{3. Grow} 4x Khalifa Kush - Photo

Mamoru

Üye
Herkese merhaba,

Acemiliği atmaya devam ediyoruz. 10.01.2023 itibariyle 3. growa başlamış bulunmaktayım. İlk 2 grow ders niteliğinde oldu ve birçok eksiğimi görme şansına sahip oldum. Bu growumda ders aldığım konulara elimden geldiğince dikkat edeceğim. Işık mesafesi, besinlerin doğru şekilde verilmesi gibi...

Tohumlar; sponsordan 4x Khalifa Kush
Toprak;
internetten sipariş ettim, Klasmann Potgrond P 70 LT
Işık;

Büyüme dönemi (vejetasyon);
10x Philips Economy Twister 23W Ampul, 6500K Beyaz Işık-3500k Gün ışığı
Çiçeklenme dönemi (bloom);
4x 30w Full Spectrum YXO Cob Led
1x 50w Full Spectrum YXO Cob Led
1x 50w 6000k YXO Cob Led
2x 50w 3500k + 370-780nm YXO Cob Led (Samsung LM283B+)
2x 50w 370-780nm YXO Cob Led (Samsung LM283B+)
1x 50w 3500k + 660nm YXO Cob Led (Samsung LM283B+) --- LEDLERİN LİNKİ ---

Gübreler;

• Root Booster 500 ml
  • Terra Aquatica by GHE Pro Organic Nutrient Grow 500ml
  • Terra Aquatica by GHE Pro Organic Nutrient Bloom 500ml
  • Terra Aquatica by GHE Organic Bloom Booster 500ml
  • TrikoLogic 10G (BM) Faydalı Bakteri
  • Turkuvaz Sıvı Yarasa Gübresi
PH Kontrol; General Hydroponics Ph Test Kiti
Saksı; 13-15lt bez alışveriş torbası, dik durmaları için kenarlarını terziye diktirdim.
Nem makinası; wollex marka 3,5lt
Kabin; Odanın küçük bir kısmını muşamba ile izole edip büyükçe bir kabin elde ettiğimi umuyorum.
Havalandırma; Mutlusan Mutfak Aspiratörü 150'lik (15cm çıkış fanı) - Mutlusan Mutfak Aspiratörü 100'lük (10cm giriş fanı) en üst kattayım, hava direkt olarak balkondan çıkacak. Odanın kapısını komple yapışkanlı süngerlerle izole ettim.

08.01.2023 tarihinde gece tohumları suya attım.
09.01.2023 akşamı peçeteye alıp modemin üstüne koydum.

1. Hafta;
10.01.2023 tohumlar peçetede patlayıp filiz verince bardağa alıp üstüne pet geçirip 20 cm mesafeden CFL ampüllerin altına aldım.
12.01.2023 kafalarını topraktan çıkartıp dünyaya merhaba dediler.
15.01.2023 itibariyle görüntüleri aşağıdaki gibi günlük toplam 150ml su + 4-6 damla Root Booster karıştırıp veriyorum.

17.01.2023 daha önceden x gübre kullanmadığım için ph ölçmek aklıma gelmemişti. miktar olarak 150ml suya damlattığım köklendirici ph seviyesini arttırıyormuş:rolleyes: çeşme suyuyla baştan aşağı temizledim. bu hatanın farkına erken varmış olmam güzel oldu.:D
20.01.2023 bugün itibariyle ışık seviyesini 15-20cmden 40cme çektim. bitkilerin gelişimlerine göre artırıp azaltacağım. 2 bardaktaki kızlar alttan kökler dışarı çıkmaya başlayınca büyük bardaklara aldım. Kalan ikisini yarın itibariyle bardaklara aktarıp sulamalarını yapacağım.
22.01.2023 bugün bitkilerin bulundukları bardakları değişmeyi tamamladım. en başından bu bardaklarla başlamanın daha iyi olacağı düşünüyorum, zamanla göreceğim. ışık mesafesini 70 cme çektim 1,5 hafta diplerinden verdim bodur kalmalarını istemiyorum.
27.01.2023 bitkilerin genel durumları iyi görünüyor. sulama yapmadım. sadece tek bitkide; önce alt yaprak sonra üst yaprakta kısmi bir sararma gördüm. kabin içi nem 60-70, sıcaklık 19-21 olarak seyrediyor. 12 cm giriş ve 2x12 cm çıkış fanı var. 4x bitkiyi kabin dışına cob ledler altına (daha modifiyesi bitmedi.) çiçeklenmeye aldığımda yeni filizlendirip kafayı kaldırmasını beklediğim tohumu kabin içinde tutacağım. ona 6-7 hafta veg vermeyi planlıyorum, zaman neyi gösterir bakacağım. 4. growuma 4x 15lt - 1x 30-40lt olarak başlayacağım. alanın avantajını kullanmak istiyorum.

Önceki growlarda fena koku oluyordu. pencere dibinden muşambayla odayı böldüm. odanın kapısını söküp dört bir yanını çift kat süngerli bant, kapı pervazına da bir kat süngerli bant çekip kapatınca vw gibi tok kapı sesine sahip oldum :D koku problemini kökünden hallettim. ayrıca havalandırma olarak pencereyi açıp 3-4 kat sert straforu üst üste bantlayıp pencereye yerleştirdim. çıkış fanı 15cm banyo aspiratoru, giriş fanı 10cm.

30.01.2023 dün 1.5 lt suya 6 damla root boster + 10 damla grow gübresini katık edip verdim. odanın soğuk olması sebebiyle gelişimlerinin yavaşladığını düşünerekten odanın peteğini 2 kademeye açtım, ortam ısısı 20-24 dereceleri görüyor ama bitkilerim hala kabin içinde ve %70-90 arası nem düzeyince tuttugumdan içerisinin sıcaklıgı 15-17 derece aralığında geziyor. sıcaklık sorunu ortadan kalkınca büyümelerinin hızlandığını gözlemledim.

Sonraki güncellemeler aşağıdadır.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Konu altında bulunan merak edilenler;
eline sağlık bol hasatlar kanka, havalandırma sistemini gösterme şansın var mı bende öyle bişey yapmak istiyorumda
havalandırma sistemini kabaca aşağıdaki şekilde görebilirsin. mavi sert yalıtım için kullanılan köpüklerden 3 kat birleştirip pencere açıklığına sıkıştırdım. fan ebatlarını kesip fanları köpüğe monte ettim. bitkilerim şu anda 1 haftalık ihtiyaç olmadığından daha faaliyete geçirmedim.
1673902907859.png

Eline sağlık kanka. Anladığım kadarıyla boardu kendin toplamışsın. Attığın led linkinde %88 indirim diyor bu fiyatlar doğru mu? İndirimli mi yani?
kanka ilk topladığım cob ledlere ek yapacağım. LM283B+ özellikli ledleri yeni sipariş ettim. bu ledlerde farklı ışık boylarını da karıştırmışlar. aliexpress ilk abonelere özel sadece 1 adet alımda geçerli fiyatı sana sunuyor onu baz alma, aliexpress hesabına giriş yaptıktan sonra linki açıp net fiyatları görebilirsin. sepete ekleyince ödeme ekranında ürün fiyatı + kargo + vergi ekleniyor. 14 gün sürmedi, sorunsuz şekilde elime ulaştı.

Son düzenleme:
eline sağlık bol hasatlar kanka, havalandırma sistemini gösterme şansın var mı bende öyle bişey yapmak istiyorumda

HarTrak

Üye
Eline sağlık kanka. Anladığım kadarıyla boardu kendin toplamışsın. Attığın led linkinde %88 indirim diyor bu fiyatlar doğru mu? İndirimli mi yani?

Mamoru

Üye
Hangi amaçla kullanıyorsun onu amlamaya çalışıyorum. Benim toz problemi varda..
fanları koymak için camı kesemeyeceğime göre pencereyi açıp o açıklığa köpük yerleştirdim ve fanları o köpük üstüne koydum. bu sayede fanlar dışında içeriye hava giriş çıkışı olmayacak.

Mamoru

Üye
@Xcd üstad kızların birinde bu şekilde lekeler mevcut konu hakkında yardımcı olur musun?

20F9M6P.jpeg

Son düzenleme:

Mamoru

Üye
05.02.2023 kızları asıl evlerine taşıdım, kombim bozuktu o yüzden sıcaklık bir süre 16-20 arasında gidip geldi. bu sebepten olsa gerek gelişimleri bir tık yavaş gidiyor. 20 damla root + 20 damla grow gübresi ile ph ayarlı sularını verdim.

10.02.2023 Bitki başına 1.25 litre 25 damla root + 40 damla grow gübresi ekledim, altlarından 1-2 çay bardağı bardağı su çıktı. Bu sulamaya kadar bitkilerim biraz kıvranıyordu. hatrı sayılır lekeler oluşmaya başladı. büyük ihtimal calmag kısmından yetersiz kaldım. buna istinaden 11.02.2023 tarihinde 1 lt yumurta suyu + ingiliz tuzu ekleyip ph düzenledikten sonra 4 bitkiye döktüm. gözünüze çarpan kısımlarda konuya yorum yazmayı unutmayın.

15.02.2023 Bitki başına 1.25 lt suya 20 damla root + 30 damla grow gübresi ekledim. önceki sulamanın sonuçlarını aldım, bitkilerim artık daha yeşiller, bu yeteri kadar gübrenin bitkiye yürüdüğünü gösteriyor. o yüzden bu sulamada miktarı biraz azalttım. ayrıca ilk kelleleri aldım.

20.02.2023 kızların son güncel hali aşağıdaki gibi anlamadığım şekilde yaprakları kocaman oldu neden olduğu konusunda pek fikrim yok ama bitkilerin büyümeleri gayet hızlı gidiyor. kelle aldıktan sonra gövdeler kalınlaştı ve büyüme hızlandı.

04.03.2023 işten dolayı güncelleme fırsatım olmadı. Bitki başına 1.25 lt suya 15 damla root + 25 damla grow gübresi ekledim. sıradaki sulama calmaglı olacak. Kızlar hatırı sayılı şekilde yol aldılar, sonraki sulamada bitki başına 2 kelle alacağım. o kelleler büyüyüp serpildikten sonra çiçeklenmeye almayı planlıyorum. 35-40lt için kenarda büyüttügüm minnoş tatlı şekilde büyümeye devam ediyor. onun için farklı planlarım var :D

Son düzenleme:

Mamoru

Üye
09.03.2023 uzun süredir aklımda olan asıl düzene geçmiş bulunuyorum. iki aşamalı şekilde işleyecek. kabini yan çevirdim orayı artık veg aşaması için kullanacağım. çiçeklenme vakti geleni kabin dışına alacağım. bu sayede ikisi birbirinden ayrışmış olacak. hem büyüme hem çiçeklenme aşamasını aynı anda işletebileceğim. Sırada sulama sistemini basit ve otomatik hale getirmek istiyorum. sulama için çok vakit kaybediyorum bir güncelleme olması durumunda forumdan paylaşımda bulunacağım.

11.03.2023 kızları yeni yerine aldıktan sonra boş sulamalarını yaptım. küçük bitkiyi 5ltlik su bidonuna aktardım. 4lü kızlar çiçeğe girdikten sonra onu büyük saksıya alıp veg aşamasına devam ettireceğim. bu arada sulamadan 2 gün önce bitki başına en fazla 2-3 kelle aldım, growda geciktiğim ve 2 hafta büyüme sorunu yaşadığım için battı balık yan gider dedim vurdum kellelerini :D stres olurlar mı diye endişe duydum ama gözlemlediğim kadarıyla yeni sürgünler çıkmaya başladı. file ayarlamam gerekiyor dogru eğitim için merakla sonuçları bekliyorum.

17.03.2023 büyümeleri devam ediyor. 5lt bidona 15 damla root + 30 damla grow + 15 damla bloom gübresi verdim. bitki başına 1.25lt suladım. aksilik olmazsa 12 gün sonra çiçeğe alacağım. kabinde ışık 30-35cm civarındaydı bu sebeple kısa kaldılar. dışarı aldığımda 50cm çekmiştim ama yeterli bulmadım bu sebeple 70cme çektim. sularken daha belli oluyordu bitkinin tabanı toprağa çok yakındı. bitkinin birisi genetik olarak sıkıntılı geldi. 3 yaprak çıkmıştı şekli değişmeye başlayınca koparıp aldım. sebebi ne olabilir? yaprak yüzeyleri pürüzlü görünüyor sanki kavrulmuş gibi nem oranı 60-70 sıcaklık 16-20 derece. küçük kız şu an için güzel büyüyor geçen sefer kellesini almıştım. onun için farklı planlarım var :D

29.03.2023 Hastalık sebebiyle 1 hafta boyunca yattığım için kızlar biraz kendi halinde devam ettiler. bugün veg döneminde son calmaglı boş sulamalarını yaptım. nisan ayının başı itibariyle döngüyü çiçeklenmeye çevireceğim. bitki başına 1.25lt sulama yaptım. veg dönemi ph dalgalanması, sıcaklık probleminden dolayı 2-3 hafta kadar gecikti. Haziranın ikinci haftası gibi hasat yapmayı planlıyorum. bakalım geçecek sürede nelerle karşılaşacağım. minik kızın kellesini almıştım sorunsuz atlattı, bu sulamada iki kelle daha kopardım sonuçlarını merakla bekliyorum.

Son düzenleme:

Mamoru

Üye
08.04.2023 Uzun zaman sonra fırsat bulup soğutucuları buldum. ortada büyük olan eski ışığın üzerindeki 30wları söküp temizledim. yeni ışığın düzeni bu şekilde olacak. ince termal pedlerden alıp ledleri sogutucuya sabitleyip bağlantılarını yapacağım. yaşadığım aksaklıklardan dolayı çiçeklenme için bayagı bir geciktim ama mesele değil. ortadaki miniği dolap içine beyaz ışıkla devam ettireceğim. çiçeklenmeye sokunca gübreli sulama yapıp dükkanı kapatacağım. cama koyduğum 15cmlik fan çok büyük kurtardı. odanın içindeyken bile koku olmuyor. kapının dışına adımını dahi atamıyor :D ışıkla alakalı güncellemeleri paylaşacağım.

16.04.2023 bugün itibariyle bitkileri çiçeğe aldım fakat çok üzücü bir durum yaşadım. ışığımı yerleştirirken elimden düştü ve kızların birisini ortadan yardı. bant yardımıyla birleştirdim umarım kaynar ve sorun yaşatmaz. ışığın montajını tamamladım. 50cmden 25-30k lumen ışık değeri veriyor, android marketten lux isimli programı indirip denedim. çiçeklenme dönemine uygun 8 lt sulama yaptım. bu grow pek istediğim gibi ilerlemiyor çok kayıp var. dünün can sıkıntısıyla hiç fotoğraf çekmek içimden gelmedi. sonraki güncellemede detaylı şekilde paylaşım yapacağım.

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • RuhsuzGarden RuhsuzGarden:
    ***** dready ***** ********* ********** ********** ******** ***** ******* *** ***** ***** **** dready* ** ********* ** ****** *** dready* ****** *******
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** dready ***** ********* ********** ********** ******** ***** ******* *** ***** ***** **** dready* ** ********* ** ****** *** dready* ****** ********* **** ***** ******* *********
    ***** *** *** **** *** ******** ** dready* **** *** ******* *** ****** *** ******** ****** ******* ****** ***** *****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* ***** ****** ********* ****** ******** *** ***** ********** ******* **** ****** **** ****
    ******* dready** ******* ***** ***** *********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** *** *** **** *** ******** ** dready* **** *** ******* *** ****** *** ******** ****** ******* ****** ***** ******** ******** ***** ***** ********* ******* *** ****** **** ** ***** **** ** ** ***** **** **** ******* ********
    ********* **** dready*
    +1
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* **** dready*********** ** **********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* ****** dready** ********** ** ******* **** ****** ****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********** **** dready***** **** *** *** ***** ******** *** ***** ***** ******
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ******** *** dready ** *** ********** ***********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ******** *** dready ** *** ********** dready**** ** ****** ********* dready * ** *** *******
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ******** **** *** ********* * **** ** ********** ****** ****** ********** ***** *** ****** ** ***** ******* *** **** ***********
    ***** dready****** ******** * ***** ******* **** ********
    +1
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** dready****** ******** * ***** ******* **** dready **** ******* ****** ****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    Nazim_Red Nazim_Red: **** **** ******* ****** ****** ******** ********* *** *****