Bitki yetiştirme kabini

papi27

Yeni üye
Arkadaslar merhaba orta bütçede bi bitki yetiştirme kabini yapmaya karar verdim biraz dersimi çalıştım gibi eksik gördüğünüz yada bu şekil daha güzel olurdu dediğiniz dediğiniz yerleri lütfen konu başlığı altında yazınız

Şimdi bahçemde bi tane kulübe var kulube baya büyük oraya bi bez dolaptan bitki yetiştirme kabini kurmayı düşünüyorum standart bez dolaplardan 1-2 tık daha büyük olabilir 2 saksı düşünüyorum bitkinin rahat rahat büyümesi için alanı geniş turmak gibi bir niyetim var duruma göre 3. Bitkiyide koyabilirim

Gerekli Malzemeleri şu şekilde sıralardım (ilk tecrübem) bu arada malzemelerimin çoğunluğu magicplant sitesinden

Işıklandırma için 250 magic plant hps set

677 lira

Mylar film 1.2x7.5 metre

150 lira

Temiz hava girişi için aksiyel fan 200lük

200 lira

Kirli hava çıkışı için 100 lük aksiyel fan(galiba çikan hava giren havanın yarısi kadar olması gerekiyormuş diye söylemişlerdi bana yanlış bilgiyse lütfen tecrübelerinizden faydalanalım

180 lira

Aksiyel fanlar için ses ve ısı izoleli boru 5 metre ikisinede yeter diye düşünüyorum

150 lira

25 litre 2 saksı için plagron batmix toprak düşünüyorum gübrenin içerisinde ilk 6. Haftaya kadar yeticek besin maddesi olucağı için gübre seçimi yapmadım şuanlık onları sonradan alıcam

200 lira

Isı ve nem ölçer

80 lira

Zamanlayıcılı priz ve vantilatör de ekliceğim fakat internet üzerinde biraz pahalı buldum cartı curtu 150 lirada onlara yazıyorum. Yani tohumları almadan yaklaşık 1790 liralık bi masraf cıkıyor aşağı yukarı ayırdığım bütçede bu şekilde azıcık yakışıklı olsun istedim

İndoor autoflower bi genetik almayı düşünüyorum sert ağır birşey olabilir mosmor bi sigara hiç fena olmazdı
Fikir ve görüşlerinizi bekliyorum sağlıcakla kalın

Bir de çıkış debisi giriş debisinden yüksek olsun, 200m3 fanı çıkışta kullan. Fanların gürültü seviyeleri nedir ve izolasyonlu boru işe yarar mı bilmiyorum ama bahçedeki kulübede yapacağın grow için oldukça sessiz bir setup'a ihtiyacın var, komşuların varsa tabi. Gecenin ıssız saatlerinde bu fanlar seni tribe sokmasın sonra.

Son düzenleme:

papi27

Yeni üye
Bir de çıkış debisi giriş debisinden yüksek olsun, 200m3 fanı çıkışta kullan. Fanların gürültü seviyeleri nedir ve izolasyonlu boru işe yarar mı bilmiyorum ama bahçedeki kulübede yapacağın grow için oldukça sessiz bir setup'a ihtiyacın var, komşuların varsa tabi. Gecenin ıssız saatlerinde bu fanlar seni tribe sokmasın sonra.

Kanka sesten yana fazla problem yok hem kulübe biraz sesi izole eder hem o fanlar ortalamadan biraz sessizmiş ek olarak borularda ses izoleli fanlara takıcağım borular var ya
Şu çıkış debisinin giriş debisinden yüksek olması mantığını pek anlayamadım ama temiz hava girdiği zaman içeride temiz havanın kalması dolaşması icin dışarıya daha az hava çıkması gerekmezmi giren havadan ? Bu mantığa göre çıkışın girişten az olması gerekmiyor mu bilmislik taslar gibi olmasında belkide ben kavrayamamışımdır olayı

C

Cibril

Guest
Oha toprak fiyatları ne olmuş öyle yahu 5 saksı eksek 400lira sadece toprak parası yuhhh. 3 ay önce 84tl ye almıştım ahhhh dolar ahhh ...

Kanka sesten yana fazla problem yok hem kulübe biraz sesi izole eder hem o fanlar ortalamadan biraz sessizmiş ek olarak borularda ses izoleli fanlara takıcağım borular var ya
Şu çıkış debisinin giriş debisinden yüksek olması mantığını pek anlayamadım ama temiz hava girdiği zaman içeride temiz havanın kalması dolaşması icin dışarıya daha az hava çıkması gerekmezmi giren havadan ? Bu mantığa göre çıkışın girişten az olması gerekmiyor mu bilmislik taslar gibi olmasında belkide ben kavrayamamışımdır olayı
Giriş debisi çıkıştan güçlü olması halinde pozitif basınç oluşur kabin içinde, bir nevi balon etkisi, kabin içindeki havanın hareketi sınırlı olur, durağan bile diyebiliriz. Ayrıca hava sadece çıkış fanında değil bulduğu tüm boşluklardan çıkacağı için kokuyu denetim altında tutamazsın. Çıkış fanına karbon filtre bağlamış olduğunu düşünürsek, kokulu havanın önemli bir bölümü karbon filtreye uğramadan, bulduğu boşluklardan ortama salınmış olur.

Tersi durumda negatif basınç oluşur kabinde, bir miktar vakum etkisi yani, hava girişten çıkışa doğru hareket halinde olur, güzel bir ortam yaratır bu durum bitki için. Tüm hava, çıkış fanından tahliye olur bu sistemde, çıkışa takacağın karbon filtrene ya da bacaya gitmek zorunda kalır, ortamda başıboş şekilde kalmaz.

Son düzenleme:

papi27

Yeni üye
Giriş debisi çıkıştan güçlü olması halinde pozitif basınç oluşur kabin içinde, bir nevi balon etkisi, kabin içindeki havanın hareketi sınırlı olur, durağan bile diyebiliriz. Ayrıca hava sadece çıkış fanında değil bulduğu tüm boşluklardan çıkacağı için kokuyu denetim altında tutamazsın. Çıkış fanına karbon filtre bağlamış olduğunu düşünürsek, kokulu havanın önemli bir bölümü karbon filtreye uğramadan ortama salınmış olur bulduğu boşluklardan.
Tersi durumda negatif basınç oluşur kabinde, bir miktar vakum etkisi yani, hava girişten çıkışa doğru hareket halinde olur, güzel bir ortam yaratır bu durum bitki için. Tüm hava çıkış fanından tahliye olur bu sistemde, doğrudan çıkışa takacağın karbon filtrene ya da bacaya gitmek zorunda kalır, ortamda başıboş şekilde kalmaz.
Bilgilendirmen için teşekkür ediyorum arkadaşım kokuyla ilgilide pek bi sıkıntım yok ozaman senin dedigin gibi çıkış 200lük olur giriş 100 lük olur

Byfendi

Kıdemli Üye
O izoleli borudan 2 tane alman gerek dostum bi giriş birde çıkiş için. Yani bi tane alayim 5 metre, 2 ye boler boler kullanirim yapamazsin.olcerek ihtiyacina gore 2 tane sipariş gecmelisin. Gözden kacirdigini dusunuyorum. Kolay gelsin

papi27

Yeni üye
O izoleli borudan 2 tane alman gerek dostum bi giriş birde çıkiş için. Yani bi tane alayim 5 metre, 2 ye boler boler kullanirim yapamazsin.olcerek ihtiyacina gore 2 tane sipariş gecmelisin. Gözden kacirdigini dusunuyorum. Kolay gelsin
Anladım hocam teşekkür ederim 2 tane alırız bizde ne yapalım amatörlükvar biraz

papi27

Yeni üye
Bez dolap la yorgan hurcuyla uğraşmaktan sa n11 de 80.80.180 idareten bir kabin vardı. Stokta kaldıysa onu al. Bir giriş bir çıkış fanına ve borulara ne gerek var onuda anlamadım küçük kabinde. Altta hava girişi deliği açıksa yukarıya 100m3luk bir aksiyel fan taksan icerdeki havayı atmak için gayet yeterli olur. Batmıx ı fide döneminde kullanmanı hiç tavsiye etmem. Küçük saksida lihtmix toprağa ek. 3 hafta sonra büyük saksida batmix toprağa alabilirsin. Küçük kabinde hps kullanman hesap kitap gerektirir Soğuk iklimde yasiyorsan hps kullan. 200 m3 çıkış. 100m3de giris hps için gerekli olabilir.

Kanka kabinlere bakmadım daha sitelerde olmadi kendimde yapabilirim dolap 0 dan tahtalarla birlestire birleştire boruları ses izole icin düşünmüştüm aslında o tdm aksiyel falan 200 lük ve 100 lük çok ses yaparmı acaba ? bahçemdeki eskilik kulübenin içerisinde olucak gerci kulübede büyük ama bakıcaz 10-15 güne bitiririm diye düsünüyorum elektrik tesisatı çektiricem daha oraya 5-6 lı priz takmaya yer yok soğuk iklim de yaşıyorum aslında dolap bi bakıma ısınması olmayan bi yerde duracağı için içerideki ampülün ısısının yeterli olacağını düşünüyorum tavsiyelerin için teşekkür ettim

papi27

Yeni üye
n11.com'dan Bitki Yetiştirme Kabini Çadırı 80x80x180 cm seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

n11.com'dan Süper Sessiz 100-120-150' Lik Banyo/Wc Fan Aspiratör seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

Gerçekten sessiz mi peki vuu vuu ses yaparmı baya calışırken

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • B bandaleros:
  • B bandaleros:
    ********** *** ** ******* *** ***** ********** hahahaha**
  • kralartur01 kralartur01:
    kralartur01 kralartur01: ***** ** * ***** ** *** ******* ****