Floresan lamba özellikleri ve enerji sarfiyatı

bozo

Yeni üye
[size=small]Selamın Aleyküm Kankalar

Bitkiler konusunda amatör olabilirim ama grow olayında elk. aydınlatma ve otomasyon sistemlerinin önemi beni avantajlı hale getiriyor simdi kankalarıma dilim döndüğünce kullandıgımız ışık sistemlerimizden T5 Floresan lambalardan bahseeceğim.
[/size]

Florsan Nasıl Çalışır ?
Sevgili prof. amcalarımız bizler için florasan lambaya kafa yormuşlar ve  çalışma seklini şu şekilde açıklamışlar, aynı zamanda stanard bir floresanın özelliklerindende bahsetmişler;
Florasan lamba nedir?
Floresan lambaların içindeki gaz sayesindeaydınlanır,icinde bulunan civa gazının flamanlarca isitilarak buharlaştirilmasi sonucu oluşan gozle gorulmez işimanin camin ic yuzeyine kaplanmiş olan floresan adı verilen madde sayesinde parlak, gozle gorulebilir bir ışık üretiyor.Kankalar adamlar labaratura okmuşlar aleti kurcalamışlar ve artık istenilen kalitede lamba üretiyorlar.

Başka bir kaynaktan:Floresan lambalarda, elektrik düğmesine basıldığında, trans-formerden geçen elektrik, tüpün bir ucundaki elektrottan diğerine bir ark oluşturur. Bu arkın enerjisi tüpün içindeki cıvayı bu-harlaştırır. Bu buhar elektrik yüklenerek gözle görülmeyen ült-raviyole ışınları saçmaya başlar. Bu ışınlar da tüpün iç yüzeyine kaplanmış olan fosfor tozlarına çarparak görülen parlak ışığı oluşturur.18 Watt'lık bir floresan lamba, 75 Watt'lık bir ampul kadar ışık verebilir. Yani floresanlar daha az enerji harcayıp, daha çok ışık verirler, yaklaşık yüzde 75 enerji tasarrufu sağlarlar(eğer grow yaparken ışık olarak t5 tercih eerseniz bu verileri baza alıp ışık gücünüzü heaplayabilirsin). Piyasa satış fiyatları daha yüksektir ama en az on misli daha uzun ömre sahiptirler. Işık tek bir noktadan değil de tüpün her tarafından geldiği için daha fazla dağılır. Mavimsi ışıkları daha yumuşaktır ve gözleri yormaz.Floresan lambalar ilk açılışları sırasında çok elektrik çekerler. Halbuki bu miktarda enerjiyi bir saatlik açık durumda ancak harcarlar. Ayrıca çok sık açıp kapama ile ömürleri de kısalır. Örneğin tipik bir floresan lamba devamlı açık bırakıldığında 50.000 saat çalışabilir. Üç saatlik aralarla kapanıp açıldığında ömrü 20.000 saate düşer. Sonuç olarak floresan lambaları bir saat sonra açacaksanız hiç kapatmamanız daha ekonomik olabilir. Normal ampullerde açıp kapamanın ciddi bir etkisi yoktur.
Özellikleri:
• Mevcut TL-D ampullerden %40 daha ince
• 104 lm/W'a kadar yüksek ampul verimi (  1 watt = 104 lumen bu formulu not edin kankalar)
• Yüksek verimli 3-band floresan kaplama (ön kaplama ile birlikte)
• Düşük cıva miktarı
• Özellikle elektronik üniteli operasyonlar için tasarlanmıştır ve dim etme için çok uygundur
• Ek elektrot ısıtma kullanmaksızın bir HF elektronik balast kullanılırsa her yanma pozisyonunda yaklaşık 35°C'de maksimum lümen çıkışı
• -15°'den +50°C'ye kadar ateşlenebilir
• Ampulün geri dönüşümlü olduğunu gösteren yeşil alt plakaya sahiptir

Faydaları:
• Sistemlerde küçülme sağlar ve armatür tasarımında maksimum özgürlük verir
• Modül sistemlerine kolay uyan ampul uzunlukları
• TL-D ampullerle kıyaslandığında mevcut en yüksek verim ve doğrusal aydınlatma ile enerji tasarrufu sağlar
• Mükemmel lümen elde edimi ile neredeyse sabit lümen seviyesi
• İyi renksel geriverim
 Kendi growumda T5 tercih ettim artık konu paylaşımlarına yogunlasıyorum grow için en uygun sitemleri beraber kurup emeğimizin keyfini çıkaralım kankalar...
Esrarınız Bol Olsun

bozo

Yeni üye
Cvp: Floresan lamba özellikleri ve enerji sarfiyatı

Serkannnnn' Alıntı:
Sen T5 kullandın mı verim alabildin mi?

kanka suan 20x14w osram t5 kullanıyorum çımlenme güzel oldu sömeklenmeyide görücez bakalım

siyahset

Yeni üye

Arkadaslar Merhaba.. Bende uzun zamandır floresan ile aydınlatma problemini çözmeye çalışıyordum. Bu yazı bu anlamda bayagi aydinlatıcı oldu. Teşekkür ederim. Benim konu ile ilgili bir kaç sorum olacak.
http://www.magicplant.net/koklendirme-iiklari-/653-2x36w-floresan-set.html dan 5 seti 4 bitki icin kullanmayi düşünüyorum. 10×36=36 watt.  Buda sanırım yaklaşık watt başı 100 Lumen den 36000 Lumen ediyor. Bu sistemin parçalarını ayrı ayrı alıp kendim yapmayı düşünüyorum. Bunarin içine farklı renkte florasan eklemelimiyiz? Eklenebilir ise hangi renklerden olmalı? Sizce böyle bir aydınlatma sistemi yeterli olur mu? Olur diyorsanız bu sistemin dezavantajı ve avantajları hakkında  ne söylenebilir?
Cevaplarını için teşekkürler. .

GrowTurk

Yeni üye
http://www.sylvania-tr.com/sylvania-marinestar-t5/sylvania-marinestar-t5-floresan-80w

https://urun.n11.com/kapak-armatur/sylvania-t5-coralstar-aktinik-mavi-floresan-54-watt-115-cm-P122429100

Kanka bu floresanlar olur mu? T5inde çok çeşidi var işin içinden çıkamadım. Önerdiğiniz renk nedir?

alikido

Yeni üye
selam dostum güzel paylaşımın için teşekkürler, müsadenle bende bir tecrübemi paylaşmak istiyorum florasan kullanacak arkadaşların mutlaka 4 5 günde bir florsanlarını silmeleri gerekir nedeni florasan aşırı dercede küçük toz parçalarını kendine çekip yapışmasını sağlıyor. buda nerdeyse %50 ye yakın ışık kaybına neden olur evinde ofisinde florasan kullanan arkadaşlar var ise dediğim gibi florsanı sildikten sonraki verdiği ışığı karşılaştırabilir. herkese bol hasatlar :)

1ketamin

Yeni üye
alana göre kac wattlık floresan kullanmalıyız ? lümen değeri bitkiye nasıl bir fayda sağlar yada bağlantısı var mı ? 6500 kelvin gün ışığı mı kullanmalı ? son olarak çimlenme de  farklı sömeklenmede farklı renk mi kullanmalıyız aydınlatırsan sevinirim :D

muhammet

Yeni üye

Merhaba kankalar 1 adet auto bitki için florasan lamba kullanmayı düşünüyorum kaç watt gerekli bilgi verirmisiniz

bozo

Yeni üye

halil1q' Alıntı:
hangi marka kaç watt kullanıyorsun onu söyleyebilir misin ? Bir link filan iyi olur.

kankacım osram 14 watt t5 kullanıyorum bir çok yerden temin edebilirsin. toplam da kabinimde 20x14 w var

tohumsuzabi

Yeni üye
merhabalar arkadaşım.
t5 florasan ile sadece belirli bir yere kadar ilerleyebilirsin.
nedeni gayet basit. florasan ya da bu tip ampüller sadece mavi beyaz spektruma sahiptir.
buda sadece ilk tohumdan çıkış ve belirli bir büyüme dönemi için geçerli.
yani çiçeklenmeye aldığın vakit sadece kırmızı beyaz spektrum içeren bir lamba tercih etmesilisin.
yoksa hüsran olur arkadaşım.
bol hasatlar dilerim

bozo

Yeni üye

muhammet' Alıntı:

yorumundaki maksat nedir dostum

tohumsuzabi' Alıntı:
merhabalar arkadaşım.
t5 florasan ile sadece belirli bir yere kadar ilerleyebilirsin.
nedeni gayet basit. florasan ya da bu tip ampüller sadece mavi beyaz spektruma sahiptir.
buda sadece ilk tohumdan çıkış ve belirli bir büyüme dönemi için geçerli.
yani çiçeklenmeye aldığın vakit sadece kırmızı beyaz spektrum içeren bir lamba tercih etmesilisin.
yoksa hüsran olur arkadaşım.
bol hasatlar dilerim

(florasan ya da bu tip ampüller sadece mavi beyaz spektruma sahiptir) yanlış bilgi dostum piyasada farklı kelvin değerlerine sahip floresanlarda bulunmaktadır, biraz araştırırsan anlarsın

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • İstanbul İstanbul:
    **** ***** ** ******* ***** ****** ****** **
  • muadip muadip:
    ****** **** **
  • İstanbul İstanbul:
  • muadip muadip:
  • İstanbul İstanbul:
    *** **** hahahaha
  • muadip muadip: