Kabinlerde kullanılcak havalandırma M3 ve M3/h ler.

higthead

Jolly Green
120x120x200 bir kabin için 2 adet 830m3 giriş ve çıkış fanı ve karbon filtre 880³ olursa ne olur ? Hız düşürücüm yok oluşabilecek senaryolar neler olur.çözüm ne olur ?

Dostum aynı m3 ler gırıs ve cıkıs olmaz. 120x120 alanda cıkıs 355m3 gırıs ıse 200m3. Elındeki 2 adet 800m3 fanı 120x120 alanda kullanırsan kabının hava hacmıne gore gırıs ve cıkısın cok yuksek gelicek ve kabınde vakum sısme veya anı hava degısımlerınden ıklımlendırmen bozulucak.

Miqr0p

Yeni üye
Dostum aynı m3 ler gırıs ve cıkıs olmaz. 120x120 alanda cıkıs 355m3 gırıs ıse 200m3. Elındeki 2 adet 800m3 fanı 120x120 alanda kullanırsan kabının hava hacmıne gore gırıs ve cıkısın cok yuksek gelicek ve kabınde vakum sısme veya anı hava degısımlerınden ıklımlendırmen bozulucak.
Bunları bir şekilde kullanmam lazım 2si aynı anda çalışırsa vakum olmaz sanıyorum ama iklimi kontrol etmem epey güçleşir heralde bilmiyorum ama kullanmak zorundayım.

higthead

Jolly Green
Bunları bir şekilde kullanmam lazım 2si aynı anda çalışırsa vakum olmaz sanıyorum ama iklimi kontrol etmem epey güçleşir heralde bilmiyorum ama kullanmak zorundayım.
Dostum 2 sını aynı anda kullanırsan aynı m3 gırıs ve aynı m3 cıkıs olur ıse hava ıcerıde durmadan sureklı cıkıs olur buda ıklım bozulması demek.

Şöyle kurtarabılırız 1 adet 800m3 cıkıs fanı 1 dusuk hızda calıstır 500m3 eder. Girişine ise 300m3 aksıyel tıpı fan koy belki bi ihtimal ama yine söylüyorum 120x120 ıcın senın fan cok gelıcek. 150x150 kabın yapsan cıkısını 1 dusuk hızda 500 yapıp gırıse 300m3 aksıyel fan koyarsan tam olur ama yukarıda yazdıgımı bır dene bakalım ıklımlendırmen dereceler bozulucakmı deneme yanılma yapmalısın.

Miqr0p

Yeni üye
Bunları bir şekilde kullanmam lazım
Dostum 2 sını aynı anda kullanırsan aynı m3 gırıs ve aynı m3 cıkıs olur ıse hava ıcerıde durmadan sureklı cıkıs olur buda ıklım bozulması demek.

Şöyle kurtarabılırız 1 adet 800m3 cıkıs fanı 1 dusuk hızda calıstır 500m3 eder. Girişine ise 300m3 aksıyel tıpı fan koy belki bi ihtimal ama yine söylüyorum 120x120 ıcın senın fan cok gelıcek. 150x150 kabın yapsan cıkısını 1 dusuk hızda 500 yapıp gırıse 300m3 aksıyel fan koyarsan tam olur ama yukarıda yazdıgımı bır dene bakalım ıklımlendırmen dereceler bozulucakmı deneme yanılma yapmalısın.
Kanka bugün deneyeceğim bakalım. Başka fan alma şansım yok malesef

Miqr0p

Yeni üye
120x120x200 kabine 150x150x200 lük tesisat döşesek nolur ki :rolleyes:
Kanka her türlü oluyor olmaz diye birşey yok oksijen gelsin yeter. Fakat benim anladığım kadarıyla ama kanka önerilen neyse onu yaparsan daha iyi olur. Çünkü tecrübe edilmiş iklim kontrol etmek gerçekten zor. Minimum efor ile iklimi kontrol edebileceğin ölçüleri yazmış arkadaşlar. Bu tamamen benim yorumum yanlış yönlendirmek istemem.

Woppy

Ordinaryüs
150 lk seti kısık ayarda kullanırsın daha iyi olur havalandırma buyuk olacagı ıcın sıcaklık ayarlamk zor olabilir stabil 25 derece olmalı ortam

higthead

Jolly Green
150 lk seti kısık ayarda kullanırsın daha iyi olur havalandırma buyuk olacagı ıcın sıcaklık ayarlamk zor olabilir stabil 25 derece olmalı ortam

120x120 alanda 150x150 alanda kullanılıcak 550m3 cıkıs setını 120x120 alanda bır dusuk hızda kullanır ısenı9z 355m3 olur. Karbon fıltreyı taktıgınızda mınımal m3 debısı dusucek ve bu seferde ıklımlendırme sorunu yasanır.

Alanın hava hacmıne gore gırıs cıkıs m3 lerı bellıdır sız bır ustunu veya bır alt m3 fan kullanır ısenız yıne sorun yasarsınız.

Ü

Üye silindi 18747

Guest
Giriş faninin borusunu uzun tutarsan içeri giren havanın etkisini bi nebze azaltabilirsiniz diye dusunuyorum

higthead

Jolly Green
Giriş faninin borusunu uzun tutarsan içeri giren havanın etkisini bi nebze azaltabilirsiniz diye dusunuyorum

Hava kanalını uzun tutmaktan zıyade kıvırarak fanın debısını dusurebılırsın ama haddınden fazla m3 fanın debısını dusurmek fanın zorlanmasına neden olur ve yarı yolda cıhaz arızalanır.

Az bucuk debı dusurmede fana bırsey olmaz ama yukarıdakı arkadasın 800m3 fanını 1 dusuk hızda calıstırması 550m3 ve alanına gore 550m3ten 350m3 lere hava kanalını kırarak dusurmek fanı ınanılmaz düşürür ve arızalandırır.

Miqr0p

Yeni üye
Hava kanalını uzun tutmaktan zıyade kıvırarak fanın debısını dusurebılırsın ama haddınden fazla m3 fanın debısını dusurmek fanın zorlanmasına neden olur ve yarı yolda cıhaz arızalanır.

Az bucuk debı dusurmede fana bırsey olmaz ama yukarıdakı arkadasın 800m3 fanını 1 dusuk hızda calıstırması 550m3 ve alanına gore 550m3ten 350m3 lere hava kanalını kırarak dusurmek fanı ınanılmaz düşürür ve arızalandırır.
Kanka bir süre böyle idare edcem zaten seste problem daha sonra sessis fan alırım 1 tane 550 1 tane de 350. Bu şekilde sanırım 120*120 kabinde güzelce iklim kontrolü yapabilirim.

Dostlar merhaba. Ben kiler de ( 140X110X270 ölçülerinde ) 4 adet bitki büyütüyorum. Daha koku aşamasına gelmedik ama karbon filtre olarak ne önerirsiniz ? Çünkü kilerden binanım baca borusu geçiyor dışarı koku çıkmaması lazım. Şimdiden teşekkürler

Amca35

Kıdemli Üye
Arkadaşlar , bir çoğumuz kabinlerde kullanılacak havalandırma ürün ve ürünlerini m3 ve m3/h leri yanlış seçimler yaparak sıcaklık,soğukluk ve temiz hava sorunu yaşanmaktadır .Bazı sitelerde hazır setler bulunmaktadır ve sadece satış amaçlı olduğu için ve kabine göre düşük fanlar , karbon filtreler yer almaktadır. Hem maddi hem de zamanınıza yazık olmasın.Bazı hesaplamaları yanlış yapmakta ve kullanılan fan , karbon filtre bağlandığında minimumda olsa fanın debisi düştüğünden düşük fan seçimleri ve yanlış karbon filtre seçimleri yapılmaktadır.Aynı m3 fan ve aynı m3h karbon filtre kullanımı yanlıştır ve aynı ölçülerde kullanım fanın debisini düşürmektedir.

Genel olarak çok tercih edilen Kabin ölçülerine göre kullanılacak fan ve karbon filtre ölçüleri aşşağıda yer almaktadır.

Kabin boyutlarına göre kullanılıcak havalandırma M3 ve M3/H ler;

60x60x160-180

Çıkış Fan : 190m3

Giriş Fan :100m3 veya (boş kullanarak kabin pencerelerini açın)

Karbon Filtre : 190m3h veya 360m3h (Daha uzun kullanım ve fan debisini düşürmemek için)

80x80x180

Çıkış Fan : 250m3

Giriş Fan : 100m3

Karbon Filtre : 360m3h

100x100x200

Çıkış Fan : 350m3

Giriş Fan : 200m3 (Kullanınca 150m3 lere düşecek)

Karbon Filtre : 480m3h

120x120x200

Çıkış Fan : 350m3

Giriş Fan : 200m3 (Kullanınca 150m3 lere düşecek)

Karbon Filtre : 480m3h

150x150x200

Çıkış fan :500m3

Giriş fan :300m3

Karbon Filtre : 890m3h veya 680m3h

200x200x200

Çıkış fan : 800m3 veya 1180m3

Giriş fan : 500m3

Karbon Filtre : 1180m3h ve 890m3h

240x120x200

Çıkış Fan : 800m3 veya 1180m3

Giriş Fan : 500m3

Karbon Filtre : 890m3h veya 1180m3h

240x240x200

Çıkış fan : 800m3 veya 1180m3

Giriş fan : 500m3

Karbon Filtre : 1180m3h-1680m3h veya 2200m3h

300x300x300

Çıkış Fan : 1180m3 veya 1550m3

Giriş Fan : 500m3 veya 800m3

Karbon Filtre : 2200m3h veya 3080m3h

Kabini boş çalıştırmak ve içi dolu çalıştırmak arasında dağlar kadar fark vardır. Dolu kabinde hava hacmi değişicektir.İlk kurulumda tabikide kabini deneyin ama havalandırma sisteminizin oturması kabin içi dolu olunca olacaktır hatta bunu siz kendinize göre ayarlıcaksınız.

Havalandırma ile ilgili her konuyu burdan takip edebilirsiniz.
Kanka giriş fan ne kadar önemli sonuç itibariyle basınç değişimi o işi görüyor

240x120x200cm kabin kullanıcam karbon filtre kullanmak istemiyorum kokuyla ilgili bir problemim yok. Çıkış fanını ne kadar güçlendirmem gerekir yada ekstra neler yapmam gerekir

higthead

Jolly Green
Kanka giriş fan ne kadar önemli sonuç itibariyle basınç değişimi o işi görüyor

Dostum kucuk alanlarda gırıs fanı kullanılmadan pencerelerı acıp pasıf havalabndırma yapılabılır ama buyuk alanlarda gırıs fanı kullanılmaz ıse cıkıs fanı yuksek m3 oldugu ıcın kabın pencerelerını acsak bıle vakumlama yapıcaktır hızlı hava cıkısından dolayı. Vakumlama yapmasını statık basınc olusturmasını ıstemedıgımız ıcın buyuk kabınlerde 80x80 ve sonrakı alanlarda gırıs fanı eklemenızı tavsıye ederım.

higthead

Jolly Green
Hem giriş hemde çıkış fanım 120 lik banyo fanı

Dostum alanın 140X110X270 cıkıs fanı nasıl 200m3 aksıyel fan yaptın anlamıs degılım iklimlendirmen tamamen hatalı.
Alanına göre normalde 480m3h karbon fıltre set kullanılması lazım ama senın alanının boyu 2 mt den yuksek oldugu ıcın hava hacmı degısıp. 680m3h set kullanman lazım.

680m3h karbon fıltre 550m3 quıte ultra sessız model fan set.

Yada butcene gore aynı m3 ve m3h ler ama normal serı

Giriş ise 300m3 drslient yeterli.

Amca35

Kıdemli Üye
Dostum kucuk alanlarda gırıs fanı kullanılmadan pencerelerı acıp pasıf havalabndırma yapılabılır ama buyuk alanlarda gırıs fanı kullanılmaz ıse cıkıs fanı yuksek m3 oldugu ıcın kabın pencerelerını acsak bıle vakumlama yapıcaktır hızlı hava cıkısından dolayı. Vakumlama yapmasını statık basınc olusturmasını ıstemedıgımız ıcın buyuk kabınlerde 80x80 ve sonrakı alanlarda gırıs fanı eklemenızı tavsıye ederım.
Güzel bilgin için teşekkür ederim

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • muadip muadip:
    ***** ********** ******** ********* ********* *** ********* *** ********** ** ***** ******** ********** hahahaha* ******** ***** hahahaha*** ** *** **** ** ********* ****** **** ****** *** ****** ******** *** ****** ******** *** *** ******** ****** ******
    +1
  • B burap1:
    hahahahahahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ****** *** **** ****** ****** ***** ******* ***** **** ******* ******** ***** ***** hahahaha*
  • B burap1:
    hahahahahahahaha
  • kralartur01 kralartur01:
    ********* hahahaha ****** ********** ***** hahahaha ***** ****** *** **** ****** ****** ***** ******* **
    +1
  • B burap1:
    ******* ****** ****** ******** *** hahahaha **** ****** ****** ******* hahahaha* ******* ********* ***** ********* ******** ****
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ******** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***** hahahaha ****** ********** ***** hahahaha *****
  • bandaleros bandaleros:
    ** ********* ******* **
  • bandaleros bandaleros:
    ******** ******* *** **** ***** hahahaha** hahahaha* ****** ********* **** hahahaha***
  • Kanka Kanka:
    *** ****** ***** ********* hahahaha * ******* hahahaha***** *** ***** ****** **
    +1
  • Kanka Kanka:
    ******* ***** hahahaha** ***** ***** hahahahahahahaha *** ******** hahahaha******* ******** ***** hahahaha **
  • NewGardener NewGardener:
  • S sefilzenci:
    hahahaha ********* **** ***** ***** ********* **** ******* ****** ***** **** hahahaha**** ***
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ****** ******* *** **** ***** ****** ***** ********* hahahaha * ******* hahahaha***** *** ***** ****** **
  • Kanka Kanka:
    ******* ***** ***** hahahaha********
  • D deatheulalia:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • bandaleros bandaleros:
  • Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii:
  • C clackster:
  • C clackster:
  • C clackster:
    hahahaha ********* **** ***** ***** ********* **** ******* ****** ***** **** hahahaha**** *** ******* ***** hahahaha ******** ***** ***** ********** ** ** *** **** *****
    TabldotLife TabldotLife: **