Growbox ile ilgili birkaç kritik soru. (gelin tanisalim kankalar)

Amokachi

New Member
Cvp: Growbox ile ilgili birkaç kritik soru. (gelin tanisalim kankalar)

Serogumus' Alıntı:
İyi herşey güzelde 1000w led kullansa sadece 322tl ledin aylik faturasi 18 saat üzerinden ee bu adam ekstra filtre fan vs şeylerde kullanıcak adamlar demicekmi 30m2 studyo daireye gelen faturaya bak. Hadi kankalar bunuda cevaplayn ??
Bu benim de aklımda ki en kritik sorulardan biri şuan, faturayı ödemek dert değil de Merhaba demeye gelirlerse büyük sıkıntı , Led olayında sistem gereksinimlerini kafam pek almadı ama elektrik faturasının dikkat çekmemesi için Led e yönelicem sanırım ustalar açtığım konuyu cevaplayana kadar forumu kurcalamaya devam :)

tito33

Member
Kanka bu LİNK teki 150x150x200 kabin setine bakabilirsin bende de aynısından var . Lamba ve karbon filtrede aldınmı deme keyfine

PolooPaN

New Member
Cvp: Growbox ile ilgili birkaç kritik soru. (gelin tanisalim kankalar)

Öncelikle seni beklettiğim için özür dilerim,vakit bulduğum zamanlar diğer arkadaşlara yardımcı oldum.Yeni grow hayatında başarılar diler,işinin rast gitmesini temenni ederim!

1. Cannabis
  • Autoflowering vs Photoflowering

2 Akımında kendine özgü artıları vardır.Burda sabrın asıl etken.Autoflowering türlerin hasat miktarı söylendiği gibi değildir.1kg hasat veren,4 metre olabilen veya 15 cm olabilen bir türdür rudalisin çocukları.

Artıları;
  • Photoflowering oranla daha hızlı hasat
  • Uygun seçilenlen bir tür ile en uygunsuz yerde bile grow imkanı
  • Yilda birden çok hasat etme imkanı
Photoflowering ise anlatılmaya gerek yok binlerce yıldır destan yazıyor.Babaları hindistan ve afganistanda olan bu tür binlerce çeşiti ile tüm dünyaya yayılmış durumda batıya doğru ilerlerken adaptasyon mucizesi ile varolduğu mekana göre farklılıklar gösteren mucizevi tür.Yapılan son çalışmalara ve geçmişten gelen birikim ile bu tür cannabis camiasinin en verimli türü kabul edilir.Ancak evrelerinin uzunluğu yüzünden rudalisin çocuklarına karşı bir dejavantaj olarak karşımıza çıkıyor fakat sabrin sonu selamet sözü ile bizleri doğru bir grow ile mükemmel bir şekilde ödüllendiriyor.

Artıları;
  • Daha fazla hasat (Doğru bir grow ile)
  • Yüksek Thc oranlarina ulaşma
  • Eğitim ile arasının daha iyi olması
  • Genetik
Genetik seçimi burda beklenilen istekleri karşilamak için önemli bir husus.Genetik seçerken dikkat edilmesi gereken seedbank'ın vermiş olduğu m2/gr oranıdır.M2 scrog yapılan bölümde elde edilen hasat miktarının seedbankın en iyi koşullar sağlayarak elde ettiği bir orandır.Bu yüzden direkt aldanmamalı ya aynı şekil eğitimleri bitkiyi tabi tutmalı yada saksı oranini artırılmalı.Genetik seçerkende review,smoke report ve growjournal tarzı geçmişini okumak önemli.Terpenoid hastası isenizde videolu smoke reportlari izlemenizi tavsiye ediyorum.

2.Oda kurulumu

• Işık
Işık seçimi önemli bir dönum noktası ancak HID ne kadar önmaliyeti masrafsız gibi dursada havalandırma ve elektrik masraflari ile ledin ön maliyetinden bile fazla olabilir.

Led teknolojisi son zamanlarda aldı başını gidiyor HID yurt dışında tarihe karışmak üzere ancak yabana atın demiyorum ama Led "gümbür gümbür"geliyor.

Sana şimdi dünya pazarındaki en iyi ledlerden oluşan bir liste bırakıyorum.Maliyetini kendi belirlemen için link vermiyorum gerekli isimleri araştırdığın vakit yeterli bilgiyi sağlaya bilirsin.

• California Light Work's (AMAZING)
  • Advanced LED Lights (Ozellikle Diamond)
  • G8-LED Grow Lights (KING OF THE LED)
  • Mars HYDRO Led Lights (Ozellikle +700w)
  • GrowNorthen Led Light ( Ozellikle Telos008)
  • KIND Led Lights (Asla Pisman etmez)

• Yetiştirme Medyası

Hidro'ya girmeye ihtiyaç bile duymuyorum.( :) )

Ancak toprak ile başlarken şu hususlara dikkat etmeni istiyorum;

A. Aldığın toprak markasına önem ver Biobizz bu işte berbat ülkemizde fazla seçenek olmadığı için en uygun ve bunu hak eden Plagron Toprak markasıdır.Kesinlikle bunu tavsiye ediyorum.

B.Ancak toprak markası ne olursa olsun sonuçta onlar kaliteli ama en uygun maliyetli yoldan giderler.Bunu söylemekteki asıl amacım toprağın şah damari olan "Perlit" bana göre.Toprak karışımı içerisindeki perlit yetersiz ve standart oranlarından dahada ufak.Şipariş vermeye başlarken listenin başına perlit veya vermikulut eklemeyi unutma.Kendi toprak karışımım: %50 Soil-%25 Perlit-%25 vermikulut şeklinde.

C.Yukardaki işlemi yapmanın asıl amacı toprağa hem bir nevi hidro görevi yüklemek ve köklerin aşkı o2'yi dahada verebilmek.Ve sonuç her konuda dahada verimli bitki olarak karşımıza çıkıyor.

D.Saksı alirken kesinlikle ya kumaş veya airpot tavsiye ediyorum ve bunu dünya tavsiye ediyor.Ancak şunu söylemek isterim her iki çeşit saksıyi kullanma imkanim oldu.Ancak bana göre içerde airpot dışarda smartpor kullanılmalı.Neden diye sorarsanız airpot anormal ruzgar ve böceklere daha hassas.Ancak smartpot daha dayanıklı olduğunu gördüm ama yarar bakımından airpot dahada sağlıklı ve büyük kökler veriyor.Ancak kullanim yeri kesinlikle indoor.Bunuda bir tavsiye olarak yazıyorum saksi alirsaniz kesinlikle airpot!

• Ortam Değerleri (Sıcaklık,Co2,Nem ve Havalandirma)
A.Isı değerleri bilindik rakkamlar.19 ° ila 30° arası değişiklik gösterebilir.Burdaki asıl önemli etken genetik türdür.Mesela sativa,indicalara oranla sıcakları daha çok sever ama ındica daha çok serini sever.Bu git geller arasında olabilirsin ama asıl önemli olan senin bitkiyi gözlemlemen olandisi bir durumda mudahale etmen hem bitkiye hem köklere.Ölçum cihaziniza gelicek olursak bence +50 tl daha verip en kalitelisini almak gerekir nede olsa onca emeğin boşa gitmesine veya potansiyelini gosterememesine sebeb olabilir.

B.Co2 kullanmak bitkiyi güçlü bir ışık altinda daha fazla fotosenteze zorlayarak ekstra gelişim saglanabilir.Burdaki mantık şudur yüksek degerli ışıklar ile bitki büyütülür ancak co2 takviyesi ile ekstra doping verilir kısaca Hulka kizmak gibi birşey.Dogadaki co2 ppm değerini yükseklik ve yarimkure degerleri uzerine degisebilir ama sunu soyleyebilirizki ortalama 375 ve 521 ppm arasinda değişir.Bu normal doğal olan bir rakkam bu bitki için yeterlidir ama ekstra verim için bu rakkam artırılır ve her ne verirsek verelim tüketen cannabis hiç durmadan co2 alıcak alıcak ve alıcak.

Ancak bahsi geçen co2 sistemi maliyetli ve birazda geçmiş,ek olarakda profesyonellik istiyor ama sen bundan en az bir 2 3 grow uzak dur.

C.Nem oranı bitki için değerli bir faktördür.Bitkilerde fotosentezin önemli oranı nem ile yapılır.Onceden biraz yaprak hakkinda konusalimki nemin onemini iyice anlayabilelim.Yapragin yapısında cok miktarda klorofil ve gozenek bulunur.Stoma adi verilen gozenekler bitkinin Co2 ve o2 teslimatini yapan kisimdir.
Ve ayrica terleyerek yuksek sıcakliklarla mucadele eder.Kisaca nem yetersiz oldugu vakit bu stomalar daralir ve gerekli transfer yapilamaz,terleme yapılamaz ve yetersiz gelisme bas gosterir.Bundan dolayi kesinlikle bir nem cihazi edinilmeli.

D.Havalandirma basli basina bir ayri konu ancak yukardaki mevcut cumleleri okuduysan bu konudada aklında biraz bir şeyler belirmeye başlamıştır.Unutma bunlarin hepsi bir halka birine alirsan hepsi gider ! Havalandirma için yapman gereken ayni m3 oranlarina sahip 2 fan ve karbon filtre alman.Hem bitki icin gerekli yeni kullanılmamış havayı elde edersin hemde olusan kokudan kurtulmayı basarirsin.Ancak sirkülasyon icin içeriye en az bir adet pervane almak gerek.Reflektor alirken fan ile uyusmazlik yasarsan rediksyon adli parcayi kullanabilirsin.Ve eger imkanin var ise kesinlikle bir klima almalisin.(Mobil klima kesinlikle alma btu oranlarida seni aldatmasin 5 para etmez sogutma )

E.Grow tent adli ürünü kullanmayi düşünüyorsan kesinlikle trden almamalisin.Hepsi cok fahiş fiyatlarda bunun yerine yurt disindan alabilirsin hemde daha F/P orani yuksek urunleri alabilirsin.
Ama benim fikrimi sorarsan ona verecegim para yerine klima ve mylar aldim.Tavsiye ederim hem ferah hemde dahada kullanisli oluyor.

3. İlk Adım

• Tohumlar patlatılırken bir çok yöntem vardır.Örnegin zımpara ile tohum duvarlarini inceltme veya çizik atmaktır.Ama en iyi ve bilindik yöntem tohumları bir bardak suyun içine atmak.Ardindan dibe düşen tohum ya nemli pecete icerisine alinir ya da direkt toprağa.Her iki seçenekte makuldür.Kök veren tohum toprak ile bulustuktan sonra nem oranı burda devreye giriyor kesinlikle ve kesinlikle nem bu evrede en az %60 olmaliki klorofil yapısı oluşup,Fotosenteze başlasın.
  • Tohum evresini geçiren cannabis vejatatif aşamada ilk günlerini yaşıyor.Şuan ihtiyacı olan az ama yakın bir ışık,%60-70 nem,23°~27° ısı ve su.Su için konuşmak gerekirse ben musluk suyu kullanıyorum.Ancak en az 36 saat dinledirip daha sonra kullaniyorum biraz değişik ama güzel sonuç veren sırlarım var forumda onlari bulabilirsin.Musluk suyumun analiz raporlarini surekli kontrol ederim ancak bu demek degilki ppm cihazımdan geri kalayim imkan var ise alinmasi gerek bir cihaz ancak.Surekli olmasada 1 2 haftada bir sabitlenmesi ve oranlarinin duzeltilmesi icin belli islemleri vardir.Ama yarari fiyatindan büyük gerçekten ancak imkan var ise alinabilir yoksa.10. Günden itibaren gubre başlatılabilir.
  • Artik seedling ve fide evrelerini geçen cannabis yeni node lari ve her attığı node icin topraga 5 cm kok ile dahada bağlanır duruma geldi.Bu zamanlar bitki boyutuna göre egitimlere başlanabilir.Ancak auto veya photo ise bu zaman geciktirilebilir veya uzatilabilir.Nem eskisine nazaran bir cimdik azaltilabilir ama sıcaklık normal olarak devam edebilir.(bkz.LST(LST,SCROGvb),HST(SuperCrop,Topping vb)
  • Vejatatif aşamada yolu yarılayan cannabis artik eğitim ile dahada fazla cola ile sahneye çıkıyor.1 aydan sonra Photoflowering ise cinsiyetini autoflowering ise someklenmeye başlar.Ayni oranlar devam eder.
Bu aşamalara geldikten sonra gerekli adımları atmış.Bilgi deponu doldurmuş olursun.Ancak herkes gibi seninde takıldığın yerler olucak o zamanda yaninda koca "Tohumsuz Aile"sinin olduğunu unutmamanı tavsiye ediyorum.

Son olarak aklını meşgul eden sorularını sormani merakla bekliyorum.Urun linklerini neden birakmadim diye sorarsan çoğu Tr growshoplarda bulunuyor.Ihtiyac oldugu halde tekrar yazabilirsin.Kisaca ozetlemeye çalıştım yaşanicak hadiseleri.

Isin rast gitsin
baba bunları nasıl öğrendin yahu. Tebrikler bu bilgileri edindiğin için :)