Kabin Denemesi

ihbudha

Yeni üye
Üstadlar ve yeni başlayanlara merhabalar, hepinize bol hasat dileklerimi sunuyorum.
Bir süredir sitede genel bilgiler için dolanıp duruyorum.
Bende yeni yeni kabin kurulumuna başladım ancak kafamı kurcalayan bazı sorularım olacak.
Uzatmadan kabinimin ve malzemelerimin görselleri ile sizden değerli fikir ve deneyimlerinizi bekliyorum.
Kuruluma düşük bir bütçe ile girmek zorunda kaldım.
Kabini eski bez dolabımdan yapıyorum ölçüleri 115x150x45 ebatlarında ve lambalarım 400w'lık.
1. Sorum, verdiğim ölçüdeki kabinime 400w lık ampulu koyduğumda yayılacak ısının bitkileri pişirme ihtimali var mı?
2. Kabinin iki yanına açtığım fan delikleri 2 yada 3 adet 12 litrelik saksılar ve içeride oluşacak ısı için yeterli olur mu ?
3. Hava giriş fanı gerekli mi ? Çıkış fanını ayarlı adaptörle çözebilir miyim ?
Buhar makinası, ph metre , koku için aktif karbon gibi malzemeleri daha sonradan temin etmeyi planlıyorum.
Şimdilik bu soruların cevapları benim için yeterli. İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim

kkk.jpgkkkkkkkkk.jpgkkkkkkkkkkk.jpg

C

Cibril

Guest
Dostum hayırlı olsun. Bol hasatlar alırsın inşallah...

Kış geldi bu dönemde geleneksel olabilir. Yüksekliği iyi ayarlarsan pişirmez bitkilerini.

hava giriş çıkışıda içerideki sıcaklığı ve nemi etkiler aç çalıştır herşeyi duruma göre yaz çözüm bulunur.

bu arada gördüğüm en iyi işçiliği çıkarmışsın dolap kaplamasında bravo...

AwaKe4

Müptezel
Kankacım eline koluna sağlık. Özellikle kabin kaplama konusunda işçilik çok güzel olmuş. Sana biraz dezavantajlardan bahsedeyim. Kabinin yüksekliği biraz az olduğu için hps lambalarla bitkini yakabilirsin. Şuan benim gördüğüm en büyük sorun bu onun haricinde 12v luk fan kullanıyosun sanırım. 1100rpm ortalama 67cfm dir onlar saatte 115m3 havayı atar genel olarak kabin ebatlarına göre ekleme çıkarma yaparsın. eğer bunlardan kullanacaksan forumda aktif karbon ile karbon filtre yapımı konusu var. göz atmanı tavsiye ederim.
Dumanın hasadın bol olsun.

ihbudha

Yeni üye
Çok teşekkür ederim. Yorumlarınız için. El yapımı Aktif karbonlu filtre için birkaç şema bulmuştum bu sitede, o yüzden onla ilgili bir problemim yok. Aşamaları ile görsel paylaşım yapmaya devam edeceğim. Lambanın asılacağı orta demiri bir üste taşımam gerek anlaşılan. Ampulleri çalışıyor mu diye denerken ilk dikkatimi çeken daha 1. dakikada elle tutulamayacak kadar ısınmış olmalarıydı ancak kablo ve E40'lık seramik duy'da , 5. dakikaya kadar herhangi bir ısınma yoktu. Giriş fanını aşağıdan verdim zaten, gerekirse 2. bir hava girişi sağlarım dediğiniz gibi. Aktif karbon filtresi için iki fan arasına delikli tel kafesten kabin oluşturmayı planlıyorum ama bu işlem havanın çıkışını süzme yapacağı için biraz zorlaştıracaktır. Bu da içeri giren hava, çıkışa oranla daha fazla olacak ve bitkilerin taze havayı kullanması için gereken süreyi bana kazandıracak diye tahmin ediyorum. Şu an buhar makinası yerine, kabin içindeki ısıya güvenerek ıslak havlu gibi bir geçici yöntem mi kullansam bilemedim... Bir sürü şey var kafamda ama adım adım uygulama ile üstesinden gelecez inşallah :)

Bu arada seçtiğim toprak ,kabinin zemini ve Balast da bu...
kkkkkkk.jpgkkkkkk.jpgkkkkkkkkk (2).jpg

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • İstanbul İstanbul:
  • TroubleStyla TroubleStyla:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    ***** hahahaha ******* *****
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    **** hahahaha
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***
  • İstanbul İstanbul:
    *** ***** hahahaha***** ****** ***** ******** ****
    *** ********* ***** ***** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    ******* ***** *** **
    +1
  • kawinnnz kawinnnz:
    ***** *** * **** **** ******* ** ******* * ***** ******* ******** ******* *****
  • İstanbul İstanbul:
    hahahaha* ***** ********* ***** ** ***** ** ***** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
    +1
    ***** **** *** **** hahahaha ********** **** hahahaha** ******** **********
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ***** ***** ******** ***** hahahaha** * *****