Işık Mesafesi ( Bilgilendirme )

Selocan

Yeni üye
Işık 50w led panel olarak geçiyor dün gece 2.ciyide bağladım sizden ogrendim bilgiden dolabın sag ve sol yanlarına astım capraz olarak 30cm mesafeden bıtkıye dogru hızaladım bugun nasıpse ıs cıkısı yansıtıcı yapıcam dolaba kı ışıktan max. Verım alabılmek ıcın suan boy dunku olcum ıle 42 cm cıvarında co2 vermelımıyım gubre olarak ne onerırsınız bıraz yardım sadece almak ıstedıgım sızden ılk seferım mundar etme oranımda yuksek ama olsun denemeden olmaz dedım

KEŞBOSS

Üye
Arkadaşlar 4 günlük 2 kızım var. 300W Cob LED kullanıyorum. Işığımın dimmerı yok ve tek parça ışığı watt olarak azaltma imkanım yok. Kızların boyu 5cm. Şuan ışık yüksekliği en üst yapraktan itibaren 100cm. Bu şekilde çok boya giderler mi. Işık yüksekliğini azaltırsam 400W dan dolayı bitkiyi öldürür müyüm? Bu işin ideali benim durumuma göre nasıl olmalı yardımcı olur musunuz ?

Sıcaklık: 24 derece
Nem: %82
300 w cob led dedin kesin foto atma imkanın varmi Rica etsem bende baktım bulamadım
bette bi suru bisey çıkıyor

Chatlaxs

Yeni üye
Kankalar bitkinin ana 3 besin kaynağı vardır ; Işık , su , nem. Bunlardan biri eksik olursa , diğer ikisi tamda olsa fayda etmez .
Kendi tecrübelerime göre kullandığım ışık mesafesi şu şekildedir .

Ekli dosyayı görüntüle 5644
CFL 15-50w : 10 cm ( ilk 1 hafta )

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50-60 genetiğine göre cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 45 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 35 cm lere kadar düşürülebilir . Bu durumda bıtkı ışık stresi çekebilir 35 cm lerde pıstıller kahveye dönmez beyaz kalır ve hasat ıcın sızı yanıltabılır diğer bir konuda ışık stresınden bahsettım burada : LİNK

Ekli dosyayı görüntüle 5648
HPS:
250w :
30 -35 cm
400w : 30-40 cm
600w : 50-60 cm
1000w : 70- 80 cm
Kankalar hps kullanırken dikkat etmeniz gereken şey sıcaklıktır verdiğim aralıklarda sıcaklığa göre gidin ama bloomda sömeğe yakın tutmaya bakın verilen cm leri aşmadan ve yakmadan.

Ekli dosyayı görüntüle 5649 qb 240 w : Bunuda cob(dob) led gibi kullanıyorum aşağı yukarı
Bu aydınlatma saat aralığı ne kadar oluyor aceba ne kadar açık ne kadar kapalı bırakmamız gerekiyor

Leodee

Üye
Kankalar bitkinin ana 3 besin kaynağı vardır ; Işık , su , nem. Bunlardan biri eksik olursa , diğer ikisi tamda olsa fayda etmez .

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50-60 genetiğine göre cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 45 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 35 cm lere kadar düşürülebilir . Bu durumda bıtkı ışık stresi çekebilir 35 cm lerde pıstıller kahveye dönmez beyaz kalır ve hasat ıcın sızı yanıltabılır diğer bir konuda ışık stresınden bahsettım burada : LİNK

HPS:
250w :
30 -35 cm
Kankalar hps kullanırken dikkat etmeniz gereken şey sıcaklıktır verdiğim aralıklarda sıcaklığa göre gidin ama bloomda sömeğe yakın tutmaya bakın verilen cm leri aşmadan ve yakmadan.

Ekli dosyayı görüntüle 5649 qb 240 w : Bunuda cob(dob) led gibi kullanıyorum aşağı yukarı
Merhaba , peki haftalara göre ışık süresi nasıl olmalıdır ?

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
Sararma oldu acaba ışığın yakın olmasındanmıdır 40 cm kadar yukarıya kaldırdım ışığı 20. Gününde bitkiler
Bloomun 20. Günü ise ve led ışık kullanıyosan 20.gün bloom için mesafe az 50cm e çek dimmeri fulle onlar az daha uzayıp mesafeyi 40cm e düşürür
Eğer veg 20.gün ise 50-60cm den aşağısı yakar yaprakları
Sararma sadece üstlerde var altlarda yok ise ışıktan stress olmuştur gübreli sulamana lt/2ml deniz yosunu ekle hızlıca atar stresi yada aloe vera nın jelini çıkar 1/5 sulandır her litreye bir fincan kadar ekle buda stressten çıkartır
Bu ışık stresi olayı fenadır sen ışık mesafesi ile oynayınca belirmiş ama anlayamazsan ışık stresi olduğunu o zaman ara dur azot yanığımı oldu potasyummu fazla fosformu az vs vs

Bloomun 20. Günü ise ve led ışık kullanıyosan 20.gün bloom için mesafe az 50cm e çek dimmeri fulle onlar az daha uzayıp mesafeyi 40cm e düşürür
Eğer veg 20.gün ise 50-60cm den aşağısı yakar yaprakları
Sararma sadece üstlerde var altlarda yok ise ışıktan stress olmuştur gübreli sulamana lt/2ml deniz yosunu ekle hızlıca atar stresi yada aloe vera nın jelini çıkar 1/5 sulandır her litreye bir fincan kadar ekle buda stressten çıkartır
Bu ışık stresi olayı fenadır sen ışık mesafesi ile oynayınca belirmiş ama anlayamazsan ışık stresi olduğunu o zaman ara dur azot yanığımı oldu potasyummu fazla fosformu az vs vs
Teşekkür ederim kardeşim bilgiler için, şimdi benim bitkiler neredeyse 1 ay olucak dört saksı iki tane 100 watlık LED’ler aydınlatıyor yaklaşık mesafesi 40 cm kadar şimdiden sonra nasıl bi yol izlemeliyim beni aydınlatırsan memnun olurum

HPS:
250w :
30 -35 cm

HPS:
250w :
30 -35 cm

merhaba bitkilerim 4 adet neredeyse 1 ay olacak bitkiler iyi durumda sorum şu zaten acemiyim iki adet 100 watlık LED’lerle aydınlatıyorum mesafesi 40 50 cm havalandırma yok yani vantilatör filan kullanmıyorum bu şekilde nasıl olur bi aydınlatırsan memnun olurum

cob kullanıyorum yaklaşınca @Kanka uç yapraklar stres yaptı çiçek dönemi 2. haftadayım şu an 55-60 da tutuyorum nedersinme
cob kullanıyorum yaklaşınca @Kanka uç yapraklar stres yaptı çiçek dönemi 2. haftadayım şu an 55-60 da tutuyorum nedersin
Merhaba kardeş benimde 1 aylık üç bitkim var iki tane led var her biri 100 wat sömek uçları belirdi yani çiçeklenmeye başlatmakta üç beş Günen acaba kaç cm olmalı mesafe bide hasata kadar hepmi yanar vaziyetten duracak

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
Hayır dostum hep yanık olmayacak, sanırım çiçeklerin auto genetik ve çiçeğe girmişler bir tane timerlı priz al
( 18saat ışık açık / 6 saat ışık kapalı ) olacak şekilde ayrla mesafeni 50cm ayarla dimmer varsa %80 başlayıp haftalık %10 artır fulle devam et yoksa full güç devam en üst yaprakların yan tırtıklarında uçlarında birden beliren sarı kahve lekeler belirirse 5-10 cm yukarı kaldır stres giderici kullan devam et aloe vera sprey iyi çözüm olabilir

Hayır dostum hep yanık olmayacak, sanırım çiçeklerin auto genetik ve çiçeğe girmişler bir tane timerlı priz al
( 18saat ışık açık / 6 saat ışık kapalı ) olacak şekilde ayrla mesafeni 50cm ayarla dimmer varsa %80 başlayıp haftalık %10 artır fulle devam et yoksa full güç devam en üst yaprakların yan tırtıklarında uçlarında birden beliren sarı kahve lekeler belirirse 5-10 cm yukarı kaldır stres giderici kullan devam et aloe vera sprey iyi çözüm olabilir
Anladım yani tamamen karanlıkmı olacak hiç ışık görmeyecekmi tam çiçeğe de girmedi zaten yeni beyaz tüyler çıkmaya başladı şöyle yapsam olurmu günde sadece 6 saat kapatsam manuel yani hemen başlayayımmı yoksa tam bekleyeyimmi çiçeğe gitmesini

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Reyis Reyis:
  • A ax-b:
    * ******* ***** hahahaha ****** *****
  • Tommy vercetti Tommy vercetti:
    ***** ******* ** **
  • A ax-b:
    ***** ******** **
  • Reyis Reyis:
    ***** ****** ********* ****** ****** ****** ********** **** hahahaha* ***
  • A ax-b:
    ***** **** ******** ******* hahahaha** ** ******* **** *** *********
  • A ax-b:
  • Reyis Reyis:
    ** ******** hahahaha ********** ***** ** ***** ********* *****
  • A ax-b:
    ** ******* *** ****** hahahaha** ******* ********** ****
    hahahaha** ****** ******** ******* ******* **
  • Reyis Reyis:
    ******* hahahaha *** **** *** hahahaha *** ******
    ******* hahahaha *** **** *** hahahaha *** hahahaha* ********** ****** ***** ** ****** ******** ***
  • A ax-b:
    hahahaha*** ******** ***** ******* ****** hahahaha*
  • A ax-b:
    **** ******* ******* ****** **** ***** **
  • A ax-b:
    ***** ***** **
  • A ax-b:
  • A ax-b: