Işık Mesafesi ( Bilgilendirme )

Kanka

Administrator
Yönetici
Kankalar bitkinin ana 3 besin kaynağı vardır ; Işık , su , nem. Bunlardan biri eksik olursa , diğer ikisi tamda olsa fayda etmez .
Kendi tecrübelerime göre kullandığım ışık mesafesi şu şekildedir .

12.png
CFL 15-50w : 10 cm ( ilk 1 hafta )

13.png 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50-60 genetiğine göre cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 45 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 35 cm lere kadar düşürülebilir . Bu durumda bıtkı ışık stresi çekebilir 35 cm lerde pıstıller kahveye dönmez beyaz kalır ve hasat ıcın sızı yanıltabılır diğer bir konuda ışık stresınden bahsettım burada : LİNK

14.png
HPS:
250w :
30 -35 cm
400w : 30-40 cm
600w : 50-60 cm
1000w : 70- 80 cm
Kankalar hps kullanırken dikkat etmeniz gereken şey sıcaklıktır verdiğim aralıklarda sıcaklığa göre gidin ama bloomda sömeğe yakın tutmaya bakın verilen cm leri aşmadan ve yakmadan.

15.png qb 240 w : Bunuda cob(dob) led gibi kullanıyorum aşağı yukarı

Son düzenleme:
Güzel bilgiler knka ellerine sağlık.

cooltext374175757285818.gif

Ediz55

Yeni üye
Bilgiler için teşekkürler.Ben artık şahsen bitki tepe noktasındaki sıcaklıga göre ayarlıyorum ışık mesafesini. mesela geçen gün havalar güzeldi 150w mh 60cm mesafeden 26-27c sıcaklık gösterdi bitki tepesinde uzak tuttum. şuan soğuk gidiyor havalar ve 35cm ye kadar indirdiğim halde 22c geçmedi.

50 ye çek knka çiçekte nekadar yakın okadar iyi 50 ye çek 3 gün gözlemleyelim ışıksız bir fotoğrafla 3 gün sonra güncelle Üstadlar da ilgilenecektir.

Kanka

Administrator
Yönetici
55-60 cm bence cob ıcın limit mesafe istenilen par değerinin altında kalabilir vantilatoru bıtkıyle ısık arasına ufleterek denenebilir ama ısık yetersızde kalabilir

Fender

Üye
Arkadaşlar 4 günlük 2 kızım var. 300W Cob LED kullanıyorum. Işığımın dimmerı yok ve tek parça ışığı watt olarak azaltma imkanım yok. Kızların boyu 5cm. Şuan ışık yüksekliği en üst yapraktan itibaren 100cm. Bu şekilde çok boya giderler mi. Işık yüksekliğini azaltırsam 400W dan dolayı bitkiyi öldürür müyüm? Bu işin ideali benim durumuma göre nasıl olmalı yardımcı olur musunuz ?

Sıcaklık: 24 derece
Nem: %82

Ü

Üye silindi 12891

Guest
Arkadaşlar 4 günlük 2 kızım var. 300W Cob LED kullanıyorum. Işığımın dimmerı yok ve tek parça ışığı watt olarak azaltma imkanım yok. Kızların boyu 5cm. Şuan ışık yüksekliği en üst yapraktan itibaren 100cm. Bu şekilde çok boya giderler mi. Işık yüksekliğini azaltırsam 400W dan dolayı bitkiyi öldürür müyüm? Bu işin ideali benim durumuma göre nasıl olmalı yardımcı olur musunuz ?

Sıcaklık: 24 derece
Nem: %82

uzak tutarsan sağa sola yatar bitki onunla uğraşırsın, 50cm indir bitkinin tepkisine göre yukarı yada aşağı çekersin tekrar

Yesil088

Üye
Kankalar bitkinin ana 3 besin kaynağı vardır ; Işık , su , nem. Bunlardan biri eksik olursa , diğer ikisi tamda olsa fayda etmez .

Ekli dosyayı görüntüle 5644

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50 cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 40 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 25 cm lere kadar düşürüşebilir .

Ekli dosyayı görüntüle 5648
HPS:
250w :
20-30 cm
Kankalar hps kullanırken dikkat etmeniz gereken şey sıcaklıktır verdiğim aralıklarda sıcaklığa göre gidin ama bloomda sömeğe yakın tutmaya bakın verilen cm leri aşmadan ve yakmadan.

Ekli dosyayı görüntüle 5649 qb 240 w : Bunuda cob(dob) led gibi kullanıyorum aşağı yukarı
COP-DOP ledlerinde hps gibi w yükseldikçe cm de yükselmiyormu yoksa bu önerdiğin cmler sabit kaç w olursa olsun mu kanka ?

Woppy

Ordinaryüs
bende verdıgım mesafede kullanıyorum kanka ki bendekı 400w

Knk sana birşey sormak istiyorum gecen bir günlükte okudum arkadas diyorduki cob LED le (bir önceki grpwunda) sömekler cok şişmiyor felan şimdi (yeni growunda ) qb aldım felan fotoları bi gördüm yumrugum gibi kolum kadar sömekleeri vardı sen cobled kullanıyorsun ne düşünüyorsun bu konu hakkında ?

Woppy

Ordinaryüs
Bendede suan 1 köfteci var 1 ww auoto büyütüyorum 300 w cob led ww le basladım gayet güzel iş görüyor gibi bu ilk growum bu 2 sini denwmelik kendimi geliştirmek için ektim hazırda 5 adet kushssedden alınma ak48 lerim var hayırlısı ile bunlardan snra onları yapıstırcam.sence 300 w cobled altına kac tane ak48 koymalıyım ?

Ekli dosyayı görüntüle 5644

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50 cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 40 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 25 cm lere kadar düşürüşebilir .

Ekli dosyayı görüntüle 5648
HPS:
250w :
20-30 cm

Ekli dosyayı görüntüle 5649 qb 240 w : Bunuda cob(dob) led gibi kullanıyorum aşağı yukarı
kanka bende mars hydro ts 1000 qb led var 2 auto yetiştireceğim. Bu led'i 'tohumu ilk ektiğim andan hasat zamanına kadar' başka bir ışık kaynağına ihtiyaç duymadan kullanabilir miyim ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • C caaranasıl:
    ** ********* hahahaha* ******* *** ***
  • S Suyyss:
  • NewGardener NewGardener:
    hahahahahahahaha
    **** ** ***** **** ******** *** ****** ******* ****** ******* ** ***** ******
  • C caaranasıl:
  • Bomberx Bomberx:
  • Bomberx Bomberx:
  • Bomberx Bomberx:
  • bandaleros bandaleros:
    **** ***** **
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ********* **
  • bandaleros bandaleros:
    ****** ***** hahahaha ***** hahahaha
  • Bomberx Bomberx:
    ******* **** ****** ****** hahahaha* **
  • bandaleros bandaleros:
    ********* ***** *** ***** ******** hahahaha** ****** ****** *******
  • Bomberx Bomberx:
    hahahaha ***** ****** ** ******
  • kawinnnz kawinnnz:
    ********* ***** *** ***** ******** hahahaha** ****** ****** ******* ***** ***** ***** ******* *****
  • kawinnnz kawinnnz:
    kawinnnz kawinnnz: ***** ********* ******