CO2 Konusu Düşüncelerim

LucaChangretta

Kıdemli Üye
Kanka ben o konuda şanslıyım çadırım işlek bil yolun kenarında co2 yi araçlardan çıkan egzoz dumanları tamamlıyor :)

Shammy

Kıdemli Üye
Kankalar yapmayın ateş yakmayı bilmiyorum da araba egsozu felan havadaki co2 yi değiştirmez. Alın bir co2 bag 6 ay düşünmeyin bunları:)

4/20

Yeni üye
Bu konu komik paylaşımlara taşınmalı hocam yanlış anlamayın da eğer 8-10 saksı yapmıyor ve 1000-1500 w gücünde bir aydınlatma kullanmıyorsanız atmosferdeki CO2 yeterlidir bu yazdığımı ilgili geçmiş konulardan görebilirsiniz

Shammy

Kıdemli Üye
Bu konu komik paylaşımlara taşınmalı hocam yanlış anlamayın da eğer 8-10 saksı yapmıyor ve 1000-1500 w gücünde bir aydınlatma kullanmıyorsanız atmosferdeki CO2 yeterlidir bu yazdığımı ilgili geçmiş konulardan görebilirsiniz
Yanlışın var kanka bu konuda

higthead

Jolly Green
Co2 destegi tüp ile ve tüpe baglı checkvalf regulator ıle ve bu regulator co2 kontrol unıtesıne baglanması ıle ve gırıs cıkıs fanların bu co2 kontrol unıtesıne baglanıp , co2 kontrol unıtesıne gırdıgınız ıstenılen ppm degerı gırdıgınızde co2 tupundekı checkvlafı regulatorunuz acılıp ıstenılen degere gelene kadar ıcerıye co2 verır ve ıstenılen degere geldıgı zaman co2 kontrol unıtesı co2 tupunu keserek gırıs cıkıs fanlarını devreye alır ve ıstenılen ppm e dustugunde gırıs cıkıs fanlarını kapatır ve tekrar ıcerıye co2 vermeyue baslar. co2 sıstemın ucuzu yoktur. co2 kullanılacagı zaman bıtkıye yuksek ppfd degerınde ısık verılır yuksek ısıklarınız ve bu co2 sıstemınız yok ıse :
Şeker maya vs hepsi hikaye ve bu sistemin kurulması 9 - 10-11 bın tl leri bulur Aşırı yüksek ışık verilmediği taktirde bence co2 ye gerek yok zaten atmosferımızde 350-400 ppm aralıgında co2 vardır ve bıtkılerımız bunu kullanır yeterkı kabınde veya alanda gırıs cıkıs fanlarınız saglam olup yeterlı duzeyde hava gırısı cıkısı saglasanız yeterlidir.

Arkadaşlar şeker maya vs co2 torbası bunların hepsi hikaye ne zamanınıza nede paranıza yazık etmeyin.Nedeni ise şeker maya vs torba yapıyosunuz fanlarınız açık co2 içerde durmadan fanlarınızdan çıkıp gidiyor fanlarınızı kapatsanız bile ppm ölçeriniz den kontrol edilmediği sürece istenilen ppm değerini yakalayamazssınız.Co2 torbası şu şekilde faydali co2 kontrol unitesi kullanır iseniz ve adet olarak fazla torba asarsanız evet istenilen ppm değerini yakalarsınız.

Co2 akışkan bir gazdır. Alanınızda veya kabininizde en ufak delikten co2 gazı akıp alan dışına kaçar.Bunun için oda veya kabini mühürlemeniz lazım. Fazntazi olsun diye ben bu co2 sistemini kurdum ve 3 grow cıo2 desteği sağladım kızlarıma fark ise %20. Bu yüzde oranını saksı lt büyük tutsaydım %40 lara getirebilirdim.

Ateş yakmaymış şeker mayaymış lütfen arkdaşlar ne zihninizi yorun ne maddinize nede zamanınıza yazık olsun.

husyn

Doktor
Co2 destegi tüp ile ve tüpe baglı checkvalf regulator ıle ve bu regulator co2 kontrol unıtesıne baglanması ıle ve gırıs cıkıs fanların bu co2 kontrol unıtesıne baglanıp , co2 kontrol unıtesıne gırdıgınız ıstenılen ppm degerı gırdıgınızde co2 tupundekı checkvlafı regulatorunuz acılıp ıstenılen degere gelene kadar ıcerıye co2 verır ve ıstenılen degere geldıgı zaman co2 kontrol unıtesı co2 tupunu keserek gırıs cıkıs fanlarını devreye alır ve ıstenılen ppm e dustugunde gırıs cıkıs fanlarını kapatır ve tekrar ıcerıye co2 vermeyue baslar. co2 sıstemın ucuzu yoktur. co2 kullanılacagı zaman bıtkıye yuksek ppfd degerınde ısık verılır yuksek ısıklarınız ve bu co2 sıstemınız yok ıse :
Şeker maya vs hepsi hikaye ve bu sistemin kurulması 9 - 10-11 bın tl leri bulur Aşırı yüksek ışık verilmediği taktirde bence co2 ye gerek yok zaten atmosferımızde 350-400 ppm aralıgında co2 vardır ve bıtkılerımız bunu kullanır yeterkı kabınde veya alanda gırıs cıkıs fanlarınız saglam olup yeterlı duzeyde hava gırısı cıkısı saglasanız yeterlidir.

Arkadaşlar şeker maya vs co2 torbası bunların hepsi hikaye ne zamanınıza nede paranıza yazık etmeyin.Nedeni ise şeker maya vs torba yapıyosunuz fanlarınız açık co2 içerde durmadan fanlarınızdan çıkıp gidiyor fanlarınızı kapatsanız bile ppm ölçeriniz den kontrol edilmediği sürece istenilen ppm değerini yakalayamazssınız.Co2 torbası şu şekilde faydali co2 kontrol unitesi kullanır iseniz ve adet olarak fazla torba asarsanız evet istenilen ppm değerini yakalarsınız.

Co2 akışkan bir gazdır. Alanınızda veya kabininizde en ufak delikten co2 gazı akıp alan dışına kaçar.Bunun için oda veya kabini mühürlemeniz lazım. Fazntazi olsun diye ben bu co2 sistemini kurdum ve 3 grow cıo2 desteği sağladım kızlarıma fark ise %20. Bu yüzde oranını saksı lt büyük tutsaydım %40 lara getirebilirdim.

Ateş yakmaymış şeker mayaymış lütfen arkdaşlar ne zihninizi yorun ne maddinize nede zamanınıza yazık olsun.
evet, Işık bitkiye yaptığı radyasyonu 1000μmol m-2s-1 iken ve ortam sıcaklığı 30ºC de, CO2 yoğunluğu 450µmol mol-1 gerekeli imiş baktığım kaynaklarda.

evet öğle,
1685685476618.png

1685685464556.png
yani 350ppm olsa, 1 Litrelik havada 350mg demek demi,

Kaynaklarda 350ppm için, Işık bitkiye yaptığı radyasyon 500μmol m-2s-1 iken ve ortam sıcaklığı 25ºC. olarak vermişler, ben tam bilmiyorum,

Çoğu bitki gibi, kenevirin büyüme oranı da, CO2 seviyelerinin yükseltilmesiyle artırılabilir (Chandra vd., 2011a). Bazı yetiştiriciler, sera koşullarında CO2 seviyelerini yükseltmek ve bitki verimliliğini hızlandırmak için, doğalgaz veya propanla beslenen CO2 jeneratörleri kullanmaktadır. CO2 konsantrasyonları genellikle doğal seviyelerinin 4 katına çıkarılabilir (1600 ppm). Her ne kadar değişik antropogenik faaliyetler sonucu CO2 salınımının artışı hava kirliliğine neden oluyormuş gibi görünse de, atmosferdeki fazla CO2, bitkilerin özellikle de kenevir gibi karakteristik C3 bitkilerinin fotosentez hızının ve büyümesinin artmasına ve böylece çevreye yarar sağlamasına neden olur.

sonra o tüp olarak aldığımız CO2, üretilirken kömür bakteri gibi yollarla yapılıyor, yani ateş yakarak sizin bildiğiniz başka üretim şekilleri varmı?

birde, Işık bitkiye yaptığı radyasyonu 2000μmol m-2s-1 değerlerine kadar çıkarıla bilirmiş, sizce doğrumu.

higthead

Jolly Green
Aynen dostum olay propan ve tüple oluyor. ppfd demek = umol 2000umol imkansız 2000umol = 150 k kusurat lux demek. Bu değerleri kabin içinde yapamayız. Outdoorda ise bu değerlere yaklaşıyor güneş ışınları bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Ben 1300 umol lere çıktım co2 de kabin içinde ısık dağılmadığı için yine co2li stress belirtileri verdi. Aslında nabza göre şerbet vermek gerekir rakamlara takılmamak ve bitkiye göre ilerlemek gerek.

husyn

Doktor
Aynen dostum olay propan ve tüple oluyor. ppfd demek = umol 2000umol imkansız 2000umol = 150 k kusurat lux demek. Bu değerleri kabin içinde yapamayız. Outdoorda ise bu değerlere yaklaşıyor güneş ışınları bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Ben 1300 umol lere çıktım co2 de kabin içinde ısık dağılmadığı için yine co2li stress belirtileri verdi. Aslında nabza göre şerbet vermek gerekir rakamlara takılmamak ve bitkiye göre ilerlemek gerek.
Tabi öğle bir sistem kullanmak çok profesyonel olurda çok pahalı ben vermem o parayı ona,
dostum sahidende 2000umol/s imakansız bende diye bilirim ama 2000umol/s/m2 imkansız değil, bir resimle ben anladığımı anlatmaya çalışacağım.
1685694005618.png
Resimde her bir dalgalanmaya foton diyelim, ışık kaynağına yakınlaştıkca foton sayıları artmakta uzaklaştıkca azalmakta, çok güçlü ışıklarda foton yoğunluğu çok fazla bile olsa bitkiye fazla yakınlaştıramıyorsun, çünkü daha çok ısınıyorlar ısıdan dolayı uzaklaştırıyorsun. yani demek istediğim alınan ışık sistemi doğru şekilde yapılırsa çok zor bir şey değil aslında. ama tabi kabin gereksinimleride ona göre ayarlanmalı,

Benim açtığım konuda ben çok zor bir şeyden bahsetmedim, belki kimisi mangal yakılmalı gibi anlamış olabilir. arıcılıkta kullanılan elinle ponpaladıkca ortama duman püskürten basit bir şeydi, örnek olarak gazete kağıdını verdim ama daha faklı şeylerlede kulanıla bilir. Tabi bu yötemlede sürekli yapmıyacağın için çok etkili olacağını ben zaten düşünmüyordum ama belli bir etkisi olacağına dahalede inanıyorum, ama topraktaki organik maddeği arttırarak bakteri ortamini çoğaltarak ortama çok daha etkili ve dengeli şelikde CO2 eklenecektir.

Mikoo

Kıdemli Üye
Tabi öğle bir sistem kullanmak çok profesyonel olurda çok pahalı ben vermem o parayı ona,
dostum sahidende 2000umol/s imakansız bende diye bilirim ama 2000umol/s/m2 imkansız değil, bir resimle ben anladığımı anlatmaya çalışacağım.
Ekli dosyayı görüntüle 17198
Resimde her bir dalgalanmaya foton diyelim, ışık kaynağına yakınlaştıkca foton sayıları artmakta uzaklaştıkca azalmakta, çok güçlü ışıklarda foton yoğunluğu çok fazla bile olsa bitkiye fazla yakınlaştıramıyorsun, çünkü daha çok ısınıyorlar ısıdan dolayı uzaklaştırıyorsun. yani demek istediğim alınan ışık sistemi doğru şekilde yapılırsa çok zor bir şey değil aslında. ama tabi kabin gereksinimleride ona göre ayarlanmalı,

Benim açtığım konuda ben çok zor bir şeyden bahsetmedim, belki kimisi mangal yakılmalı gibi anlamış olabilir. arıcılıkta kullanılan elinle ponpaladıkca ortama duman püskürten basit bir şeydi, örnek olarak gazete kağıdını verdim ama daha faklı şeylerlede kulanıla bilir. Tabi bu yötemlede sürekli yapmıyacağın için çok etkili olacağını ben zaten düşünmüyordum ama belli bir etkisi olacağına dahalede inanıyorum, ama topraktaki organik maddeği arttırarak bakteri ortamini çoğaltarak ortama çok daha etkili ve dengeli şelikde CO2 eklenecektir.
Gardaş isleri niye zora sokuyon .d universite de okumadim senin yazilarini okudugum kadar .d gardasim benim otomatik co2 sistemi ni yarışmaya katilanlar disinda kendi icenler bile nadir kullanır. Bitkiye istedigini vermek ayri sey, bitkiye istediginden fazlasini profesyonel sekilde verebilmek vermek gerek duymak ayri sey. Ugrasiyorusn ediyorsun tebrikler. Usta bir ogretici olabilirsin. Lakin burda birinci ikinci growu olupta onune geleni denemek isteyej bircok şahıs var. Fuman diyosun tüp diyosun 2000 umol diyosun. Dana bisey diyim mi. Bu ustalığını daha geçerli ce etrafli forumlarda kullanirsan ilerleme bile kaydedersin. G8r yarışmalara isiga gubreye tohuma para verme. En azindan dünyanın en iyi tohumlarini ekersin. Yarismada kazandigin tohumu guatemala da olsan sana güvenli sekilde iletiyorlar. Paylaştığın bilgiler gereksiz degil ama alakasiz bir yerde olduğunu düşünüyorum. Senin 3 paragraflik yazindan isine gelen tek satırı alır uygulamaya kalkar başına kakarlar. Çabanın takdire şayan oldugunu da birkez daha söylüyorum hüsocum.

Mikoo

Kıdemli Üye
Ekli dosyayı görüntüle 17198

Bu arada ben arıcılık da yapıyorum. Çiftçilikte. Körük nedir bilirim. Lakin gerek yok. Ya co2 olsun ya hiç olmasın. Coluk cocuk evini yakar yapma etme ^^

Mikoo

Kıdemli Üye
Bu arada ben arıcılık da yapıyorum. Çiftçilikte. Körük nedir bilirim. Lakin gerek yok. Ya co2 olsun ya hiç olmasın. Coluk cocuk evini yakar yapma etme ^^
Bu ara da arılara körüğe 1 tutam esrar koyuyorum .d kullandigim zamanlar da. Bana saygi duyuyor benim arılarım. Onların gözünde tanrıları onlara guzellik veriyor .d bugun bal alirken verdigim duman onlari calismaktan ali koyuyor. Ertesi gün muncheese yüzünden çılgın gibi çalışıyorlar. Sorsan bilim adamina zararli der. Ben faydasini gordum zararını görmedim. Duman ve arı körüğü konusunu içine ot koyup odaya sikmalarini söyle vatandaşlara .d daha işlerine gelecek emin ol ^^

husyn

Doktor
aslında dahadeğişik bir yolda var tabi, karbonat ve limon tuzu ile iki kaptan oluşuyor sistem birinde karbonatlı su diğerinde limon tuzu, limon tuzunu karbonatlı kaba aktardıkca ortaya CO2 çıkıyor. burda sistem çıkışına başınç ölçer ve kısıcı valf koyarak ta çalıştırıla bilir. çok büyük paralara satılan sistemin değişik bir şekline sağip olursunuz.

Mikoo

Kıdemli Üye
aslında dahadeğişik bir yolda var tabi, karbonat ve limon tuzu ile iki kaptan oluşuyor sistem birinde karbonatlı su diğerinde limon tuzu, limon tuzunu karbonatlı kaba aktardıkca ortaya CO2 çıkıyor. burda sistem çıkışına başınç ölçer ve kısıcı valf koyarak ta çalıştırıla bilir. çok büyük paralara satılan sistemin değişik bir şekline sağip olursunuz.
Emeğine sağlık hocaa hoca ^-^

convik

Doktor
şimdi 1kg odunu bitki yapmak için 3,7kg CO2 topluyor, ama 1 Carbon atomuna 2 Oksijen atomu yapışmış halde. yani odunu yakarken Carbonlara 1 yada 2 Oksijen atomuda ekleneceği için, yani odun içindeki her bir Carbona dışarıdan da 1 yada 2 oksijen ayomu etlendiği için ağırlık oranı artıyor.
10 numara cevap olmuş bravo kanka haklısın.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Carl Jung Carl Jung:
    hahahahahahahaha
  • Carl Jung Carl Jung:
  • Carl Jung Carl Jung:
  • Bomberx Bomberx:
    **** ***** ******** *
  • Carl Jung Carl Jung:
  • Bomberx Bomberx:
    hahahaha **** ****** ****
  • Carl Jung Carl Jung:
  • kralartur01 kralartur01:
  • Carl Jung Carl Jung:
  • Carl Jung Carl Jung:
    **** **** ******* **
  • Bomberx Bomberx:
  • Carl Jung Carl Jung:
  • Bomberx Bomberx:
    ****** **** ** **
  • Carl Jung Carl Jung:
  • Bomberx Bomberx:
  • Carl Jung Carl Jung:
  • Bomberx Bomberx:
  • Carl Jung Carl Jung:
  • Bomberx Bomberx:
  • Bomberx Bomberx:
    hahahaha ********
  • Carl Jung Carl Jung:
  • Carl Jung Carl Jung:
  • Bomberx Bomberx:
  • Naritos Naritos:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha******* ********** **** ******* ******* **** ********** ******** ***
    +1
  • Bomberx Bomberx:
    * ** ** ******** ******* **** ******** ***** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha******* ********** **** ******* ******* **** ********** ******** ***
    Bomberx Bomberx: * ** ** ******** ******* **** ******** *****...