%15 solucan gübreli torf fikir?

• Konbuyu başlatan Üye silindi 20002
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 20002

Guest
Merhaba arkadaşlar
2 adet otomatik nl bakıyorum 15. günden sonra 15 lt saksıya alacağım ve sanırım all mix denk gelen bitbest bio 5 in 1 ( torf, perlit leonardit, humus ve solucan gğbresi) bir toprak buldum; % karışımları oldukça iyi görünüyor ve 40 lt si de 40 lira gibi bişey.
Sizden ricam toprak hakkında fikirleriniz yada daha önce solucan gübreli tavsiye edebileceğiniz bir toprakta var mıdır?

550CE636-E646-4343-A81C-D0C24EF7947A.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
C

Cibril

Guest
Uyuz oldun dime 150-200 lira toprağa vermeye dolar artınca uçmuş yine herşey , geçen gördüm şok oldum toprak fiyatlarını ...

Ü

Üye silindi 20002

Guest
Uyuz oldun dime 150-200 lira toprağa vermeye dolar artınca uçmuş yine herşey , geçen gördüm şok oldum toprak fiyatlarını ...
Aslında humus biraz düşündürüyor sorun yaşar mıyım diye? Turba olsaydı onun yerine her türlü alırdım. Çiçekten önce saksı değiştiricem ondan nasıl yapsam bilemedim.

its_ok

Yeni üye
ben torf kullandım. hiç bir sıkıntısı yok. ancak gübre ile desteklemen gerekiyor az ve öz.

S

silas

Guest
Selam. Umarım toprağı almamışsındır. Forumda daha önce bitbest marka torfu kullanıp sıkıntı çektiği için daha yeni komple toprak değiştiren bir arkadaş vardı atacaktım konuyu bulamadım, silinmiş. Bu iş üretilen light mix toprak kullanmanı tavsiye ederim. Çok ucuz olan bir materyal için growunu riske etme, steril ve bu için üretilmiş topraklardan al.
Plagron light mixte güzel.
Solucan gübresi olayına fazla takılma, solucan gübresi olayı ülkemizde ticari kaygılardan dolayı çok fazla abartılıyor. Solucan gübresinde önemli olan solucana verdikleri humus yani mamadır, solucan gübresinin kalitesini mama belirler, her solucan gübresi bu yüzden aynı kalitede değildir. Solucan gübresini gübreden ziyade toprak düzenleyici ve zenginleştirici olarak düşün. Leonardit dediği de madenlerden çıkarılan bitki fosili kaynaklı humik fulvik asit içeren toprak düzenleyici ve zenginleştiricidir. Bir de hesabın yanlış bu toprak all mixe denk gelmez, önemli olan içindeki EC miktarıdır, Poşetin arkasında bu değerler yazar. Bende en baba solucan gübresi Ekosol (katı sıvı) var. Öyle abartıldığı gibi %40-50 bir fayda görmedim, ama kullanmakta kesinlikle fayda var, çünkü solucanın bıraktığı enzimler bitki için çok faydalı.
Sıvı gübre kullanacaksan ki kullanmak zorundasın light mix toprak almanı tavsiye ederim. Dumanın bol olsun

Ü

Üye silindi 20002

Guest
Tavsiyen için teşekkür ederim hocam. Riske girmeye gerek yok diyerek haklısın 100-150 lira için değmez. Ama ben fiyatından değil karışım orantı ve içeriğinden yana kullanmak istiyordum. Yoksa canna terra plus kullanıyorum çimden hasata.
acaba toprakla sorun yaşayan arkadaş acemi olabilir mi çünkü gübre, sulama, dönem vs ile ilgili ayrıntıları hatırlıyor musun ?
İlk growum değil ve ben biraz daha duruma hakim olmak istiyorum.
1 haftalık kızlarımı canna b ter. Plus ile 1 galonda ve çim modundan yeni çıktılar. 3 yada 4. Haftada ben pot değişimi yapmak istiyorum 15 lt ile dediğim gibi ve sonrasında çiçekte yarasa gübreside eklemek istiyorum. Takviye besinlerim de var biobizz fish ,blm, tm vs.
BAEF3BEA-C6B9-4B68-A7DE-005237337E9E.jpeg
Aslında siparişi vermiştim, yanında 1 kg toz yarasa gübreside aldım bana maliyeti 120 lira oldu. Biraz daha coco ile toprağı havalandıracak bir materyal ekleyip bu toprak ile yola çıkmayı düşünüyor dum. Bilemedim hala fikirlere açığım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • muadip muadip:
    ***** * ***** ********** ******** ***** ******* *** ***** *** *** ****** ******* hahahaha***** *** ****** ********
  • C clackster:
  • muadip muadip:
    *** **** ********** **** ******* hahahaha *** ***** ******* **** ***** *** *******
  • muadip muadip:
    * **** * hahahaha* *** ***** *** ********** ********** ******
  • C clackster:
    +1
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ** *** **** ** ********* ****** **** ****** *** ****** ******** *** ****** ******** *** *** ******** ****** ******
  • bandaleros bandaleros:
  • kralartur01 kralartur01:
    *** **** ******* ******** ***** ***** hahahaha*
  • B burap1:
    ****** hahahaha*** ***** *** ***** ******* ** *** ******* ** ********* ******* ***** ******** ******** ***** ** hahahaha **** **** ******** ***** ** hahahaha*
  • muadip muadip:
    ***** ********** ******** ********* ********* *** ********* *** ********** ** ***** ******** ********** hahahaha* ******** ***** hahahaha*** ** *** **** ** ********* ****** **** ****** *** ****** ******** *** ****** ******** *** *** ******** ****** ******
    +1
  • B burap1:
    hahahahahahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ****** *** **** ****** ****** ***** ******* ***** **** ******* ******** ***** ***** hahahaha*
  • B burap1:
    hahahahahahahaha
  • kralartur01 kralartur01:
    ********* hahahaha ****** ********** ***** hahahaha ***** ****** *** **** ****** ****** ***** ******* **
    +1
  • B burap1:
    ******* ****** ****** ******** *** hahahaha **** ****** ****** ******* hahahaha* ******* ********* ***** ********* ******** ****
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ******** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***** hahahaha ****** ********** ***** hahahaha *****
  • bandaleros bandaleros:
    ** ********* ******* **
  • bandaleros bandaleros:
    ******** ******* *** **** ***** hahahaha** hahahaha* ****** ********* **** hahahaha***
  • Kanka Kanka:
    *** ****** ***** ********* hahahaha * ******* hahahaha***** *** ***** ****** **
    +1
  • Kanka Kanka:
    ******* ***** hahahaha** ***** ***** hahahahahahahaha *** ******** hahahaha******* ******** ***** hahahaha **
  • NewGardener NewGardener:
  • S sefilzenci:
    hahahaha ********* **** ***** ***** ********* **** ******* ****** ***** **** hahahaha**** ***
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ****** ******* *** **** ***** ****** ***** ********* hahahaha * ******* hahahaha***** *** ***** ****** **
  • Kanka Kanka:
    ******* ***** ***** hahahaha********
  • D deatheulalia:
    D deatheulalia: ******** ********