Haram mı, helal mi?

Haram mı helal mi?

• Haram

Kullanılan: 42 15.9%
  • Helal

Kullanılan: 35 13.3%
  • Haram helal neymiş kanka?

Kullanılan: 87 33.0%
  • Mekruh

Kullanılan: 67 25.4%
  • Hiçbiri değil

Kullanılan: 33 12.5%

• Kullanılan toplam oy
    264

Marangoz

Kıdemli Üye
Evet kankalar. Size göre haram mı bu esrar?
Tüm kaynaklar haram diyor. Eğer haramsa Allah dünyanın her yerinde bu kadar kolay yetişen dayanıklı bir bitkiyi neden yaratmıştır? 

Kişisel görüşleri merak ettim.

ah be kanka... islam dinince insana zarar veren herşey haram. esrar çay olarak içilirse ve insanı tembelleştirmeyecek şekilde kullanılırsa helalliğe geçiş yapabilir ama sigara şeklinde sarıp içersen kendini tembelleştirirsen malesef haram.

angora

Yeni üye
Haram

Tabi kullanimdan kullanima degisir sonucta saglik icinde kullanildigi icin haram helal konusu farkli yorumlanabilir kanka ben kafami guzellestirmek icin kullandigim icin bana haram :D

L

Labtech

Guest
aga allah c.c insanoğluna bir sürü niğmet vermiş.. kenevir bunlardan sadece bir tanesi.. peki limon helalken esrar neden haram.. birincisi bu nesiller boyu insanoğluna işlenmiş birşey.. bu gün konyada üzerlik tohumunu tavuklara verirken.. mevlana rumii nin dizeleri vardır.. üzerlik geldi ve karanlığı örttü diye.. adam çayını demleyip içermiş.. üzerlikde yüksek miktarda dmt vardır.. fazla uzatmadan konunun cevabını vereyim.. kanka sorunun cevabı dozajdır.. allah c.c insana sarhoşluk veren şeyleri haram kılmıştır.. peki ne boyutta sarhoşluk.. kanka biber yiyosun... acı biber yemeğine hafif mayhoş tad veriken helaldir.. ancak sen bunu 10 çorba kaşığı atarsan hastanelik olursun... hatta şoka girip ehirlenip ölme ihtimalin bile mevcut.. biberin acı olmasının sebebi, bitkinin diğer canlılar tarafından zarar görmemesi için ürettği zehirli bir enzim üretmesidir.. .  yeterli dozajda iyi, fazla dozajda ölümcüldür.. limon yiyosun.. otur bi 50 tane limon ye bakalım.. ne hale geliyosun... bu sana zarar verdiği için haramdır... çayda bile bu söz konusu.. içtiğin kahve bir bitkişnin çekirdeği ve kafein içeriyo, fazla doz alırsan  yüksek doz ex kullanmış gibi cin gibi olursun.. bunu 100 lerce örnekle çoğaltabilirim.. kenevirdede aynı durum söz konusudur.. biz kafayı bulmak için bir üçlü içiyoruz.. yada dibine vurup sarhoş- bayılacak  hale geliyoruz.. bu haram kanka.. ancak sen bi tekli içip rahatlıyorsan.. günlük hayatında düşünce yapında değişiklik olmuyacak kadar seni işinden gücünden alı koymayacak kadar sarhoşluk vermeyecek kadar kullanıyorsan bu helaldir.. rabbim hiçbir şeyi sebepsiz yaratmamıştır.. yaradılan her şeyin bir faydası ve bir o kadarda zararı mevcuttur.. ve bunu sonsuz ilmi ile dengelemiştir.. bu gün karınca bile ekosistemde azken doğa bozulur, ekosistemde fazlayken doğa yine bozulur.. bu dengeli olmakla alakalıdır.. sende keneviri içerken dengeli olursan.. haram işlememiş olursun... kolaylar gele... ;)

Marangoz

Kıdemli Üye
Cvp: Haram mı, helal mi?

Labtech' Alıntı:
aga allah c.c insanoğluna bir sürü niğmet vermiş.. kenevir bunlardan sadece bir tanesi.. peki limon helalken esrar neden haram.. birincisi bu nesiller boyu insanoğluna işlenmiş birşey.. bu gün konyada üzerlik tohumunu tavuklara verirken.. mevlana rumii nin dizeleri vardır.. üzerlik geldi ve karanlığı örttü diye.. adam çayını demleyip içermiş.. üzerlikde yüksek miktarda dmt vardır.. fazla uzatmadan konunun cevabını vereyim.. kanka sorunun cevabı dozajdır.. allah c.c insana sarhoşluk veren şeyleri haram kılmıştır.. peki ne boyutta sarhoşluk.. kanka biber yiyosun... acı biber yemeğine hafif mayhoş tad veriken helaldir.. ancak sen bunu 10 çorba kaşığı atarsan hastanelik olursun... hatta şoka girip ehirlenip ölme ihtimalin bile mevcut.. biberin acı olmasının sebebi, bitkinin diğer canlılar tarafından zarar görmemesi için ürettği zehirli bir enzim üretmesidir.. .  yeterli dozajda iyi, fazla dozajda ölümcüldür.. limon yiyosun.. otur bi 50 tane limon ye bakalım.. ne hale geliyosun... bu sana zarar verdiği için haramdır... çayda bile bu söz konusu.. içtiğin kahve bir bitkişnin çekirdeği ve kafein içeriyo, fazla doz alırsan  yüksek doz ex kullanmış gibi cin gibi olursun.. bunu 100 lerce örnekle çoğaltabilirim.. kenevirdede aynı durum söz konusudur.. biz kafayı bulmak için bir üçlü içiyoruz.. yada dibine vurup sarhoş- bayılacak  hale geliyoruz.. bu haram kanka.. ancak sen bi tekli içip rahatlıyorsan.. günlük hayatında düşünce yapında değişiklik olmuyacak kadar seni işinden gücünden alı koymayacak kadar sarhoşluk vermeyecek kadar kullanıyorsan bu helaldir.. rabbim hiçbir şeyi sebepsiz yaratmamıştır.. yaradılan her şeyin bir faydası ve bir o kadarda zararı mevcuttur.. ve bunu sonsuz ilmi ile dengelemiştir.. bu gün karınca bile ekosistemde azken doğa bozulur, ekosistemde fazlayken doğa yine bozulur.. bu dengeli olmakla alakalıdır.. sende keneviri içerken dengeli olursan.. haram işlememiş olursun... kolaylar gele... ;)

kanka o zaman şunu da soruyum. esrar sarhoşluk veriyor mu?

L

Labtech

Guest
kanka hakettin yemin ederim bunu... ::D

anka sarhoşluğun tanımı nedir önce buna bakmak lazım.. sarhoşluk sinir uçlarındaki iletinin kaybıdır.. sinir uçlarındaki ileti bozukluğunun sebebi ise şudur.. iki sinir ucu birbirine temas etmez.. daha doğrusu mikroskopik bi aralık mevcuttur..  peki o sinyaller nasıl iletilir.. iki sinir ucunun arasında hareket eden atomik organeller sayesinde.. 

https://i.hizliresim.com/vjJLZR.png

kanka nöro transmit adını verdiğimiz organeller var.. bunlar elektrik sinyali taşıyolar.. sinir hicresi boyunca bir hücreden diğer hücreye zıplıyo bu ibneler.. bunu ışık hızında yapıyolar nerdeyse.. o yüzden reflekslerimiz bu kadar hızlı.. 

o iyon kanallarından girip çıkıyolar.. 

sarhoşluk bu nörotransmitlerin iletisinin baskılanması sonucu oluşur... 

esrar sarhoşluk verirmi sorusu ise görecelidir.. kimi insanın bünyesi nörotransmit akışını daha yüksek dozlarda yavaşlatırken, kimi insanın bünyesi daha az dozlarda yavaşlatır.. 

bütün bu tartışmanın kökeni bu olayı tekdüze bir hale getirmeye çalışmaktır.. 

o yüzden kişi kendinin doktorudur derler ya.. kendini ne zaman sarhoş hissediyorsan kendine şunu demelisin.. ben bu kadar içince sarhoşum.. bu haramm.. daha düşük dozlarda almalıyım ki iletilerim bozulmasın.. allah c.c günah yazmasın ..

saygılar...

Barberist

Yeni üye

Kanka ben 5 vakit namaz kılıyorum herşeye tovbe ettim . Alkol olsun hap olsun bilmem ne olsun .Bunu birakamıyorum ya . Bende bu konuda fazlasıyla araştırma yaptim . Ama ne yazık ki haram be kanka . Careyi azaltmakta buldum haftada bir falan takılıyorum

WeNeedWeed

Yeni üye
Kardeşim zararı faydasından fazla olan şey haramdır. Örnek veriyorum bir tanıdığımdan adamın böbrek taşı var her boku denedi düşmedi. Abdestinde namazında da bi adam. En son 2 bira içti kanka adam başka deneyeceği bişey kalmadı taşlar lug diye düşüverdi. Bu adama gelde şimdi bira haramdır de. Mantık dini diye boşuna denilmiyo zekan yettiği kadar düşünebilirsin, zekanın nerde sona erdiğine bağlı bakış açının genişliği.

Rolling51

Yeni üye

Knkalar açık ve net günahtır zamanında hatta çogu osmanlı padişahı da kullanmış . Ama bir günah işleme kotası koyarsak alkol yerine cigara içerim izmirin nimetlerinden faydalanalım.

Erman yelep

Yeni üye

Bence alkol kadar haram değil kanka ama boş sigara kadar da mekruh değil, biz vicdanen düzgün insan olduktan sonra tek günahımız bu olsun  seviyorum alayınızı

necessarily

Yeni üye
Kardeşler, sarhoşluk veren bir maddenin azıda çoğuda haramdır kendimize kılıf çıkarmayalım biraz içersek doğru yolda kullanırsak helal kendimizi bozarsak haram vs. Bunlar dinimize göre saçma bu boku her ne türle yapıyorsak da haram olduğunu günaha girdiğimizi bilelim yoksa harama farklı bakış açılarıyla da olsa helal demek dinden çıkartır ama günah olduğunu bilip yapmak günahkar eder. Saygılarımla

uflenti

Moderator
Arkadaşım, neyin haram neyin helal olduğu ap açık kuran da yazar! 
ayrıca neyin helal ve haram olacağına da siz mi karar vereceksiniz de diye yazar.
Haşa! Allah bu otu ve mantarı ve nice çiçeği yaratmış ve kuran da bunları da sarıp içmeyin size zarar verir haramdır demeyi mi unuttu da Şarap, domuz, leş vs bunların sadece haram olduğunu söyleme gereği duymuş?
Bu kadar detaylı haram listesi sayılmış lakin, bu ot,mantar ve çiçekler unutulmuş, ama innsan hatırlamış!
Götünüzden element uydurmayın.! Eğer haramdır diyorsan o senin bileceğin iş kanka. Eskiden bu ot çay olarak içilirdi. Öyle cugara gibi değildi. Lakin sigara mekruh oldu, esrar haram..!

hsushshhs

Yeni üye
arkadaslar hayirdir fetvami veriyorsunuz kuranda haram demiyorsa eroinine kadar icersin sikinti yok yasak yok kendi kafanizdan olmayan kaynakla haram diyemessiniz iranda esrar serbesttir allahin bizim icin yarattigi sey neden haram olsun benim inancima gore yaraticinin yarattigi seyi kullanmak en dogal hakkimiz

L

Labtech

Guest
bakın bu konuyu tekrar canlandırcam ama, o dönemlerde mekkede kenevir yetiştiriciliği varmıydı, kullanım nasıl sağlanıyodu bunları araştırmak lazım.. alkol domuz gibi açık ibarelerle haram kılınan şeyler var evet... ALLAH'ın dininde noksan yoktur, kuran tamamlanmış bi kitaptır ve haram kılınan şeyler bellidir.. ÜFLENTİ arkadaşımızın dediği gibi otlar ve çiçekler hakkıında açık bir ibAre bulunmamakta..
sarhoşluk veren herşey haramdır diyen arkadaşlarada burdan şunu demek istiyorum.. esrar içip senfoni besteleyen, dünyanın en iyi resimlerini çizen, başarılı deneylerle yeni buluşlara imza atan insanlar var... 
alkol beyindeki tüm ileti akışını bozarken, thc gibi maddeler bazı lobların çalışma kapasitesini arttırıp, bazı bölümleride baskılıyor.. 
burdaki ölçü nedir onu çok iyi anlamak lazım.. 
çok kapsamlı ve hakkında milyonlarca fetva verilen bir konudur.. 
islam dünyasının çözemediği bir konunun burdaki kimyaya ilgili arkadaşlar tarafından çözüme ulaşmasıda ayrı bir handikap yaratır gibime geliyo ... :)

Perplexing

Yeni üye
@Labtech'in söylediklerine katılıyorum. Bende Elhamdülillah müslümanım ve dinime bağlı bir insanım. Haftada 1 kere takılır işimin stresini atarım. Esrar efekti alkol ile karıştırılmamalı. Esrar efekti ile her işi yapabilirsiniz ve aklınız başınızdadır. Bu bitkiyi doğru şekilde keyfi olarak kullanmadıkça haram olduğunu düşünmüyorum.

Elinizdeki boş sigara kat kat daha haram bunu unutmayın.

Barberist

Yeni üye

Kardes ben 5 vakit namaz kılıyorum . Bu illeti kullandığımda beni namazimdan alıkoyuyosa bu haramdir .

cear

Yeni üye
Başlık güzel forumda kimler aktif gormus olacagiz :)
Şahsi fikrimi paylasiyorum. Günde 2 milyon litre alkol satiliyor milyonlarca sigara , devlete kayitli calisan 2000 tane kerhane kadını , haftanin bir gunu dahi boş kalmasin diye uretilen iddaa super loto  , sayisal loto vb sans oyunlarinin vergisi. İste bunlarin hepsinin vergisi ile memurun maaşı ödeniyor. Dinimize ve devletimize gore  bu helalse dostlar o zaman ot cennet bahcesinde bir cicektir vesselam.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Sleepless Sleepless:
    dready********** **** ********* ****
  • M Mamba70:
    +1
  • M Mamba70:
  • R RainGrow:
    ***** ****** *********** ********* ** ******* *** ****** ******** ***** ***** ***** ********* ******* ***** **
  • Sleepless Sleepless:
  • M Mamba70:
    ***** ***** ********* **
  • M Mamba70:
    **** ********* ** ******** **
  • Sleepless Sleepless:
    +1
  • M Mamba70:
    ***** ****** *********** ********* ** ***** ****** *** ********* **** *********** ****** ****** ***** ***********
    +2
  • Sleepless Sleepless:
  • R RainGrow:
    ***** ** ******* ***** **** **
  • M Mamba70:
  • Sleepless Sleepless:
  • M Mamba70:
    * ******* dready ******** **** *** ** **** ***** **** ****** * ** ****** * ***** ********** dready ****** dready** ****** ** *****
  • Sleepless Sleepless:
    **** ***** dready* ***** ********* ***********
  • M Mamba70:
  • M Mamba70:
    * ******** ****** ********* ******** ****** ****** ** dready ******* ****
  • Sleepless Sleepless:
  • Sleepless Sleepless:
  • M Mamba70:
  • Sleepless Sleepless:
  • Sleepless Sleepless:
  • M Mamba70:
  • Sleepless Sleepless: