Besin İşlevlerine Basitleştirilmiş Genel Bakış

Herkese selam, çok alakasız bir konu hakkında araştırma yaparken bu yazıyla karşılaştım ve not almıştım. Yazan kişinin kaynak belirttiğini anımsıyorum. Forumda bu konu hakkında konu belki ben bulamadım sizinle biraz düzenleyip Türkçesini paylaşmak istedim:

Besin işlevlerine basitleştirilmiş bir genel bakış:

Klorofil, amino asitler ve proteinler oluşturmak için azot gereklidir.
Fosfor, fotosentez ve diğer büyüme süreçleri için gereklidir.
Potasyum, şeker ve nişasta oluşturmak ve enzimleri aktive etmek için kullanılır.
Magnezyum ayrıca enzimlerin aktive edilmesinde rol oynar ve klorofilin bir parçasıdır.
Kalsiyum, hücre büyümesi ve bölünmesi sırasında kullanılır ve hücre duvarının bir parçasıdır.
Sülfür, amino asitlerin ve proteinlerin bir parçasıdır.

Bitkiler ayrıca bor, klor, bakır, demir, manganez, sodyum, çinko, molibden, nikel, kobalt ve silikon içeren eser elementlere de ihtiyaç duyar.

Fotosentezde bakır, demir ve manganez kullanılır. Bitkideki nitrojenin hareketi için molibden, nikel ve kobalt gereklidir.
Bor üreme için önemlidir, klor ise kök büyümesini ve gelişimini uyarır.
Sodyum, suyun bitki içindeki hareketine fayda sağlar ve enzimler için çinko gereklidir ve oksinlerde (organik bitki hormonları) kullanılır.
Son olarak, silikon, daha iyi ısı ve kuraklık toleransı için sert hücre duvarları oluşturmaya yardımcı olur.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bol dumanlar :cool:

Son düzenleme:

Bluesmoke

Kıdemli Üye
Klorür ün faydalı olacağını zannetmiyorum çünkü klorür başlı başına zehirdir (ağır materyaldir) ağır materyal bitkinin köklerini tıkayabilir veya benzeri sorunlar oluşturabilir kii oluşturur.
ÖNEMLİ NOT= klorür sadece bitkiye değil insanlara da zararlıdır, çeşme suyu içmeyelim..

Klorür ün faydalı olacağını zannetmiyorum çünkü klorür başlı başına zehirdir (ağır materyaldir) ağır materyal bitkinin köklerini tıkayabilir veya benzeri sorunlar oluşturabilir kii oluşturur.
ÖNEMLİ NOT= klorür sadece bitkiye değil insanlara da zararlıdır, çeşme suyu içmeyelim..
Kanka hata yapmışım. Klor bir gaz, klorür ise suda olan. Konuyu düzeltiyorum

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • bandaleros bandaleros:
    ***** hahahaha***** *** *** **** ****** *** ********* ******* ****** ********** ***** ********** ***** **** * ********** ******* ********* ***** **** ******** ***** ******* *****
  • Mordecai Mordecai:
    ***** ***** ***** ****** ****** hahahahahahahaha***
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha ******* *** hahahaha* **** **** **** **** * ****** ****** ******** *** ****** ******* ********* ******* **** *** ******* ****** **
  • A ax-b:
    ****** ****** ***** ******** * ********* **** ******* ********* ******** ******
  • bandaleros bandaleros:
    ********* ***** *** ***** ****** ********** ** ***** hahahaha ***** ***** ****** ****** hahahahahahahaha***
  • A ax-b:
    **** ** ********* ******* ******* **** hahahaha * *** ***** ****** ****** ***** *** ****** ***
  • Mordecai Mordecai:
  • bandaleros bandaleros:
    ******* hahahaha** ******** ******
  • A ax-b:
    *** hahahaha* *** * **** ********* hahahaha** ***** hahahaha** ******* *** hahahaha* **** **** **** **** * ****** ****** ******** *** ****** ******* ********* ******* **** *** ******* ****** **
  • kokokoco kokokoco:
  • bandaleros bandaleros:
    **** *** hahahaha* *** * **** ********* hahahaha** ***** **
  • bandaleros bandaleros:
  • Mordecai Mordecai:
  • Bomberx Bomberx:
  • A ax-b:
    **** ****** ****** **** ******* * ****** ********* ******* hahahaha***
  • bandaleros bandaleros:
  • Night owl Night owl:
  • F Flair:
    ********** **** ***** ********* ****** ***** ***** *** **** ** ****** ** ** ******** ** ** ******** ****** ***** hahahaha*
  • Night owl Night owl:
    ***** ******** **** ***** ** ***** ***** *** **** ******* ****** ********** **** ***** ********* ****** ***** ***** *** **** ** ****** ** ** ******** ** ** ******** ****** ***** hahahaha*
  • F Flair:
    hahahaha hahahaha* * ***** ******** **** ****** **********
  • F Flair:
    * **** **** hahahaha *** *****
  • F Flair:
    *** hahahaha** ******** **** ******* ***** **********
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    ***** ***** ****** ** ** ******** **** *** ***** ********* ******** ****** ***** *********
  • bandaleros bandaleros:
    bandaleros bandaleros: ***** **********