Işık markaları 301h-301b

husyn

Doktor
knka çekiniyorum zarar verir diye 50w cob led kendi yapımım ışığım vardı ısıyı fazla veriyordu onda 55-60cmde tutuyordum buna geçince alışamadım sen şimdi diyorsunki arayı 20cm düşür dimmer 70de onu kaça düşüreyim
kanka çekinerek şikis*emezsin diyelim verdi en fazla ne olabilirki ışığa en yakın 2 yaprağın uçları yanar iyide dostum 0,2w led kullanıyorsun bunun ısısı ne ollacak 55-60cm HPS ampulmu kullanıyorsun kanka kimdedisana bu değerleri dimeri lüx e göre ayarlıyacaksın ilk önce ara mesafeyin sanra dimeri

husyn

Doktor
kanka birde sisteminde waltt değerini okuya bildiğin ekran varmı yoksa dimerin üzerindeki potansiyometreye ne bakıyorsun sen lüx değerine göre ne çıkarsa bahtımıza

husyn

Doktor
güzel kanka başta hoşuma gitmedi ama şimdi fena gelmiyor tabi bize o şekilde lüx değerlerini verirse bu lüx değeri her çiçek için kanka her kellede bu değeri alman lazım işte

bigbugs1.

Kıdemli Üye
güzel kanka başta hoşuma gitmedi ama şimdi fena gelmiyor tabi bize o şekilde lüx değerlerini verirse bu lüx değeri her çiçek için kanka her kellede bu değeri alman lazım işte
Tamam knka aklıma birşey takıldı knka mesela ben o değeri aldım 20cm %70güçte bu değeri neye göre nasıl arttırıcam hiç lüx ölçümü yapmadım anlamıyorum knka

husyn

Doktor
kanka telefona lüxmetre olarak programı indirdinmi açtığın gibi okumaya başlıyor kanka peki telefon bunu nasıl yapıyor telefonu kulağına koyduğun yerde fotosel var kanka o fotoseli ışığa doğru tutaçaksın kellelerin yanından

bigbugs1.

Kıdemli Üye
kanka telefona lüxmetre olarak programı indirdinmi açtığın gibi okumaya başlıyor kanka peki telefon bunu nasıl yapıyor telefonu kulağına koyduğun yerde fotosel var kanka o fotoseli ışığa doğru tutaçaksın kellelerin yanından
Tamam knka anladım onu sıkıntı yok ben şunu anlamadım örnek olarak diyorum 70bini aldık %70 dimmer da peki biz bunu neye göre arttırıcaz ilerleyen zamanda

husyn

Doktor
şimdi kanka 70000lüx ben 3000K değerinde hesapladım 1200 PPFD umol/s/m2 mesela 2000 PPFD umol/s/m2 değerine bakalım 105111 lux
1675108173686.png

husyn

Doktor
şimdi kanka bildiğim bir yabancı sitede bitki yetiştirme ortamları için ışık değerlerine baktım bizim bulduğumuz sonuçlar onun beyan ettiği değerlerin biraz altında kalmış
1675108736737.png

husyn

Doktor
bunuda diyeğim lüx değerini neye göre artıracağız iki etkenimiz var biri IŞIK diğeride ISI ;
farklı fotosentetik foton akı yoğunluklarının (0, 500, 1000, 1500 ve 2000 μmol m-2s-1), sıcaklıkların (20, 25, 30, 35 ve 40 ºC) ve CO2 konsantrasyonlarının (250, 350, 450, 550, 650 ve 750 µmol mol-1)
bu değerleri Dicle Üniversitesi'nden alsım kanka yani ordaki adama benim boynun uzamaz

bigbugs1.

Kıdemli Üye
bunuda diyeğim lüx değerini neye göre artıracağız iki etkenimiz var biri IŞIK diğeride ISI ;
farklı fotosentetik foton akı yoğunluklarının (0, 500, 1000, 1500 ve 2000 μmol m-2s-1), sıcaklıkların (20, 25, 30, 35 ve 40 ºC) ve CO2 konsantrasyonlarının (250, 350, 450, 550, 650 ve 750 µmol mol-1)
bu değerleri Dicle Üniversitesi'nden alsım kanka yani ordaki adama benim boynun uzamaz
bu hesaplar nasıl oluyor knka bu dilden anlamam için yoğunlaşmam anlamam gereken terimler neler neleri araştırıp öğreneyim knka sen bana bi liste oluştur burdan başla buna kadar diye vaktim var ben araştırmaya başlayayım

husyn

Doktor
Knka 105lüx biraz fazla değilmi onun sonuçlarını anca sabah konuştuğumuz fc6500 SE7000 verir bizim ışık 540w çapı ney :D
kanka sen lüx ü lümen le karıştırıyorsun lümen ledin parlama olduğu yerdeki değer ve tek noktadan değil 200derece açı içindekinin toplamı, lüx o parlamadan 20cm mesafesine etki yaptığı değer buda metrekareye göre değer yani çok farklı şeyler

husyn

Doktor
kanka ben dünya sıtantarlarını bilen en azından okuya bilen biriyim sana diyebileceğim şey pdflerdeki değerleri okuyabilirsen o zaman göreceksin zaten üretici firma gereken değerleri beyan etmiş olduğunu yani üretici bunları resmi sitesinde beyan ediyor

bigbugs1.

Kıdemli Üye
kanka ben dünya sıtantarlarını bilen en azından okuya bilen biriyim sana diyebileceğim şey pdflerdeki değerleri okuyabilirsen o zaman göreceksin zaten üretici firma gereken değerleri beyan etmiş olduğunu yani üretici bunları resmi sitesinde beyan ediyor
Anladım knka bende kendi çapımda öğrenmeye anlamaya çalışıyorum da knka zamanla tecrübeyle olacak şeyler benim ışığın açıklamada verilen değerleri ne kaşar doğrudur knka sence

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ****** **** ** **
    ********** ********* **
  • T terbiyeligunahkar:
    **** ** *** * ** ***** hahahaha* hahahaha******* ********* ** **** **
    **** * ** ***** ****** **
  • T terbiyeligunahkar:
    ** ***** ** **** hahahaha *****
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ********* **** ********** hahahaha*** ******* ***** hahahaha hahahaha**
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahaha** ****** ******** *********
    **** ****** *** ******** ****** ********* ******* *** **** ****** ******* ********* *** ******** ***** hahahaha ******* **** *********
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    *** ******** hahahaha** ********** ****** ******** ******* ******* ******* ****** ****** ******** ******
    ******** **** ***** ******* ******** *** ******* *** **** hahahaha* **** **** ******* hahahaha* ****** ***** hahahaha*** ***** * **** ********* ********* hahahaha ****** *** ********* **** ****** hahahahahahahaha* ****** ******** *********
    ****** ******* * ***** **** **** ******** ****** ***** **** ***** ****** **
    *** hahahaha ****** ******* **** hahahaha*** hahahaha
  • Ü Üfürükçü gargamel:
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ****** ****** *** ********** *
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahaha ******** ******* hahahaha ****** *** ********** *
  • T terbiyeligunahkar:
  • T terbiyeligunahkar:
  • Ü Üfürükçü gargamel:
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    hahahaha** **********
  • yoqyaa yoqyaa:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • yoqyaa yoqyaa:
    hahahaha**** ******** ** ******** ***** ***** ** ****** ****** ********** ******* * *******
  • yoqyaa yoqyaa:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    yoqyaa yoqyaa: hahahahahahahaha hahahahahahahaha