Ev yapımı karbon filtre - DIY

CorluHaze

Active Member
Selam kankalar,

Bir süredir evde karbon filtre yapımı videoları izliyorum. Geçenlerde tohumsuzun bir videosunda grow odasına koyduğu ekstra karbon filtreyi görünce gaza geldim.
Grow odasındaki havayı temizlemeye yeteceğini düşünüyorum.

Malzemeler:
Elek teli, kestirme- 1m*1,5m - 100TL
Aircol 150kt + kablo, fiş - 70 TL
Pvc pis su borusu kör tapa, 2*20cm - 17 TL
Pvc pis su borusu kör tapa, 1*16cm - 7 TL
3 kg aktif granül karbon - 105 TL
Silikon - 10 TL
Alüminyum folyo bant - 10 TL
Plastik kelepçe - 15 TL
Elyaf kumaş - 6 TL

Elek telinden 47*65 cm, 63*60 cm iki parça kestirdim. Plastik kelepçelerle boru formuna getirdim.
20 cm pvc kör tapalardan birisini alt tarafa taktım. 16 cm olanı çapı küçük olan tele taktım. Karbon geldiğinde bağlanma yerlerini silikonlayacağım.
20 cm diğer pvc kör tapanın ortasına 16 cm çapında delik açtım. Üst tarafa bu kapağı taktım. Bağlanma yerlerini silikonladım. Uzun kalan iç telin dışarda kalan kısmını alüminyum bant ile hava geçirmeyecek şekilde iyice bantladım.
Üst tarafa fanı yerleştirip silikonladım. Silikon kuruyunca alüminyum bant ile kötü görüntüyü kapatacağım.
Fana karbon parçaları gelmemesi için iç tarafı elyafla kapladım.
En son dış tarafı da elyafla kaplayacağım.
Son fotoğraflarla konuyu güncelleyeceğim.

Fotoğraflar aşağıda:

Bu filtre toplamda 340 TL ye mal oldu. Tüm malzemelerin nerede satıldığını soran olursa söyleyebilirim.
Umarım düzgün bir şekilde çalışır ve birilerinin işine yarar.

Son düzenleme:

ayteach

Active Member
Eski metal karbon filtrelerin icini boşaltıp yeniden karbon doldurabilirsiniz. İkinci el bi filtre alip

tito33

Member
Selam kankalar,

Bir süredir evde karbon filtre yapımı videoları izliyorum. Geçenlerde tohumsuzun bir videosunda grow odasına koyduğu ekstra karbon filtreyi görünce gaza geldim.
Grow odasındaki havayı temizlemeye yeteceğini düşünüyorum.

Malzemeler:
Elek teli, kestirme- 1m*1,5m - 100TL
Aircol 150kt + kablo, fiş - 70 TL
Pvc pis su borusu kör tapa, 2*20cm - 17 TL
Pvc pis su borusu kör tapa, 1*16cm - 7 TL
1 kg aktif granül karbon - 35 TL (Pazartesi gelecek eğer yetmezse burayı güncelleyeceğim.)
Silikon - 10 TL
Alüminyum folyo bant - 10 TL
Plastik kelepçe - 15 TL
Elyaf kumaş - 6 TL

Elek telinden 47*65 cm, 63*60 cm iki parça kestirdim. Plastik kelepçelerle boru formuna getirdim.
20 cm pvc kör tapalardan birisini alt tarafa taktım. 16 cm olanı çapı küçük olan tele taktım. Karbon geldiğinde bağlanma yerlerini silikonlayacağım.
20 cm diğer pvc kör tapanın ortasına 16 cm çapında delik açtım. Üst tarafa bu kapağı taktım. Bağlanma yerlerini silikonladım. Uzun kalan iç telin dışarda kalan kısmını alüminyum bant ile hava geçirmeyecek şekilde iyice bantladım.
Üst tarafa fanı yerleştirip silikonladım. Silikon kuruyunca alüminyum bant ile kötü görüntüyü kapatacağım.
Fana karbon parçaları gelmemesi için iç tarafı elyafla kapladım.
En son dış tarafı da elyafla kaplayacağım.
Son fotoğraflarla konuyu güncelleyeceğim.

Fotoğraflar aşağıda:

Bu filtre toplamda 270 TL ye mal oldu. Tüm malzemelerin nerede satıldığını soran olursa söyleyebilirim.
Umarım düzgün bir şekilde çalışır ve birilerinin işine yarar.
bigiler için tesekkurler kanka. illaki birilerinin işine yarıyacaktır .

CorluHaze

Active Member
eline sağlık. Sonuç ne oldu çok merak ettim.
kanka kızlar henüz kokmaya başlamadı dolayısıyla çalıştırmaya başlamadım. ama dışındaki elyafın üzerine deodorant sıkıp çalıştırdım gözlemlerime göre kokuyu baya bi filtreliyor. çekişi de çok kuvvetli. sigara içerken yanında dumanı filtreye üflediğimde dumanı çektiğini görebiliyorum. son fotoğrafları aşağıda.

walteraw

New Member
Piyasadaki fahis fiyatlara buldugun alternatif DIY guzel bi urun olmus. Kabin boyutlarini ve bitki sayini da paylasirsan yapmayi benim gibi yapmayi dusunen arkadaslara fikir olacaktir kanka. :)
Ayrica fanlarin giris ve cikis buyuklukleri metrekup/saat bazinda ne olacak herkes kendi kabinine gore boyutlandirabilir bu durumda

CorluHaze

Active Member
Piyasadaki fahis fiyatlara buldugun alternatif DIY guzel bi urun olmus. Kabin boyutlarini ve bitki sayini da paylasirsan yapmayi benim gibi yapmayi dusunen arkadaslara fikir olacaktir kanka. :)
Ayrica fanlarin giris ve cikis buyuklukleri metrekup/saat bazinda ne olacak herkes kendi kabinine gore boyutlandirabilir bu durumda
kanka kabin içinde 190lık karbon 160lık çıkış fanı kullanıyorum.
bunu harici olarak kabinin bulunduğu odada sürekli çalıştıracağım, evin içine koku gelmemesi amacıyla. sürekli çalışırsa içerideki havayı devir daimle sürekli temiz(kokusuz) tutabileceğini düşünüyorum. 300m3 lük fan taktım buna. odanın büyüklüğü 2*2m.