Kabinlerde kullanılcak havalandırma M3 ve M3/h ler.

elchavoo

Üye
Dostum aynı m3 ler gırıs ve cıkıs olmaz. 120x120 alanda cıkıs 355m3 gırıs ıse 200m3. Elındeki 2 adet 800m3 fanı 120x120 alanda kullanırsan kabının hava hacmıne gore gırıs ve cıkısın cok yuksek gelicek ve kabınde vakum sısme veya anı hava degısımlerınden ıklımlendırmen bozulucak.
kral sa 120x120 kabinde 160m3 egzoz kullanabilirmiyim

higthead

Jolly Green
kral sa 120x120 kabinde 160m3 egzoz kullanabilirmiyim

120x120 alanda 350m3 veya duruma gore 550m3 kullanılır. 160m3 kullanır isen hem iklimlendirmen bozulur hemde cıkısın dusuk m3 oldugu ıcın kullanılmıs hava uzun sure ıcerıde kalıcagı için gelişimi minimuma indirmiş olursun.

elchavoo

Üye
120x120 alanda 350m3 veya duruma gore 550m3 kullanılır. 160m3 kullanır isen hem iklimlendirmen bozulur hemde cıkısın dusuk m3 oldugu ıcın kullanılmıs hava uzun sure ıcerıde kalıcagı için gelişimi minimuma indirmiş olursun.
ya bende var da 360 mı 160 mı unuttum neyse saol kral dr karbondan bakiyorum 360m3 müs

Boger

Yeni üye
Dostum 150x150 kabınlerde çıkış fanı 550m3 olmadılır ki karbonu bloomda taktıgımda tam debisi otursun.Giriş fanı ise çıkışın yarısı veya bişraz üstü yani 300 veya 350m3 olmalıdır. O hesapların sadece bos hava hacmı ile alakalı kabının ıcıne urun ve urunler gırınce hesap değişir dostum.

Çıkış fanından kastım havayı dısarı atıcak fan ve bloom donemınde karbon fıltreye baglanıp koku karbon fıltreden gecıp temız hava fa aracılığı i
le dışarı atılır.

Koku yoğunluğu yani 150x150 de 4 adet üzeri olucak ise net 890 m3h set tercih et. quite ultra sessiz seri.

4 adet altı ise 680m3h set tercih et

Quite serisi alamam dersen normaşl seri vortice fan setlere bak 680lık veyua 890lık

Giriş ise

355m3 normal seri vortice fan

Yada bütçene göre drslient 300m3

Aklına takılan varsa yaz dostum.
Selamun aleyküm kanka benim yardıma ihtiyacım var biraz kafam karıştı bu fan hesaplama işinde benim alanım 5 metreye 8 metre kullanmam gereken fan ne olmalı acil cevaplarsan sevinirim 15 hps

higthead

Jolly Green
Selamun aleyküm kanka benim yardıma ihtiyacım var biraz kafam karıştı bu fan hesaplama işinde benim alanım 5 metreye 8 metre kullanmam gereken fan ne olmalı acil cevaplarsan sevinirim 15 hps

Dostum alanının masallahı var ama en sorunsuz en guzel ılerlenıcek alana sahıpsın cunku havalandırman cok guzel olur fakat buyuk alan buyuk masraftır=)

Dostum hpsnı cooltubelere baglıyacagını var sayıyorum baglamasanda olur.Senın yerınde olsam maddı durumun el verıyor ıse 2 adet cıkıs setı uygularım. 15 hps dedıgıne gore adet yuksek olucak buda had safha koku yogunlugu demek.

2 adet bu alttakı cıkıs setını odaların kose arkalarına konumlandır cunku 5mt en kısa bı mesafe degıl koselere konumlandır ki odanın solundan ve sagından hava gecıslerı ve cıkısları komple odaya dagılarak cıkıs olsun. Zaten 4400m3h karbon fıltren olmus oluyor dunya kokuları fıltreler buda sana sıfır koku ve guvenlık demek. Drkarbon fıltreden şaşma derim herkes drkarbon urunlerı kullanıyor bu işin ehlidir.

Giriş ise 2 adet quıte serısı onerıyorum cunku oda dıyorsun ve sıstem komple sessız olması lazım. (maddı durum elverıyorsa) veya normal serı 550m3 yapabılırsın.

Tek çıkış setıde yapabılırsın fakat havalandırma tek yerden cıkıs olucak odada hava dagılımınıda goz onnde bulundur. Senın ne ıstedıgın onemlı 3 ana demırbasın vardır alan(kabın) - havalandırma -ışık bu 3 u demırbasındır asla maddısel kısmakı sorunlar yasamayasın ve bu 3 demırbasın sureklı kullanıcagın urunlerdır.

Son düzenleme:

Boger

Yeni üye
Dostum alanının masallahı var ama en sorunsuz en guzel ılerlenıcek alana sahıpsın cunku havalandırman cok guzel olur fakat buyuk alan buyuk masraftır=)

Dostum hpsnı cooltubelere baglıyacagını var sayıyorum baglamasanda olur.Senın yerınde olsam maddı durumun el verıyor ıse 2 adet cıkıs setı uygularım. 15 hps dedıgıne gore adet yuksek olucak buda had safha koku yogunlugu demek.

2 adet bu alttakı cıkıs setını odaların kose arkalarına konumlandır cunku 5mt en kısa bı mesafe degıl koselere konumlandır ki odanın solundan ve sagından hava gecıslerı ve cıkısları komple odaya dagılarak cıkıs olsun. Zaten 4400m3h karbon fıltren olmus oluyor dunya kokuları fıltreler buda sana sıfır koku ve guvenlık demek. Drkarbon fıltreden şaşma derim herkes drkarbon urunlerı kullanıyor bu işin ehlidir.

Giriş ise 2 adet quıte serısı onerıyorum cunku oda dıyorsun ve sıstem komple sessız olması lazım. (maddı durum elverıyorsa) veya normal serı 550m3 yapabılırsın.

Tek çıkış setıde yapabılırsın fakat havalandırma tek yerden cıkıs olucak odada hava dagılımınıda goz onnde bulundur. Senın ne ıstedıgın onemlı 3 ana demırbasın vardır alan(kabın) - havalandırma -ışık bu 3 u demırbasındır asla maddısel kısmakı sorunlar yasamayasın ve bu 3 demırbasın sureklı kullanıcagın urunlerdır.
Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için

higthead

Jolly Green
Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için
Ne yapıyorsan yap 3 demırbasını kabın(zaten alanın var) havalandırma-ısık bu 2 urununu acil al cunku dovız kurları fırlıyor gunluk fıyat farkı yeme 27 sınde amerıka fed faız kararı var faız arttırıcaklar dolar euro tavan fıyatlar zıplar yıne. Saksı toprak vs bunlar ufak meblalar cok fıyat farkı yemez.

Arkadaşlar , bir çoğumuz kabinlerde kullanılacak havalandırma ürün ve ürünlerini m3 ve m3/h leri yanlış seçimler yaparak sıcaklık,soğukluk ve temiz hava sorunu yaşanmaktadır .Bazı sitelerde hazır setler bulunmaktadır ve sadece satış amaçlı olduğu için ve kabine göre düşük fanlar , karbon filtreler yer almaktadır. Hem maddi hem de zamanınıza yazık olmasın.Bazı hesaplamaları yanlış yapmakta ve kullanılan fan , karbon filtre bağlandığında minimumda olsa fanın debisi düştüğünden düşük fan seçimleri ve yanlış karbon filtre seçimleri yapılmaktadır.Aynı m3 fan ve aynı m3h karbon filtre kullanımı yanlıştır ve aynı ölçülerde kullanım fanın debisini düşürmektedir.

Genel olarak çok tercih edilen Kabin ölçülerine göre kullanılacak fan ve karbon filtre ölçüleri aşşağıda yer almaktadır.

Kabin boyutlarına göre kullanılıcak havalandırma M3 ve M3/H ler;

60x60x160-180

Çıkış Fan : 190m3

Giriş Fan :100m3 veya (boş kullanarak kabin pencerelerini açın)

Karbon Filtre : 190m3h veya 360m3h (Daha uzun kullanım ve fan debisini düşürmemek için)

80x80x180

Çıkış Fan : 250m3

Giriş Fan : 100m3

Karbon Filtre : 360m3h

100x100x200

Çıkış Fan : 350m3

Giriş Fan : 200m3 (Kullanınca 150m3 lere düşecek)

Karbon Filtre : 480m3h

120x120x200

Çıkış Fan : 350m3

Giriş Fan : 200m3 (Kullanınca 150m3 lere düşecek)

Karbon Filtre : 480m3h

150x150x200

Çıkış fan :500m3

Giriş fan :300m3

Karbon Filtre : 890m3h veya 680m3h

200x200x200

Çıkış fan : 800m3 veya 1180m3

Giriş fan : 500m3

Karbon Filtre : 1180m3h ve 890m3h

240x120x200

Çıkış Fan : 800m3 veya 1180m3

Giriş Fan : 500m3

Karbon Filtre : 890m3h veya 1180m3h

240x240x200

Çıkış fan : 800m3 veya 1180m3

Giriş fan : 500m3

Karbon Filtre : 1180m3h-1680m3h veya 2200m3h

300x300x300

Çıkış Fan : 1180m3 veya 1550m3

Giriş Fan : 500m3 veya 800m3

Karbon Filtre : 2200m3h veya 3080m3h

Kabini boş çalıştırmak ve içi dolu çalıştırmak arasında dağlar kadar fark vardır. Dolu kabinde hava hacmi değişicektir.İlk kurulumda tabikide kabini deneyin ama havalandırma sisteminizin oturması kabin içi dolu olunca olacaktır hatta bunu siz kendinize göre ayarlıcaksınız.

Havalandırma ile ilgili her konuyu burdan takip edebilirsiniz.
Cankuşum selam.. ilk olarak verdiğin bilgiler için emeğine saglık demek isterim.. daha önce bir ''odada'' 600w coblarla PHOTO deneyimim oldu (4-5çiçeklik) Sonuç acemi birine göre fena değildi..Fakat şimdi 120/120/200 lük bir kabin ile AUTO deneyimi planlıyorum.. Yetiştirme planlamam şöyle ; 20 gün aralıklarla üç(3) çiçek Kabin'e sokmayı planlıyorum yani, altmış(60) gün sonunda ilk hasadımı yaparken Kabinde 1 tane kırk(40) günlük, birtanede yirmi(20) günlük çiçeğim olacak.. Almayı düşündüğüm ekipman KABİN : https://vivaled.net/urun/sinowell-bitki-yetistirme-kabini-120x120x200/ LAMBA : https://vivaled.net/urun/240w-samsung-quantum-board/
Bu planlamaya göre, bir giriş ve bir çıkış fanı önerisi alabilirsem, birkaç gün'e bende sistemimi aktif edebilmeyi umuyorum.. Oturduğum yer'in durumuna göre Karbon filtre ihtiyacım yok ve geri kalan Gübre dahil bütün herşeyim tamam.. Teşekkürler

Amca35

Kıdemli Üye
Cankuşum selam.. ilk olarak verdiğin bilgiler için emeğine saglık demek isterim.. daha önce bir ''odada'' 600w coblarla PHOTO deneyimim oldu (4-5çiçeklik) Sonuç acemi birine göre fena değildi..Fakat şimdi 120/120/200 lük bir kabin ile AUTO deneyimi planlıyorum.. Yetiştirme planlamam şöyle ; 20 gün aralıklarla üç(3) çiçek Kabin'e sokmayı planlıyorum yani, altmış(60) gün sonunda ilk hasadımı yaparken Kabinde 1 tane kırk(40) günlük, birtanede yirmi(20) günlük çiçeğim olacak.. Almayı düşündüğüm ekipman KABİN : https://vivaled.net/urun/sinowell-bitki-yetistirme-kabini-120x120x200/ LAMBA : https://vivaled.net/urun/240w-samsung-quantum-board/
Bu planlamaya göre, bir giriş ve bir çıkış fanı önerisi alabilirsem, birkaç gün'e bende sistemimi aktif edebilmeyi umuyorum.. Oturduğum yer'in durumuna göre Karbon filtre ihtiyacım yok ve geri kalan Gübre dahil bütün herşeyim tamam.. Teşekkürler
Bu konunun başına ilk mesaja bak kanki

okudum kanki, anladım konuyu da ama benim uygulayacağım plan için uygun olacakmı diye son bir kafada oturtma hesabındayım:)

Amca35

Kıdemli Üye
Kanka alanın 4.5 m2 yapıyor orada en yakın değer 4 m2 var bi tık üstünü kullansan olur herhalde. Bunu hesabı var da ben sözelciyim işte kafam basmıyor

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
    ***** ******** *** ***** ********** ** ****** **** *** *** ******* ******** *** ********* ** ***** ** ****** ******** ****** ***** * ***** ** ****** ********** *****
  • K kamdavulu:
    *** ******* ******** ***** ******** ******** hahahaha*** hahahaha
  • Night owl Night owl:
    *** * ***** ** ******** ******* ****** *** ******* ******** ***** ******** ******** hahahaha*** hahahaha
  • Night owl Night owl:
    hahahaha***** **** ** ******** ****** hahahaha ******
  • K kamdavulu:
  • TabldotLife TabldotLife:
    ********** **** ***** ******** *** hahahaha *** ** *** ******** ********** ***** ******* ****** *** hahahaha***** **** *** ******* ******** *** ***** **********
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** *** ** ****** ** *** *** ******* ******** ***** ******** ******** hahahaha*** hahahaha
  • Night owl Night owl:
    ******* ***** ******* ***** ** **** *** ** ***** ******** ******* ********** ****** ***** ****
  • K kamdavulu:
    *** * **** **** *** hahahaha** hahahaha***** *** **** *** ** ****** ** ***
  • Night owl Night owl:
    **** ******* ********** *** ******** ***** *** **** *** ******** ******* ***** ****** *** ***** *** ****** ***
  • Mordecai Mordecai:
    hahahaha*** ** ********* **
  • Night owl Night owl:
    *** **** ******* ****** **** **** ********** **** ***** ******** *** hahahaha *** ** *** ******** ********** ***** ******* ****** *** hahahaha***** **** *** **
    +1
  • K kamdavulu:
    **** ****** ***** ******** ******** ***** ******* ****** hahahaha ******* ***** ******* ***** ** **** *** ** ***** ******** ******* ********** ****** ***** ****
    +1
  • TabldotLife TabldotLife:
  • Night owl Night owl:
    ** ******* **** ***** ****** ***** ********* ********** ******* ***** ******* hahahaha *** ***** *** ***** ********* ******* ******* *** ******* ****** ***** ***** ***** **** ****** * ***** ***** ********* ********* * ***** ******** ****** **** ****** ***** ******** ******** ***** ******* ****** hahahaha
  • NewGardener NewGardener:
    *** ****** hahahaha* ********* ******** ** ******* ***** ********** *********
  • NewGardener NewGardener:
    *** hahahaha ** ** ***** hahahaha** ******* *****
    +1
  • Night owl Night owl:
    ***** ****** ******** **** ****** ***** ***** ****** ****** ********** **** ****** ******** **** ** ******* **** ***** ****** ***** ********* ********** ******* ***** ******* hahahaha *** ***** *** ***** ********* ******* ******* *** ******* ****** ***** ***** ***** **** ****** * ***** ***** ********* ********* * ***** ******** ******
  • K kamdavulu:
    * **** *** **** ***** *** ******** *** hahahaha* ******* ********* * ******* ***** **** ***** ******* hahahaha** *** ****** ** ** ** ****** ***** ****** ******** ******* * * **** hahahaha** *** ******** ***** ******* *** hahahaha* **** ******* ********** *** ******** ***** *** **** *** ******** *******
  • Night owl Night owl:
    **** ** ****** ******** ********** ******* *** ***** ****** ** ******* ********** ****** ** ***** * **** *** **** ***** *** ******** *** hahahaha* ******* ********* * ******* ***** **** ***** ******* hahahaha** *** ****** ** ** ** ****** ***** ****** ******** ******* * * **** hahahaha** *** ******** ***** ******* *** hahahaha*
  • Mordecai Mordecai:
    ********* ********** hahahaha**** ******
  • Night owl Night owl:
    **** ****** ********** ***** * * **** ******** ******* ********* ***** ********* ********** hahahaha**** ******
  • Mordecai Mordecai:
    ***** ****** hahahaha** ****** ******* *********
    +1
  • K kamdavulu:
    hahahaha** *** ******* **** **** ********* ** ******* ******** ***** **** ***** ** ***** ***** ******** ****** *** ******* ***** ***** *** ****** ***** ********* ********** ****** ** **** ********** *** hahahaha ********** hahahaha**** ******
  • Night owl Night owl:
    Night owl Night owl: ***** **** ***** ******* ***** **** ********** ******** ******