Işık Mesafesi ( Bilgilendirme )

Kanka

Administrator
Yönetici
led çıplak led mi birşeye monteli mi tanesı tr içi 50 normal ben çinden 10 15 lirayamı ne aldıydım

Ü

Üye silindi 24286

Guest
Sen bana elimdeki malzemeöer göre bşr yol hariteı çizermisi .ışık kaç cm de olacak vs kabin 80x80 3 tane 15 l saksım var. Bşr tanede çorbacı tohumu onu öylesine klydum . Bizi burada deniz kenarın yerimiz var kara toprsk ne ekersen çıkıyor knu onu oraya ekicem bieaz daha güçlendin ayakta durabilecek kadar.

Ü

Üye silindi 24376

Guest
dostum bendede 240w qb ve 600w cob led var 60 cm de tuttum veg de ancak ısık stresı ve yanmalar gordum 75 80 cm cıkardım 70 cm altına dusurmuyorum veg te yabancı prof grow lara baktıgımda hep led ısıkları 80 cm uzeırnde tutuyolar veg de 70 75 cm iyidir takip et sorun gorursen bıraz daha kaldır yukarı 5 cm kadar
cob ledinde ve qb de sogutucun varmi knk belki o yuzden yanmislardir bende sogutucu bol

Ke0p5

Yeni üye
Kankalar bitkinin ana 3 besin kaynağı vardır ; Işık , su , nem. Bunlardan biri eksik olursa , diğer ikisi tamda olsa fayda etmez .
Kendi tecrübelerime göre kullandığım ışık mesafesi şu şekildedir .

Ekli dosyayı görüntüle 5644
CFL 15-50w : 10 cm ( ilk 1 hafta )

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50-60 genetiğine göre cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 45 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 35 cm lere kadar düşürüşebilir .

Ekli dosyayı görüntüle 5648
HPS:
250w :
30 -35 cm
400w : 30-40 cm
600w : 50-60 cm
1000w : 70- 80 cm
Kankalar hps kullanırken dikkat etmeniz gereken şey sıcaklıktır verdiğim aralıklarda sıcaklığa göre gidin ama bloomda sömeğe yakın tutmaya bakın verilen cm leri aşmadan ve yakmadan.

Ekli dosyayı görüntüle 5649 qb 240 w : Bunuda cob(dob) led gibi kullanıyorum aşağı yukarı
Kanka bendede 240w qb war 80x80 cadır 4 bitki 3. Hafta kac cm olmalı sence 70cm koydum ben

Ke0p5

Yeni üye
Kankalar bitkinin ana 3 besin kaynağı vardır ; Işık , su , nem. Bunlardan biri eksik olursa , diğer ikisi tamda olsa fayda etmez .

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50-60 genetiğine göre cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 45 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 35 cm lere kadar düşürüşebilir .

HPS:
250w :
30 -35 cm
Kankalar hps kullanırken dikkat etmeniz gereken şey sıcaklıktır verdiğim aralıklarda sıcaklığa göre gidin ama bloomda sömeğe yakın tutmaya bakın verilen cm leri aşmadan ve yakmadan.

Ekli dosyayı görüntüle 5649 qb 240 w : Bunuda cob(dob) led gibi kullanıyorum aşağı yukarı
Kanka bendede 240v samsung qb war ayarsız 4 bitki 50-60 cm getirsem sıkıntı olurmu

qwaszxqwaszx

Yeni üye
Öncelikle mesafe ayarında negatif tarafların sebeplerini bulalım. Bitki ışık yüzünden neden strese girer. Bunun iki sebebi var birincisi tahmin edileceği üzere ısının artmasıdır ve ışığın yaydığı ısı bitkiyi strese sokar ve tek çözümü ışığı uzaklaştırmaktır. 2. sebep ise çok bilinmemekle birlikte Bitkinin Foton Akısı Yoğunluğu'nu kaldıramamasıdır. Yani sizin par değeriniz 1100-1200 sayılarından yüksek ise bu bitkiyi alamayacağı kadar yoğun bir foton akısı vereceği için bitki istemsizce kendini savunmaya alarak yapraklarını kapatacak ve hızla renk değiştirecektir. Foton akısı yoğunluğuna karşı direnç kazanmasını istiyorsak CO2 oranını arttırmamız gerekiyor. Atmosferde ortalama 350-400 ppm arası yoğunlukta bir CO2 bulunuyor CO2 biliyorsunuz ki bitkilerin aldığı ışığın nüfus derinliğini arttıran bir Bileşiktir. Ortalama bir KIZ veg döneminin sonlarında 1500 par seviyelerine kadar dayanabilen bir bitki. Fakat 1100 par seviyesinden yukarıda bir foton yoğunluğu daha fazla CO2 tüketmesine sebep olacağı için 350-400 ppm CO2 seviyesini 500-600 seviyelerine çekmemiz gerekir bu sayede hem bitkilerimiz inanılmaz bir doping kazanır hemde Fotondan dolayı strese girmemiş olurlar. İyi forumlar

Woppy

Ordinaryüs
Öncelikle mesafe ayarında negatif tarafların sebeplerini bulalım. Bitki ışık yüzünden neden strese girer. Bunun iki sebebi var birincisi tahmin edileceği üzere ısının artmasıdır ve ışığın yaydığı ısı bitkiyi strese sokar ve tek çözümü ışığı uzaklaştırmaktır. 2. sebep ise çok bilinmemekle birlikte Bitkinin Foton Akısı Yoğunluğu'nu kaldıramamasıdır. Yani sizin par değeriniz 1100-1200 sayılarından yüksek ise bu bitkiyi alamayacağı kadar yoğun bir foton akısı vereceği için bitki istemsizce kendini savunmaya alarak yapraklarını kapatacak ve hızla renk değiştirecektir. Foton akısı yoğunluğuna karşı direnç kazanmasını istiyorsak CO2 oranını arttırmamız gerekiyor. Atmosferde ortalama 350-400 ppm arası yoğunlukta bir CO2 bulunuyor CO2 biliyorsunuz ki bitkilerin aldığı ışığın nüfus derinliğini arttıran bir Bileşiktir. Ortalama bir KIZ veg döneminin sonlarında 1500 par seviyelerine kadar dayanabilen bir bitki. Fakat 1100 par seviyesinden yukarıda bir foton yoğunluğu daha fazla CO2 tüketmesine sebep olacağı için 350-400 ppm CO2 seviyesini 500-600 seviyelerine çekmemiz gerekir bu sayede hem bitkilerimiz inanılmaz bir doping kazanır hemde Fotondan dolayı strese girmemiş olurlar. İyi forumlar
Knk peki CO2 takviyesi olarak ne önerirsin illa CO2 tüp mü almalıyız ?

qwaszxqwaszx

Yeni üye
Knk peki CO2 takviyesi olarak ne önerirsin illa CO2 tüp mü almalıyız ?
İlla tüpe gerek yok brocum bunun için enzimleşmiş maddelerde var torba şeklinde onlar daha ekonomik fakat tüp gibi ayarlayamıyosun ortamda ki mevzuyu tüp pahalıya gelir ve birazda tehlikeli açıkcası o yüzden tavsiye etmem

Woppy

Ordinaryüs
Yinede masraflı olur gibi knk birde sürekli hava sirkülasyonu var içerden bir yandan girip direk cıkıypr kayıpta com olur CO2 acısın dan

bambam34

Yeni üye

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50-60 genetiğine göre cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 45 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 35 cm lere kadar düşürülebilir . Bu durumda bıtkı ışık stresi çekebilir 35 cm lerde pıstıller kahveye dönmez beyaz kalır ve hasat ıcın sızı yanıltabılır diğer bir konuda ışık stresınden bahsettım burada : LİNK

HPS:
250w :
30 -35 cm

https://www.gittigidiyor.com/ev-bah...-spectrum-aydinlatma-grow-light_pdp_647871781 tek bitki için iş görürmü acaba bu

7.62

Yeni üye

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50-60 genetiğine göre cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 45 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 35 cm lere kadar düşürülebilir . Bu durumda bıtkı ışık stresi çekebilir 35 cm lerde pıstıller kahveye dönmez beyaz kalır ve hasat ıcın sızı yanıltabılır diğer bir konuda ışık stresınden bahsettım burada : LİNK

HPS:
250w :
30 -35 cm

Hocam 1000w hps kullanıyorum. 24 cicekle sog deniyorum. Saksilar 7 lt. Sömeklenme başladı. Şuan ortam ısısı 25 28 arası degisiyor gece gündüz. Vantim var co2 var. 60cm iyimidir bu durumda?

MalrukLord

Doktor
65-70cmden veriyorum ben balast ile 400 watt ayarlı 27 derece oluyor. 40cme falan indirsem alev alacak ortalık demek ki :D

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
Selam @Kanka bestwa 1000pro kullanıyorum ışık olarak iki auto çiçeğim var 1i ak47 diğeri gorillaglue saksılar 18 litre ve çapları geniş, lst yaptım çiçekler baya genişledi 40. Gündeyim ve çiçeğe gireli 3-4 gün oldu şöyle bir sorunum var bestva nın ölçülerini biliyosan çok büyük değil ve şuan iki çiçeğinde yarısı ışığın tam altından dışarıda kalıyo bu yüzden ışık mesafemi 50-60cm arası yaptım ki tüm dallara ulaşsın ışık fakat bu seferde ışık çokmu yukarda tribine girdim varmıdır bir tavsiyen acaba

Kanka

Administrator
Yönetici
@TheGlobalDJ kankam hıc kullanmadım o ısıgı verımı nedır kestıremıyorum ama senınkıler hafıf boya gıtmış sonrakı growda bı tık daha yakına alabılırsın zaten yapraklar dıken dıken yukarı kalkıp tıfıl kalıyorsa yukarı cek , uzun dalların olmasıda ıyı degıl belkı someklerı tasıyamayacak ama yınede iyi işçilik cıkartmışsın hasatın bol olsun

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
@TheGlobalDJ kankam hıc kullanmadım o ısıgı verımı nedır kestıremıyorum ama senınkıler hafıf boya gıtmış sonrakı growda bı tık daha yakına alabılırsın zaten yapraklar dıken dıken yukarı kalkıp tıfıl kalıyorsa yukarı cek , uzun dalların olmasıda ıyı degıl belkı someklerı tasıyamayacak ama yınede iyi işçilik cıkartmışsın hasatın bol olsun
Teşekkür ederim kanka ilgi ve alakan için son olarak bişey daha sormak isterim eğer seni sıkmayacaksam
LST de Ana gövdeyi yatırdığım tarafdaki dallar saksının diğer yarısındaki dallardan daha uzun
Sence ışığın tam altına gelecek taraf uzun dalların olduğu tarafmı olmalı yoksa resimdeki gibi kısa dallar ortada ışığın altında uzun dallar dış taraftamı kalmalı daha iyi ışık almaları ve verim açısından bi fark olurmu sence

Kanka

Administrator
Yönetici
@TheGlobalDJ bu sorunu anlamamam ıcın kafamın açılması lazım bana zaman ver algılarım kapalı :D anladıgım kadarıyla uzun dallar ısıga yakın olsun uzamasın daha kısa dallar ısıga uzak olsun uzasın sorun buysa

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
@TheGlobalDJ bu sorunu anlamamam ıcın kafamın açılması lazım bana zaman ver algılarım kapalı :D anladıgım kadarıyla uzun dallar ısıga yakın olsun uzamasın daha kısa dallar ısıga uzak olsun uzasın sorun buysa
Kafanın güzel olmasına sevindim kanka ben sonsuza kadar beklerim yeterki sen kafanı en iyi şekilde yaşa
Aslına benim soruda biraz harmanlıktan kaynaklı kafa karışıklığından olsa gerek
Söylediğin şey mantıklı geldi bana bu şekilde devam edeceğim bol dumanlar diliyorum kankacım

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
    deyorke deyorke: **********