Işık Mesafesi ( Bilgilendirme )

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
Bunlara bakabilirsin mesela sarı siteye bitki yetiştirme lambası yaz sadece ikinci el ürünleri filtrele ve oradan bak sıfırı 1500-2000 olan bişeyi 1000₺ ye rahat bulursun

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
Hemen geçmelisin dostum ne kadar erken o kadar iyi
Lamba işini halledince yazarsın bakar bi konfigürasyon yaparız bloomun ilk 4haftası beyaz ışıklarda lazım sarı ile beraber ama son 4 haftada bolca sarı kırmızı ır yani bolca radyasyon lazım
Unutma kütlesel gelişim için uv sömek gelişimi içinde radyasyon lazım

Bestva Dual Chip Serisi 600w Samsung Leds&10x Optical Reflector İlan No: 1055637390
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...g-leds-10x-optical-reflector-1055637390/detay

Bütçeyi zorlayabilirsen bunu al derim ama tek çiçek yetiştirir bu lamba
Bundan iki adet alsam iki bitki için yeterli olırmu yada kaç adet olması lazım

Ü

Üye silindi 31048

Guest
Kankalar bitkinin ana 3 besin kaynağı vardır ; Işık , su , nem. Bunlardan biri eksik olursa , diğer ikisi tamda olsa fayda etmez .
Kendi tecrübelerime göre kullandığım ışık mesafesi şu şekildedir .

Ekli dosyayı görüntüle 5644
CFL 15-50w : 10 cm ( ilk 1 hafta )

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50-60 genetiğine göre cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 45 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 35 cm lere kadar düşürülebilir . Bu durumda bıtkı ışık stresi çekebilir 35 cm lerde pıstıller kahveye dönmez beyaz kalır ve hasat ıcın sızı yanıltabılır diğer bir konuda ışık stresınden bahsettım burada : LİNK

Ekli dosyayı görüntüle 5648
HPS:
250w :
30 -35 cm
400w : 30-40 cm
600w : 50-60 cm
1000w : 70- 80 cm
Kankalar hps kullanırken dikkat etmeniz gereken şey sıcaklıktır verdiğim aralıklarda sıcaklığa göre gidin ama bloomda sömeğe yakın tutmaya bakın verilen cm leri aşmadan ve yakmadan.

Ekli dosyayı görüntüle 5649 qb 240 w : Bunuda cob(dob) led gibi kullanıyorum aşağı yukarı
@Kanka 50w cob led 1tanesi kaç bitkiyi götürür baştan sona kadar

Extremist

Kıdemli Üye
Arkadaşlar 4 günlük 2 kızım var. 300W Cob LED kullanıyorum. Işığımın dimmerı yok ve tek parça ışığı watt olarak azaltma imkanım yok. Kızların boyu 5cm. Şuan ışık yüksekliği en üst yapraktan itibaren 100cm. Bu şekilde çok boya giderler mi. Işık yüksekliğini azaltırsam 400W dan dolayı bitkiyi öldürür müyüm? Bu işin ideali benim durumuma göre nasıl olmalı yardımcı olur musunuz ?

Sıcaklık: 24 derece
Nem: %82
Sulaman düzgün ise, yaprakları gözlemle, yukarı doğru bakıyor ise ışık ihtiyacı, aşağı doğru eğilmiş ise ışık fazla. Bitki söyler sana ne istediğini.

engin9814

Yeni üye
Kankalar bitkinin ana 3 besin kaynağı vardır ; Işık , su , nem. Bunlardan biri eksik olursa , diğer ikisi tamda olsa fayda etmez .
Kendi tecrübelerime göre kullandığım ışık mesafesi şu şekildedir .

Ekli dosyayı görüntüle 5644
CFL 15-50w : 10 cm ( ilk 1 hafta )

Ekli dosyayı görüntüle 5647 50 w Cob-Dob Led : Kankalar bu ışık kabin boyutunuza ve yetiştirdiğiniz genetiğin uzayabileceği ihtimaline göre kullanmanız gerekir , veg zamanı 40-50-60 genetiğine göre cm arası iş görür , ama bloomun ılk haftalarıyla beraber bitkide aşırı uzama gözleneceği için eğer yetiştirme alanınız yeterli değilse bloomun ilk 3-4 haftası 35 cm lere cekebılırsınız , Eğer alan sıkıntınız yoksa ve iyi bi eğitimle ensesınden yakaladıysanız bitkiyi 45 cm iyidir , bloomla beraber sömeğe oturunca eğer yaydığı ışık altındaki bitkiye yetiyorsa 35 cm lere kadar düşürülebilir . Bu durumda bıtkı ışık stresi çekebilir 35 cm lerde pıstıller kahveye dönmez beyaz kalır ve hasat ıcın sızı yanıltabılır diğer bir konuda ışık stresınden bahsettım burada : LİNK

Ekli dosyayı görüntüle 5648
HPS:
250w :
30 -35 cm
400w : 30-40 cm
600w : 50-60 cm
1000w : 70- 80 cm
Kankalar hps kullanırken dikkat etmeniz gereken şey sıcaklıktır verdiğim aralıklarda sıcaklığa göre gidin ama bloomda sömeğe yakın tutmaya bakın verilen cm leri aşmadan ve yakmadan.

Ekli dosyayı görüntüle 5649 qb 240 w : Bunuda cob(dob) led gibi kullanıyorum aşağı yukarı
Ben 1 kök yapiylcam 80 w LED ampul var bunu nasıl yakın uzaklığını ayarlayabilirim isigin

Merhabalar kullandığım led ışık 630 watt. 6 gündür toprağa verdim yavaştan çıktılsr bitkiler. Bitki ve ışık mesafesi şuan 75 cm, en ideali kaç olması gerekir, sürekli değişkenlik gösteriyor mu belirli aralıklarla mı ışık mesafesini dşürücez? Yardımcı olsanız çok sevinirim?
Selam dostum. Forumu biraz kurcalarsan bitkinin ihtiyacına göre ışık mesafeleri değişebiliyor. Tabi canlının durumuna da bağlı. Işığın yeterli ise konunun başındaki mesafeleri uygulayabilirsin. Ne kadar ışık o kadar avantaj diye en yakına koymaya calısırsan bu sefer aşırı ısı ve ışık yanması ile karşılaşıp daha kötü durumlara yol açabiliyor. Biraz sabredip canlının durumuna göre hareket etmen en sağlıklısı. Kolay gelsin.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • G GaribanMüptezel:
    *** ******* ** ***** ***** ****** ********** **** ***** ***** **
    +1
  • G GaribanMüptezel:
    ***** ********* dready** *****
  • G GaribanMüptezel:
    dready***** ***** ********* **********
  • Uranyum Kamil Uranyum Kamil:
  • G GaribanMüptezel:
    ***** ***** ***** *** **** *** ** ******** ***** ***** ****** ******* **** *******
  • G GaribanMüptezel:
    **** ****** dready*
  • G GaribanMüptezel:
    ******* ********* ** *
    dready****** ** ****** ***** **** ** *****
  • G GaribanMüptezel:
    dready********** *** ***** ******* **** ****** ********* ********
  • G GaribanMüptezel:
  • K Kolpa.:
    * ****** **** ***** ********* ******* **** ***** **** ****** ***** *********
    +1
  • B biggie34_:
  • M Merciless:
    dready********** ** ******* ** **** ********** **** ****** ***** ** ******** ********** ********** ***** *** ****
    +1
  • G GaribanMüptezel:
  • İstanbul İstanbul:
    * ******* ***** dready********** ** ******* ** **** ********** **** ****** ***** ** ******** ********** ********** ***** *** ****
  • G GaribanMüptezel:
    *** *** ******* *** *********** ******** **** ******* **** *********** *****
  • M Merciless:
  • İstanbul İstanbul:
    ** *** **** *
  • M Merciless:
  • G GaribanMüptezel:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    İstanbul İstanbul: ******* ******* **** ********