Hps mi led mi

Cabbar3434

Yeni üye
Merhaba arkadaşlar bu konu kafamı karıştırıyor ikisinide denemis tecrübe sahibi bir cevap alabilirsem sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Hps lambami led ışıkmı hangisini neden tercih etmeliyim.
elimde birer tane mhs.hps lamba mevcut

LvbelC5

Kıdemli Üye
Hps hayvan gibi ısınır yangın tehlikesi çoktur üstelik lede göre çok daha verimsizdir led daha pahalı ama daha kalitelisi ve güvenlisi

A

ALTINPİPO

Guest
En iyi hasat kaliteyi hps verir hps gunese en yakın sprektumu verir hpsde elektironik balast sart hps 400w ve 600 sıkıntisiz isiklardir guzeldir benim terciğim hpsden yana ama camli reflektör almalısın

Hicbir ışık hps gibi yayılmaz hpsyi kabinde yaktiginizda bitkinin ışık değmeyen yerini goremezsiniz bu yuzden bitki daha iyi olur somekler kol gibi şişer, led dik açıdan vurur bitkinin her yerine nüfuz etmez. Hps bitki icin daha iyidir ama herkes onunla bas edemez

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kankalar kizmayin bana hps konusnda haklisiniz cok kuvvetli bir isik ama ben o isigi 10 sene önce kullaniyordum.Simdi gelisen teknelojinin bize verdigi nimetlerden faydaliniyorum simdi.

cannabis16

Ordinaryüs
HPS de en kalitesiz lambayı da taksan bitkilerin gayet güzel bud yapar..yeterki 400 wattan aşağı olmasın.. hps ağustos ve sonrasındaki turuncuya dönük koyu sarı ışığı en iyi taklit eden insan yapımı ışıktır..2000 Kelvin renk sıcaklığını led teknolojisinde yapılamıyor henüz.. kısacası HPS demek garanti bud demektir..
ama namussuz çok ısı yayar..çektiği elektriğin %60 ı ısıya dönüşür.. kuvvetli fanlar +kapalı reflektör+alüminyum hava kanalları yardımıyla dışarı atılmalıdır..ama yaz sıcağında bu bile yeterli olmaz .zira odanın öz sıcaklığı 20li derecelerdeyken o ışıkla 30lara ve üstüne çıkar. klimasız yaz aylarında hele kabinlerde kullanılması çok zordur...balast olarak elektronik balast almak hem lambanın ömrünü uzatır hem verimini artırır hem de daha güvenlidir...

kısacası eğer ısı sorununu halledecek altyapıyı oluşturabilirsen HPS en iyisidir..

grow yapacağın yer doğal olarak soğuk mahzen,bodrum katı gibi yada zemin altında bir ortamda falan değilse LED düşün..en az 600 wat cree yada 240 wat quantum board..

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Siz teknolejinin cok gerisinde kalmissiniz. :) ysim 56 ben bile teknolejiyi takip ediyorum.

LvbelC5

Kıdemli Üye
Siz teknolejinin cok gerisinde kalmissiniz. :) ysim 56 ben bile teknolejiyi takip ediyorum.
dostum neden bu kadar asabisin bak adam sana sormuş şumu şumu neden hala led teknoloji yeni şeyler diyosun yani adamda biliyor en kral quantum boardi çekip hayvan gibi meyve almayida Türkiye yaşıyoruz sen Almanya'dasn Türkiye şartlarıyla aynı degilki yani sadece sorulan şeylere sorunun cevabını biliyorsan ister verirsin ister vermezsin sana kalmış bilmiyorsanda bu teknoloji cümlelerini bı kenara bırak iyi geceler

Ü

Üye silindi 20701

Guest
Bilende konuşmuş bilmeyende hps ile hiçbir ışık yarışamaz kesin ve net tartışmaya gerek bile yok artıları eksileri dersek led daha avantajlı oda tartışılmaz hps bir kendi çok yakar ısıyı atmakniçin çok büyük fan ister oda çok yakar cooltube sinede bi fan takıcan oda yakar elektirik parası çok yükselir bunun yanında yakalanma riski çok artar led cooltube istemez kendi az yakar çok ısı üretmez hps kadar üretmez oyüzden fanları daha küçüktür durumun iyiyse gb yaparsan o dahada az yakar led avantajlıdır ama bu hps nin daha kaliteli daha verimi yüksek oldunun gerçeyinide deyiştirmez ama avantajları fazla oldu için bende led kullanıyom

Cabbar3434

Yeni üye
Sagolun kıymetli yorumlarınız için benim suan serin odada 80x80x180 kendi yaptıgım kabinde 3 adet bitkime mesafe 70 cm 2 adet 400v hps balastlı lambam 12/12 de calisiyor icerde 2 adet 12 cm vantilatör 1 adet banyo aspiratör saatte 15 dakika kapali 24 saat calisiyor giris fanim yok kabin kapısı yarı açık her zaman pencerede gunduz leri 10 saat kadar acik bırakıyorum sıcaklik daha 30 üstünü görmedi ilk grow oldugu icin egitim vs hic bir sey yapamadim ama durumlar fena sayilmaz 100 gunde 35 gundur çiçekteler 50 gr kuru alsam opüp başıma koycam yorumlarnza göre hps ile dogru yoldayım sagolun

Ü

Üye silindi 20701

Guest
O kabine 2 400 çok biri yeter onlara genede keyif senin bence gereksiz elektirk masrafı az ışık hasatı olumsuz etkiler ama fazlası bişey deyiştirmez çünkü alabilice ışık belli fazlasının bi etkisi olmaz okadar ışıkla senn kabinin 3 misli bakılır

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • kkush kkush:
    +1
  • kkush kkush:
    ******** ********* ***** hahahaha hahahaha* ******** **** ****** ********** ****** * ******
    +1
  • Night owl Night owl:
    ******** ********* **** ********* ******** ********* ***** hahahaha hahahaha* ******** **** ****** ********** ****** * ******
  • kkush kkush:
    ****** *** hahahaha**
    +1
  • Night owl Night owl:
  • kkush kkush:
    hahahaha** ** hahahaha*** ***** ******
    +1
  • Night owl Night owl:
  • kkush kkush:
  • Night owl Night owl:
    ***** ***** ***** **** ** ******** hahahaha *** ********* ** hahahaha***** ******* hahahaha** ** hahahaha*** ***** ******
  • kkush kkush:
    *** ***** ******** **** **
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** ****** *** ********** ******* hahahaha ** hahahaha** ****** ** *** ***** * ********* ******** ********** **** *** *********
  • Night owl Night owl:
    ***** **** ********** *** ***** ******** **** **
  • kkush kkush:
    ***** *** *** hahahaha ****
    +1
  • kkush kkush:
    ********** hahahaha***** ******* ***** ********** hahahaha* **** **********
    +1
  • Night owl Night owl:
    ***** ****** ********* **** *** **** *** ********** ******* ********* *** hahahaha ********* ********** ********** ****** ***** ****** ***** ********* ******* ********** hahahaha* ********** hahahaha***** ******* ***** ********** *******
  • Night owl Night owl:
    +1
  • Night owl Night owl:
    *** ****** ********** ********* ***** ****** ** ****** **** ******** ********* ********** **** ***** ******** ********* ********** ***** ****** ********* **** *** **** *** ********** ******* ********* *** hahahaha ********* ********** ********** ****** ***** ****** ***** ********* ******* ********** hahahaha*
  • kkush kkush:
    ***** ******** ****** hahahaha ****** hahahaha ******** * ******* ******* ****** ********** ********* ***** ****** ** ****** **** ******** ********* ********** **** ***** ******** ********* **********
    +1
  • kkush kkush:
    **** ******* **** hahahaha******** hahahaha** *********
  • kkush kkush:
    ********** ******** ******** ******* hahahaha****
  • kkush kkush:
  • Night owl Night owl:
    **** * ***** ********** ******** ****** hahahaha* ********** ****** **** ******* **** hahahaha******** hahahaha** *********
  • kkush kkush:
  • Night owl Night owl:
    ********** ***** *** **** ******* *** *** ** ** *** ***** ******* ********* *******
  • kkush kkush:
    ** *** hahahaha****
    +1
    kkush kkush: ** *** hahahaha**** +1