Durmak yok yola devam mantara bağlamak

Selam arkadaşlar önceki konumu bazı değerli arkadaşların goruntuleme sorunu vb oldugu için devam edemedim.
agar yontemi ile 50 yi 60 ı aşkın petri kapları ıle transfer yaptım ama tanesini 1000 tl ye aldıgım prıntim kalitesiz oldugu için tutunduramadım. şimdi aldığım vendor aynnı fiyata 6 farklı genetik gönderdi . genetiklerim sırasıyla
Golden teacher
Costa Rican
PESA
PESH
B+
Oryssa India

önce iceblue abimin tavsiyesi mantarla ılk tanısacagım ıcın golden teacher ıle ilk aktarıma başladım lavabomun ıcınınde önce 1.5 saat mınımum ozon hava temızleyıcısı çalıştırdım. SABımı vb artık her şeyi streil edince SAB ıcınde 10 adet kabıma spore printi surttugum bıçağımı deydirdim ( direk kazıyıp ustune de dökebılırsınız bu bir bakıma ekonomık ve yenı bır teknık denedım )

4 gün içinde sonuçları aldım şimdi bir takım transferler alacagım bir kaç gune uplarım.

sizlere bir takım başarısız tabaklarımı atmak istiyorum. bu yolda bunlarla çok karşılabilirsiniz. ek olarak her yerde kanal arayışları var ya lsd ya mantar print vb arkadaşlar gerçekten istiyorsanız bulması zor değil. aldığım yeri deneyim peşinde olandan çok cartel olma peşinde olan kişilerden dolayı paylaşmıyorum. sizlerin yüzünden ne güzel konular kilitleniyor!. @SkippeRR Kanka inş bu sefer goruntulersın

1671322644697.png > trich> black mold > alttakiler full bakteri

1671323146299.pngtahmınımce fusarium pink mold bakteri

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Trasnferlenecek kaplar
1671323611030.png

1671323699150.png

Son düzenleme:
1671327871104.png
18.12.2022 04:20 6 adet kaptan > 11 adet transfer sağlandı

başka blog paylaşmak yasak mı bılmıyorum ama mantar yetişterecek herkesin şu görsellere bır göz gezdırmesı gerektıgını dusunuyorum

https://www.shroomery.org/forums/showflat.php/Number/17231150#17231150

şuana kadar slime mold + cobweb + black pin mold ( cobweb ıle neredeyse aynı) rastlamadım umarımda rastlamam :D

ve benı duygulandıran agar yontemı ıle ılgılı bır yazı aktarmak ıstıyorum eski gönderimden ( kalıtesız kaplarıma moral nıtelıgınde yazılmıstı )
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Temel mantar yaşam döngüsü: mantar, en az bir erkek ve bir dişi olmak üzere spor setleri (her zaman bir seferde en az 2 adet) bırakır. Sporlar doğru koşullara getirildiğinde, hif (miselyum) oluştururlar ve aseksüel ve monokaryotiktirler. Bir erkek sporun ve bir dişi sporun hifleri birleştiğinde, hiflerin birleştiği yerde, ilgili monokaryotik hiflerin hücre duvarları çözülür ve genetik materyali paylaşırlar. Daha sonra cinsel ve dikaryotik (üreme yeteneğine sahip) hale gelirler. Bu genetik materyal paylaşıldığında, organizma, ana mantarından ve aynı mantardan gelen herhangi bir dikaryotik spor birliğinden genetik olarak benzersiz hale gelir.

Bu nedenle, o agarın yüzeyine yüzlerce spor uyguladığınızda, ilk sonuç yüzlerce benzersiz monokaryotik miselyumdu. Sonra, çeşitli erkek ve dişi monokaryotik miselyum kaynaştıkça, kendilerine özgü cinsel organizmaları haline geldiler. Şu anda sahip olduğunuz şey, üreme yeteneğine sahip ve aslında üremeye çalışan yüzlerce cinsel organizmadır. Hepsi aynı kaynaklar için savaşıyorlar… o Petri kabındaki besinler. Bu noktada, bu yüzlerce organizmayı bire indirebilmek için genetik izolasyon sürecine başlamanız gerekir (mümkünse, muhtemelen bir avuçla sonuçlanacaksınız)

Neşterinizi alırsınız, küçük bir şerit kesersiniz (teknik olarak o miselyumun başka bir agar plakasında yeniden başlaması için tek bir hücreye ihtiyacınız vardır) ve onu başka bir agar plakasına aktarırsınız. Çeşitli genetiği tanımlayıncaya kadar bunun biraz büyümesine izin veriyorsunuz ve sonra o agar plakasından küçük bir bölüm kesip yenisine aktarıyorsunuz. Ve benzeri. Ve diğerleri. Genetiği tek bir organizmaya indirgeyene kadar (en azından amaç bu).

Mantar yetiştiriciliğinde agar ile çalışmanın en güzel yanı, agar plakasının kontamine olmasının önemli olmamasıdır. Bu her zaman olur!!! Kirlenmeyi fark ettiğiniz anda, miselyumun küçük bir parçasını (genellikle kontaminasyondan olabildiğince uzağa) izole eder ve aktarırsınız. Sonra izle. Bakterilerden herhangi biri miselyumla bulaştıysa, bunu göreceksiniz. Temiz bir kültür elde edene kadar işlemi tekrarlarsınız.

Kültür izolasyonu, mantar yetiştiricisi olmak için KRİTİKTİR. Tahılınızı/alt tabakanızı çoklu sporla aşılarsanız, büyümenizi etkili bir şekilde kirletirsiniz. Çünkü aynı kaynak havuzuna YÜZLERCE rakip türü tanıttınız. Genetik olarak benzersiz olan bu yüzlerce kültürün her biri, kendi su payları için savaşacak. Besin payları için savaşın. Oksijen, vb. payları için savaşın bazıları kazanacak. Çoğu kaybedecek. Ancak kazananlar, ilk etapta kendi başlarına aşılanmış olsaydı sahip olabileceklerinden önemli ölçüde daha az kaynağa sahip olacaklar. Böylece veriminiz düşer. Ayrıca çeşitli mutasyonlara neden olur. Ki bu bazı insanlar için iyi bir şeydir. Yeni türler yaratmayı severler. Ancak veriminizi en üst düzeye çıkarmaya ve adına uygun bir ürün yetiştirmeye çalışıyorsanız, tahıla gitmeden önce kültürünüzü izole ederseniz ışık yılı önde olacaksınız.

tüm Mycology 101 şeyleri. Stamets kitaplarındaki ilk bölümler çok daha fazla ayrıntıya giriyor ve bunu çok daha iyi açıklıyor. İnternette bunu açıklayan bazı kaynaklar da var. Yine de araştırma yapmak zaman alıyor. Burnum kitaplarda, YouTube videoları izleyerek, kütüphanede eleme yaparak, Shroomery'de arama yaparak birkaç yüz saat geçirdim. Bir Reddit gönderisinde özetlemek için çok fazla. Bunun özü, myc'den küçük bir parça kesip yeni bir agar plakasına aktarmanızdır. Bu yüzden bir seferde 20-40 tabak satın alıyor/yapıyorsunuz. çok şey yaşayacaksın.

Umarım bu mantıklıdır. Varsa takiplerinize cevap vermekten mutluluk duyarım. Mantar yetiştiriciliği karmaşık bir bilimdir. Şimdiye kadar bunun için bir his var gibi görünüyor. İlerlemeye devam edin. Öğrenmeye devam et!

CahilKush

Doktor
Ekli dosyayı görüntüle 15613
18.12.2022 04:20 6 adet kaptan > 11 adet transfer sağlandı

başka blog paylaşmak yasak mı bılmıyorum ama mantar yetişterecek herkesin şu görsellere bır göz gezdırmesı gerektıgını dusunuyorum

https://www.shroomery.org/forums/showflat.php/Number/17231150#17231150

şuana kadar slime mold + cobweb + black pin mold ( cobweb ıle neredeyse aynı) rastlamadım umarımda rastlamam :D

ve benı duygulandıran agar yontemı ıle ılgılı bır yazı aktarmak ıstıyorum eski gönderimden ( kalıtesız kaplarıma moral nıtelıgınde yazılmıstı )
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Temel mantar yaşam döngüsü: mantar, en az bir erkek ve bir dişi olmak üzere spor setleri (her zaman bir seferde en az 2 adet) bırakır. Sporlar doğru koşullara getirildiğinde, hif (miselyum) oluştururlar ve aseksüel ve monokaryotiktirler. Bir erkek sporun ve bir dişi sporun hifleri birleştiğinde, hiflerin birleştiği yerde, ilgili monokaryotik hiflerin hücre duvarları çözülür ve genetik materyali paylaşırlar. Daha sonra cinsel ve dikaryotik (üreme yeteneğine sahip) hale gelirler. Bu genetik materyal paylaşıldığında, organizma, ana mantarından ve aynı mantardan gelen herhangi bir dikaryotik spor birliğinden genetik olarak benzersiz hale gelir.

Bu nedenle, o agarın yüzeyine yüzlerce spor uyguladığınızda, ilk sonuç yüzlerce benzersiz monokaryotik miselyumdu. Sonra, çeşitli erkek ve dişi monokaryotik miselyum kaynaştıkça, kendilerine özgü cinsel organizmaları haline geldiler. Şu anda sahip olduğunuz şey, üreme yeteneğine sahip ve aslında üremeye çalışan yüzlerce cinsel organizmadır. Hepsi aynı kaynaklar için savaşıyorlar… o Petri kabındaki besinler. Bu noktada, bu yüzlerce organizmayı bire indirebilmek için genetik izolasyon sürecine başlamanız gerekir (mümkünse, muhtemelen bir avuçla sonuçlanacaksınız)

Neşterinizi alırsınız, küçük bir şerit kesersiniz (teknik olarak o miselyumun başka bir agar plakasında yeniden başlaması için tek bir hücreye ihtiyacınız vardır) ve onu başka bir agar plakasına aktarırsınız. Çeşitli genetiği tanımlayıncaya kadar bunun biraz büyümesine izin veriyorsunuz ve sonra o agar plakasından küçük bir bölüm kesip yenisine aktarıyorsunuz. Ve benzeri. Ve diğerleri. Genetiği tek bir organizmaya indirgeyene kadar (en azından amaç bu).

Mantar yetiştiriciliğinde agar ile çalışmanın en güzel yanı, agar plakasının kontamine olmasının önemli olmamasıdır. Bu her zaman olur!!! Kirlenmeyi fark ettiğiniz anda, miselyumun küçük bir parçasını (genellikle kontaminasyondan olabildiğince uzağa) izole eder ve aktarırsınız. Sonra izle. Bakterilerden herhangi biri miselyumla bulaştıysa, bunu göreceksiniz. Temiz bir kültür elde edene kadar işlemi tekrarlarsınız.

Kültür izolasyonu, mantar yetiştiricisi olmak için KRİTİKTİR. Tahılınızı/alt tabakanızı çoklu sporla aşılarsanız, büyümenizi etkili bir şekilde kirletirsiniz. Çünkü aynı kaynak havuzuna YÜZLERCE rakip türü tanıttınız. Genetik olarak benzersiz olan bu yüzlerce kültürün her biri, kendi su payları için savaşacak. Besin payları için savaşın. Oksijen, vb. payları için savaşın bazıları kazanacak. Çoğu kaybedecek. Ancak kazananlar, ilk etapta kendi başlarına aşılanmış olsaydı sahip olabileceklerinden önemli ölçüde daha az kaynağa sahip olacaklar. Böylece veriminiz düşer. Ayrıca çeşitli mutasyonlara neden olur. Ki bu bazı insanlar için iyi bir şeydir. Yeni türler yaratmayı severler. Ancak veriminizi en üst düzeye çıkarmaya ve adına uygun bir ürün yetiştirmeye çalışıyorsanız, tahıla gitmeden önce kültürünüzü izole ederseniz ışık yılı önde olacaksınız.

tüm Mycology 101 şeyleri. Stamets kitaplarındaki ilk bölümler çok daha fazla ayrıntıya giriyor ve bunu çok daha iyi açıklıyor. İnternette bunu açıklayan bazı kaynaklar da var. Yine de araştırma yapmak zaman alıyor. Burnum kitaplarda, YouTube videoları izleyerek, kütüphanede eleme yaparak, Shroomery'de arama yaparak birkaç yüz saat geçirdim. Bir Reddit gönderisinde özetlemek için çok fazla. Bunun özü, myc'den küçük bir parça kesip yeni bir agar plakasına aktarmanızdır. Bu yüzden bir seferde 20-40 tabak satın alıyor/yapıyorsunuz. çok şey yaşayacaksın.

Umarım bu mantıklıdır. Varsa takiplerinize cevap vermekten mutluluk duyarım. Mantar yetiştiriciliği karmaşık bir bilimdir. Şimdiye kadar bunun için bir his var gibi görünüyor. İlerlemeye devam edin. Öğrenmeye devam et!
Valla kanka sana taparim ilaç gibi geldin tamda kendime Hoby olarak mono spore sipariş etmiş ve bir haftadır üstüne düşmüşken bu konunun süper oldu bir sıkıntım olursa yardımıni isteyeceğim

Merhabalar arkadaşlar haftalık süreçte 11 adet transferlerimi update ediyim dedim takipte olan arkadaşlar inşallah her şeyinizyolundadır.

2 adet bakteri + 1 adet fung contamıne mevcut.

diğer kaplarımda birbirinden farklı şekilde gelişim devam etmekte sizlerlere hepsini paylaşamıcam ama olası agar çalışması yapıcak arkadaşlara bu nedir acaba sorusuna cevap olur umarım. ben pek bulamamıştım :=)

kapların üstündeki yazılara pek odaklanmayın arkadaşlarımın kod adlarını ekleyerek ilk kım %100 olacak yarışı yapıyoruz :D

Başarısızlardan başlayalım.

penicilium fungi >

böyle bir durumda karşılaştığınızda kontamınasyonun en uzak kısmından ufak bir transfer alıp diğer agar kabınıza aktarmanız gerekmektedir. elimde kalmadığı ve diğer kaplarıma odaklandığım için bunu saldım ve koleksiyonuma ekledim.
1671921038876.png

Şimdi sırada benim en çok başımı ağrıtan bakteri kontaminasyonlar. isimlerine hakim değilim ama neredeyse 100 kap eskittim kurtulamadım.

sıvımsı bir şey görüyorsanız bu genellikle bakteridir.
1 . 1671921154041.png

veya tek bir beyaz turuncu vb nokta görürseniz o kapta işler yolunda pek gitmeyecektir yukardak mor kaplar o kabın geleceği.

eh birazda güzel gördüğüm farklı tip mycleri ekliyim :)

1671921375164.png

1671921522430.png dallı budaklı ne dersun oyy neneeem bundan bir transfer daha alıcam 55 yazan yerden

1671921589074.png duruma göre bundan da alabilir yenı transfer

transferleri beklemeyip bir adet Agar to grain gerçekleştirdim
bir adet grain bag satın aldım ( evde mantar) daha önce merak eden arkadaşlar gördüm. yorumlarımı belirteyim.

poşet kapatıcı ile sağlam bir kapatma yapamadım -

size break and shake yapmanızı sağlayacak bir alan vermiyor -

şırınga ile denemek isteyenler için 2 adet self healing enjekte etme kısmı yapmışlar ve 2 adet hava akışını sağlayan bant var ( ben ustlerıne bır adet daha koydum)

geri kalan beklemek ve görmek şuan ev 22-23 derece arası seyir ediyor. ortamısısını arttırabılmek ıcın sıcak su dolu termoslar koyuyorum. ama mesafelerıne dıkkat etmek lazım fazla sıcak myc öldürür soguk ıse yavaşlatır.

aklıma gelenler bu kadar herkese iyi geceler iyi forumlar

IcBlue

Doktor
kankacım başarılar, umarım gönlüne göre olsun. son attığın görsellerde konteminantların misellerinden bağımsız yerlerde olması sorunun agarda olabileceğini düşündürüyor. bu da hazırlama veya çalışma esnasında hava sirkülasyonunun yeterince kesilmemiş olmasından kaynaklanabilir. agarı hazır aldığını söylemiştin, her şeyi doğru yaptığına inanıyorsan sorunun senden kaynaklanmıyor olma ihtimali de var. streci sararken boşluk kalıyorsa bu da bir başka etken olabilir, parafilm bant bu nedenle uzun vadede oldukça mantıklı bir yatırımdır. 22-23 derece misel gelişimi için kendi başına yeterli bir ısı, ekstra ısıtmaya çalıştığında 28 derecenin üzerine çıkıyorsan bu konteminant gelişimleri teşvik eder. 100e yakın denemen olduğundan bahsetmişsin, açıkçası izolasyonla bu kadar adım ilerlediğinde hâlen konteminasyonla karşılaşıyor olman birşeylerin ters gittiğini gösterir. petrilerini hiçbir zaman çıplak elle tutmaman ve her seferinde kaldırmadan önce izopropil alkolle temizlemen başarı oranını arttırabilir. mutlu triplerin olması dileğiyle, bol şans.

kankacım başarılar, umarım gönlüne göre olsun. son attığın görsellerde konteminantların misellerinden bağımsız yerlerde olması sorunun agarda olabileceğini düşündürüyor. bu da hazırlama veya çalışma esnasında hava sirkülasyonunun yeterince kesilmemiş olmasından kaynaklanabilir. agarı hazır aldığını söylemiştin, her şeyi doğru yaptığına inanıyorsan sorunun senden kaynaklanmıyor olma ihtimali de var. streci sararken boşluk kalıyorsa bu da bir başka etken olabilir, parafilm bant bu nedenle uzun vadede oldukça mantıklı bir yatırımdır. 22-23 derece misel gelişimi için kendi başına yeterli bir ısı, ekstra ısıtmaya çalıştığında 28 derecenin üzerine çıkıyorsan bu konteminant gelişimleri teşvik eder. 100e yakın denemen olduğundan bahsetmişsin, açıkçası izolasyonla bu kadar adım ilerlediğinde hâlen konteminasyonla karşılaşıyor olman birşeylerin ters gittiğini gösterir. petrilerini hiçbir zaman çıplak elle tutmaman ve her seferinde kaldırmadan önce izopropil alkolle temizlemen başarı oranını arttırabilir. mutlu triplerin olması dileğiyle, bol şans.
Hava srk ile alakalı oldugunu düşünüyorum. Her şey doğru yaptığımızı sansam bile benım gibi newbie geç mikrobiyologların kendi sözleriyle %10 %15 oranında kontamınasyonla karşılaşabiliyor bu oyunun bir parçası. 23 - 24 derecede daha olumlu sonuçlar gördüm. daha fazla bir sıcaklık mümkün olmuyor. çıplak elle dokunmayı kapattıktan sonrası için diyorsan not olarak aldım

Birkaç gündür bunları araştırıyorum. Arada fire olacak ama amaç bu galiba tutturana kadar devam. Peki vendoruna nasıl ulaşabilirim kanka ben de denemek istiyorum günlerdir vendor bakmaktan başım çatlıyor artık

Birkaç gündür bunları araştırıyorum. Arada fire olacak ama amaç bu galiba tutturana kadar devam. Peki vendoruna nasıl ulaşabilirim kanka ben de denemek istiyorum günlerdir vendor bakmaktan başım çatlıyor artık

Kanka maalesef vendor paylaşımı yapmıyorum. ama gerçekten istiyorsan emınım bulacaksındır bu forumda bulamazsın onu diyim.

Kanka maalesef vendor paylaşımı yapmıyorum. ama gerçekten istiyorsan emınım bulacaksındır bu forumda bulamazsın onu diyim.
Gerçekten istiyorum arastirmadigim forum, site kalmadı.
Hatta dread kapalı ya şu an. Onun önceden alınan yedeğine bile baktım verilen tüm vendorların satış yaptığı dark siteler kapalı.
Redditte hep yabancı vendorlar var.
Rc-scene diye bir site var mesela araştırmalarım sırasında buldum. Kim scam kim gerçek ayırt etmemize yardımcı olan bir site. Yabancı vendor isteyen oradan bakabilir.Y
Yerli vendor yok ama... Mantar sporu çok basit bir olay nasıl kimsede olmaz aklım almıyor.

Gerçekten istiyorum arastirmadigim forum, site kalmadı.
Hatta dread kapalı ya şu an. Onun önceden alınan yedeğine bile baktım verilen tüm vendorların satış yaptığı dark siteler kapalı.
Redditte hep yabancı vendorlar var.
Rc-scene diye bir site var mesela araştırmalarım sırasında buldum. Kim scam kim gerçek ayırt etmemize yardımcı olan bir site. Yabancı vendor isteyen oradan bakabilir.Y
Yerli vendor yok ama... Mantar sporu çok basit bir olay nasıl kimsede olmaz aklım almıyor.
İllegal yerlerde aramana gerek yok. bir ton trusted vendor var

Selam takipteki arkadaşlar akşam 02 civarı update geliyor.

- 1 adet agarı bölüp attıgım grainbag ( transferlerden değil)

. ufakta olsa bir kısmı beyazlaştı sarma süreci hızlandırmak ıcın break and shake yapılıyor
. çok fazla sallama fırsatı vermiyor bagın boyutu ama yabacaz bir şekil. ama şuan daha erken gibi

- Transferlerin son durumları.

- bir kap gösterecem yeni yapacagım transferlerde hangi kısımdan olumlu sonuç alınır? tahminleri bekliyor olacagım <3

- birdseed > sorgum + alçı ( gyp) ıslatacağız bir sonraki gün kavonoza alınıp streilize edilecek snraki günde yenı aktarımlar sağlayacağız

bunun yanında çavdar + mısır vb tahıllarımda var tavsiye üzerine sorgum deniyimleyecem.

kavanozlerken boşluk bırakmayı ihmal etmeyecez ilerde break and shake yapabılmemız ıcın

1672704121582.png sallamadan önce Grainbag

1672704209797.png moldun üstüne çıkmış :p neyse rip

1672704289723.png

1672704339078.png

1672704488972.png aklıma bu kısımlar geldi youtubede benzer bir deneyım var bakalım en hızlı sağlıklı gelişim hangi parçadan olacak

^^ Hoşuma kaçan kablar bunlar ^^

birazda sizi tribe sokacak kaplarımı paylaşayım amdkamds :p

1672704785937.png bakteri

1672704814084.png bunu yenı farkettım kalmış öyle

1672704851764.png

Arka planda
videonun aynısını yaptım bakalım farklı bir teknık deneyımlemıs olucam ( videoda alçı koymayı unutmus )

Ekli dosyalar

• 1672704386603.png
    1672704386603.png
    485.3 KB · Görüntüleme: 6

Kickstrt

Üye
Selam arkadaşlar önceki konumu bazı değerli arkadaşların goruntuleme sorunu vb oldugu için devam edemedim.
agar yontemi ile 50 yi 60 ı aşkın petri kapları ıle transfer yaptım ama tanesini 1000 tl ye aldıgım prıntim kalitesiz oldugu için tutunduramadım. şimdi aldığım vendor aynnı fiyata 6 farklı genetik gönderdi . genetiklerim sırasıyla
Golden teacher
Costa Rican
PESA
PESH
B+
Oryssa India

önce iceblue abimin tavsiyesi mantarla ılk tanısacagım ıcın golden teacher ıle ilk aktarıma başladım lavabomun ıcınınde önce 1.5 saat mınımum ozon hava temızleyıcısı çalıştırdım. SABımı vb artık her şeyi streil edince SAB ıcınde 10 adet kabıma spore printi surttugum bıçağımı deydirdim ( direk kazıyıp ustune de dökebılırsınız bu bir bakıma ekonomık ve yenı bır teknık denedım )

4 gün içinde sonuçları aldım şimdi bir takım transferler alacagım bir kaç gune uplarım.

sizlere bir takım başarısız tabaklarımı atmak istiyorum. bu yolda bunlarla çok karşılabilirsiniz. ek olarak her yerde kanal arayışları var ya lsd ya mantar print vb arkadaşlar gerçekten istiyorsanız bulması zor değil. aldığım yeri deneyim peşinde olandan çok cartel olma peşinde olan kişilerden dolayı paylaşmıyorum. sizlerin yüzünden ne güzel konular kilitleniyor!. @SkippeRR Kanka inş bu sefer goruntulersın

Ekli dosyayı görüntüle 15608 > trich> black mold > alttakiler full bakteri

Ekli dosyayı görüntüle 15610tahmınımce fusarium pink mold bakteri

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Trasnferlenecek kaplar
Ekli dosyayı görüntüle 15611

Ekli dosyayı görüntüle 15612
Güzel görünüyor işine yarayacak bir iki tavsiye ekleyeyim, agarla birlikte gıda boyası kullanırsan ilerlemeyi izlemen çok daha basit olur. Hazır PDA pahalı olduğu için patates dekstrozu kendin hazırlaman çok daha uyguna gelir

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ***** **** **** hahahaha*** *** ***** ** ********* *** ***** ********* ***** ***** **** * ***** **** ******* hahahaha ***** ********** ****** ******** ********
  • A ax-b:
    ****** *** ******** **
  • Mordecai Mordecai:
    *** ******** ******* *** ****** ******* ** ********** ****** ******* hahahaha** *** *********
  • the imam the imam:
    ***** ********** ********* *** ***** ****** ****** ****** hahahaha****** ****** ******* hahahaha*** ******* *****
  • A ax-b:
    * **** *** **** hahahaha** **** ***** ******* **** hahahaha**** ******** ******* *** ****** ******* ** ********** ****** ******* hahahaha** *** *********
  • A ax-b:
  • the imam the imam:
    ***** **** **** hahahaha*** *** ***** ** ********* *** ***** ********* ***** ***** **** * ***** **** ******* hahahaha ***** ********** ****** ******** ******** hahahaha**** ****** ***** ******* *** ****** *** ******* ***** **** ***** ********* ******* ********* **
  • A ax-b:
    ***** ****** ** ***** hahahaha*** hahahaha**** *** ***** ******** ***** ********* ********** ****** ******** ******** *** hahahaha***** hahahaha******* hahahaha***** **** hahahaha* *** ********** hahahaha********* ******** *****
    ***** ****** *** ******** ********* hahahaha** ****** hahahaha***
  • Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii:
    ** ****** ** ******** ******* ****** ****** *** ****** *** ******** ******* *** ****** ******* ** ********** ****** ******* hahahaha** *** *********
  • nicozaniolo nicozaniolo:
    ******** ****** ****** ******* ***** ******** ********* **
  • Mordecai Mordecai:
    *** **** **
  • Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii:
    +1
  • A ax-b:
    ***** ********** hahahaha ********* ** **** *** hahahaha hahahaha**** ** * *** ****** hahahaha* hahahaha**** ****** ***** ******* ****** ** ******** ******* ****** ****** *** ******
  • Mordecai Mordecai:
    hahahahahahahahahahahaha*********
    ** ** ** hahahahahahahahahahahaha*********
  • Mordecai Mordecai:
    ***** hahahaha ******* ******
  • Mordecai Mordecai:
  • TabldotLife TabldotLife:
    *** **** ********* *** hahahaha** *** ******* ** ******* * ***** hahahaha* ** **** **** ********* ****** ***** ******* ******* * ***** ********* hahahahahahahahahahahaha*********
    TabldotLife TabldotLife: *** **** ********* *** hahahaha** *** ******* ** ******* * ***** hahahaha* ** **** ****...