Kanal tipi fan ne oluyor ?

Arkadaslar merhaba fanlarla ilgili mantıksal bir sorum var hiç bilgim olmadıgı için standart bilgiye sahip birinin rahatca cevaplayabilcegini düşünüyorum.

Normalde esrar odasına bir giril bir çıkış olmak üzere 2 adet aksiyel fan koyulur doğrumu??.. doğru.. biri temiz hava ğfler öbürü havayı çeker dışarı atar bu mudur budur../??? Peki aksiyel fan değilde kanal tipi fan olunca tek bir tane koymak yetiyor mu kanal tipi fan dedikleri havayı hem üfleyip hem çekiyor mu tek bir fan ile anlamadım tam olarak özelliği fan sayısını bire indirmesi midir onun ozelligi yoksa böyle bir şey yok mudur veya ben yanlış duyuyor veya biliyorum mu

AwaKe4

Müptezel
Kankacım kanal tipi fanlar hem giriş hem çıkış sağlamaz. Kabininde giriş ve çıkış 2 ayrı fan olarak bulunur. Kanal tipi olması 2 fan mili kullanılır ve hava millere paralel olarak akar. Kanal yada boruyla bağlandığı için kanal tipi fan adını alır.

higthead

Jolly Green
Dostum kısaca anlatıcam

1-kanaltıpı fanlar daha güçlü daha sorunsuz ve hava kanalları ile kullanılmaya uygun üretilmiştir. Kaliteli kanal tipi fan kullanımı 7-24 365 gün hiç kapanmadan çalışmak için üretilmiştir kullanılan motorlar farklıdır.

2-Aksiyel tipi fanlar ise sadece küçük alanların hava değişimleri için üretilmiştir ve hava kanalları ile kullanıma müsait değildir. Sadece kısa 1-2 metrelik dönüş yapılmaz ise hava kanalı kullanılabilir. Uzun süre kullanıma müsait değildir.

3-Kanal tipi fanlara karbon filtre bağlandığında m3 yani debisi çok düşmemektedir.

4-Aksiyel tipi fanlara karbon filtre bağlanırmı bağlanır ama sadece 300m3 aksiyel tipi fana bağlanır.Kullanılıcak karbon filtre ise 190m3h ve 360m3h max bağlanır fazlası anında debi düşürür.

5-Aksiyel tipi fan setler 60x60 ve daha düşük alanlar için kullanıma müsaittir.

5-Kabinde veya alanda 2-3 adet aksiyel tipi fan kullanımında 1 karbon filtre nasıl hepsine bağlanıcak bağlansa bile mantıksız ve kullanışssız olucak.

6-Alan 150x150 veya 2x2 den yüksek olmadıkca giriş fanı olarak aksiyel tipi fan kullanılır (bütçe için)

7- Aslında olması gereken sorunsuz devam edilmesi gereken girişinde çıkışında kanal tipi fan olması en doğrusudur ama bütçesel olması adına girişe aksiyel tipi fan koyuyoruz hava kanalı eklemeden.

Dahada birsürü şey yazılabilir Umarım aydınlatıcı olmuştur. Aklına takılan soru var ise yaz dostum. İlla havalandırma ile ilgili olmasına gerek yok.

Dostum kısaca anlatıcam

1-kanaltıpı fanlar daha güçlü daha sorunsuz ve hava kanalları ile kullanılmaya uygun üretilmiştir. Kaliteli kanal tipi fan kullanımı 7-24 365 gün hiç kapanmadan çalışmak için üretilmiştir kullanılan motorlar farklıdır.

2-Aksiyel tipi fanlar ise sadece küçük alanların hava değişimleri için üretilmiştir ve hava kanalları ile kullanıma müsait değildir. Sadece kısa 1-2 metrelik dönüş yapılmaz ise hava kanalı kullanılabilir. Uzun süre kullanıma müsait değildir.

3-Kanal tipi fanlara karbon filtre bağlandığında m3 yani debisi çok düşmemektedir.

4-Aksiyel tipi fanlara karbon filtre bağlanırmı bağlanır ama sadece 300m3 aksiyel tipi fana bağlanır.Kullanılıcak karbon filtre ise 190m3h ve 360m3h max bağlanır fazlası anında debi düşürür.

5-Aksiyel tipi fan setler 60x60 ve daha düşük alanlar için kullanıma müsaittir.

5-Kabinde veya alanda 2-3 adet aksiyel tipi fan kullanımında 1 karbon filtre nasıl hepsine bağlanıcak bağlansa bile mantıksız ve kullanışssız olucak.

6-Alan 150x150 veya 2x2 den yüksek olmadıkca giriş fanı olarak aksiyel tipi fan kullanılır (bütçe için)

7- Aslında olması gereken sorunsuz devam edilmesi gereken girişinde çıkışında kanal tipi fan olması en doğrusudur ama bütçesel olması adına girişe aksiyel tipi fan koyuyoruz hava kanalı eklemeden.

Dahada birsürü şey yazılabilir Umarım aydınlatıcı olmuştur. Aklına takılan soru var ise yaz dostum. İlla havalandırma ile ilgili olmasına gerek yok.
CEvabın aşırı aydınlattı çok teşekkür ederim aklıma takılan tüm unsurları yazmışsın üstad.
Odayla ilgili biraz bahsedeyim 8m2 ve 3x3x3 şeklinde düşünüyorum herşeyim tam klima ve havalandırmam eksik sadece dolayısıyla yazdıklarından kanal tipi fana ihtiyacim oldugunu kesinlikle anladım, peki bu alana girişe ve çıkışa olarak kaçar metreküp/h lük minimum olarak bütçesel olarak en az kaç m3h koyabilirim

CEvabın aşırı aydınlattı çok teşekkür ederim aklıma takılan tüm unsurları yazmışsın üstad.
Odayla ilgili biraz bahsedeyim 8m2 ve 3x3x3 şeklinde düşünüyorum herşeyim tam klima ve havalandırmam eksik sadece dolayısıyla yazdıklarından kanal tipi fana ihtiyacim oldugunu kesinlikle anladım, peki bu alana girişe ve çıkışa kaçar metreküp/h lük minimum olarak bütçesel olarak en az kaç m3h koyabilirim

higthead

Jolly Green
Dostum 3x3 alanın hem havalandırması hem ışığı masraflı olur. Bu tarz prof alana hava hacmıne kotu havalandırma yapamazssın cunku 8m2 alanın tum hava hacmını yenılıceksın tazelıceksın kullanılmıs havayı dısarı atıcaksın gıbı gıbı en ufak yapıcagın hata zıncırleme raeksıyonlar gosterıcek.

Alanın için cıkıs set

3080m3h karbonfiltre ve 1160m3 quıte ultra sessiz model fan karbon set. Alanın 3080m3h anca kaldırır koku yogunlugundan dolayı Drkarbon bu ısın ehlıdır sponsorumuzdur forumda butun herkes drkarbon urunlerı kullanır. Setı ses ısı ızolelı tercıh et.

Giriş fanın

butce var ıse yıne quıte ultra sessız model 550m3

yada butcene gore aynı m3 normal serı Drkarbonla ıletısıme gectıgınde gırıs fanın ıcın 2mt lık ses ısı ızolelı hava kanalı yollarlar bu sayede quıte yanı sessız model olur.

Eger 3x3 alanın bır kosesını kullanıcak ısen yıne odanın hava hacmı ısın ıcıne gırıcek yıne aynı urunlerı kullanmak zorundasın.

Yazdıklarından anladıgım kadarı ıle butce sorunun var alan buyudukce masraflar artar. Sen alanını kucultmeye bak dostum.Yada 3x3 alanı kullanıcak ısen bu attıgım urunlerın ne bır ustu nede bır altı olur bılgıne.

Dostum 3x3 alanın hem havalandırması hem ışığı masraflı olur. Bu tarz prof alana hava hacmıne kotu havalandırma yapamazssın cunku 8m2 alanın tum hava hacmını yenılıceksın tazelıceksın kullanılmıs havayı dısarı atıcaksın gıbı gıbı en ufak yapıcagın hata zıncırleme raeksıyonlar gosterıcek.

Alanın için cıkıs set

3080m3h karbonfiltre ve 1160m3 quıte ultra sessiz model fan karbon set. Alanın 3080m3h anca kaldırır koku yogunlugundan dolayı Drkarbon bu ısın ehlıdır sponsorumuzdur forumda butun herkes drkarbon urunlerı kullanır. Setı ses ısı ızolelı tercıh et.

Giriş fanın

butce var ıse yıne quıte ultra sessız model 550m3

yada butcene gore aynı m3 normal serı Drkarbonla ıletısıme gectıgınde gırıs fanın ıcın 2mt lık ses ısı ızolelı hava kanalı yollarlar bu sayede quıte yanı sessız model olur.

Eger 3x3 alanın bır kosesını kullanıcak ısen yıne odanın hava hacmı ısın ıcıne gırıcek yıne aynı urunlerı kullanmak zorundasın.

Yazdıklarından anladıgım kadarı ıle butce sorunun var alan buyudukce masraflar artar. Sen alanını kucultmeye bak dostum.Yada 3x3 alanı kullanıcak ısen bu attıgım urunlerın ne bır ustu nede bır altı olur bılgıne.
Teşekkürler, abi Dr.karbon daki fan lar bana pahalı geliyor doğrudur işinin ehli ama şart mıdır o marka giriş ve çıkış için link verdigin fanların aynı metre küp de ve aynı tipde (kanal tipi) olan başka sitede linklerini bırakıyorum bakarsan sevinirim onlardan kullansam olmaz mı kanal tipi ve aynı metreküp dr.karbondaki fiyatlara çıkmam mümkün değil.
Neredeyse aynı metreküpde başka bir marka kanal fanı: (ÇIKIŞ)

aynı metreküp de giriş için kanal fanı: (GİRİŞ)

esasen diyeceğim şukş aynı metreküpde aynı tipde fakat farklı markada olan bu fanları ekonomik sebebden dolayı kullansam iş görür mü işin sponsorlugunu bir kenara koydugumuzda üstad lütfen dr karbondaki fiyatlara çıkmam mümkün degil çünki 8m2alanın tamamını kullanıcam herşey im hesaplanmış sadece havalandırma ve klima eksigim var söyledigim gibi tamamlayıp başlamak üzere yim sizin sponsordur dr karbon a kalite dir master class dır kendi alanın da baş tacı fakat işin reklamını bir kenara koyup linklerimde veya aynı sitede ki daha uygun yollu olanların iş görüp görmeyecegininde bilgisini de alırsam tamam olur süper olur birde metreküp olarak ne bir üstü ne altı olmaz diyorsun o nedendir altı yetersiz gelebilir belki ondan dediniz ama tam aynı debi den biraz üstü olsa sorun nedir şimdiden cok saol üstad

Son düzenleme:

higthead

Jolly Green
Teşekkürler, abi Dr.karbon daki fan lar bana pahalı geliyor doğrudur işinin ehli ama şart mıdır o marka giriş ve çıkış için link verdigin fanların aynı metre küp de ve aynı tipde (kanal tipi) olan başka sitede linklerini bırakıyorum bakarsan sevinirim onlardan kullansam olmaz mı kanal tipi ve aynı metreküp dr.karbondaki fiyatlara çıkmam mümkün değil.
Neredeyse aynı metreküpde başka bir marka kanal fanı: (ÇIKIŞ)

aynı metreküp de giriş için kanal fanı: (GİRİŞ)

esasen diyeceğim şukş aynı metreküpde aynı tipde fakat farklı markada olan bu fanları ekonomik sebebden dolayı kullansam iş görür mü işin sponsorlugunu bir kenara koydugumuzda üstad lütfen dr karbondaki fiyatlara çıkmam mümkün degil çünki 8m2alanın tamamını kullanıcam herşey im hesaplanmış sadece havalandırma ve klima eksigim var söyledigim gibi tamamlayıp başlamak üzere yim sizin sponsordur dr karbon a kalite dir master class dır kendi alanın da baş tacı fakat işin reklamını bir kenara koyup linklerimde veya aynı sitede ki daha uygun yollu olanların iş görüp görmeyecegininde bilgisini de alırsam tamam olur süper olur birde metreküp olarak ne bir üstü ne altı olmaz diyorsun o nedendir altı yetersiz gelebilir belki ondan dediniz ama tam aynı debi den biraz üstü olsa sorun nedir şimdiden cok saol üstad

Dostum bnu attığın lınktekı urunlerın sesınden duramazssın evde kazı calısmasımı var derler. M3 buyudukce cıhazın quıte yanı sessız olması lazım. Bendede 550m3 quıte serısı var veya ınsanlar sessız serı kullanıyor neden daha ucuz fan kullanmıyorlar ? sana mantık sorusu. Tabi karar senin ucuz etın yahnısı olmaz.

Senın yerınde olsam alan kuculturdum.Bu tarz buyuk alanlar masrafı buyuk olur.Ne yaparsan yap bu kocaman 3x3x3 alana ucuz bır setup kuramazsssın. Son diyeceğim bütçen yok ise alanını küçültt.

higthead

Jolly Green
Giriş ve çıkış alanına koyulan fanların metreküpleri neden farklı ? Normali böyle mi biri diğerinden daha düşük ?

Dostum soyle dusun biyerden hava cıkarken 1 yerden hava gırıyor. 2side aynı m3 yanı aynı gucte olursa hava gırdıgı gıbı ıcerde durmadan transıt bırsekılde dısarı cıkıcak.

Gelelim giriş fanların m3 neden cıkıs fanların m3 unun yarısı veya yarısının 1 tık ustunde olmasının nedenine:

Eğer gırıs fanı m3 daha fazla olur ıse ıcerıde hava fazlalıgı olur kabın sısme yapar veya alanda hava fazlalıgı olur sıkısma olur. Cıkıs fanı m3 daha yuksek olucakki içerideki hava daha kolay cıkısı olsun. Biraz karısık anlattım ama umarım anlasılmıstır=))))

Dostum soyle dusun biyerden hava cıkarken 1 yerden hava gırıyor. 2side aynı m3 yanı aynı gucte olursa hava gırdıgı gıbı ıcerde durmadan transıt bırsekılde dısarı cıkıcak.

Gelelim giriş fanların m3 neden cıkıs fanların m3 unun yarısı veya yarısının 1 tık ustunde olmasının nedenine:

Eğer gırıs fanı m3 daha fazla olur ıse ıcerıde hava fazlalıgı olur kabın sısme yapar veya alanda hava fazlalıgı olur sıkısma olur. Cıkıs fanı m3 daha yuksek olucakki içerideki hava daha kolay cıkısı olsun. Biraz karısık anlattım ama umarım anlasılmıstır=))))
Biraz karışık şekilde anlamış gibiyim teşekkürler ama çıkış fanı daha yüksek oluyorsa yine havanın girdigi gibi çıkması gerekir oyle olmuyor mu kafam karıştı?
Üstad senin sesli çalışır dediğin fanlarda 50 desibel yazıyor normal konuşma sesi kadar yani buna ne diyeceksin fiyat farkı sesden degilde biri çelik gövde kasa diğeri dandik gövde ondan olamaz mı ?

birde fanların giriş çıkış olarak çalışma süreleri ne olmalı ?

ve son olqrak oda büyüklüğüne göre metreküp hacmi nasıl hesaplanıyor ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • centerofattention centerofattention:
    ******* ** ***** ***** ****** ******** dready ********* ******* *****
    dready**********
  • Mordecai Mordecai:
    ****** dready
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    ********** **
  • Mordecai Mordecai:
    **** ***** ******* *********** ***** ******* *** ** **
    **** ******* **
  • Mordecai Mordecai:
  • B Bomberx:
  • Mordecai Mordecai:
    ********* ********* **
  • B Bomberx:
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    ******** ** ***** dready* *** ***** ** **** ******** *** *****
  • B Bomberx:
  • Mordecai Mordecai:
    ******** ****** ********** *********** ****** ******* ****** ******* dready* ******** ********* ***** ******** ******* ********* ***** ***** **** *** *** ********** ** ***** **** * ** ****** dready*** ** *********** ******* ******* * ** ********* *** ****** *** ********* dready**
  • B Bomberx:
  • Mordecai Mordecai:
    * ***** **** ** ****** **
  • B Bomberx:
    **** **** **
  • Mordecai Mordecai:
    * ***** ** ** * ******* dready** ******** ** dready* * ** ********* ****** ****** **** ***
  • B Bomberx:
    ******** dready* *****
    B Bomberx: ******** dready* *****