#Güncel Hasat Sonrası# 5x Blue Dream Auto

RE: #GÜNCEL 62. GÜN# 5x Blue Dream Auto

Youloser' Alıntı:
Flush atmayı ne zaman planlıyorsun peki kankacım.

Kanka en büyük bitkiye flush'ı attım ppm ölçerek. Ppm seviyesini 400'ün altına düşürdüm. En son flush suyuna ppm değeri max 500 olacak kadar keçiboynuzu özü ve pekmez koydum. 
Flush zamanını tayin etmek için trikomları kontrol ettim %50 şeffaf %50 bulanıkken flush attım. Bulanıklar maksimuma ulaşana kadar kıza sadece su vericem keçiboynuzu ve pekmezle. Tam olarak hasat zamanını kestiremediğim için riske atmak istemedim.

Youloser

Yeni üye

Overdiriva'a erken başladığını düşünüyor musun kankacım? Zira sanırım big bud!u en fazla 2 hafta kullandın. Gübreleme takvimi olarak nasıl hareket ettin?

Youloser' Alıntı:
Overdiriva'a erken başladığını düşünüyor musun kankacım? Zira sanırım big bud!u en fazla 2 hafta kullandın. Gübreleme takvimi olarak nasıl hareket ettin?

Overdrive A tam zamanında başladım çünkü bugün trikomlarda bulutluların oranı şeffaflara çok baskındı 3 gün içinde hasat etmeyi planlıyorum.

Takvime göre 4 tam ölçü gübreli su 2 sade sulama yaptım. Ama sulama yaparken ilk iki hafta (saksıya aldığım ve gübreye başladığım dönem bitkinin 3. Haftası yani) 1,5 litre, sonra 3 litre, 4,5 litre ve en son saksı başına 5 litre verdim 3 güne bir. Araya koyduğum sade sulamaların da bitki takvimini ağır kullanmama rağmen gübre birikimini önlediğimi düşünüyorum. Bunda 5 litrelik su kullanmamın da etkisi var muhakkak.
Toplamda 250 ml Big Bud tamamladım 2 hafta 2 hafta da 250 ml bio bud tamamladım. Sonra sade sulama ve overdrive başladım.

Youloser

Yeni üye

Kankam 2 hafta da 250 ml'i nasıl bitirdin :)
Haftalık litre başı olan 2 ml değerini her sulamada litre başına 2 ml olarak mı verdin?

Bu arada senin adına çok sevindim kankam mutlu sona yaklaştığın için...

cemsid

Üye

Moruk , kullandığın ledleri ve mercekleri nereden aldın, link paylaşır mısın ? 

Hasatın bol, kafan yüksek olsun.

Youloser' Alıntı:
Kankam 2 hafta da 250 ml'i nasıl bitirdin :)
Haftalık litre başı olan 2 ml değerini her sulamada litre başına 2 ml olarak mı verdin?

Bu arada senin adına çok sevindim kankam mutlu sona yaklaştığın için...
Kanka kullandığım tüm gübreleri önerilen oranlarda verdim. 250 ml Big Bud, 5 litre suya 2 ml'den bir sulamada bir bitki için 10 ml toplamda 50 ml bitiyordu. Ancak 5 sulama dayanabildi rahmetli. 
cemsid' Alıntı:
Moruk , kullandığın ledleri ve mercekleri nereden aldın, link paylaşır mısın ? 

Hasatın bol, kafan yüksek olsun.

Teşekkür ederim kankacım. Ledleri buradan aldım:
https://a.aliexpress.com/_d6GBdin
Mercekleri nereden aldığımı hatırlamıyorum ama ışıklandırma sistemleri bölümündeki o meşhur konudaki linkten aldım. Bu arada merceğe zaten gerek yokmuş onu fark ettim.

Guroz1925

Yeni üye

Kanka oncelikle hasatin bol olsun enfes görünüyorlar bende yeni başlıcam ayni ledler var bitkiden  kac cm yukarida ledler sabit mi tuttun hep  benimde 1o tane grow led ayni sistem kurucam  45 cm 80 cm dolap ici 2 yada 3 saksi düşünüyorum ne alirsa artık  biobizz grow la bloom aldim ilk etapta bakalim fikirlerini bekliyorum

Cmupto

Yeni üye

Kanka neler yaptın sabırsızlıkla bekliyorum hasadı

BrkTohum

Yeni üye
Cvp: #GÜNCEL 62. GÜN# 5x Blue Dream Auto

Kızlar harika duruyor kanka bende de 1 çiçek çok kara bir düzen var balkonun bir köşesinde public bir şekilde yapmaya çalışıyorum şuan gerekli alet edavat toplayana kadar bunla cebelleşiyorum kısmetse güzel bir ortam kuracagım seninki gibi bir kaç fikir edindim strafor iyi olmuş ?? Birde hasad yapma konusunda hiç bilgi sahibi degilim nasıl yapıyor görsel şekli yapsrsan sevinirim

Guroz1925' Alıntı:
Kanka oncelikle hasatin bol olsun enfes görünüyorlar bende yeni başlıcam ayni ledler var bitkiden  kac cm yukarida ledler sabit mi tuttun hep  benimde 1o tane grow led ayni sistem kurucam  45 cm 80 cm dolap ici 2 yada 3 saksi düşünüyorum ne alirsa artık  biobizz grow la bloom aldim ilk etapta bakalim fikirlerini bekliyorum

Kanka umarım çok güzel hasatların olur. Işık mesafesi önemli ben hep kritik sınırda tuttum 15-20 cm arası.  En büyük problemim sıcaklık oldu malum coblar çok ısınıyor. İyi bir havalandırma ile beraber ledlerin sıcağını bir şekilde ortamdan dışarı atman lazım ve o sıcak havayı geri almaman lazım. Bendeki izole bölgenin anlamı o mesela. 
Cmupto' Alıntı:
Kanka neler yaptın sabırsızlıkla bekliyorum hasadı

Kanka hasatı bekliyorum hala trikomlara bakıyorum. Bu esnada ufaktan birkaç parça da içtik. Eğer bu haliyle hızlı kurutmayla kafası buysa gerçekten sonunu görmek için sabırsızlanıyorum. 

BrkTohum' Alıntı:
Kızlar harika duruyor kanka bende de 1 çiçek çok kara bir düzen var balkonun bir köşesinde public bir şekilde yapmaya çalışıyorum şuan gerekli alet edavat toplayana kadar bunla cebelleşiyorum kısmetse güzel bir ortam kuracagım seninki gibi bir kaç fikir edindim strafor iyi olmuş ?? Birde hasad yapma konusunda hiç bilgi sahibi degilim nasıl yapıyor görsel şekli yapsrsan sevinirim

Kankacım 60-100x arası bir mikroskop al telefonlar için. Trikomların görüntüsüne göre hasat edeceksin. Trikomların %90 oranında süt rengi olması arzu ediliyor. Aşağı yukarı hasattan 10 gün önce de flush atıp toprağı yıkaman gerekiyor. Kesmeden önceki günlerde saksıya buz atabilirsin. Flush suyuna pekmez melas gibi doğal ürünler koyabilirsin.  Hasat zamanında burayı güncellerim zaten.

Cmupto

Yeni üye

Canımsın kardeşim umarım sıkıntısız geçer bu süreçte bol hasatlar :))

Guroz1925

Yeni üye

Sagol kanka bitkinin yapraklarindan sonra 15 20 cm arasi yapicam ozaman  ben iceride havayı    fan i yukari sogru vererek aticam 8 cm lik olani hic olmadi ekstra birseyler yapicam artık  heycanla bekliyorum cob ledlri  bir de 24 saat acil ya   termal pad mi  termal macun mu kullandin o kısım dada kararsızım  guzel bir sey cikarmak istiyorim bakalm orgaya bul dumanlı olsunn:)

Guroz1925' Alıntı:
Sagol kanka bitkinin yapraklarindan sonra 15 20 cm arasi yapicam ozaman  ben iceride havayı    fan i yukari sogru vererek aticam 8 cm lik olani hic olmadi ekstra birseyler yapicam artık  heycanla bekliyorum cob ledlri  bir de 24 saat acil ya   termal pad mi  termal macun mu kullandin o kısım dada kararsızım  guzel bir sey cikarmak istiyorim bakalm orgaya bul dumanlı olsunn:)

Kanka ben Termal Macun kullandım 30glık bir şırınga fazlasıyla yetti. İlk growda çok tecrübe edineceksin zaten bir şeyler yolunda gitmezse sıkma canını. Ph ayarlayıp, kararında gübre ile bol bol ışık verirsen zaten bir sorunla karşılaşmazsın dostum. Umarım çok güzel hasatların olur

Kankalarım forumd bir süredir sıkıntılar vardı, en son 69. Gün güncellemesi yapmıştım ama foruma bir şeyler oldu birkaç gün öncesine gitti sonra bakıma alındı falan. Şu an kızları hasat etmiş ve kurutmuş vaziyetteyim kürleniyorlar bakalım. Bu esnada forum rölantiye girene kadar kendime notlar aldım buraya eklemek için onları da buraya ekliyorum. İlk ekleyeceğim notlar henüz hasat etmeden önce aldığım notlar daha sonra hasat fotoğraflarını göreceksiniz. Forumun ilk mesajına da 69. Gün ve Hasat güncellemelerini ekledim. Aldığım notlarla başlayalım o halde:

Görünüşe göre elime ulaşan tohumların tamamı blue dream değilmiş. Çiçeklenme döneminin başında fenotiplerindeki farklılıkların (boya gitme eğilimleri, yaprak renkleri, çiçeklenmenin başladığı gün vs.) benimle alakalı olduğunu düşündüm. Ne var ki bitkilerimin meyvelerine ve üzerlerindeki THC oranlarına şöyle bir bakınca emin oldum. Bitkilerimin genetikleri birbirinden farklı. İşin komik kısmı ben 5x Blue Dream yetiştirdiğimi sanırken içlerinden yalnızca birinin öyle olduğunu gördüm.

*Vaka I: Koca Abla'nın Durumu*
jdW4CAH.jpg

v0tH9zn.jpg

Koca Abla, Sülün, Esas kız... Pek çok adı oldu, zira vejetatif dönemin başından beri en dayanıklı, en fazla umut vadeden bitkim bu oldu.

Boyu diğerlerine göre daha bodur. Yaprak renkleri koyu ve hasat miktarında lider olacak gibi görünüyor. 1,5 hafta önce flush atıldı. Bir süredir buz kürü uyguluyorum. *Zannediyorum Blue Dream olan bitkim bu.*

Gram başına düşen THC oranı en yüksek bitkim olmayacak, bu belli. Yine de sağlam hasat verecek, bu da belli. 

*Vaka II: Balkız'ın durumu*
5yrv7pK.jpg

p8JuWqi.jpg

lYKLc16.jpg

Doğduğu gün tohumu başından atamayınca öleceğini düşündüm. Ufacık değişikliklerde strese girip boyun büktüğü için bu ismi aldı. 

1. Vakanın boyu, yaprak rengi ve THC oranıyla karşılaştırıldığında bu genetiklerin aynı olmadığını söylemek için genetik mühendisi olmaya gerek yok. Ortam koşullarının fenotipte böyle bir değişikliğe neden olacağını sanmıyorum. 

Hasat olarak ise 1. Vakanın altında kalacağı belli. Yine de moral bozmamakta fayda var çünkü resimlerde görüldüğü gibi bu kızdan sağlam THC oranı bekliyorum.
Bu bilgiler eldeyken 2. bitkinin sativa dominant olduğunu tahmin ediyorum. Gözü keskin üstadlarım beni bu bitkinin genetiği konusunda aydınlatırsa çok sevinirim.

_______
*Yanlışlarım ne(ler) idi?*
Öğrenme sürecinin dâhil olmak kadar hatalardan ders çıkarmak olduğunu da düşünüyorum. Bu yüzden siz kankalarım yapmasın diye kendi hatalarımı ve çıkardığım dersleri paylaşacağım. 

1)Işık ve Dizilim
HATAM: Kabinimin zemini tahta olduğu için şişmeyi engellemek adına sulamayı banyoda yaptım, pek çoğunuz gibi. Buradaki hatam, her sulamadan sonra bitkilerin dizilimini değiştirmekti.

Bunun önemli olup olmadığını düşünmedim bile, yapıp geçtim. Maalesef önemliymiş. Siz bitkinizin ışık alma açısını durmadan değiştirirseniz verdiğiniz istemediğiniz yönlere gidebiliyormuş. 

ÖNERİ: Yeriniz darsa, 2'den fazla bitki yetiştiriyorsanız her saksının yeri belli olsun. Aksi takdirde hududu belirsiz, nereye gittiğinden habersiz uzun ve güçsüz dallarınız olabilir. Benden söylemesi.

2) Türk İşi Eğitim
HATAM: Plansızlık.

Daha tohumu ektiğim anda bu bitkilere vereceğim tek eğitimin LST olacağı kesindi.

İlk bitkimi yetiştirmenin heyecanı ve birazcık da bahçıvanlık tribiyle16. günde LSTye plansız bir şekilde habada gübede giriştim. Mantık şuydu: ne kadar çok ışık, o kadar iyi. 

20-25 günler arasında her şey harika gitti. Gelişme tatmin ediciydi. Uzayan her dalı büküp toprağa yaklaştırdım, gövdeye oval bir şekil vermeye uğraştım. Haftanın sonlarına doğru toprak gözükmeyecek raddeye geldi.

25-30 günleri arasında bitkiler sağlam bir gelişme gösterdi. Çiçeklenme döneminin yaklaştığı belli oluyordu. Son eğitimi verip bıraktım, *alanım dar olduğu için* bir saksıya daha fazla eğitim vermek diğer bitkilerin alanını gasp etmeye başlayacaktı.

30-50 günleri arası ilginç şeyler oldu. Bir bitkim (Koca Abla) çiçeklenmeye girmiş, boy uzatmayı yavaşlatmıştı. Diğer bitkiler ise bir o kadar ışık istiyordu. İki tanesi ışığa 5 cm kalana kadar uzadı, 80 santimlik telle tutup dalını büktüm, uzamaya devam etti. (Bu sayede yeni bir eğitim keşfetmiş olabilirim. Beklemede kalın.) 

ÖNERİ: Bitkinizin yaşamı boyunca hangi noktada kalacağını kararlaştırdığınız gibi, ona verdiğiniz eğitimle hangi noktaya varmak istediğinizi de kararlaştırmalısınız. En azından ben bir dahaki growda öyle yapacağım. Alan yönetimi sandığımdan daha önemliymiş.

3) Yersiz Korku
HATAM: Denemeden inanmak.

Auto bitkilere budama (trimming) yapılması tartışmalı bir konu. Televizyona çıkan doktorlar gibi herkes bir şey söylüyor. İyi diyenler var, sakın diyenler var. Benim hatam okuduklarıma doğrudan inanıp sakınmak oldu, keşke daha önce budasaymışım.

Bahsettiğim stresli kızımız Balkız, doğumundan itibaren devamlı stres halinde kaldı. Aşırı uzaması ayrı bir sorundu, fan yaprakları her yöne dağılması ayrı sorun. Sonuç olarak budadım ve hafif bir stresten sonra toparlandı.

Budamada bir sorun görmeyince hepsini budadım geçtim. Böylece alanı kontrol altına almış oldum, hem de dallara binen ağırlığı azalttım.

Hasat ve THC oranları üzmeyecek gibi görünüyor.

69. GÜN
https://imgur.com/a/qqi6eMs

HASAT
https://imgur.com/a/VZYhwye

Cmupto

Yeni üye
Cvp: #GÜNCEL 62. GÜN# 5x Blue Dream Auto

Kanka hayırlı uğurlu olsun güzel bir hasatın olmuş genetik konusuna da üzülsem mi sevinsem mi bilemedim en azından çeşitlilik olmuş dumanın bol olsun :))

Space Cake

Yeni üye
Mükemmel kanka eline sağlık. Hepsinin farklı olması bi noktada iyi ama sonuç olarak istediğin, sipariş ettiğin tohumun çıkmaması elbet üzer insanı. Sen üzülme kankacım baya başarılı olmuşsun tebrik ederim.

Cmupto' Alıntı:
Kanka hayırlı uğurlu olsun güzel bir hasatın olmuş genetik konusuna da üzülsem mi sevinsem mi bilemedim en azından çeşitlilik olmuş dumanın bol olsun :))
Teşekkür ederim kankacım dediğin gibi çeşitlilik oldu. Senin growunu da en yakın zamanda bekliyorum takipteyim :) 
Space Cake' Alıntı:
Mükemmel kanka eline sağlık. Hepsinin farklı olması bi noktada iyi ama sonuç olarak istediğin, sipariş ettiğin tohumun çıkmaması elbet üzer insanı. Sen üzülme kankacım baya başarılı olmuşsun tebrik ederim.

Kankacım çok teşekkür ederim umarım sen de en az bitki başına en az 750-900 gr aldığın growlar yaparsın :D

Flowers' Alıntı:
Kanka öncelikle eline koluna sağlık çok güzel iş cikarmissin tebrikler. Bir sorum olacak o köklere koydugun buz küpleri ne icin bitkinin Kabin içindeki sıcaklıktan etkilenmesini mi engelliyor? Su ara sıcaklıkla basım belada çözüm arıyorum karanlıkta 28 ışık açıkken de 29 30 goruyorum Eğer etkili ise köklere de koyayim

Kankacım yorumların için teşekkür ederim. Buz küplerini hasattan 5 gün kadar önce thc üretimini artırmak için koydum. Sıcaklıkla benim de başım beladaydı, onu da izole bir bölge yaparak çözdüm strafordan.

stonedlol

Yeni üye
selamlar,
Öncellikle eline koluna sağlık hem bilgilendirici bir başlık olmuş hem de iyi bi yetiştirme olmuş.Herkesin malı kendine tabii ama ayıptır sorması ne kadar hasat aldın?:D

Grow Muhabbetleri
Help Users
    F Fısfısss01: ***** ******* dready**