Balastta elektrik sorunu var, ne olduğunu çözemedim.

Herkese selam, birkaç gündür saçma bir şekilde dijital zamanlayıcı kendini resetliyordu. Bugün kontrole gittiğimde yine aynı şey olmuştu, problemi anlamadım. Bende ısıtıcı için kullandığım mekanik zamanlayıcıyı taktığımda, kullananlar bilir zamanlayıcıyı aktif ettiğimizde ayarladığımız saat dilimi kapalıya gelince üzerinde ki kırmızı işaret yanmaz açık hale gelince kırmızı ışık yanar. Ben kapalı haldeki zaman sürecinde balastı taktığımda üzerinde ki kırmızı ışık güçsüz bir şekilde yanmaya başlıyor. Sorunu anlamadım balast elektrik mi kaçırıyor bilgisi olan var mı?

husyn

Doktor
dediğinden anladığım kadarı sıkıntın zamanlıyıcıda, sıfırlıyor diyorsun sıfırlamalar yani reset kendi kendine olmaz özel bir tuş yada noktası vardır tabi dijitalse, kenarlarından mandalları indirip kurduğumuz mekanik sistemse onda reset yok, mekanikse elektriye pirize takılı iken saymaya başlar akım yokken saymaz, sen onu bağlantılı bir şekilde iken saat kısmını döndür yanana kadar yanmassa dediğin gibi yandaki tuşun konumunu değiştir gene tur artır zaten çıt diye bir ses çıkarır, gene olmassa kontrol kalemi ile kontrol etmelisin, kolay bozulacak bir cihaz değil diyebiliyorum.
balansında sorun varsa AC akımın girişinde kontrol kalemi ile akım görüyorsan ve çalışmıyorsa o senin yapacağın bir şey değil, ustası sanaderse olmaz yenisini al diye yada yapar

@husyn şuan tam anlayamadığımı düşünerekten, gidip foto çekip foto yükleyeceğim. Bahsettiğin şeylerle alakası yok aslında anlattığımın, sadece balastın içinden bağlantı kısımlarına elektrik kaçırdığını düşünüyorum. Sorunu tam bende anlamadım ama dijital zamanlayıcıya bu sorunu yaşatan şeyin balasttan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sorun nerede bilmiyorum. Fotoğraf yükleyince daha net açıklamış olacağım sanırım.

husyn

Doktor
@husyn şuan tam anlayamadığımı düşünerekten, gidip foto çekip foto yükleyeceğim. Bahsettiğin şeylerle alakası yok aslında anlattığımın, sadece balastın içinden bağlantı kısımlarına elektrik kaçırdığını düşünüyorum. Sorunu tam bende anlamadım ama dijital zamanlayıcıya bu sorunu yaşatan şeyin balasttan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sorun nerede bilmiyorum. Fotoğraf yükleyince daha net açıklamış olacağım sanırım.
zamanlıyıcın çalışıyorsa, sorun balastadır onun sorununu sen çözemezsin zamanlayıcının sorununuda çözemezsin zaten, sen sorunun hangisinde olduğunu bulursun hanca ama pirizinde yada kablonda sıkıntı varsa onu yaparsın bence

Dostum balast elektriği mekanik veya digital her ne ise zaman saatli prizden alır. Off konumdaysa balastta elektrik yoktur. Mekanik zaman saatli prizde on ışığı yanıyor ise onun iç kaçağı olabilir.
İç kaçak olmasa bile, Mekanik balast kullanıyor isen balast dediğin en kaba tabirle bir bobindir ve enerjisi kesilse bile üzerinde bir miktar akım depolar ve bu akım bir süre enerji kesilse bile geriye besleme yapabilir. Elektronik balastlar ise bobinin yaptığı işi elektronik parçalar ile yapar. İç devresine pek hakim değilim ama kondansatör var ise o da gerilim depolar. O da benzer şekilde bir süre enerji kesilse bile geri besleme yapar. Pilot ışığın Bir süre sonra sönüyor ise problem yaratacak bir konu değil.
Öncelikle açıklaman için teşekkür ederim, gerçekten aydınlattı. Mekanik zamanlayıcıda dediğin gibi bir süre sonra kırmızı ışık söndü. Şuan bir problem yok gibi görünüyor. Dijital zamanlayıcım bozulmuş, test ettim üzerinde elektrik akımı aktif olunca kendini resetliyor ve ayarlanmış zaman dilimleri bozuluyor, o yüzden yenisini alacağım.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • J Chat bot:
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
  • N newbieweeder:
    **** ********* *** ***** *** ** ******** hahahaha* ******* ****** *** *** ********** ***** *** *********
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
    ****** *** ** hahahaha *** ******** ****
  • deyorke deyorke:
    hahahahahahahahahahahaha***** **** ********* *** ***** *** ** ******** hahahaha* ******* ****** *** *** ********** ***** *** *********
    +1
  • K Kblaybrn:
    hahahaha ******** ******* *** **** **** ***** ********* ******* **
    K Kblaybrn: hahahaha ******** ******* *** **** **** ***** ********* ******* **