Alt yapraklarda sarmalar mevcut sorun yaşar mıyım ?

sanaldarbe

Kıdemli Üye
hayır birader saksı değişimine felan gerek yok, element uydurmayın, neyse o.
bitkin iyi durumda birader gayet güzel gözüküyor, azot gübresi takviye etmen gerekiyor, ulaşabileceğin bir gübre var mı, elinin altında hazır bir şeyler ya da solucan gübresi vs ?

sanaldarbe

Kıdemli Üye
dostum outdoor tecrübem olmadığı için rehavete kapılıp tavsiyeleri yağdırmak istemiyorum, yanlış yönlendirmek istemem, ama net olan şeyler üstüne konuşayım, azot sinyalini vermiş bitki onu konuştuk zaten, evde azot için özel şeyler hazırlamayı da tercih edebilirsin gübre edinmeyi de tercih edebilirsin seçim senin, muz kabuğu gübresi gibi kendi elinle yaptığın şeylerin ayrı bir zevki oluyor bunu tecrübe etmene sevindim, ev yapımı tarif ya da outdoor a özel gübre tavsiyeleri için @HighMann kankayı etiketliyim, o fikir verecektir, benim acizane tavsiyem grow yaparken bu saksıları kullanacaksan üstüne delikler açman olacak, onlarca delik aç hiç çekinme, kökler hava alsın, ilk growumu kötü toprak ve kötü saksı ile yaptım, köklerin hava almasının önemini deneyince anladım, o kadar çok delik aç ki airpot u aratmasın :) @HighMann gelsin outdoor anlatsın ben de öğreneyim hadi bakalım :) bitkin gayet güzel gözüküyor, bol hasatlar diliyorum

Mahsun

Kıdemli Üye
Kankam azot eksikliğinden dolayı bu durum yaşanıyor ucuz yollu solucan gübreleri var outdoor yaptığın için kuru solucan gübresi alabilirisin işine yarar agresol marka iyidir ben kullanıyorum gayet kaliteli
Evde yapayım dersen güvercin gübre şerbeti yapabilirsin
Haricinde çay posası kahve posası bunlarda azot barındırıyor ama ne denli etki eder bu konuda bir fikrim yok
Potasyum içinde muz kabuklarını suda bekletmeni tavsiye etmem , yapıcaksan eğer kurutup daha sonra fırınlayıp toz haline getirirsen daha etkili olacaktır
Gübre almak istersen de keops marka balance diye bi gübre var npk oranları 7 7 7 işine yarar 1 litre suya 2 ml olarak kullanabilirsin link bırakıyorum https://www.hepsiburada.com/keops-7...agaza=Gübre+Tedarik&url_src=and-product-detai

HighMann

Müptezel
Büyük saksı var fakat bitkiye ve köklere zarar vermekten korktuğum için değişim yapamiyorum. @Bevelk2
zarar vermekten korkma outdoor gördüğüm kadarı ile tam vakti o bitkiye bide transplant yaparsan çok dehşet büyüyecektir ortalama 25 günün var blooma gübre olarak hem azot hemde fosfor için güvercin gübresi şerbetini öneririm 10-2 oranında güvercin bokunu 1.5 lt lik pet şişeye alıyoruz üzerine su ekleyip şişeyi hergün çalkalıyoruz veg süreci yani çimlenmede minimum 5-7 gün arası bekletmek gerek azot beklettikçe çoğalır sadece calmagla yürümez bu iş npk gerekli

HighMann

Müptezel
potasyum için ortalama 2 kg patatesin kabuklarını bi tencereye al orta halli ateşte 15-20 dk suyun rengi iyice kızıla dönecek sonrasında bu karışımın içerisine kullanılmış kahve telvesi bir avuç çay posası da ekleyip 2 gün bekletmeye al süzdükten sonra lt ye 1 su bardağı şeklinde uygulayabilirsin

HighMann

Müptezel
silme su doldur patates kabuğu için tencereye yani kabukların üzerine çıksın su saksı değişiminde saksının nemli olmasına dikkat et kalıp gibi çıkacaktır ve son olarak 8-16 mm ponza taşı sipariş et saksı diplerine 1-2 sıra diz transplant edeceğin saksıyı en alt yan kısımdan 2 cm boşluk olacak şekilde 2 sıra ortalama 8-10 ar adet del bu toprağın hava almasını sağlayacaktır daha iyi olur kökler oksijeni sever fakat aşırıya kaçma en önemli husus transplanttan sonra aloa vera lı sulama yapacaksın ve stresi en aza indireceksin

HighMann

Müptezel
son olarak güvercin gübresinin bloomda kullanılışını anlatayım demin bahsettiğim gibi güvercin şerbetinde azot şerbeti beklettikçe çoğalır bloom evresinde çok fazla azot istemediğimizden dolayı bu bekletme süresini 2-3 gün maksimum şekilde yapacağız 3 günden sonrası çok yoğun şekilde azotlu olur 2-3 gün yeterlidir saygılar hasatın bol olsun :)

HighMann

Müptezel
alt kısmın sararması alttaki yaprakların güneş görmediğinden kaynaklı bitki güneş görmeyen yapraklardaki azotu tüm elementleri ihtiyacı olan kısımlara çeker sarartır ve kurutur bu anlattıklarımı yaptıktan sonra bitkin ciddi şekilde büyüyecektir daha fazla uzamasını istemiyorsan yerin vs yoksa belli olmasından çekiniyorsan 1 kez kellesini koparabilirsin topping eğitimi denir saksıda gereklidir güzel hasat aldırır

Sonofgod

Yeni üye
alt kısmın sararması alttaki yaprakların güneş görmediğinden kaynaklı bitki güneş görmeyen yapraklardaki azotu tüm elementleri ihtiyacı olan kısımlara çeker sarartır ve kurutur bu anlattıklarımı yaptıktan sonra bitkin ciddi şekilde büyüyecektir daha fazla uzamasını istemiyorsan yerin vs yoksa belli olmasından çekiniyorsan 1 kez kellesini koparabilirsin topping eğitimi denir saksıda gereklidir güzel hasat aldırır
Önerilerin için teşekkürler kanka :)

Sonofgod

Yeni üye
Kankam azot eksikliğinden dolayı bu durum yaşanıyor ucuz yollu solucan gübreleri var outdoor yaptığın için kuru solucan gübresi alabilirisin işine yarar agresol marka iyidir ben kullanıyorum gayet kaliteli
Evde yapayım dersen güvercin gübre şerbeti yapabilirsin
Haricinde çay posası kahve posası bunlarda azot barındırıyor ama ne denli etki eder bu konuda bir fikrim yok
Potasyum içinde muz kabuklarını suda bekletmeni tavsiye etmem , yapıcaksan eğer kurutup daha sonra fırınlayıp toz haline getirirsen daha etkili olacaktır
Gübre almak istersen de keops marka balance diye bi gübre var npk oranları 7 7 7 işine yarar 1 litre suya 2 ml olarak kullanabilirsin link bırakıyorum https://www.hepsiburada.com/keops-777-balance-sivi-organomineral-dengeli-gbre-1-litre-p-HBV00000RI92H?magaza=Gübre+Tedarik&url_src=and-product-detai
Bu linkini attığın gübreyi sipariş vereceğim dostum bunu ne sıklıkla kullanacağım

zehir0t

Üye
Ben geçen sene aynı saksidan 80-90 gram kuru sigara elde ettim ve sigara tek dumandi ha saksı Küçük geldi ama yer çok güzel güneş görüyordu .. o balkonda o saksı sana yeter güneş daha çok yerde 3-4 tık daha buyurdu somege girince güzel yarasa ve potasyum gübrelerini ver alabildiğin maksimum verimi alırsın :) alt yapraklarda ki sararma son derece normal kendiliğinden düşer elleme :) bol dumanlar

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Carl Carl:
    hahahaha **
  • Carl Carl:
    ********** **
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • Carl Carl:
  • Carl Carl:
  • Carl Carl:
    *** ********** ****** ****** ****** ** *** *
  • Carl Carl:
  • Carl Carl:
    ***** **** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • L lavrens33:
    ******** ******** **** ******** ****** ****** ******** ******** ********** ****** **** ** ****** hahahaha* ******* ******** ******* *****
  • Carl Carl:
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ****** ****** ******** ********** ******* ***** ********* ****** **
  • İstanbul İstanbul:
  • L lavrens33:
    **** ****** **** ** ****** ******* ****** ****** ******* ******* hahahaha ******** *
  • İstanbul İstanbul:
    hahahaha* ****** *** ***** *******
  • L lavrens33:
    ***** **** **** ****** ****** *** hahahaha*** *******
  • İstanbul İstanbul:
    ****** hahahaha** *** ********* *** ***** *******
  • İstanbul İstanbul:
  • L lavrens33:
    ***** *** ****** ******* hahahaha*** *******
  • L lavrens33:
    ****** **** ****** *** ****** *** * ******* *** ** **** ***** **** ******* ** ***** ****** ******* ******** *********
  • M Mamba70:
  • D doğadostu1004:
    D doğadostu1004: ******** *****