Esrar Işık Döngüsü Temelleri

Elimden geldikçe konuları sıralıyorum değerli forumdaşlar bilgilerin %99 ansiklopedi(googleled mariuana) ve bitki bilimi adına yapılan arge çalışmalarına dayanmaktadır umarım işinize yarar bilgileri not alırsınız bitkilerinizi tanıyarak gerekli müdahaleleri yaparsınız tüm dostlarıma selam ve dua ile...
18/6 da hasat olarak düşüş olmaz mı auoto bitkilerde reis
 

kimsesizler

Yeni üye
Vejetatif büyüme için hangi ışık döngüsünün en iyi olduğu, sık tartışılan bir konudur. Burada temel bilgileri gözden geçiriyoruz ve neden 18/6 ışık döngüsünü tercih ettiğimizi açıklıyoruz.

Esrar Işık Döngüsü Temelleri:​

Esrar topluluğunda, ışık döngüleri "Işıklar kapalı" süresi boyunca "Işıklar açık" süresi ile bir kesir olarak ifade edilir.

 • 24/0: Işıklar 24 saat açık ve 0 saat kapalı
 • 18/6: Işıklar 18 saat açık ve 6 saat kapalı
 • 12/12: Işıklar 12 saat açık ve 12 saat kapalı. Fotoperiyod bitkileri ile çiçek döneminde 12/12 zamanlama kullanılır.
Işık döngüsü önemlidir, çünkü bitkilerin fotosize etmek için ışığa ihtiyacı vardır. Onlara ne kadar çok ışık verebilirsek o kadar iyi olurlar. Fotoperiyod bitkilerle, çiçekli aşamada sadece 12 saat ışıkla sınırlıyız. Bununla birlikte, büyüyen toplulukta fotoperiyod ve otomatik çiçekli bitkiler için bitkisel büyüme için en iyi çalışan aydınlatma süresi konusunda kafa karışıklığı vardır.

Temel Tesis Süreçlerini Anlama​

Bitkiler büyümelerine güç sağlamak için ışıktan gelen enerjiyi kullanırlar. Fotosentez gerçekten iki temel süreçtir, ışığa bağımlı bir döngü (fotosentezin "fotoğraf" kısmı) ve karbonhidratların inşa edildiği hafif bağımsız bir döngüdür (fotosentezin "sentez" kısmı). Işığa bağlı döngü sırasında, bitkiler ATP ve NADPH şeklinde enerji oluşturmak için ışık ve su kullanırlar. Bu enerji, genellikle Calvin döngüsü olarak adlandırılan ışık bağımsız döngüsündeki karbonhidratların sentezini yönlendirir. "Işık bağımsız" dır, çünkü Calvin döngüsünün içindeki hiçbir şey doğrudan ışık enerjisi kullanmaz. Bununla birlikte, fotosentezin ilk yarısında oluşturulan enerjiye dayanır.

Bu ikinci aşamada bitkiler havadan karbondioksit alır ve fotosentezin, karbonhidratların nihai ürününü oluşturmak için kullanırlar. "Işıktan bağımsız" olarak adlandırılsalar da, fotosentezin sentez süreçleri sadece döngünün "ışığa bağımlı" kısmından enerji aldıklarında çalışır. Bu, karbonhidrat sentezinin sadece bitki ışık alırken gerçekleştiği anlamına gelir.

Kenevir bitkileri sürekli 24/0 aydınlatma altında yetiştirilebilir. Vejetatif aşamada temel büyüme işlevlerini yerine getirmek için karanlık bir faz gerektirmezler. Sadece geceleri karbondioksiti emebilen ve böylece fotosentezi tamamlamak için karanlık bir dönem gerektiren bitkiler vardır. Bununla birlikte, Esrar bir C3 bitkisidir, bu da gün boyunca karbondioksit aldığı ve fotosentez döngüsünü tamamlamak için karanlık bir döngü gerektirmediği anlamına gelir. Bununla birlikte, bazı suşların karanlık bir döngüden yararlanabileceğine inanmak için nedenler vardır. Ayrıca, aşağıda açıkladığımız gibi, 0/24 aydınlatmanın faydaları küçüktür ve elektrik için ek maliyetlere değmeyebilir.

Bitkisel Büyüme İçin 18/6​

Sadece fotosentez ve Calvin döngüsü hakkında düşünmek, birçok yetiştiriciyi 0/24 aydınlatmanın vejetatif büyüme için en iyisi olduğu sonucuna götürdü. Ancak, dikkate alınması gereken ek faktörler vardır. Diğer canlı organizmalar gibi, bitkiler de sirkadiyen bir ritim ve ışık açık, ışık kapatma döngüsü ile senkronize çalışan hormonal bir saat sistemi tarafından yönetilir. Araştırmalar, bir bitkinin iç saati ile genetik ifadeleri arasında önemli bağlantılar olduğunu ve bunun bir bitkinin genel sağlığında ve performansında önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Sürekli aydınlatma çalışmaları üzerinde yapılan büyük bir inceleme, bazı bitkilerin olumsuz performans gösterdiğini, bazılarının ise 0/24 aydınlatma altında yetiştirildiğinde olumlu performans gösterdiğini göstermiştir.

24/0 aydınlatmanın potansiyel faydaları biraz daha hızlı vejetatif büyümedir. Ancak, ek elektrik pahasına gelir. Azalan getiriler nedeniyle, "ek" ışık süresi boyunca gerçekleşen büyüme daha az verimli olabilir. % 25 daha fazla elektrik kullanıyorsunuz, ancak% 25 daha hızlı büyüme gerçekleştiremeyebilirsiniz. Potansiyel olumsuz tepkiler ve elektrikten daha az verimli getiri nedeniyle, tüm kenevir bitkilerini 18/6 aydınlatma altında vejetasyon öneririz.

Çiçeklilik için 12/12​

Kenevir bitkileri vejetatif aşamada herhangi bir karanlık gerektirmezken, birçok yetiştirici çoğu kenevir bitkisinin çiçek üretmek için kesintisiz bir karanlık dönem gerektirdiğini bilir. Çiçeklenme için karanlık dönemin fotosentez veya bitkinin ışık enerjisi kullanma ve karbonhidrat yapma yeteneği ile ilgisi yoktur. Aksine, çiçekli dönemdeki karanlık dönem ihtiyaçları fotoperiyodizmin bir sonucudur.

Fotoperiyodizm, bitkilerin mevsimlerin ne zaman değiştiğini belirleyebilmek için geliştirdikleri evrimsel bir özelliktir. Gün boyu veya "fotoperiyod" a yanıt veren birçok bitki vardır ve en yaygın yanıt çiçekleme indüksiyonudur. Bu şekilde, bitkiler yılın en uygun zamanında ve kış donmadan önce çiçek üretebilir.

Kenevir bitkilerinin çoğu fotoperiyoddur, bu da sadece belirli bir süre karanlık alındığında çiçek üretecekleri anlamına gelir. Aslında fotoperiyod tepkisini tetiklemek için kesintisiz bir karanlık dönemi gerektirirler. Çoğu kenevir bitkisinde, karanlık süre toplam 24 saatlik döngünün 12 saat veya yarısı olmalıdır. Bu, çiçekli döngü sırasında bitkilere sağlanabilecek enerji miktarını sınırlar ve otomatik çiçekli bitkilerin avantajlarından biridir.

Otomatik Çiçekli Bitkiler için Işık Döngüleri​

Otomatik çiçekli bitkiler gün boyu nötrdür, bu da çiçekleşmenin indüksiyonu için açık veya karanlık aralıklara bağlı olmadıkları anlamına gelir. Hızlı bir çiçek döngüsü olan bir gün nötr bitki olan ruderalis ile keneviri geçerek yetiştirilirler. Bu, çiçekleme sırasında daha uzun ışık döngülerinin kullanılabileceği ve bu nedenle çiçekleme döngüsü sırasında bitkiye daha fazla toplam enerji sağlayabileceğiniz anlamına gelir. Işıkları 12/12'ye düşürmek yerine, yaşam döngüleri boyunca otomatik çiçekli bitkilere 18/6 aydınlatma sağlamaya devam edebilirsiniz. Veriminizi artırabilirsiniz, ancak elbette elektrik kullanımınızı da arttırırsınız, bu nedenle büyümenin giderini de artıracaktır. Sonuç olarak, elektriğe dönüş açısından daha verimli değildir, ancak otomatik çiçekli bitkiler belirli bir zaman dilimi içinde daha fazla hasat yapmanıza izin verebilir, bu da bazı yetiştiriciler için daha önemli olabilir.
Merhabalar üstad bende mars haydro fc800 LED ışık var bunun bitkiye yakınlığı ne olması gerekiyor tohumdan hasada olan periyotta ışık ayarı ne olması gerekiyor değerli bilginize ihtiyacım var
 

Grow Muhabbetleri
Help Users
 • No one is chatting at the moment.
 • marcoo marcoo:
  *** ******* ***** *********
  +1
 • marcoo marcoo:
  ***** **** ****** ***** *********
  +1
 • 5.yaprak 5.yaprak:
  hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  +2
 • LedZeppelin LedZeppelin:
  ******* ***** ***** **
  +1
 • 5.yaprak 5.yaprak:
  ***
 • 5.yaprak 5.yaprak:
  ********
 • marcoo marcoo:
  ** ****
 • 5.yaprak 5.yaprak:
  ****** hahahaha**
 • marcoo marcoo:
  ******* ***** ***** ****** ***
  +1
 • LedZeppelin LedZeppelin:
  * ****
 • 5.yaprak 5.yaprak:
  ****** ******* ***** ******
 • LedZeppelin LedZeppelin:
  ********** *****
 • 5.yaprak 5.yaprak:
  ***
 • 5.yaprak 5.yaprak:
  *********
 • LedZeppelin LedZeppelin:
  ** *** ******** hahahaha* ********** ********
 • LedZeppelin LedZeppelin:
  ** ******
 • 5.yaprak 5.yaprak:
  ******** ****** ** ******
 • 5.yaprak 5.yaprak:
  ******* *** **** ******* ***
 • 5.yaprak 5.yaprak:
  ****** ******** ****** *** ******* ****** ** ** ***** *********
 • LedZeppelin LedZeppelin:
  ****** ******
 • LedZeppelin LedZeppelin:
  hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*********
 • P PokeWe:
  ***** ****** hahahaha**** ******** ***** ******** ******* ********** hahahaha** ***
 • LedZeppelin LedZeppelin:
  ******
 • A atılgan:
  ******** *** ***** hahahaha* ******* ********** ***** *** *****
  A atılgan: ******** *** ***** hahahaha* ******* ********** ***** *** *****
  Üst