Isi problemi

seven7

Yeni üye
Arkadaslar konuyu yanlis yere actiysam ozur dilerim sizlere danismak istedigim kafami sorgulayan bi problem var esrar yetistirirken yani bitkinin bulundugu alan 19 29 derece ortalamasinda olmasi gerek ben cadirda yetistirmek istiyorum ve bunu kis ayinda yani -10 -13 dereceli bi bolgede yapnayi dusunuyorum icerideki sicakligi ayni duzeyde nasil tutmayi basaririm ve son olarak 400 w hps cadira nekadar extra isi yayar tesekkurler simdden

R

Ripley'sOG

Guest
400 watt ne kadar ısı yayar bilemiyorum ancak şunları söylebilirim; 
Soğutmayı bir nebze olarak üstlenen hıd ışıkların havalandırma sistemlerini şöyle açıklayayım;
  1. Reflektör+Fan kullanmak;
  • Oluşan ısıyı %85 oranında atabilir (Kullanılan fan önemli)
  • Bitki ile ışık arasındaki mesafe azaltma avantajı
  • Ortam değerlerinin nem,sıcaklık gibi değerlerin stabil tutulması.
  • Bitkide karşılasılıcak problemlere ek önlem (Isıdan kaynaklı yaprak kıvırlması ve yanması)
       2.Reflektör+Fan Kullanmamak;
  • Oluşan ısıyı atamadan doğruca bitkini absorve etmesi (Stresten kaynaklı yetersiz gelişim ve hayal kırıklığı olan bir hasat)
  • Bitkiler ile ışık arasındaki mesafenin yüksek olması (Uzun ve çelimsiz bitkiler)
  • Ortam değerlerinin dışardaki doğal sıcaklıkla direkt olarak birbirine bağlı olmasından anormal değerler.(Bitki üzerinde ölümcül etkileri olabilir)
  • Bitkide karşılasılıcak problemlere bir çare üremeteden çaresizce beklersin,2. bir masrafa girersin.
Kısaca bir açıklama yapmak istedim sen değerli dostuma,bana sorucak olursan dışardaki sıcaklıklara Türkiyede pek güvenmeni istemem yaz geliyor doğuda kar yağıyor bence güvenilicek bir iklimde değiliz.Sen en iyisi tam sistemini yap ve ek olarak ısıtma için bir oda ısıtıcısı alırsın (UFO) sorunda böylece ortadan kalmış olur.Ancak kendine has tarzdada gidebilirsin mesala ben reflektör kullanmıyorum bitki yetiştirme çadırlarını sevmediğim odamda ışıkları salash bir şekilde ayarladım havuzda oluşan para ilede bir Vessen klima aldım.Böylece sorunum ortadan kalktı ancak bu bana özel ve birazda bitki anotomisinden anlamak gerekir.Gerekli yerde doğru müdahaleyi yapmakta önemli.Sen değerli üyemize kısaca bunları anlattım eğerki takılan birşey olursa yorumlarını bekliyorum.

İşin rast gitsin

Taman Shud

Yeni üye
bende de aşırı ısınma sorunu var. Kabinde mh ampul çalışınca sıcaklık 30 derecede sabit oluyor bir türlü düşüremiyorum.  18/6 ışık veriyorum bitkime 18 saat boyunca yanıyor kavruluyor bebecik. Cooltube almayı düşünüyorum acaba işe yarar mı kullanan var mı beyler aranızda? İşe yaramıyor diyenlerde var çünkü.

R

Ripley'sOG

Guest
Cvp: Isi problemi

Taman Shud' Alıntı:
bende de aşırı ısınma sorunu var. Kabinde mh ampul çalışınca sıcaklık 30 derecede sabit oluyor bir türlü düşüremiyorum.  18/6 ışık veriyorum bitkime 18 saat boyunca yanıyor kavruluyor bebecik. Cooltube almayı düşünüyorum acaba işe yarar mı kullanan var mı beyler aranızda? İşe yaramıyor diyenlerde var çünkü.

Şuan ki durumundan daha iyi olur elbette ama kesin soğutma için klima gerek en az 10.000BTU ama senin verdiğin rakkam hiç de uçuk değil cooltube vb reflektorleri kullandigin vakit standart sıcaklıklara ulaşabilirsin.Ama dışardaki hava sıcaklığıda burda önemli ancak oda işin içinde 18 saat yanınca ışık.Kısaca özetlersek cooltube gönül rahatlığı ile alabilirsin.

Isin rast gitsin

seven7

Yeni üye
Ilgin ve alakan icin cok tesekkur ederim lakin ben soruyu yanlis sordum sanirim asil sorum turkiyede yasamiyorum yazin cehennem kisin kutuplar gibi bi iklime sahip bulundugum yer sorunum iceriyi kisin nasil isitmaliyim ve icerideki isiyi sabit 19 29 derece arasinda tutmaliyim hangi mataryellere ihtiyacim var bunlar haricindede carbon filtre ne kadar faydali kesin cozummu yani yol uzeri bi evdeyim fakat hava cikisini bacaya verdigimde 3 katli bi mustakil evden koku yola iner ve amcalaraa sikayater edilirmiyim

R

Ripley'sOG

Guest
1)Isıtma için Elektrikli herhangi bir ısıtıcı işini gorucektir.Ancak nem makinesi ile birlikte kullanmak kaydiyla.
2)Karbon filtre koku için kesin çözümdür.Gonul rahatligi ile kullanabilirsin.

Isin rast gitsin

seven7

Yeni üye
ufoyla isittigim odanin icerisi 29 dereceyi gecerse sicaklik nasil dengeleyebilirim isiyi iceride

R

Ripley'sOG

Guest

seven7' Alıntı:
ufoyla isittigim odanin icerisi 29 dereceyi gecerse sicaklik nasil dengeleyebilirim isiyi iceride

Eğer manuel olarak bu kadar uğraşmak istemiyorsan 10.000 Btu üstü klimalar ısıtıcı gorevi olduğundan işini gorucektir.

seven7

Yeni üye
kanka ugrasmak istiyorum fakat nasil dengelerim onu bilmiyorum klima cok masrafli olur eger ufoyla nasil dengede tutucagim hakkinda bi fikrin varsa paylasirsan cok memun olurum

R

Ripley'sOG

Guest

seven7' Alıntı:
kanka ugrasmak istiyorum fakat nasil dengelerim onu bilmiyorum klima cok masrafli olur eger ufoyla nasil dengede tutucagim hakkinda bi fikrin varsa paylasirsan cok memun olurum

Bak ilk önce odada gerekli olan ısı ve nem ölçer ile çalışmalısın.Daha sonra köyü belirli derecelerde kontrol edebilirsin.Nabza göre şerbet yani gerekirse minumum gerekirse maximum gerekmezse off ekstra gerekirse kardeş ufo alirsin.

Isin rast gitsin

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • muadip muadip:
    ***** ********** ******** ********* ********* *** ********* *** ********** ** ***** ******** ********** hahahaha* ******** ***** hahahaha*** ** *** **** ** ********* ****** **** ****** *** ****** ******** *** ****** ******** *** *** ******** ****** ******
    +1
  • B burap1:
    hahahahahahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ****** *** **** ****** ****** ***** ******* ***** **** ******* ******** ***** ***** hahahaha*
  • B burap1:
    hahahahahahahaha
  • kralartur01 kralartur01:
    ********* hahahaha ****** ********** ***** hahahaha ***** ****** *** **** ****** ****** ***** ******* **
    +1
  • B burap1:
    ******* ****** ****** ******** *** hahahaha **** ****** ****** ******* hahahaha* ******* ********* ***** ********* ******** ****
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ******** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***** hahahaha ****** ********** ***** hahahaha *****
  • bandaleros bandaleros:
    ** ********* ******* **
  • bandaleros bandaleros:
    ******** ******* *** **** ***** hahahaha** hahahaha* ****** ********* **** hahahaha***
  • Kanka Kanka:
    *** ****** ***** ********* hahahaha * ******* hahahaha***** *** ***** ****** **
    +1
  • Kanka Kanka:
    ******* ***** hahahaha** ***** ***** hahahahahahahaha *** ******** hahahaha******* ******** ***** hahahaha **
  • NewGardener NewGardener:
  • S sefilzenci:
    hahahaha ********* **** ***** ***** ********* **** ******* ****** ***** **** hahahaha**** ***
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ****** ******* *** **** ***** ****** ***** ********* hahahaha * ******* hahahaha***** *** ***** ****** **
  • Kanka Kanka:
    ******* ***** ***** hahahaha********
  • D deatheulalia:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • bandaleros bandaleros:
  • Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii:
  • C clackster:
  • C clackster:
  • C clackster:
    hahahaha ********* **** ***** ***** ********* **** ******* ****** ***** **** hahahaha**** *** ******* ***** hahahaha ******** ***** ***** ********** ** ** *** **** *****
    TabldotLife TabldotLife: **