Acil yardım ! Yapraklar sararıp düşüyor

Bluesmoke

Kıdemli Üye
Merhaba forum sakinleri bitkimin alt dallarındaki yaprakları sarardı 2, 3 gün içerisinde güçsüz kalıp ufak dokunuşum ile ne yazık ki düştü.
Sorunu tam anlayamadım yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.

Bitkinin resimleri:

Bu resimleri birkaç gün önce çektim, resimdeki sarı yapraklar düşmüş durumda bugün resim çekemedim çekersem konuyu güncellerim.

İçtimBitti

Yeni üye
Kanka öncelikle geçmiş olsun umarım hemen bir çözüm bulursun. Deneyimli arkadaşlar yazmadan ben yazayım hızlı bir çözüm bulman adına verdiğin gübreleri ve miktarlarını, sulama sıklığını, toprak markası yada çeşidini, ışığını yazarsan arkadaşlar yardımcı olmaya çalışacaktır. Birde kaç günlük kanka bu.

Bluesmoke

Kıdemli Üye
Kanka öncelikle geçmiş olsun umarım hemen bir çözüm bulursun. Deneyimli arkadaşlar yazmadan ben yazayım hızlı bir çözüm bulman adına verdiğin gübreleri ve miktarlarını, sulama sıklığını, toprak markası yada çeşidini, ışığını yazarsan arkadaşlar yardımcı olmaya çalışacaktır. Birde kaç günlük kanka bu.
Kendi gübremi kendim yapıyorum deneysel olarak kullanmaya başlıyorum sonrasından bir düzen veriyorum. Sulamayı 2, 3 günde bir havaya bağlı olarak yarim litre su veriyorum ( toprağın kuruluğuna göre değişiyor) ışık olarak güneş kullanıyorum , damda outdoor yapıyorum, 3 aylık bitki. Bilinçli olarak ben bodur bıraktım . Sizce yapraklar neden sararıyor olabilir. Azot gübresi veriyorum (ısırgan ile yaptığım) haftada bir de keçiboynuzu özü veriyorum bazen de yumurtayı haşladığım suyu veriyorum.

jamesbong

Moderator
bitkide pek bi sorun yok gibi ama sen bunları göz önünde bulundur..
1-Kireçli su Suyun ve toprağın pH derecesi kireçlilik yüksek alkalinlilik sebebiyle yüksek olunca (pH 7,5 ve yukarısı) bu sebeple bitki topraktan demir alamaz ve kloroz problemi denen yaprak sararması olur.

2-Bitkinin savunma mekanizması kendi yapraklarını dökebilir.Amaç bünyeye geçmiş olan zararlı maddelerden kurtulmaktır. Bitki bünyesindeki zararlı maddeleri hedef seçtiği bir veya birkaç yaprakta biriktirir. Birikim belirli bir artış gösterdiğinde o yaprakta sararma, bozulma başlar. Sonra da bitki o yaprağını terk eder yani ilişiği keserek düşürür.

3-Işık Yetersizliği. eğer bitki fotosentez yapamayacağı kadar ışıktan mahrum kalırsa o yapraklara gerek duymaz. Mevsim şartlarının bozulduğunu düşünür. Bir süre dinlenmeye çekilir ve yaprakları terk eder.

havalandırma durumu,yer yadırgaması,fakir veya zengin toprak,gibi birsürü sebep olabilir..

Bluesmoke

Kıdemli Üye
bitkide pek bi sorun yok gibi ama sen bunları göz önünde bulundur..
1-Kireçli su Suyun ve toprağın pH derecesi kireçlilik yüksek alkalinlilik sebebiyle yüksek olunca (pH 7,5 ve yukarısı) bu sebeple bitki topraktan demir alamaz ve kloroz problemi denen yaprak sararması olur.

2-Bitkinin savunma mekanizması kendi yapraklarını dökebilir.Amaç bünyeye geçmiş olan zararlı maddelerden kurtulmaktır. Bitki bünyesindeki zararlı maddeleri hedef seçtiği bir veya birkaç yaprakta biriktirir. Birikim belirli bir artış gösterdiğinde o yaprakta sararma, bozulma başlar. Sonra da bitki o yaprağını terk eder yani ilişiği keserek düşürür.

3-Işık Yetersizliği. eğer bitki fotosentez yapamayacağı kadar ışıktan mahrum kalırsa o yapraklara gerek duymaz. Mevsim şartlarının bozulduğunu düşünür. Bir süre dinlenmeye çekilir ve yaprakları terk eder.

havalandırma durumu,yer yadırgaması,fakir veya zengin toprak,gibi birsürü sebep olabilir..
Bilgilerini benimle paylastigin için teşekkür ederim dostum. Sence azot eksikliği olabilir mi

Ü

Üye silindi 25277

Guest
Merhaba forum sakinleri bitkimin alt dallarındaki yaprakları sarardı 2, 3 gün içerisinde güçsüz kalıp ufak dokunuşum ile ne yazık ki düştü.
Sorunu tam anlayamadım yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.

Bitkinin resimleri:

Bu resimleri birkaç gün önce çektim, resimdeki sarı yapraklar düşmüş durumda bugün resim çekemedim çekersem konuyu güncellerim.
detaylı bilgi vermeden sorunu gun yuzune cikaramayiz nerde bakiyosun havalandirma sistemin var mı su ve besin miktarın nedir ışık nedir bitkin kac günlük vb.

jamesbong

Moderator
Bilgilerini benimle paylastigin için teşekkür ederim dostum. Sence azot eksikliği olabilir mi
azot eksikliğinde bitkinin tamamında açık yeşil sarı renk görülür sende bu durum yok. kullandığın toprakta bahçe toprağı sanırım öyle görünüyor eğer öyleyse toprağını hemen değiştirmelisin..sulama yaptığında o toprak çamur olur kalır bitki rahat kök salamaz,toprak suyu hapsettiği için köklerini çürütür,gübrelerde filtrelenemez fazla gübreden bitkin yanar..vsvs.. Saksında küçük görünüyo..Gidip ucuzluk pazarından bi saksı al kendine 20 ltlik iş görür..Bide torf al hemen toprağını saksısını değiştir bitkinin.. (şuanki bulunduğu saksıdan bitkiyi çıkarmak için bolca suyu bas saksıya,bu sayede toprak yumuşar, bitkiyi gövdesinden tutup yavaşça yukarı çektiğinde kökleriyle beraber topraktan çıkar..)

Bluesmoke

Kıdemli Üye
azot eksikliğinde bitkinin tamamında açık yeşil sarı renk görülür sende bu durum yok. kullandığın toprakta bahçe toprağı sanırım öyle görünüyor eğer öyleyse toprağını hemen değiştirmelisin..sulama yaptığında o toprak çamur olur kalır bitki rahat kök salamaz,toprak suyu hapsettiği için köklerini çürütür,gübrelerde filtrelenemez fazla gübreden bitkin yanar..vsvs.. Saksında küçük görünüyo..Gidip ucuzluk pazarından bi saksı al kendine 20 ltlik iş görür..Bide torf al hemen toprağını saksısını değiştir bitkinin.. (şuanki bulunduğu saksıdan bitkiyi çıkarmak için bolca suyu bas saksıya,bu sayede toprak yumuşar, bitkiyi gövdesinden tutup yavaşça yukarı çektiğinde kökleriyle beraber topraktan çıkar..)
Sağ ol reis te zaten az bir vakit kaldı sence değer mi

Eksiklik derken bir şeye bağlamamak lazım ne toprağın ne saksın nede besinin tam. Toprağı hava alan bi toprak seçmeliydin. Yumurta kabuğu ile cal mag hazırlanıyor bi araştır istersen bitki kökleri besin ve hava istiyor

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • RuhsuzGarden RuhsuzGarden:
    ***** *** *** **** *** ******** ** dready* **** *** ******* *** ****** *** ******** ****** ******* ****** ***** *****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* ***** ****** ********* ****** ******** *** ***** ********** ******* **** ****** **** ****
    ******* dready** ******* ***** ***** *********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** *** *** **** *** ******** ** dready* **** *** ******* *** ****** *** ******** ****** ******* ****** ***** ******** ******** ***** ***** ********* ******* *** ****** **** ** ***** **** ** ** ***** **** **** ******* ********
    ********* **** dready*
    +1
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* **** dready*********** ** **********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* ****** dready** ********** ** ******* **** ****** ****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********** **** dready***** **** *** *** ***** ******** *** ***** ***** ******
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ******** *** dready ** *** ********** ***********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ******** *** dready ** *** ********** dready**** ** ****** ********* dready * ** *** *******
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ******** **** *** ********* * **** ** ********** ****** ****** ********** ***** *** ****** ** ***** ******* *** **** ***********
    ***** dready****** ******** * ***** ******* **** ********
    +1
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** dready****** ******** * ***** ******* **** dready **** ******* ****** ****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    Nazim_Red Nazim_Red: ***** ********