanmaya yoğunlaşacak,polenlenirse tohuma enerjisinin çoğunu harcayacak,polenlemezse sırf buda,pistile kanalize olacak..

yani şu resimlerdeki görüntüye bakıp da keyif alamayan var mıdır ki ,demi ....

bitkinin en sevdiğim zamanları,hem gübreyi dayamana müsamahası var,hem koca adam oldular,bakınca ufak ağaca benzediler..seyretmesi en keyifli zamanları.. keyif alamazsan bu işi doğru dürüst yapamazsın zaten..sistem falan kurmadan yalapşap bişey olur..

bu saatten sonra gübreleri zorlama vakti..General Organics 2mlt/lt başına diyor ama litreye 3 ml gübre verince ne yaprak ucu yanması oldu ne de başka bi zarar,büyümesi hızlandı.. eskiden bu gübreyi az biraz aşayım hemen yaprak uçları yanardı..bozdu ipneler gübreyi..

bu evrede Magnezyum da artık deli gibi ihtiyaç listesinde,her sulamada verilse de olur 3 sulamanın ikisinde versende olur..ama besinine ilavesinden korkulmayacak zamanlar..büyümede Kalsüyuma daha fazla ihtiyacı var,çiçeklenmede de Magnezyuma..
Fosfor ve Potasyum zaten gübre değiştirince,oranı da artar..Sülfür katkısı da ana gübreye ek katarsanız en azından 2 sulamada bir,şikayet etmez bitki.. ben 4litre başına 10 ml hacminde epsom tuzu ilave ediyorum..yani dolu dolu çorba kaşığı kadar.
enzim her daim zaten..kökler daha da canlansın...

şimdilik böyle durumlar..

cannabis16

Ordinaryüs

çiçeklenmeye geçeli 3 hafta bitti.. bu 3 haftada deli gibi uzayıp genişlediler.. 4. haftayla birlikte iş artık bud yapımıyla geçecek..uzama -büyüme 3. hafta sonunda biter..

tepeler beyaza boyandı mı artık bloom gübresine geçip,ekstra fosfor-potasyum,magnezyum,sülfür,bloom boost ne varsa abanma vaktidir.. ben bu sulama ne verdim onu yazayım

3ml/1lt bio bloom General0rganics + 1,5ml/1lt calmag GeneralHydroponics + 2ml/1lt hesi bloom boost + 2,5ml/1lt hesi posporus + 2ml/1lt hesi powerzym enzim + hesi supervit

normalde bloom gübresini 1 lt suya 2 ml dozunda uygulanması yazıyor feeding chartta,ama yetmiyor,bende 3ml dürttüm,yaprak uçlarına bakıp ona göre daha da artırabilirim..

**** bu aklınızda bulunsun ; bitkiniz,çiçeklenmede 3. haftayı bitirdi mi gübrelere en fazla dayanımı olan vakte girmiş demektir..sınırları zorlayacaksanız ,işte o vakit bu vakittir.. çiçeklenmede 6. haftasonuna kadar abanın.. hafif yaprak uçları yanar falan dert etmeyin,zaten çiçeklenme sonunda ölecek bitki, 8-10 hafta arasında çiçeklenmeyi bitiren bitkilerde 6. hafta sonundan sonra gübrelemeyi yarım doza düşürme vakti gelmiş demektir..son çiçeklenme safhasıdır bu,fazlaya tahammülü azdır..THC nin en az %50sini zaten 6. haftasonunda oluşturur bitki..geri kalanı da yarım dozajla halleder..

19 litre toprak+perlit karışımı toprağım 5 litre dökünce run off sağlanıyor..yani alttan 1/5 su çıkmış oluyor.. mikorizal mantarları kullanmadan önce 4 litre dökünce sağlanıyordu run off..yani ne demek istiyorum ?? mantarların miselyum ağları yaparak kökle ortaklaşa koloni kurması,1 litrelik besini daha ekstradan bitkiye vermemi sağlıyor.. haliyle bu da budlara yansıyor..

ışığınız yeterli + havalandırmanız da iyiyse bitki kolay kolay gübre yanığı olmaz..zira verdiğiniz besini,yapım işinde kullanacak üstyapıyı sağlayabiliyor bitki.. devamlı fotosentezle glikoz üretip yaprağa,buda,dala yeni yapımlarda kökten emdiklerini kullanıyor..saksıda ne varsa emiyor kökler...normal dozajlarda gübrelediğiniz halde bitkilerde devamlı yanık oluyorsa bunun anlamı üst tarafı yeterince kuvvetli fotosentez yapamadığındandır..hele hele bu evrelerde..bitki, daha gübre yok mu der ışık+havalandırmanız yeterliyse..

50-60 cmle çiçeğe girenler 120-130 arasına geldi..40 cm anca olanlar da 80-90 cm arasında.. çiçeklenmeye sokmadan önce sunduğunuz şartlar yeterliyse, bitki 2 hatta 3 katına çıkar çiçeklenme ilk 3 haftasında.. bunu unutmadan ona göre boy ayarlaması,eğitim verirsiniz..

cannabis16

Ordinaryüs

resimde görüldüğü gibi fan yapraklarını gövdeye bağlayan stemlerde morlaşma sıkça olur..özellikle de çiçeklenme döneminde..
bunun anlamı Sülfür yetersizliğidir..pH'ı yüksek-kalsiyumu fazla suyla sulamak da Sülfür'ü kitleyebilir ve alınamayabilir..
ben pH her sulamada ayarladığımdan sorun Sülfür azlığı,Sülfürün kitlenmesi değil.. genellikle gübrelerin Sülfür oranı özellikle çiçeklenmede bitkiye yetersiz gelir.. o yüzden gübreli suya ilave olarak epsom tuzu kullanın.. 4 litre su başına 1-2 hatta çok eksikse 3 çorba kaşığı atın..

Sülfür eksikliği en tepedeki yapraklardan başlayarak kendini gösterirr, büyüme döneminde daha çok en üst yaprakları sarılaştırır..çiçeklenme döneminde en tepe yapraklar fotosentez için hayati olduğundan kendini daha çok fan yaprakların stemlerinde morlaşma olarak gösterir..
bir iki yaprakta benim de resimlediğim gibi çok koyu olmayan morlaşma varsa hafif semptomdur..daha ileriki safhada fanların çoğunun stemleri mosmor olur..en nihayetinde iş en tepe yaprakların sararmasına kadar varır..
Sülfür,ikincil elementler kuşağından olduğu için bitki için önemlidir..eksikliğinde ne olur derseniz..aynı Azot eksikliği gibi büyüme yada gelişme yavaşlar,budlanma safhasındaysa daha ufak budlarınız olur..

Ü

Üye silindi 899

Guest

resimde görüldüğü gibi fan yapraklarını gövdeye bağlayan stemlerde morlaşma sıkça olur..özellikle de çiçeklenme döneminde..
bunun anlamı Sülfür yetersizliğidir..pH'ı yüksek-kalsiyumu fazla suyla sulamak da Sülfür'ü kitleyebilir ve alınamayabilir..
ben pH her sulamada ayarladığımdan sorun Sülfür azlığı,Sülfürün kitlenmesi değil.. genellikle gübrelerin Sülfür oranı özellikle çiçeklenmede bitkiye yetersiz gelir.. o yüzden gübreli suya ilave olarak epsom tuzu kullanın.. 4 litre su başına 1-2 hatta çok eksikse 3 çorba kaşığı atın..

Sülfür eksikliği en tepedeki yapraklardan başlayarak kendini gösterirr, büyüme döneminde daha çok en üst yaprakları sarılaştırır..çiçeklenme döneminde en tepe yapraklar fotosentez için hayati olduğundan kendini daha çok fan yaprakların stemlerinde morlaşma olarak gösterir..
bir iki yaprakta benim de resimlediğim gibi çok koyu olmayan morlaşma varsa hafif semptomdur..daha ileriki safhada fanların çoğunun stemleri mosmor olur..en nihayetinde iş en tepe yaprakların sararmasına kadar varır..
Sülfür,ikincil elementler kuşağından olduğu için bitki için önemlidir..eksikliğinde ne olur derseniz..aynı Azot eksikliği gibi büyüme yada gelişme yavaşlar,budlanma safhasındaysa daha ufak budlarınız olur..

abi süper bir bilgilendirme günlüğü olmuş eline koluna diline sağlık. her detayı yeni başlıyanından profuna kadar anlayacak şekilde belirtmişsin.. konu sabitlenmeli, hatta ileride okullarda ders olarak anlatılmalı :)

Moraran stemler, mağnezyum sülfat kullandığımızda düzeliyor mu yoksa diğerlerin morarmasını mı engelliyor abi ? Ayrıca benim bitkimin birinde hemen her yaprağı mor, bir kısmını budadım. Diğerleri bir sorun teşkil etmediği için bıraktım. Dün sulama yaptığım için Magnezyum sülfat'ı anca 2 gün sonra verebilirim. Bitkinin gelişiminde henüz bir problem yok. Forumda el yapımı calmag tarifi vardı, ondan yaptım hali hazırda var fakat bitkinin Ca yada Mg ihtiyacı olduğunu görmediğim için 1 kez yapraktan eser miktarda fıslattım. Tarım hayvancılık sektöründe olduğum için saydığın tüm birincil, ikincil ve iz elementlerden elimde tonlarca mevcut.

Magnezyum sülfat namı diğer epsom tuzunu spray olarak vermenin bir sakıncası olur mu ?

Biobizz gübrelerinin içine karıştırıp vermemde bir sıkıntı yaşar mıyım ?

Ya da toz gübre gibi toprağına serpip sulamak mı daha iyidir ?

Gübreleme konusuna gelince; herkes yarım doz gübre veriyor abi, tabiki kimyasal daha problemli hata affetmez ama ben cicege girene kadar / girdikten sonra bio growu 5ml/lt ye kadar cıkarttım, cok hafif yaprak uçlarında yanık oluştu fakat gözle görülür büyümesine şahit oldum.

Bu gübreleme takvimlerini bence bir taslak olarak kabul edip, dozajı gözlemleyerek arttırmak ve bitkinin eksikliğini/fazlalığını bu şekilde tespit etmek cok daha mantıklı geliyor..

Cicekte 3. haftadayım şu anda abi, bio growu 5 gün önce 10ml/2,2lt 3 gün önce 8ml/2,2lt dün de 6ml/2,2lt şeklinde düşürmeye başladım. Sence bunu düşürmeye devam etmelimiyim yoksa takvimde yazdığı gibi sonlara doğru azotu arttırmalımıyım ?

Nahita

Üye
Tek sayfada toplanıp makale diye yayınlanacak günlük. Uzun zamandır sessiz sessiz takip ediyordum ama dayanamadım bir yorum bırakıyorum çokta teşekkür ediyorum.

Resmen canlı bitkiler üzerinden CANNA 101 dersi.,

cannabis16

Ordinaryüs
Tek sayfada toplanıp makale diye yayınlanacak günlük. Uzun zamandır sessiz sessiz takip ediyordum ama dayanamadım bir yorum bırakıyorum çokta teşekkür ediyorum.

Resmen canlı bitkiler üzerinden CANNA 101 dersi.,
sağolasın can..

ben grow işine ilk başladığımda Türkçe kaynak yoktu..ingilizce forumları araştırmaktan ve çevirip bilgi olarak beynime kazımaktan yorgunluk gelmişti..insan,kendi anadilinde bilgiyi çok daha rahat beynine kazıyor..
aklını kullanmayı bilen,idrakı gelişmiş birilerinin işine yarayacak Türkçe cannabis yetiştirme tiyoları gibi bişey yapıyorum..hemen hemen her sene bi growumu üşenmedim paylaştım....sen gibilere faydası olsun diye..
sizler de bilgiye doyunca aynısını yaparsınız..

cannabis16

Ordinaryüs
abi süper bir bilgilendirme günlüğü olmuş eline koluna diline sağlık. her detayı yeni başlıyanından profuna kadar anlayacak şekilde belirtmişsin.. konu sabitlenmeli, hatta ileride okullarda ders olarak anlatılmalı :)

Moraran stemler, mağnezyum sülfat kullandığımızda düzeliyor mu yoksa diğerlerin morarmasını mı engelliyor abi ? Ayrıca benim bitkimin birinde hemen her yaprağı mor, bir kısmını budadım. Diğerleri bir sorun teşkil etmediği için bıraktım. Dün sulama yaptığım için Magnezyum sülfat'ı anca 2 gün sonra verebilirim. Bitkinin gelişiminde henüz bir problem yok. Forumda el yapımı calmag tarifi vardı, ondan yaptım hali hazırda var fakat bitkinin Ca yada Mg ihtiyacı olduğunu görmediğim için 1 kez yapraktan eser miktarda fıslattım. Tarım hayvancılık sektöründe olduğum için saydığın tüm birincil, ikincil ve iz elementlerden elimde tonlarca mevcut.

Magnezyum sülfat namı diğer epsom tuzunu spray olarak vermenin bir sakıncası olur mu ?

Biobizz gübrelerinin içine karıştırıp vermemde bir sıkıntı yaşar mıyım ?

Ya da toz gübre gibi toprağına serpip sulamak mı daha iyidir ?

Gübreleme konusuna gelince; herkes yarım doz gübre veriyor abi, tabiki kimyasal daha problemli hata affetmez ama ben cicege girene kadar / girdikten sonra bio growu 5ml/lt ye kadar cıkarttım, cok hafif yaprak uçlarında yanık oluştu fakat gözle görülür büyümesine şahit oldum.

Bu gübreleme takvimlerini bence bir taslak olarak kabul edip, dozajı gözlemleyerek arttırmak ve bitkinin eksikliğini/fazlalığını bu şekilde tespit etmek cok daha mantıklı geliyor..

Cicekte 3. haftadayım şu anda abi, bio growu 5 gün önce 10ml/2,2lt 3 gün önce 8ml/2,2lt dün de 6ml/2,2lt şeklinde düşürmeye başladım. Sence bunu düşürmeye devam etmelimiyim yoksa takvimde yazdığı gibi sonlara doğru azotu arttırmalımıyım ?
hoş sözlerine teşekkür ederim can..

Magnezyum Sülfatı kimyasal olarak da labaratuvarda üretiyorlar,epsom tuzundan çok daha ucuz..bende bi growda aldım denedim..TDS yi acayip artırıyor,yarardan çok zararı var.. o yüzden epsom tuzu yani bizdeki adıyla ingiliz tuzu almak daha iyi..

gübrelere ilave edip o şekilde veriyorum ben,en mantıklısı da bu..Biobizzle de diğer organik yada sentetik gübrelerle de sorun yaşamadan kullanabilirsin..

epsom tuzunu verdiğinde o morarmalar daha ileri gitmiyorsa senin verdiğin miktar yetiyor demektir..çiçeklenmede morarmaların düzelmesi olmayabilir..ilerlemesini önle,zaten bitkiye yetiyor demektir bu..

kökten besleme yapacaksan gübreleri eklediğin suya atarsın makul miktar öyle verirsin..toz gübreler gibi karıştırma,zira tuz bu sonuçta,yoğunluğunu ayarlayamazsın,o bölgedeki kökleri zehirler..
yapraktan besleme de yapabilirsin..kökten verdiğinin yarım dozajı kadar suda eritirsin..ışıklar kapalıyken yapraktan besleme yap,zira ışıklar açıkken stomalar yani emici gözenekler su kaybı olmasın diye kapanır..özellikle cannabisin stomaları yaprak altında olduğundan,yaprak altlarına daha fazla sıkarsın..

biobizin de gübreleri general organics gibi organik olduğundan yavaş salınımlı,bitkiyi yakmıyor ama sentetikler gibi hızlıca sunmadığından feeding chartta yazan değerler az gelebiliyor. feeding charttaki grow-bloom oranlarını değiştirmeyecek şekilde gübre miktarlarını artıır denersin..

benim de çiçeklenmede 4. hafta ve yaprak uçları benim de yandı..her çiçeklenmede illa yakarım,dayarım bolca gübreyi..testere uçlara sirayet etmeyecek şekilde çiçeklenmede 6. hafta sonuna kadar zorla bitkiyi..ışığın+havalandırman iyiyse bişey olmaz zira kökten emdiğini yukarıda değerlendirir,bu da yanmayı engeller..

hoş sözlerine teşekkür ederim can..

Magnezyum Sülfatı kimyasal olarak da labaratuvarda üretiyorlar,epsom tuzundan çok daha ucuz..bende bi growda aldım denedim..TDS yi acayip artırıyor,yarardan çok zararı var.. o yüzden epsom tuzu yani bizdeki adıyla ingiliz tuzu almak daha iyi..

gübrelere ilave edip o şekilde veriyorum ben,en mantıklısı da bu..Biobizzle de diğer organik yada sentetik gübrelerle de sorun yaşamadan kullanabilirsin..

epsom tuzunu verdiğinde o morarmalar daha ileri gitmiyorsa senin verdiğin miktar yetiyor demektir..çiçeklenmede morarmaların düzelmesi olmayabilir..ilerlemesini önle,zaten bitkiye yetiyor demektir bu..

kökten besleme yapacaksan gübreleri eklediğin suya atarsın makul miktar öyle verirsin..toz gübreler gibi karıştırma,zira tuz bu sonuçta,yoğunluğunu ayarlayamazsın,o bölgedeki kökleri zehirler..
yapraktan besleme de yapabilirsin..kökten verdiğinin yarım dozajı kadar suda eritirsin..ışıklar kapalıyken yapraktan besleme yap,zira ışıklar açıkken stomalar yani emici gözenekler su kaybı olmasın diye kapanır..özellikle cannabisin stomaları yaprak altında olduğundan,yaprak altlarına daha fazla sıkarsın..

biobizin de gübreleri general organics gibi organik olduğundan yavaş salınımlı,bitkiyi yakmıyor ama sentetikler gibi hızlıca sunmadığından feeding chartta yazan değerler az gelebiliyor. feeding charttaki grow-bloom oranlarını değiştirmeyecek şekilde gübre miktarlarını artıır denersin..

benim de çiçeklenmede 4. hafta ve yaprak uçları benim de yandı..her çiçeklenmede illa yakarım,dayarım bolca gübreyi..testere uçlara sirayet etmeyecek şekilde çiçeklenmede 6. hafta sonuna kadar zorla bitkiyi..ışığın+havalandırman iyiyse bişey olmaz zira kökten emdiğini yukarıda değerlendirir,bu da yanmayı engeller..
Üstadım birşey sormak istiyorum, bir saksı çiçeklenme de 3. Hafta bu zamana kadar organik takıldım, bundan sonra sentetik gübre vermem problem yaşatır mi

cannabis16

Ordinaryüs
Üstadım birşey sormak istiyorum, bir saksı çiçeklenme de 3. Hafta bu zamana kadar organik takıldım, bundan sonra sentetik gübre vermem problem yaşatır mi
soruyu soruş şeklinden de sorduğun sorudan da buram buram belli oluyor.. grow hakkında hiç bişey bilmiyorsun..
benim ''growun mantığını kavramanız için okumanızı öneririm'' başlığı altında ,sabitlenmiş bir yazım var.. onu oku en azından,kafanda bişeyler oluşsun

sorunun cevabı ise neden problem yaşatsın ?? ismi üstünde gübre,sentetik de olsa organik te ,gübre bu sonuçta..ondan ona geçersin,hatta ikisini birden birbiriyle karıştırırsın (sentetikle organiği).. herşey olur,yeterki dozajı tuttur..

cannabis16

Ordinaryüs

bu seferki mevzumuz supercropping ..

neden yapılır? pek çok nedenle olabilir..en yaygın nedeni çok sivrilen tepe kısımlarını,diğer kısımlarla aynı boylara getirip ışığın yüksekliğini mantıklı seviyede tutmak.
ışığın açısına göre, arkasında kalan tepe budunu çok engellediği için yaptım ben bunu mesela..diğer tepe budların da ışığa direk ulaşmasını kolaylaştırmak için..ışığa olan mesafeleri eşitlediğinizde ; bitkinin hormonal dağılım,tepe budları arasında eşit dağılır..böylece birsürü iyi gelişmiş tepe budu olmasını sağlarsınız..çok sivri giden bitane olsa,hormonların çoğu ona yönelir,böylece altta kalanlar daha az yapım faaliyetine uğrar ve budları olması gerekenden küçük kalır..
dallar arasında ışığın düzgün şekilde paylaşılması ..asıl mevzu bu kısaca...

bu tekniği uygulamada belli bir zaman var mıdır? teorik olarak ,bitkinin, çiçeklenmede 4.-5. haftalara kadar dalları daha esnetilebilir olduğu için bu haftalara kadar olan dilimde en kolay yapıldığı zamanlardır.çiçeklenmede sonlara gidildikçe dallar daha bi odunsulaşır,o yüzden daha dikkatli davranmakta fayda var..

nasıl uygulanır ? işte en doğru şekli ve püf noktası şu ; dalın kırmak istediğiniz noktasını elinizin baş ve işaret parmağı ile tutun önce ..sonra parmklarınızı daldan ayırmadan ,biraz bastırarak ,dalı sağa sola doğru baş ve işaraet parmağınızla yuvarlayın,çevirin yani...bitkinin tepesi dansöz gibi sağa sola kıvrılsın.. bu işlemi 30 sn kadar yaparak iyice esnetin o noktayı..bu işlemi yapmayıp direk kırarsanız bu sefer deri vazifesi gören ve dalı tutan sert kabuk kısmını yararsınız..orası yarılınca da dal koptu kopacak hale gelir..eğer böyle kötü sonuçlandıysa işlem bi bantla o yarılan kısmı güzelce bantlayın..
dalı,dansöz gibi sağa sola döndürme işinden sonra gene iki parmağınızla,ezip kıvırdığınız noktadan dalı eğmek istediğiniz yöne doğru eğin yani kırın ..yavaş yavaş eğin,eğin,eğin.tepe kısmı yere doğru bakar hale gelsin.. o esnada genelde çıt sesi gelir hafiften,gelmesede dalı güzel döndürdeyseniz sağa sola,güzelce de eğdiyseniz artık bidaha o kısmı kaldıramayacak şekilde kırılmış demektir..
burada en önemli nokta ,tekrar söylüyorum,kırılacak noktayı hafiften parmaklarımızla ezip 30 sn sağa sola kıvırmak..püf noktası bu kabuktan ayrılmadan(kabuğu yarmadan) doğru biçimden yapabilmek için..

bu işlem High Stress Tecnique yani yüksek derecede stres yaratan bi işlemdir..lst gibi sadece eğmeyip bir de onu dik tutan iç kısımları lifleri kırıyoruz çünkü..bidaha o kısmı kaldıramaz bitki,sadece ışığa doğru tepeyi döndürür..

bu işlemi vegetatif evrede de yapabilirsiniz..özellikle uzun veg dönemi veriyorsanız çok işinize yarar..

Son düzenleme:
merhaba hocam. roman okur gibi okudum. sizi nadiren de olsa burada görmek sevindiriyor beni. bu sıkı paylaşımlar için teşekkür ederim gerçekten. iyi günleriniz olsun.

cannabis16

Ordinaryüs

çiçeklenmede 4. hafta bitti ,5. hafta başı.. ilk 4 taftada enine ve boyuna gelişeceği kadar gelişti..artık ışıkların boyunu ayarlama işi de bitti..

gördüğünüz üzere budlanma ve trikom oluşturma işi hızla devam ediyor..

5. haftabaşı gübrelemem şu şekilde oldu bugün ;
3ml/1lt bio bloom +2/1lt bloom boost +2,5/1lt hesi posporus +10ml/4lt epsom tuzu+enzim+supervit+mikoriza..
hazırladığım suyun TDS =1900 civarında..yani gübreye doyurayacak son miktarlar..2000 TDS sınır olarak düşünün.. meyva veren bitkilere dayayacağınız son nokta..onun üstü tuzlanma demek,ama ben mikoriza kullandığım için toprakta emilmeyen daha az gübre kalıyor..

alttan çıkan TD= 2460 ..BU tuzlanma riski demek..zaten veriğim sudan,alttan çıkanın sınırı aşacağı belli..şimdilik bitkilerde yanma yok..gübreyi dayayacaksam bu 2 hafta özellikle çiçeklenmede 5. ve 6. haftalar en doğru zamanlar..ben de zorluyorum,şimdilik bi anti-reaksiyon yok..

resimde çektiğim 2 düşmüş yaprak..birisi bitki üstünde kurumuş da düşmüş,diğeri besinler emilmiş ama kurumadan düşmüş...bu haftalarda alttaki yaprakların emilip,sisteme kazandırılması olur..kuru yada yaş dökülenler gayet normal..ölümüne sömekleniyo zira bitki..

2 hafta sonra budların en az %70i yapılmış olacak..8-9 haftada çiçeği bitirmişti anneleri ..bunlarda o ara bitirse kabataslak 6. haftasonunda budlar-kolalar belli olur..

cannabis16

Ordinaryüs

birsürü fotoğraf eşliğinde çiçeklenme 5. hafta ortasına ait bikaç bişey yazayım istedim...

ilk 3 fotoğrafta gördüğünüz üzere bitkiler enine boyuna komple grow alanımı kapladılar..budlanma ve kola yapımı hızla devam ediyor.. 6. haftasonundan sonuna kadar full doz gübreyi dayamaya devam..o saatten sonra flusha girecekler girer ve sade suyla devam ederim,biraz daha vakti olanlara da yarım doz gübre yeter..zira yapacağının %70-80ini 6. haftasonuna kadar yapar 8-9 haftada çiçeği bitiren genetikler..artık gübreye ihtiyacı yarıya düşer,son demlenmesini fotosentezle halleder zaten..

4. fotoğrafta toprağın sulamaya müsait olduğu zamanı iyi idrak edin diye çektim.. gördüğünüz gibi kupkuru bi hal aldı üstteki 3-5 cmlik kısım..yarın sulamalarını yapıcam..

5. fotoğrafta bitkinin en altta kalan kısmını nasıl yolup açtığımı göstermek istedim.. ben bitkileri topping yaptığımda yani 5. katın üstünü uçurduğumda en altta kalan 2 katı da alıyorum,zira onlar asla gelişemiyolar..aslında en altta kalan 3 kat alınsa daha mantıklı..3. kat da gelişemiyor.. ama 2 katı alıp 3. katı kesmiyorum ki erkencilik yapmaya elimde bi feda edilecek kısım olsun,işte o 3. katı çiçeklenmenin 5. haftasonundan sonra kesip,trim yapıp ,kurutup içip ipneliğimi alıyorum.. zaten zamanında kesilmediği ve üzerinde trikom az olduğu için kafası da az oluyo ama harmanlıkta kendimi oyalıyorum..tepedeki katlara ve adam gibi budlara dokunmamak en iyisi,o yüzden böyle bi yöntem uyguluyorum.. kurutmayı hızlıca yapmak istiyor insan ,o yüzden hemen fırına atan da var,yağlı kağıdın arasına koyup ütü basan da..ama ben en az 1 gün kendi haline bırakıp o ilk suyunu salmasını bekliyorum..sonra 120 derece fırında 30-45 arası üstlerini alüminyum folyo kapatıp,bikaç havalandırma deliği açıp kurutuyorum..dün gece içtim,harmanlıkta ne güzel geldi sormayın... kuruttuklarımı fotoğrafladım,son resimdeki o ürün..

6. resimde görüldüğü üzere ; bitki,altta kalan yapraklardan birinin içindeki elementleri emip sistemine kazandırmış ve o yaprağı ölüme terketmiş..çiçeklenmede çokça olur bu,gayet normal...ışığı görmeyen,fotosentez yapamayan ve sisteme bi artısı olmayanlar feda edilir..hergün 9 bitkiden 10-15 yaprak topluyorum yere düşen..

7. resimdeki kök uzantılarını görüyor musunuz..kalp damarları gibi geniş ve ne verirsem hortumlamaya müsait..işte böyle kökler olunca üst tarafa da bolca gıda gidiyor..her sulamada enzim verin,kökler coşsun..
peki o köklerin açıkta olması normal mi derseniz,değil tabiiki ,sulamayı boca edip de üstteki katman sıyrılmış,yanlış sulama yüzünden böyle görüntü çıkmış.. 9 tane bitki var bende sizin gibi 20-30 larımda değilim ki,hızlıca halletmeye çalışıp hatalarım oluyor..siz daha yavaş şekilde suyu dökün ki,üstteki toprak sıyrılmasın,köklerin toprak dışına çıkanları odunsulaşır ve gövde parçasına döner..ağaçların açıkta kalan kalın köklerini gözönüne getirin,odunlaşır ve özelliğini kaybeder...gövde unsuru olur..

kovaları çektim... o 3 kovada 45 lt civarı su var..o sular 9 bitkiye harcayacağım su.. çeşme suyu kullanıyorum,içinde klor olduğundan köklerdeki faydalı baterileri öldürür..klorun uçması için en az 2 gün ağzı geniş kovalarda tutun ki klor uçsun..ben 4 günde bir sulama yaptığımdan ,4 gün demlenmiş oluyor.. aslında havataşı vehava motoruyla şöyle 12 saat kadar bolca hava verip ,oksijene boğup öyle vermek çok ama çok daha yararlı da artık zor geliyor..

deli sıcaklar gelmeden çiçeklenmenin ortasını bile geçtim..artık bundan sonra bitkinin sıcaktan hermalaşması çok zor,sadece banana yada nunner denen budların arasında polen kesecikleri çıkarabilir..6. haftadan sonra polen topu falan yapmaz..

bitki için , çiçeklenmede en mükemmel ısı ne derseniz 21 derim.. 24 e kadar da gayet güzel ısılar..benim oda ısım 26,5..lamba ile bitki arasına devamlı vantilatör vurduğundan orası 25lerde.. en güzel nem dereceleri nedir derseniz?
çiçeklenme 4-5. haftasına kadar %50,ondan sonrası %40 ...
bunlar teoride en mükemmel oranlar..

cannabis16

Ordinaryüs

çiçeklenmede 5. haftasonunda tek bir bitki flusha hazırım mesajı verdi.. belki tepe pistilleri ısıdan,ışığa yakınlıktan erken kavrulup kararmıştır dedim ama olay öyle değilmiş..tricom mikroskobuyla gördüğüm trikomlar hep bulutluydu..yani pistiller genelde doğruyu söyler.. pistillerin toplamına bi bakın,oran olarak %40 falan karar dımı flush ,%70-80 de kesim..%90 ve sonrası narkotik etki,amberleşme olur artıkın..fazla geçirirsenizde bitki artık ölürken thcleri bile emer,sonra elinizde bişey kalmaz..

aynı anadan tohumlar,içlerinden biri böyle erkenden olgunlaştı..2 gün sonra flush ve kesime kadar da sade su..
bu eşantiyon gibi bişey oluyo..çünkü 2 haftaya kadar kesimi geliyor.7. haftada kesime hazır hale geliyor,hem de aynı genetikten...budlanma daha az oluyor haliyle,bu da dezavantajı..artık bu saatten sonra %20 kadar daha olgunlaşır en fazla..
bi bitki gidince ortamı biraz daha rahatlar..son hata daha fazla ışık görür bir iki tanesi..9 dişi çıkacağını hesap etmeyince böyle oldu...uğraştırıyor ama hasatta mutlu olcam..

bunlar da diğer bitkiler..gördüğünüz gibi pistiller bembeyaz,daha flusha hazır olan yok bunlar içinde..6. haftasonundan itibaren başlayacak pistillerin hazır hale gelmesi..gidişat öyle duruyor..

Sem

Yeni üye

Patron sen bu işten anlıyon sanırım sana Bir kaç sorum olacak. Şimdi elimde birinin hediye ettiği 3x3 kabin var ve iki adet 400w mh-hps lamba var. Bu lambaları 4 yıldır kullanmıyorum. İlk sorum elektrik faturası ne kadar gelirse dikkat çeker paket olurum? Bunu 1200tl ile sınırladım.
Yeni led lambalar alacağım bu alanda ( hepsini doldurmam şart değil) hangi ışığı önerirsin? 1200tl elektrik faturası geçmeyecek şekilde en yüksek verimi nasıl bir yol haritası izleyerek alabilirim ortalama bilgim var ancak bana fazlası lazım lütfen yardımcı olur musun?

cannabis16

Ordinaryüs
Patron sen bu işten anlıyon sanırım sana Bir kaç sorum olacak. Şimdi elimde birinin hediye ettiği 3x3 kabin var ve iki adet 400w mh-hps lamba var. Bu lambaları 4 yıldır kullanmıyorum. İlk sorum elektrik faturası ne kadar gelirse dikkat çeker paket olurum? Bunu 1200tl ile sınırladım.
Yeni led lambalar alacağım bu alanda ( hepsini doldurmam şart değil) hangi ışığı önerirsin? 1200tl elektrik faturası geçmeyecek şekilde en yüksek verimi nasıl bir yol haritası izleyerek alabilirim ortalama bilgim var ancak bana fazlası lazım lütfen yardımcı olur musun?
1200 tl falan gelmez.. 600-700 civarı..
400 HPS + 350 wat LED + fanlar 100 w+35w+20 +vantilatör 55 watt = saatte 1000w diyelim yuvarlak hesap.. lambalar günde 12 saat yandığında 500-700 arası geliyor..18 saat yansa 1000 lira gelmiyordaha az....

sende ona göre hesabını yap.. 300 watt cree topla yada toplat..veya hiç uğraşma 240wat quantumboard al sahibindende var meanwell sürücülü ,samsun LmH301 çiplilerden.. 300 cree kadar kuvvetli değil ama en kolay yollusu o..

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • Night owl Night owl:
  • A angeshar:
  • A angeshar:
    hahahaha ** ***** ******* ***** ******* **** hahahaha** **
  • A angeshar:
    ** ** ****** **
  • A angeshar:
    ********** hahahaha* ***** **** ****** **** hahahaha* ** ******* *** ****** ** ****** ***** ******* ****** hahahaha*
  • A angeshar:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • Night owl Night owl:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • Night owl Night owl:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • A angeshar:
    ********** ******* ***** ******* **
  • A angeshar:
    ******** ****** hahahaha ******** ******* ****** ******* ***** ***** ** ****** ****** ********
  • Night owl Night owl:
    **** ***** ** ***** ****** ******* ***** ******** ***** ******** ********* ******** ****** hahahaha ******** ******* ****** ******* ***** ***** ** ****** ****** ********
  • A angeshar:
    hahahaha** **** ***** **** **** ***** ****** ***** ******* ****** **** ******* hahahaha*** *** *********
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    ***** hahahaha* *** *** ****** hahahaha ******** ***** ** *** ***** * **** ***** **** hahahaha* hahahaha*
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    hahahahahahahaha
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    hahahahahahahaha**** ***** ** ********* *******
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    hahahahahahahaha***
    5.yaprak 5.yaprak: hahahahahahahaha***