Beeding;Stabil Genetik nedir? Bu tohumlari kaliteli yapan dandik yapan ozellikler ne?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Oncelikle forumda yeni biri olmadigimi ve bir cok hesabimi kapattigimi soylemek isterim;

Breeding Nedir?
Breeding secilmis bir erkek genetik ve disi bir farkli genetigin ciftlestirilmesi ile yeni bir genetik havuzu olusturmaktir. Olusturulan geneitk havuzunda ciftlestirilmis iki genetik havuzundan ortak bir yeni havuz elde etmis olursunuz.

Elde ettigimiz bu yeni genetik peki hemen kullanima hazirmi? Hayir buda jenerasyon ve genetigin testlerden gecmesi konusuna geliyor(sTABIL ETME PROSESI).

Stabillestirme ve Istenilen ozelliklerin secilme prosesi
Burasi bu prosesin en onemli parcasidir ve malesef indistirude genetiklerini test etmeyen ve yalnizca para icin ilk jenerasyon tohumlarin satimiyla kalitenin git gide dustugunu goruyoruz.
Simdi bizim elde ettigimiz bu tohumlar ilk jenerasyondur, ve artik yapilmasi gereken bu tohumlarin patlatilmasi yetistirilip istenilen ozellikleri olan bitkileri uretmeye devam ederek jerenasyonlar ile genetigimizi stabil etmemiz gerekli. Jenerasyonlara sira ile F1-F2-F3 diyoruz. F-1 ilk klonumuz oluyoruz. Bu baslikta cok detaya girmek gibi bir istegim olmadigi icin Hybrid breeding-Landrace Breeding farklarina ve onemlerine deyinmeyecegim merak duyan arkadaslar internetten bir cok bilgiye ulasabilir.

Istenilen ozellilkeri breeder her jenerasyon secmeli dedik, nedir bunlar? Bitkinin buyume sekili dallarinin kalinlasmasi, branchlerinin kuvvetli cikmasi, buyume hizi, boyu, someklerin olusma sekili, olusturdugu terp profili. Someklerin bir cok farkli buyume ve olusma sekilleri vardir bazi genetikler ufak ici cok dolu olmayan fakat exotic seviye bir terp profili ile elmas gibi parlak kristal dolu somek yaparken bazilari cok buyuk ici dolu kristali ortalama bulunan ve terp bollugu dusuk bir somek verir. Eger hem buyuk somek hemde bol kristal gibi bir ruya genetik elde etmek isteniyorsa bunun icin bir cok tohum ile calisilmalidir, 500 tohumdan 1 ya boyle bir pheno bulursunuz yada bulamazsiniz. Nedir bu pheno? Simdi ona giriyorum arkadaslar :)

Stabil etme prosesinde en dikkat edilmesi gereken sey Herma, Herma, Herma!
Herma olan bitkileri hemen atin! Bu bitkiler en ufak streste herma etmeye mailli genetikleri bulunmaktadir ve en zayif genetik ozellikleri tasirlar! Eger stabillestirilmis bir genetiginiz varsa ne yaparsaniz yapin kolay kolay hicbir sekilde herma olmayacaktir, stressi kaldirabilir olucaktir(Belirli egzotik somek veren genetikler zayif olmasi istisna olarak geciyorum bazen cok yuksek derece somek elde edilmesi icin bitki gucu gibi genleri secemeyiz). Eger aldiginiz bankadan durmadan herma ve birbirine alakasiz pheno butuyorsaniz derhal degistirin, ne kadar iyi grower olursaniz olun is elinizdeki genetikde bitiyor. Bizim tek yaptigimiz sey genetigin tum potansiyelini cikarmak eger tohumlariniz-klonlariniz dandik ise ne yaparsaniz bosuna.

Pheno ve Genetik farkliligi
Elde ettigimiz genetigi biz her ne kadar stabil ve birbirine yakin genetige sahip tohumlar etsekde her tohum bize yeni bir Pheno ozelliklerine sahip bitki verir. Pheno genetiklerden etkilenmekle beraber bulundugu ortamdan, elimizdeki genetik havuzundan daha agir basan ozelliklerden ve bir cok etkenden etkilenir. Fakat hicbir tohum birbiriyle tam olarak ayni Pheno vermez. Bu sekilde ornek verelim hic bir genetik icip bayilip sonra ayni genetigi baska yerde ictiginizde bu ne **** igrenc dediginiz oldumu? Olduysa sebebi budur, her pheno farkli terp profiline sahiptir, farkli somek yapisina sahiptir. Fakat hatirlatmak isterimki eger Breeder tohumlarini jenerasyonlar boyunca stabil etmis testlerden gecirmis ise elde edilicek phenolar son derece birbirine yakin olurlar, eger stabil tohumlariniz varsa her elde ettiginiz pheno birbirine cok buyuk bir oranda benziyor olmalidir. Peki biz belirli bir genetik yapisi olan phenoya asik olduk ve bunu yetistirmek devam ettirmek istiyoruz bu phenoyu tutmanin bir yolu varmi? Evet var pheno hunting ve cloning e giriyoruz simdi :)

Pheno Hunting ve Secili Phenonun Anne Olarak Tutulmasi
Simdi tohum ya elde ettik stabil edilmis yada kendimiz elde ettik, bu hazvuzdan en iyi en kaliteli somegi veren phenoya asik kaldik ve bunu bulup tutmak istiyoruz bunu nasil yapariz? Tohumlarimizi yetistirmeye baslariz ve dikkatli bir sekilde bitkinin saglamligini, branchlerinin bushy olup olmadigini izleriz ve bize potansiyeli istedigimiz phenoya yakin oldugunu gordugumuz bitkinin klonunu cicege girmeden once aliriz. Bir tane almamakta fayda var 5-10 tane alinip saklanmasi en dogru yoldur. Bundan sonra klonunu aldigimiz potansiyeli yuksek bitkilerimizi cicege sokup someklerini istedigimiz sekilde olup olmadigina karar veririz. Diyelimki bi bitkinin phenosuna asik kaldik arkadas tadindan yenmez kafasi cennet kokusu inanilmaz bu phenoyu nasil tutariz KLONLARLA! Aldigimiz klonlardan birini sakliyoruz ve buyutuyoruz, bu klon anne olucak. Asla ve asla cicege sokmadigimiz bu klonu istedigimiz kadar klonlarayak klonlari yetistiriyoruz ve tada! Her seferinde ayni kalite ayni pheno somekleri! Annenin hayatta tututlmasi ozen gosterilmelidir ne kadar saglikli anne o kadar saglikli klon demek, cok abartili olmayan bir isik ve saglikli tutulucak kadar besin ile hayatta tutmak yeterlidir egitim veya cok ozen gosterilmesine gerek yok annenin.

Sponsor ve Genetikleri
Bunu bu konuya eklemeden duramiyacagim icin ekliyorum, sposnor dan alisveris yapildiginda insanlarin sikayetlerini goruyorum ve tecrubem oldu kendileri ile. Eger anlattiklarimi okuyup ustune arastirirsaniz sponsorun ne kadar kaliteli tohumlar verdigine kendiniz karar verebilirsiniz. Ben begenmiyorum ve kullanmiyorum, kimseyede kullanmasini onermiyorum. Kesinlikle amacim kotulemek degil fakat ben bu bitkiye asigim ve sponsor bu iste yalnizca para icin bulunuyor. Bitkiye ve genetiklerine verdikleri ozen sevgi caba sifir. Indisturide para icin bulunan ve yalnizca paraya onem veren sirketlerinden ustunde gelen sirketlerden birisi kendileri benim gozumde, herkes kendi fikrini edinmeli benim gorusum sizi etkilemesine izin vermeyin. Yalnizca sirketleri arastirmanizi ve Breederlari arastirmanizi istiyorum. Burda herkes bankalar konusuyor ama arastirmaniz gereken sey Breeding ve genetikler. Lutfen ARASTIRIN, ARASTIRIN, ARASTIRIN. Sizi ve bitkiyi onemsemeyen sirketleri destekleyerek kenevirin genetik havuzunu kirtletiyoruz, ve kapitalist umursamaz isini hakkinda yapmayan insanlari zengin ediyoruz!

Unutmayin kaliteli tohum her daim cimlenir, 10 dan biri cimlenmez belki ama emin olun saglikli bir tohum en zor sartlarda bile kendini cimenlendirip hayata tutunur. Her zaman problem growerda araniyorz ve yeni baslayan arkadaslar hatalar yapabiliyor cok ama siz kendinizden emin iseniz ve durmadna problem yasiyorsaniz artik tohumun kalitesini sagligini sorgulama zamani baslamis demektir.

Son düzenleme:
ağzına sağlık ama boşa yazmışsın kanka bence adamlar az önce firma önerdiğim için ekran fotoğrafını çekip atmış ve yoruma kapatmış birazdan Buda kapanır şaşırmamak lazım NASA : bu arada kuş yemlerini kimin gönderdiği gayet açık ortada
ben kendi cikarim yok oneride bulunmuyorum insanlari bilgilendirmek icin emek verdim yazdim Turkiyede herkesin kotu sirketleri zengin edip dandik genetiklerle ugrasmasi beni uzuyor grow yapiyorsaniz en ama en kalitelisine layiksiniz yani umarim kaldirilmaz

Kanka

Administrator
Yönetici
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • J Chat bot:
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
  • N newbieweeder:
    **** ********* *** ***** *** ** ******** hahahaha* ******* ****** *** *** ********** ***** *** *********
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
    ****** *** ** hahahaha *** ******** ****
  • deyorke deyorke:
    hahahahahahahahahahahaha***** **** ********* *** ***** *** ** ******** hahahaha* ******* ****** *** *** ********** ***** *** *********
    +1
  • K Kblaybrn:
    hahahaha ******** ******* *** **** **** ***** ********* ******* **
  • bandaleros bandaleros:
    ********** ******* ** ** ** ********* ***** ********* ********** hahahaha* ****
  • K Kblaybrn:
    ***** ** **** hahahaha***** ****** ****** ********** ** *******
  • K Kblaybrn:
  • R raw.w33ds:
    *** ********* ****** hahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    bandaleros bandaleros: **** ***** ******* ***** ****** *****