Bitkiden Feminized Tohum Alma - Saklama ###HASAT### GÜNCEL

Merhaba Arkadaşlar bir süredir denemesini yaptıgım ve en sonunda sonuca ulaştıgım fem tohum alma yapma işlemini sizinle paylaşmak istedim.

2 adet bitki dikiyoruz bunların dişi olduguna emin olmamız gerekli.
Bitkileri 12-12 almadan hemen önce 1 bitkimize gümüş suyu uyguluyoruz.
ben 40 ppm lik bir gümüş suyu uyguladım yeterli geldi
fakat sahte gümüş sularına dikkat edin
gümüş suyu uygulama işini günde 2 defa bi sabah 1 akşam şeklinde yaptım
bitkinin yapraklarının gövdesinin vs kızarması muhtemel ve çok normal korkmanız gereken bir durum yok.
bitki bir süre sonra kese oluşturacaktır saten bitkiler birbiriyle aynı ortamda oldugu için döllemesini kendi kendine yaparlar

Buradaki olay dişi bitkiden kese çıkarttıgımız için ana ve baba bitkide dişi oldugu için tohumlar fem olur.

Gelelim elimizdeki Polenleri saklamaya
bitki bütün keselerini açtıgında 1 hafta kadar bekleyip bitkiyi kesebiliriz.
bitkiyi geniş bir masanın üzeri veya kagıt gazete kagıdı tarzı bişeye vurarak vs içindeki polenleri döküyoruz
siyah bir zemin olursa daha rahat görürsünüz
ÖRNEK Video :
Not: Videoyu ayarlar sekmesinden otomatik altyazı türkçe yaparak baştan sona izlemenizde fayda var.
döktügümüz polenleri daldan çöpten ayırıp 12 saat hava akışı olmayan tozmayacakları bir odada nemini alması için bekletiyoruz.
12 saat sonra kredi kartı tarzı bişeyle kücük bi ilaç şurup şişesine dolduruyoruz
%50 oranında un ilave ediyoruz 5-10 tane pirinç atıyoruz agzını kapatıp buzluga atıyoruz
buzdolabının yumurta bölmesinde 1 hafta ila 1 aya kadar dayanır
buzluk bölmesinde -18 üzerinde 1 yıl ila 3 yıla kadar dayanabildigi söylenir

Buradaki dikkat edilmesi gereken nokta nemden arınmış olmalı şişe ve polenler .

buzdolabından çıkardıktan sonra şişe oda sıcaklıgına gelene kadar kapagını açmayın !
kulak çöpu sulu boya fırçası tarzı şeylerle polenleri bitkinin sadece 1 dalına fanlarınızı kapatarak sürebilirsiniz bu sayede bütün bitkiyi
döllememiş olursunuz kücük bir daldan birçok tohum alabilirsiniz

Tohum Saklama: Kıyafetlerimizinde içinden çıkan nem alıcılar vardır 1gr lık onları bi şurup şişesinin içine atıp tohumları doldurup
buzdolabının yumurtalık bölümünde çoook uzun süre saklayabilirsiniz
3 yıl herhangi bi sıkıntı olmadıgı kaynaklarda yazmakta ama benim görüşüm ömür boyu saklanabilir
ayrıca 6 ayda bir içindeki nem alma zımbırtısını degiştirirseniz dahada saglıklı oldugu söyleniyor
NOT : şişeyi buzdolabından çıkardıktan sonra oda sıcaklıgına gelene kadar bekleyin yoksa sıcaklık farkından dolayı
şişenin için bi anda nemlenir ve tohumlar çöp olur.

Eksik oldugunu düşündügünüz veya sormak istediginiz şeyleri sorabilirsiniz.

Kullandıgım Gümüş Suyu LÜTFEN LİNK İSTEMEYİN : https://ibb.co/64TW8Kr

1. Bitkiden aldıgım tohum sayısı 625 adet 20 gün veg verilmiş bir bitki
Benim anlamadığım konu normal erkek bitkinin poleniyle bu işlem yapılamaz mı ? Sonuçta bitkiyi erkek yapıp polen alıyoruz herma olmuyor sonuçta, normal erkek bitkiye çevirip polen alıyoruz bunu yapmak yerine erkek bitkiden direk alsak olmaz mı ?

ayteach

Müptezel
Benim anlamadığım konu normal erkek bitkinin poleniyle bu işlem yapılamaz mı ? Sonuçta bitkiyi erkek yapıp polen alıyoruz herma olmuyor sonuçta, normal erkek bitkiye çevirip polen alıyoruz bunu yapmak yerine erkek bitkiden direk alsak olmaz mı ?
Bizim uygulamaya çalıştığımız yöntem dışı bitkiyi zorlayarak erkege çevirip onun polenleriyle tohum elde etmek. Poleni elde ettiğin bitki dişi poleni uyguladigin bitki dişi olunca çıkan tohumlarda dişi olmuş oluyor

4/20

Yeni üye
Bak şimdi kardeşim şöyle düşün biri y kromozomu biri x kromozomu bunlar çiftleşince olacak yavruların cinsiyet ihtimalleri %50 erkek %50 dişi olur . Sen iki dişiyi çiftleştirirsen %100 dişi olur umarım açıklayıcı olmuştur bol şans

Kanka bu sistem biraz daha farklı senin dediğin sistemde %50 şans oluyor
Bak şimdi kardeşim şöyle düşün biri y kromozomu biri x kromozomu bunlar çiftleşince olacak yavruların cinsiyet ihtimalleri %50 erkek %50 dişi olur . Sen iki dişiyi çiftleştirirsen %100 dişi olur umarım açıklayıcı olmuştur bol şans
Orda sorun yok ama konuyu açan arkadaş herma yapmıyoruz zorla erkek yapıyoruz ondan dolayı dedim denediniz mi sizler peki ?

Bende şimdi 2 bitki var bir tanesi herma çıktı farkettigimde polen kesesi acilmisti büyük ihtimal dollenmistir. Anlamadığım olay şu yanındaki disi bitkiden çıkan tohumlar 99 disi mi olacak ? Herma olan bitki kendi kendini dolledigi için tohumlarda herma mi olacak?

4/20

Yeni üye
Bende şimdi 2 bitki var bir tanesi herma çıktı farkettigimde polen kesesi acilmisti büyük ihtimal dollenmistir. Anlamadığım olay şu yanındaki disi bitkiden çıkan tohumlar 99 disi mi olacak ? Herma olan bitki kendi kendini dolledigi için tohumlarda herma mi olacak?
Aynen doğru anlamışsın dişi olan bitkideki tohumlar dişi hermadakiler herma olacak

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Bence bu zamanda çığır açan bir konu olmuş öncelikle çok teşekkür ederim. Ben great white mikoriza 1 çay kaşığı aleovera ile jel benzeri bir karışım yapacam küçük bir mix. Onunla auto bitkimden 2 clon alıp bunları dediğin işlemlerden geçirebilir miyim. Benim istediğim 2 bitki aynı ortamda kalacak gümüşlemediğimiz fem kalacak bitki döllenip tohum verdiğinde bu tohumlar ne kadar sürede olgunlaşır yanı anaç bitkimizi ne zaman hasat etmeliyiz. Bu arada bütün dallarının döllendiğinden emin olacağım

Bence bu zamanda çığır açan bir konu olmuş öncelikle çok teşekkür ederim. Ben great white mikoriza 1 çay kaşığı aleovera ile jel benzeri bir karışım yapacam küçük bir mix. Onunla auto bitkimden 2 clon alıp bunları dediğin işlemlerden geçirebilir miyim. Benim istediğim 2 bitki aynı ortamda kalacak gümüşlemediğimiz fem kalacak bitki döllenip tohum verdiğinde bu tohumlar ne kadar sürede olgunlaşır yanı anaç bitkimizi ne zaman hasat etmeliyiz. Bu arada bütün dallarının döllendiğinden emin olacağım
autolarda clon alıp tohum almak biraz zor çünki klon aldıktan sonra muhtemelen 1 haftaya falan çiçege girecek bitki yetişmeme şansı çok yüksek

Ü

Üye silindi 27466

Guest
autolarda clon alıp tohum almak biraz zor çünki klon aldıktan sonra muhtemelen 1 haftaya falan çiçege girecek bitki yetişmeme şansı çok yüksek
Auto geni taşıyor evet ama bitki köklenmesi gelişir gelişmez çiçeğe girmesi bizi boşa uğraştıracak bir dert olmaktan başka bi işe yaramicak sanırım. Tek çare photo genetiği çoğaltıp üretmek mi

Amca35

Kıdemli Üye
Hani tek dalına gümüş uygulamak yeterli olabiliyordu tek dalını polen yap gerisi sömek olsun

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TroubleStyla TroubleStyla:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    ***** hahahaha ******* *****
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    **** hahahaha
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***
  • İstanbul İstanbul:
    *** ***** hahahaha***** ****** ***** ******** ****
    *** ********* ***** ***** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    ******* ***** *** **
    +1
  • kawinnnz kawinnnz:
    ***** *** * **** **** ******* ** ******* * ***** ******* ******** ******* *****
  • İstanbul İstanbul:
    hahahaha* ***** ********* ***** ** ***** ** ***** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
    +1
    ***** **** *** **** hahahaha ********** **** hahahaha** ******** **********
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ***** ***** ******** ***** hahahaha** * *****