DENEYİM ETMİŞ Dostların Enerji Takviye(Tavsiye) Bilgisini Rica Ediyorum

IcBlue

Doktor
şunu da belirteyim kankacım, anatomik olarak hiçbir bitki taşıyabileceğinden daha ağır çiçek/meyve vermez. bitkileri doğal şartlarla bu anlamda manipüle etmek oldukça zordur, bu nedenle verim sadece bitkinin aldığı enerjiyle doğru orantılı olmayacaktır. hedefinden yola çıkarak verimi tam potansiyeline yaklaştırmak için gövdeyi daha da kalınlaştırmak mantıklı bir seçenek olabilir. rüzgar, azot ve potasyumun yanı sıra silika, L-aminoasitleri ve auxinler bitkinin güçlenmesinde büyük rol oynar, cal magla birlikte kullanıldığında daha verimlilerdir. silika kum ve granit gibi doğal materyallerde bulunan potasyum bazlı bir mineraldir, mikrobiyal hareketlilikle bitki için ulaşılabilir hale gelir. saf versiyonları toz halinde satın da alınabilir, steril medyalara veya organik topraklara takviye olarak eklenebilir. L-aminoasitleri protein kaynaklıdır, örneğin balıkta bulunur, balık fosfor ve potasyum bakımından da zengin bir kaynak olduğundan çiçekteki bitkiler için ideal bir besindir. silika biobizz top max, amino asitler fish mix gibi ürünlerin içeriğinde öncelikli olmasa da bulunurlar. auxinler yine mikrobiyal hareketliliğin carbları kırması sırasında ortaya çıkar veya baklagillerden yapılan hormon gübrelerin içinde (seed sprout tealer veya sömek şişirmek için kullanılan kırmızı fasülye gibi) bol miktarda bulunur. ben full organik bir tutumda olduğumdan neyi neden kullandığımı anlatmanın ötesine geçemiyorum kankacım şu an sana, umarım kendi şartlarına en uygun yöntemi bulursun, bol şans.

mami10_

Doktor
fizik dediğin

fizik dediğin bilimin anayasa kitabıdır teorik olarak ispatlanmış her şey fizik kanunlarında yer alır çünkü artık biliyoruz
bitki hakkında ne diyeyim sana şu anda 4 bitkim var 1 tanesi gelişmedi küçük ve cılızdı çinko ve magnezyum eksikliği gösteriyordu ama kabınım de sadece 3 bitkiye yer olduğundan onu önemsemedim şimdi o bitki diğerlerini geçti rengi normalleşti gözüm onda olsada ona önem vermiyorum sulamıyorum diğerlerine verirken birazda ona işte
Oturup bir gün fizik konuşuruz senle :D senin bölüm ne kankacım? Çok karışık konuşuyorsun çözemiyorum seni o_O
Öyle ihmal etme yavrucağı, sonra erkek çıkar kızları kaçırır

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
k ben her ne kadar düzenli uyguladığım tarifi paylaşmış olsam da sen yine de azar azar başla ve bitkini mutlu ederse dozajını ona göre arttır. umarım işine yarar, bol şans.
ellerine sağlık kankacıım , bi yapıp önüme koymadığın kaldı, artık o kadarını da yapamazsam ayıp :) alet erdevatı yarın toplarım, vira bismillah , baş tacısın

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
kankam benim ayna muhabbetim bir tarafa ayna koydum ayna olan yerde gelişim daha çanlı ve gür oldu yazımda o şekilde anlatmaya çalıştım
bu kaçıncı kez ekimin
kanka vallahi söyleyemem ki kaçıncı ekimim... geçen ocaktan bu yana 4. grow dönemim şuan paylaştığım son 1 yıldaki 18. kız onu da aralıksız kayıt defteri tutmaya başladığım için söyleyebiliyorum. ama tüm hayatım boyunca kaç oldu dersen ne söylesem yalan olur

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
şunu da belirteyim kankacım, anatomik olarak hiçbir bitki taşıyabileceğinden daha ağır çiçek/meyve vermez. bitkileri doğal şartlarla bu anlamda manipüle etmek oldukça zordur, bu nedenle verim sadece bitkinin aldığı enerjiyle doğru orantılı olmayacaktır. hedefinden yola çıkarak verimi tam potansiyeline yaklaştırmak için gövdeyi daha da kalınlaştırmak mantıklı bir seçenek olabilir. rüzgar, azot ve potasyumun yanı sıra silika, L-aminoasitleri ve auxinler bitkinin güçlenmesinde büyük rol oynar, cal magla birlikte kullanıldığında daha verimlilerdir. silika kum ve granit gibi doğal materyallerde bulunan potasyum bazlı bir mineraldir, mikrobiyal hareketlilikle bitki için ulaşılabilir hale gelir. saf versiyonları toz halinde satın da alınabilir, steril medyalara veya organik topraklara takviye olarak eklenebilir. L-aminoasitleri protein kaynaklıdır, örneğin balıkta bulunur, balık fosfor ve potasyum bakımından da zengin bir kaynak olduğundan çiçekteki bitkiler için ideal bir besindir. silika biobizz top max, amino asitler fish mix gibi ürünlerin içeriğinde öncelikli olmasa da bulunurlar. auxinler yine mikrobiyal hareketliliğin carbları kırması sırasında ortaya çıkar veya baklagillerden yapılan hormon gübrelerin içinde (seed sprout tealer veya sömek şişirmek için kullanılan kırmızı fasülye gibi) bol miktarda bulunur. ben full organik bir tutumda olduğumdan neyi neden kullandığımı anlatmanın ötesine geçemiyorum kankacım şu an sana, umarım kendi şartlarına en uygun yöntemi bulursun, bol şans.
kanka şuan hedef koyduğum çiçek sayısına ulaştım hepsi sömeklendi ama yeterli enerjiye ulaşamıyorum başka hiçbir sıkıntım yok. kelleler ve ana kelledeki yan sömekler çok iyi gidiyor. ama aşağıdan ilk 2 kat zayıf kaldı. daha önce de eğitimlerle 40 sömeği oluşturmuştum 3-4 tanesi hariç tatmin ediciydi ama bu seferkinde ilk 1 ay bloom için sömeklerimden çok memnun kalmadım. tabi onda big bud, over gibi sentetik takviyeler de yapmıştım bunda sentetik hiçbişey yok. dalların daha da güçlenmesi için zamanlayıcı hariç ikinci bir dönerbaş kurdum 24 saat aktif 1 haftadır çalışıyor. çiçekte ilk hafta azotu, ikinci hafta fosfor potasyumu, 3. hafta karbonhidrat ve tüm asit bazlı besinleri artırarak ilerledim. ama silika ve auxin konusu uyarın üzerine bu hafta üzerine yoğunlaşacağım ve detayına kadar araştırıp uygulayacağım bir konu oldu, bu konuda ara ara da kapını aşındıracağım izninle :) tekrar ve tekrar sağol varol :)

husyn

Doktor
kanka şuan hedef koyduğum çiçek sayısına ulaştım hepsi sömeklendi ama yeterli enerjiye ulaşamıyorum başka hiçbir sıkıntım yok. kelleler ve ana kelledeki yan sömekler çok iyi gidiyor. ama aşağıdan ilk 2 kat zayıf kaldı. daha önce de eğitimlerle 40 sömeği oluşturmuştum 3-4 tanesi hariç tatmin ediciydi ama bu seferkinde ilk 1 ay bloom için sömeklerimden çok memnun kalmadım. tabi onda big bud, over gibi sentetik takviyeler de yapmıştım bunda sentetik hiçbişey yok. dalların daha da güçlenmesi için zamanlayıcı hariç ikinci bir dönerbaş kurdum 24 saat aktif 1 haftadır çalışıyor. çiçekte ilk hafta azotu, ikinci hafta fosfor potasyumu, 3. hafta karbonhidrat ve tüm asit bazlı besinleri artırarak ilerledim. ama silika ve auxin konusu uyarın üzerine bu hafta üzerine yoğunlaşacağım ve detayına kadar araştırıp uygulayacağım bir konu oldu, bu konuda ara ara da kapını aşındıracağım izninle :) tekrar ve tekrar sağol varol :)

Laktik asit bakterisi hiç kullandın mı​

kankacım öncelikle organik dedin can evimden vurdun :) linkteki konunda biobizz kullandığını gördüğümden bazı teferruatları atlayacağım şu an. ben açıkçası markalı ürünlerle ev yapımı tariflerin bir arada kullanımını çok önermiyorum, ev yapımı malzeme hazır formülasyonun dengesini büyük ölçüde bozuyor. tam organikte örneğin sadece carb verecek bir tarif üretme gibi bir lüksün yok, photoperiod bitkilerde sömeklerin şistiği 4-6 haftalar arasında bitkinin ihtiyacı olan yoğun carb ihtiyacını kırmızı fasülyeyle fazlaca karşılamak mümkün ancak %20 carb değerinin yanında %40 potasyum içerdiğinden markalı npk ürünleriyle kombinasyonu tehlikeli olacaktır. melas yine biobizz gibi organik gübrelerin ana bağlayıcısı olarak içeriğinde yoğun miktarda bulunur, mikro besinlerin büyük kısmını kendi başına karşılamanın yanı sıra topraktaki bio hareketliliği besleyerek bitkinin topraktan daha fazla yararlanmasını sağlar. steril medyalarda bio hareketlilik organik medyalara göre daha az olduğundan bitkinin bu tarz eklentilerden tam performansla yararlanamamasına ve toprakta birikmelere neden olur. toprağa mikrobiyal takviye yaparak bitkinin markalı veya ev yapımı farketmeksizin organik materyallerden daha iyi faydalanmasını sağlamak mümkün. örneğin bitkinin yaşam döngüsü boyunca toprağı birkaç sefer mayayla beslemek toprağa sağlıklı fungal hareket kazandırır. maya yüksek ekolojik fonksiyona sahip, toprağa yerleşen tek hücreli bir mantardır, hasarlı dokuları tüketerek bitkinin genel sağlığını kontrol altında tutmaya yardımcı olur, kök güçlendirici bir stimulanttır, kökleri optimum sıcaklıkta tutmak için uğraşır haliyle ısı stresinin yıpratıcı özelliklerini bir nebze azaltır ve organik materyalleri kırarak bitki için kolay ulaşılabilir hale getirir. bitki için yararlı hareketliliğin evde çözümleri olduğu gibi hazır da satın alınabilir. benim sana şu an önerim besin ihtiyacı için olan compost tea yerine bitkinin materyali daha iyi kullanmasını sağlayan microbe tea hazırlaman, ikisinin de hazırlanma yöntemi aynı. vereceğim tam organik bir seçenek, hazır mikrobiyal ürünlerle de hazırlamak mümkün, kendin şartlarına en uygun tarifi de geliştirebilirsin.

15 litre kapaklı kova
dakikada 45 litrelik motor ve çember hava taşı
10 litre klorsuz su
1 bardak solucan gübresi veya kuru kompost
15 g kuru maya
15 ml melas (yoksa bir kaşık toz şeker veya bal da olur)

öncelikle bir kasede mayayı uyandırmak gerekiyor bunun için maya, su ve 1 çay kaşığı şekeri karıştırarak 10 dakika kadar üstünün köpürmesini beklemek yeterli. her 1 paket maya için en az 1/4 bardak ılık su gerekir, 40 dereceden fazla olursa maya ölür.
bu sırada bir bez torbaya veya 400 mikrondan büyük herhangi bir filterasyon ürününe kuru kompost koyularak kovanın kenarına, içinde ancak yüzeye yakın şekilde asılır. bu aşamada kuru kompost çürüme yoluyla kendi içinde bakteriyel bir hareketlilik olduğundan solucan gübresine göre daha avantajlıdır, solucan gübresinin azot değerleri daha yüksek olduğundan tercih ihtiyaca göre yapılabilir.
kovanın dibine oksijen taşı yerleştirilir ve 10 L su doldurulur, hareketliliğin beslenmesi için melas (veya diğer seçenekler) eklenerek karıştırılır, en son maya eklenerek 1 ile 3 güne kadar kapağı kapalı halde oksijen taşıyla havalandırılır. karışımın toprak kokusuna benzer doğal bir kokusu olmalıdır, herhangi bir kötü koku varsa kullanılmaması gerekir. bu oranlar 20 litre sulama suyuyla açılarak kullanmak içindir. 2 haftada bir uygulanması yeterli olur.
umarım istediğin gibi olsun, bol şans :)
Harika bilgiler, eline sağlık kanka.
Paylaşımlarını denk geldikçe ilgiyle okuyorum, sağol.
Benim sorum şu;
Hava motoru, hava taşı ve kullanımı hakkında her ne kadar bakınsam da tatmin olmadım.
5-10 lik bir kovaya yetecek,ekonomik nasıl bir şey almalıyım? Önerin ne olur?

@OttoMan347 Selam kanka, senin de önerin varsa bilmek isterim.
Dumanınız bol olsun

IcBlue

Doktor
Harika bilgiler, eline sağlık kanka.
Paylaşımlarını denk geldikçe ilgiyle okuyorum, sağol.
Benim sorum şu;
Hava motoru, hava taşı ve kullanımı hakkında her ne kadar bakınsam da tatmin olmadım.
5-10 lik bir kovaya yetecek,ekonomik nasıl bir şey almalıyım? Önerin ne olur?

@OttoMan347 Selam kanka, senin de önerin varsa bilmek isterim.
Dumanınız bol olsun
Teşekkürler kankacım, canımsın

Bubble tea yöntemlerinde 10 litre su altı çok önerilmez, buharlaşmayı kontrol altında tutmak litre azaldıkça zorlaşır ve hedeflediğinden çok daha yoğun bir sonuç elde edebilirsin, bu pek çok açıdan bir dezavantaj. satürasyonun biyolojik hareketlilikle ilgilenen her alanda ciddi bir önemi olduğunu belirteyim. bakteriler ve funguslar çok hızlı gelişim gösterir ve kontrolden çıkmaları çok kolaydır. bu nedenle sağlıklı bir popülasyon elde edebilmek için önce bu popülasyonu rahat sığdırabileceğin sonra da bu popülasyonu rahat besleyebileceğin bir alan oluşturman şart. kısaca 15 litrenin altında bir kova ve 10 litrenin altında su miktarı işini zorlaştıracaktır. önerdiğim su pompası bu sistem için en ideal asgari güç. oluşturduğun sıvı yeterince oksijenlenmediğinde zararlı oluşumları teşvik eder, yani oksijen pompası bu yöntemin kilit noktası diyebiliriz. buna yatırım yapmak istemiyorsan, başka yöntemlere yönelebilirsin. örneğin gübreni mayalı fermentasyon yöntemiyle hazırlamak masrafsız bir seçenektir, ama çok uzun süren bir işlemdir. bir diğer örnekte gün içinde birkaç kez sıvının kapağı açılarak manuel havalandırma yapılır, kuş gübresi şerbeti gibi gübreler için çok tercih edilen bir yöntemdir ama sağlıklı bir tercih midir? tartışmaya açıktır. yani kendine en uygun sistemi oluşturana kadar farklı alternatiflerde gezinmek gerekir, kendi işine gelen yöntem her zaman en iyisidir. umarım gönlünce olsun, bol şans.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • A ax-b:
    **** ***** hahahaha* ******* ******* ** **** ****** *** ****
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    +1
    ******* ***** ******** ******** ********** hahahaha **** ***** *******
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ********** ********** **** ******* *** **** ********* **** ***** ***** ****** hahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ***** ********** *** ***** ***** ****** ******** *** ***** ******** **
  • bandaleros bandaleros:
    ****** ***** hahahaha** ******* *** **** ******
  • A ax-b:
    ******** hahahaha**** **
  • NewGardener NewGardener:
    ***** ***** ******** *** **** ******* * ******** ** ******* **** ********** ****** hahahaha *** *** ******* *******
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ******* *** ***** ******** hahahaha**** **
  • NewGardener NewGardener:
    hahahaha** hahahaha***** **
    ***** ******** ********** **** hahahaha hahahaha*** **** *** ******* **** ** ****** ******** ****** ******* *********
    +2
  • bandaleros bandaleros:
    ****** ***** ******** ******** ****** ***** ******** hahahaha ***** *****
    ******** ******** **** ******* hahahaha* ********** ***** *********
  • bandaleros bandaleros:
    ***** **** hahahaha
  • bandaleros bandaleros:
  • A ax-b:
    ******** ***** hahahaha* **********
  • bandaleros bandaleros:
  • A ax-b:
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
    ******* ******** ** ** ***** ******** hahahaha**** ****** **** ******* ****** **** ********* ****** **** hahahaha*** ***** *****
    +1
  • muadip muadip:
    ******* ******** ****** ******* *** ********** ******** ** ** ***** ******** hahahaha**** ****** **** ******* ****** **** ********* ****** **** hahahaha*** ***** *****
    +1
  • bandaleros bandaleros:
    ******** hahahaha* hahahaha *** ********* **** ****** ******** *******
  • A ax-b:
    ****** ******** ***** ***** **
    A ax-b: ****** ******** ***** ***** **