Beyler bitkimin sorunları nedir bi fikir verin.

Sonne

Kıdemli Üye
Arkadaşlar,
Fotolar aşağıdaki gibidir. Kıç kadar alanda yetiştiriyorum. Fotolarda da göründüğü gibi bi qb un sığacağı kadar bi dolapta yetiştiriyorum. Lm301h var dimmersız full açık. Çiçeklenme 1 haftasında 17 sinde karanlıkta bırakıp 18 inde 12-12 ye aldım. Yapraklar hışır hışır acaba ışık mı fazla geliyor nem 45-60 arasında hep. Yaprakları ipeksi değil en çok takıldığım nokta burası neden olur?

MalrukLord

Doktor
ısı problemi var kanka bu bitkilerde aşırı sıcak yemişler belli. bunun yanında aşırı sıcakla beraber nem de fazla gelince boğulmuş bitki bu da buruşukluğa sebep olmuş. %55 nem her sıcaklıkta ideal nem oranı olmuyor maalesef.

Sonne

Kıdemli Üye
Kanka selam cvp verdiğin için teşekkür ederim. Dolapta ısı hiç 25 i geçmedi. Zaten kış olduğu için ısınma olmuyor. Dediğin gibi buruş buruş ve sert yapraklar. İpeksi değil. Şuan ışık mesafesi 40cm dolap ölçüsü 30*70*160
240qb bu dar alanda bu mesafede fazla geliyor olmasın. Isı sorunu hiç yaşamadım ama acaba yaprağa düşen ışık mı çok geliyor da böyle patatese bağlıyor. Israr etmemin sebebi gerçekten bir kere bile 25 üzerine çıkmadı ısı kanka.

husyn

Doktor
dostum, gübre kullanımın eğer sık aralıklarda di ise ve değerleri minimüm değilse, yani benim gördüğüm toprak patlamış yani tuzluluk üst seviyelerde sıkıntını başka gübreler deneyerek sadece arttırırsın, bazi asit bileşenler var hızlı etki gösteren ama ben sana öneri vermeyeceğim çünkü bunların kullanımı bilgi ve deneyim gerektirir ne az verilmeli nede çok biraz araştır

Sonne

Kıdemli Üye
dostum, gübre kullanımın eğer sık aralıklarda di ise ve değerleri minimüm değilse, yani benim gördüğüm toprak patlamış yani tuzluluk üst seviyelerde sıkıntını başka gübreler deneyerek sadece arttırırsın, bazi asit bileşenler var hızlı etki gösteren ama ben sana öneri vermeyeceğim çünkü bunların kullanımı bilgi ve deneyim gerektirir ne az verilmeli nede çok biraz araştır
Hocam selamlar,
Açıkçası gübreyi asla fazla kaçırdığımı düşünmüyorum. Normal ölçülerin yarısı olarak gidiyorum her zaman. An serisi kullanıyorum.

husyn

Doktor
şimdi ben o gübrelerin içeriklerini bilmiyorum oranlarınıda, ama şu handa toprağında sorun olduğunu görüyorum, tuzlanma gübreler aslında onlara tuz denir çesitli tuzlar toprağında birikmiş ama sıkıntı toprak içinde fazla olması değil bu tuzlar kimileri belli bir ortamda belli sürede durdukça kaynaşıyorlar bundan dolayı bitki ememiyor bununla beraler kök çevresinde de çoğaldımı buna tuzlanma denir konu böyle gidiyor, ilk önce toprağın ph bilmekte fayda var ya şimdi ben sana bazı asit değerleri versemde yani sıkıntılı iş o, örnek vereyim lavabo tıkandımı ne yapıyoruz onun sıvı açıcısı var döküyorsün orda ne varsa parçalıyor ve açılıyor işte seninde öğle bir şey yapman lazım benim sana önere bileceğim en iyi şey 0,5litle su azır su al birazını dök 7 küp şeker karıştır yarım paket ekmekmayasını ekle onu biraz karıştır 45dk karanlıkta beklet bitki kök bölgesine uygula, bakteri yoğunluğunu artırmış alaçağız onların iyebilceği fomdasalar bitkin biraz rahatlar, bol su tutarak dışarıya atamazsın ama bir yönten daha var ama bu kalıcı olmuyor geçici düzeliyor limontuzu bunuda 1 litre suya 20-30g limontuzunu eritiyorsun tüm toprağa uyguluyorsun limontuzunu yaparsan toprak nemi azalınca bakteriyel çalışma yap

Son düzenleme:

Sonne

Kıdemli Üye
şimdi ben o gübrelerin içeriklerini bilmiyorum oranlarınıda, ama şu handa toprağında sorun olduğunu görüyorum, tuzlanma gübreler aslında onlara tuz denir çesitli tuzlar toprağında birikmiş ama sıkıntı toprak içinde fazla olması değil bu tuzlar kimileri belli bir ortamda belli sürede durdukça kaynaşıyorlar bundan dolayı bitki ememiyor bununla beraler kök çevresinde de çoğaldımı buna tuzlanma denir konu böyle gidiyor, ilk önce toprağın ph bilmekte fayda var ya şimdi ben sana bazı asit değerleri versemde yani sıkıntılı iş o, örnek vereyim lavabo tıkandımı ne yapıyoruz onun sıvı açıcısı var döküyorsün orda ne varsa parçalıyor ve açılıyor işte seninde öğle bir şey yapman lazım benim sana önere bileceğim en iyi şey 0,5litle su azır su al birazını dök 7 küp şeker karıştır yarım paket ekmekmayasını ekle onu biraz karıştır 45dk karanlıkta beklet bitki kök bölgesine uygula, bakteri yoğunluğunu artırmış alaçağız onların iyebilceği fomdasalar bitkin biraz rahatlar, bol su tutarak dışarıya atamazsın ama bir yönten daha var ama bu kalıcı olmuyor geçici düzeliyor limontuzu bunuda 1 litre suya 20-30g limontuzunu eritiyorsun tüm toprağa uyguluyorsun limontuzunu yaparsan toprak nemi azalınca bakteriyel çalışma yap
Hocam selamlar,
Bu aşırı tuzlanmanın sebebi galiba sulama yaptığımda bi kısım suyun drenajdan çıkmasını sağlamadım. Dipte biriken gübreler aşırı tuzlanma yapmıştır kesin.

husyn

Doktor
Hocam selamlar,
Bu aşırı tuzlanmanın sebebi galiba sulama yaptığımda bi kısım suyun drenajdan çıkmasını sağlamadım. Dipte biriken gübreler aşırı tuzlanma yapmıştır kesin.
şimdi toprak ve benzeri yapılar pürüzlüdür bazıları emicidir yani onlara takılırlar zaten öğle katmanlardan kolayca akıp gitmez, doğada tuzluluk az su alan ve kurak yerlerde daha çok meydana geliyor, çünkü bakteri gibi canlılar çok faaliyet gösteremiyor bu tür yerleri ekile bilir yapmak senelerce zaman ve emek istiyor konu uzun nerden gireyim bilemedim ama şunu şöyleyeyim bu işte hata yapmayacaksın yaparsan düzeltsen bile bitkinin kendisine gelmesi zaman alıyor çok farklı konularada girmak istemiyorum

Sonne

Kıdemli Üye
şimdi toprak ve benzeri yapılar pürüzlüdür bazıları emicidir yani onlara takılırlar zaten öğle katmanlardan kolayca akıp gitmez, doğada tuzluluk az su alan ve kurak yerlerde daha çok meydana geliyor, çünkü bakteri gibi canlılar çok faaliyet gösteremiyor bu tür yerleri ekile bilir yapmak senelerce zaman ve emek istiyor konu uzun nerden gireyim bilemedim ama şunu şöyleyeyim bu işte hata yapmayacaksın yaparsan düzeltsen bile bitkinin kendisine gelmesi zaman alıyor çok farklı konularada girmak istemiyorum
Ben söylemek istediklerini çok iyi anlıyorum hocam. Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Kökteki tuzlanma yaprakların hışır hışır ve buruşuk olmasına sebep oluyorsa sorunum kesinlikle bu. Diğer konularda herşeyi kitaba uygun gidiyorum sadece dar alandaki 240lık qb çok mu geldide yapraklar mahvoluyor diye düşünüyordum. Dün gübreli suyunu verdim. Bi sonraki boş sulamamda limontozlu su vereceğim.

husyn

Doktor
Ben söylemek istediklerini çok iyi anlıyorum hocam. Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Kökteki tuzlanma yaprakların hışır hışır ve buruşuk olmasına sebep oluyorsa sorunum kesinlikle bu. Diğer konularda herşeyi kitaba uygun gidiyorum sadece dar alandaki 240lık qb çok mu geldide yapraklar mahvoluyor diye düşünüyordum. Dün gübreli suyunu verdim. Bi sonraki boş sulamamda limontozlu su vereceğim.
evet yapraklar serleşmeye eleyincede çalama hıssı, değişik elementsel sıkıntılarda belirtiler genelde az olanlarda
birde de bakayım bana, en son verdiğin günrede hangi elementler vardı ve oranları ne kadardı o oranı ne kadar su ile ayrıştırdın ve ne kadarlık hacımde kullandın

İstanbul

Müptezel
Arkadaşlar,
Fotolar aşağıdaki gibidir. Kıç kadar alanda yetiştiriyorum. Fotolarda da göründüğü gibi bi qb un sığacağı kadar bi dolapta yetiştiriyorum. Lm301h var dimmersız full açık. Çiçeklenme 1 haftasında 17 sinde karanlıkta bırakıp 18 inde 12-12 ye aldım. Yapraklar hışır hışır acaba ışık mı fazla geliyor nem 45-60 arasında hep. Yaprakları ipeksi değil en çok takıldığım nokta burası neden olur?

ışığın yoğunlugu fazla geliyor yükseltmen fayda etmezalanı na göre dimmer varsa düşürmeni tansiye ederim ayrıca photo bitki ise ve çicek önncesindeysen aldığın karanlıktan dolayı bitkin aşırı strese girer buda demir eksikliği yaratır merkezi yapraklar sarımsı olur önemli mi değil normal değerler hiçi bir sorunun yok güncel takvime devam

Sonne

Kıdemli Üye
grow gübrelerinede baslaman tavsiye ederim
Kanka selamlar,
Bitkim photo amnesia haze. Karanlıktan sonra 12-12 ye geçtim normalde her zaman bi tur daha grow gübresi kullanırdım ama bu sefer direk çiçeğe zorlama deneyimi yaşamak istedim ışığı değiştirdikten sonra bloom gübresi vermeye başladım. Işığı çiçekten uzaklaştırdım yaklaşık 100 cm den o dar alanda çiçeğe vuruyor.
ihtiyacım olan qb a bir dimmer ve bir de ışık ölçer almam gerekecek galiba.

Sonne

Kıdemli Üye
evet yapraklar serleşmeye eleyincede çalama hıssı, değişik elementsel sıkıntılarda belirtiler genelde az olanlarda
birde de bakayım bana, en son verdiğin günrede hangi elementler vardı ve oranları ne kadardı o oranı ne kadar su ile ayrıştırdın ve ne kadarlık hacımde kullandın
Hocam selamlar,
Şuan işteyim kullandıklarımın içindekileri akşam eve geçince ayrıca yazıcam.
An serisi gübrelerinden,
Sensi bloom a 2ml/lt
Sensi bloom b 2ml/lt
Voodoo juice 2ml/lt
Bud candy 2ml/lt
Big bud 2ml/lt

normalde 2lt içme suyuna bu gübreleri karıştırıp veriyordum ama son verdiğim gübreli su da 5 lt suya lt başına bahsettiğim oranlarda ekleyip toprağı iyice ıslatıp altından iyice akmasını sağladım. 15lt lik kumaş saksı kullanıyorum.

husyn

Doktor
Hocam selamlar,
Şuan işteyim kullandıklarımın içindekileri akşam eve geçince ayrıca yazıcam.
An serisi gübrelerinden,
Sensi bloom a 2ml/lt
Sensi bloom b 2ml/lt
Voodoo juice 2ml/lt
Bud candy 2ml/lt
Big bud 2ml/lt

normalde 2lt içme suyuna bu gübreleri karıştırıp veriyordum ama son verdiğim gübreli su da 5 lt suya lt başına bahsettiğim oranlarda ekleyip toprağı iyice ıslatıp altından iyice akmasını sağladım. 15lt lik kumaş saksı kullanıyorum.
ben ona bakmam bana sen azot, potosyum, magnezyum, fosfor, kükürt, kalsiyum, humik+fulvik asit, demir, cinko, klor, gibi birde bunların bileşen formları ne bazı formlar bazı bakteriler tarfından işlendikten sonra bitki çekebilir, bazı formlarıda direk alabilir gibi gibi

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    ******* ***** *** **
    +1
  • kawinnnz kawinnnz:
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** *** * **** **** ******* ** ******* * ***** ******* ******** ******* *****
  • İstanbul İstanbul:
    hahahaha* ***** ********* ***** ** ***** ** ***** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
    +1
    ***** **** *** **** hahahaha ********** **** hahahaha** ******** **********
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ***** ***** ******** ***** hahahaha** * *****
    +1
  • CyberMemduh CyberMemduh:
    ****** hahahaha* ***** hahahaha *** ***** ******* **
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ********* ***** ****** ******** **** **
    +1
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
  • NewGardener NewGardener:
    ******** ********** ****** **** ********* ********** ****** ********** **** ***** ********** ********* *** ******** ********** ******** * ********* ******* ***** ***** **** *
    *** ***** ********* *** hahahaha** ****** ****** ***** *********
    **** hahahaha*** ****** ****** hahahaha *** ****** ***
    ***** ********** ********* ******* ********* ******* ****** hahahaha * ****** *****
    ********** hahahaha ***** ****** ******** **** **
    hahahaha* ** ****** ***** ***** ******* ** **
    VisneliKadayif VisneliKadayif: hahahaha* ** ****** ***** ***** ******* ** **