Agardan Hasata Magic Mushroom

• Konbuyu başlatan Üye silindi 30498
  • Başlangıç tarihi

Tütünke

Yeni üye
Elimde çok fazla petri Kabı var sürekli transfer ve kavanozlara aktarım yapıyorum uzun süredir deniyorum ancak sonuç alamıyorum ( daha öncesinde spore şırınga ile mantar yetiştirdim)
Nerde hata yapıyorum

M@ykıl

Kıdemli Üye
Resimler görünmüyor kanka. Soruyla ilgili olarak ta sürekli yapılan transfer doğru bi hareket değil. Amacımız rizo yakalayıp sonra aşılamaya geçmek. Transfer işlemi esnasında hijyen protokolüne ne kadar dikkat ediyorsun mesela? SAB kullanıyor musun? Spor şırıngayı nasıl hazırlıyorsun? Bana kalırsa yaptığın işlemleri sırasıyla buraya yaz, yanlış varsa ortaya çıkar zaten kanka. Biz de elimizden geldikçe yardımcı oluruz elbet..

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Petri kapları bu şekilde sağlıklı gösteriyor

ama kavanozlara aktardığımda sürekli küfle karşı karşıya kalıyorum

Dostum kontaminasyonun bir çok sebebi olabilir. Buna, "şu sebepten oluyor" demek çok mümkün değil. Fakat attığın petri kaplarında çok fazla tometoz yapı ve renk değişimleri var. Renk değişimlerinin bazı yerleri doku bozulması kaynaklı gibi görünüyor olsa da, bazı yerlerde kontaminasyon başlangıcı boy göstermiş.

Üstelik izolasyon yaparken gelişimin, petri kabının sınırlarına gelmemesine özen göstermelisin. Bu şekilde zamanlamasına dikkat etmediğin rizomorf gelişimlerin, tometoz yapı ile kaplanmasına sebep olursun ve tekrar sağlıklı rizo görmek için bu yöntem seni sürekli olarak izolasyon yapmaya zorlar. Kontaminasyonun tek sebebi olmasa da, petri kaplarındaki oluşum da sandığın kadar sağlıklı değil.

İzolasyon yaparken skalpel kullanıyorsan, transfer edeceğin dokuya çok zarar vermeden tek seferde cart diye kesebilmen gerekiyor örneğin. Bla bla gibi bir sürü detay var. @IcBlue da konuya ilişkin görüşlerini yazacaktır. Umarım gönlünce olur kankacım. Tüm bu aşamaları kendi araştırmaların ve tecrübelerin ile kat ettiğini düşünerek kötü bir konumda olmadığını düşünüyorum.

Maykıl haklı. İzolasyon aşamasını ne kadar arttırırsan, elindeki ürünün orijinal halinden o kadar uzaklaşmış olursun. Bu ürünün kalitesinden, etkilerine kadar bir çok şeyi değiştirebilir. Yani kısaca mutasyona sebep olabilirsin.

Tütünke

Yeni üye
Resimler görünmüyor kanka. Soruyla ilgili olarak ta sürekli yapılan transfer doğru bi hareket değil. Amacımız rizo yakalayıp sonra aşılamaya geçmek. Transfer işlemi esnasında hijyen protokolüne ne kadar dikkat ediyorsun mesela? SAB kullanıyor musun? Spor şırıngayı nasıl hazırlıyorsun? Bana kalırsa yaptığın işlemleri sırasıyla buraya yaz, yanlış varsa ortaya çıkar zaten kanka. Biz de elimizden geldikçe yardımcı oluruz elbet..
Evet SAB kullanıyorum malzemeleri çoğunlukla izopropil alkol ile steril ediyorum kontamine olan buğdayı 14 saat suda ıslattım 15 dk kaynattıktan sonra kavanozlara alıp 90 dk düdüklüde sterilize ettim sonrasında petri kaplarında ki miselleri neşter yardımı ile keserek kavanozlara aktarıp kapaklarını kapattım kapaklara 4 tane küçük delik açıp flester bant ile kapatmıştım petri kaplarında agar agar malt exract nutritionel yeast kullanıyorum petri kaplarının etraflarını parafilm ile kapatıyorum

IcBlue

Doktor
Evet SAB kullanıyorum malzemeleri çoğunlukla izopropil alkol ile steril ediyorum kontamine olan buğdayı 14 saat suda ıslattım 15 dk kaynattıktan sonra kavanozlara alıp 90 dk düdüklüde sterilize ettim sonrasında petri kaplarında ki miselleri neşter yardımı ile keserek kavanozlara aktarıp kapaklarını kapattım kapaklara 4 tane küçük delik açıp flester bant ile kapatmıştım petri kaplarında agar agar malt exract nutritionel yeast kullanıyorum petri kaplarının etraflarını parafilm ile kapatıyorum
kavanoza parçadan transfer kontaminasyon ihtimalini hatrı sayılır şekilde arttırır, agardan şırınga yöntemlerini araştırmanı tavsiye ederim. bu şekilde airport kavanoz kullanıp şırıngayla enjekte edersen sterilize ettiğin hiçbir malzemeyi tekrar açmak zorunda kalmazsın. Skipperın da kullandığı sıvı kültür yöntemi buna güzel bir örnek. bol şans.

Tütünke

Yeni üye
kavanoza parçadan transfer kontaminasyon ihtimalini hatrı sayılır şekilde arttırır, agardan şırınga yöntemlerini araştırmanı tavsiye ederim. bu şekilde airport kavanoz kullanıp şırıngayla enjekte edersen sterilize ettiğin hiçbir malzemeyi tekrar açmak zorunda kalmazsın. Skipperın da kullandığı sıvı kültür yöntemi buna güzel bir örnek. bol şans.
Şuan elimdeki agar kaplarındaki miseli sıvı kültüre dönüştürebilir miyim

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Evet yapılabilir. Ama şunu değerlendirmek gerekiyor; Şuan halihazırda petrilerinden aşılama yaptığı substrat kontamine oluyor. Petrilerindeki renk değişimlerinin kontamine olma ihtimalini de atlamamak gerekiyor bu durumda. Ben mevcut petrilerinde %100 sağlıklı rizo bir petri görene kadar tekrar izolasyon yapmanı öneriyorum sıvı kültüre aşılama yapmadan önce. Pek tabi şuana kadar yaptığın ve bundan sonra yapacağın izolasyon aşamaları, kalite ve tüketim açısından bir çok eksiğe sebep olmuş olabilir. Ama bu yolu hasat almak değil de eğitim olarak görürsen, bir daha sıfırdan başladığın zaman elinde çok sağlam kılavuz olur.

Mesela petrilerini delme işine son verebilirsin. Bu yöntemi hava alması için yapıyorsan, zaten kullandığın parafilm bant, kontaminasyon riskini çok çok aşağılara çekerek sana oksijen konsantrasyonu sağlıyor. Ve rizo göreceğin bir petriye kadar izolasyon yapmış olmanın yanında hala kontaminasyonu bir şekilde barındırıyor olman da hijyen protokolünde bir sorun olduğu anlamına gelir.

Bu durumda yapman gereken, çalışma şartlarının tümünde, kontaminasyona sebep olacak aşamaları tekrar değerlendirmen,
İzolasyon yaparken doku bozulmasına sebep olacak hareketini tespit etmen,
Steril çalışma şartlarının neler gerektirdiğini tekrar gözden geçirmen,
Ve son olarak sıvı kültürün nasıl yapıldığını öğrenmen.

Umarım gönlünce olur dostum. (Y)

Tütünke

Yeni üye
acayip moralim bozuldu daha öncesinde daha kötü şartlarla hasat aldığım mantarlar şimdi yapamıyorum biraz daha çalışmam gerekecek sıvı kültürde önerebileceğiniz bir yöntem var mı

Ü

Üye silindi 30498

Guest
acayip moralim bozuldu daha öncesinde daha kötü şartlarla hasat aldığım mantarlar şimdi yapamıyorum biraz daha çalışmam gerekecek sıvı kültürde önerebileceğiniz bir yöntem var mı

Moral bozacak bir şey yok dostum. Bu yol en başından başladığın zaman mikrobiyolojik bilgiler gerektiren bir yol. Ve sen kendi kendine güzel bir yerlere gelmişsin zaten. Bu bir başarıdır. Sadece pes etmeyip devam edersen başaracaksın. Sıvı kültür için YouTube üzerinden falan bir kaç video bakabilirsin. Agar ile aynı mantığa sahip aslında. Sadece agardan daha düşük bir besin oranına sahip. Malzemeleri falan da neredeyse aynı (Agar hariç)

Yukarıdaki yazımda kapağına falan örnek de gösterdim. Şırınga örneği vs de mevcut. Bir göz gezdir istersen.

M@ykıl

Kıdemli Üye
Aynen öyle kanka. Bozma moralini. Bi kere yapmışsın bi daha yaparsın. Böyle böyle öğreniyoruz. Üstelik geldiğin aşama da öyle yabana atılacak bi şey değil.. Dişine kan değmiş bi kere. :)

IcBlue

Doktor
kanka agarın kolonize olması ne kadar sürdü. @IcBlue sevgili üstad agar tamamen kolonize olmadan, kolonize olmuş kısımlarını kullanara agar to grain yapabilir miyim?
kolonizasyon sıcaklık, genetik, aşılama yöntemi gibi çok farklı sebeplere bağlı olarak sürede değişkenlik gösterir. uygun şartlarda ilk gelişimi gözlemlediğin andan itibaren 2 hafta içinde çoğunlukla yeterli kolonizasyona ulaşılır, tabi bu sadece kaba bir genelleme. petrilerini ortalama 24 derecede muhafaza edersen çoğu tür için ideal gelişim hızını yakalaman mümkün.

miselin petrinin kenarlarına ulaşmasını beklememek gerekir. kenarlara temas eden misel kontaminasyona daha açık hale gelir, daha uzun süreler kendi haline bırakıldığında parafilm boyunca büyümeye devam da edebilir, bir yerden sonra besin kaynakları tükenmeye başladığından rengi koyulaşarak kaliteden harcamaya başlar ve sonunda ölür. bir sonraki adıma geçmeden önce petrinin en az 3/4ünün kolonize olması genel kabul görmüş kuraldır. bu sayede aşırı büyümenin önüne geçerken misele yeterince gelişip güçlenecek zaman da tanınmış olur.

gelelim zurnanın zırt dediği yere, burda biraz niyet okumuş olacağım kusura bakmazsın umuyorum. gelişim süresini sorduğuna göre henüz ilk petride olduğunu varsayıyorum, bu petrilerde gelişim gözlemleyince substrata aşılamayı düşünüyorsan agara aşılama yapmış olmanın hiçbir anlamı olmayacaktır. agar yönteminin ilk amacı izolasyondur, bu adımı birkaç kere transfer yaparak sürdürür ve miselini kontaminasyonlardan ve farklı tip suşlardan arındırırsın. tabi sonrası için önceden hazırlık olsun diye sorduysan o ayrı :D umarım gönlünce olsun, bol şans.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ****** ******* * ***** **** **** ******** ****** ***** **** ***** ****** **
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    *** hahahaha ****** ******* **** hahahaha*** hahahaha
  • Ü Üfürükçü gargamel:
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ****** ****** *** ********** *
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahaha ******** ******* hahahaha ****** *** ********** *
  • T terbiyeligunahkar:
  • T terbiyeligunahkar:
  • Ü Üfürükçü gargamel:
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    hahahaha** **********
  • yoqyaa yoqyaa:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • yoqyaa yoqyaa:
    hahahaha**** ******** ** ******** ***** ***** ** ****** ****** ********** ******* * *******
  • yoqyaa yoqyaa:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • kawinnnz kawinnnz:
    ***** hahahaha* ***** *** **** ******* ***
  • kawinnnz kawinnnz:
  • muadip muadip:
  • Emmy Emmy:
    ** ******* hahahaha ***** **** ******* ** ********* **
  • A Anm1919:
    *** ***** *** ******* ** ****** ****** ***** ***** **** ***** ***** ********* ****** ****** ****** **********
  • Emmy Emmy:
    ***** ** **** **** **** ***** ******** ***** ***** hahahaha*** **** ***** ******* ******** ****** ***** ***** *** ***** ***** ***** ****** ***
    +1
  • A Anm1919:
    ****** *** **** *** ******* **** * **** ******** ***** **** ******* ***** ********** ** **** * ***** **** ******** hahahaha**
  • A Anm1919:
    ***** ******** **** hahahaha* *** ****** ******* *** ***** ***
  • A Anm1919:
    ****** ****** hahahaha ***** **** *** ******** ******** *** *** ****** *****
  • kawinnnz kawinnnz:
  • kawinnnz kawinnnz:
    ** ******* hahahaha ***** **** ******* ** ********* ** ***** ***** ** ***** *** ********* **** ********** **
    +1
  • Emmy Emmy:
    ***** ***** hahahaha ******** **** hahahaha* *** ****** ******* *** ***** ***
  • kawinnnz kawinnnz:
    kawinnnz kawinnnz: * ***** ******* ****** ***** *** ****