Kendi Sentetik Gübreni Yap -DIY- TOPRAK İÇİN

erşan kuneri

Kıdemli Üye
selam kankalar. growshopp yüzünden paket olan arkadaşlarımız oldu bu konuyu yaklaşık 1 senedir erteleyip paylaşmıyordum.bu güne nasipmiş formül isteyen bir kaç kişide olmuştu umarım konuyu görüp faydalanabilirler.

öncelikle kendi tarifim olduğundan kendi ihtiyaçlarım doğrultusunda hazırladığım uzunca makaleler okuyarak piyasada satılan hazır gübreleride göz önünde bulundurarak yaptım. hybritlerin geneli için 1e1 yani kenevirin ihtiyaç duyduğu bütün makro ve mikro besinleri içeriyor.beni zorlayan şey bu gübre formülünü dönem dönem ele alarak oluşturmam oldu. veg dönem için 1 formül çiçeklenme dönemi için 2 formül olarak hazırladım.

ihtiyaç olan materyaller- sözü geçen gübreler için link vermiyorum sizde vermeyin ürünler için açıklayıcı olabilecek kadar yeterli bilgi var ister internetten söyleyin ister köyünüze kasabanıza yakın olan tarımcılara gidin her ilde elden belden ulaşılabilecek ürünler

litre ölçülebilen karıştırma kabı
saf su
hassas terazi
magnezyum nitrat (10.5-0-0 + M 9.4)
kalsiyum nitrat (15.5-0-0+ Ca % 26.3)
potasyum nitrat (13-0-45.5)
mono potasyum fosfat (0-52-34)
potasyum sülfat (0-0-50+ S 18)
magnezyum sülfat (0-0-0 +m 16+s12
iyonik olmayan surfactant -np10 olarakta geçer (iyonik olmaması çok önemli)
pars marka potasyum silikat

dizayn ettiğim npk-ca-mg-s bunlar macro elementlerimiz mikrolar için maliyeti düşük tutmak adına alternatif ürün önereceğim ancak trde bulunamayan şelatlı mikro gübreler hakkında bilgisi olan yada oksitlenmeyi ucuz yollarla engelleyebilecek şelatlama tavsiyeleriniz varsa sayfama mesaj bırakabilirsiniz.şahsen ben şelat yöntemimi anlatıp kafa karıştırmayacağım zaten oldukça maliyetli oluyor.

şimdi yapmamız gerekenleri basitçe anlatıyorum

1 adım söylenen dozlarda gübreleri tartıp hazırda bekletmek
2 adım karıştırma kabına ne kadar gübre yapacaksanız yarı ölçeğinde saf su eklemek
3 adım indoor için litre başına 1ml outdoor için litre başına 2 ml iyonik olmayan surfactan ekle karıştır
4 adım karışımın içine tavsiye ettiğim ölçeklerde ana gübreleri karıştır karışım bu aşamada suda tam olarak erimeyecektir zaten suyu yarım koymamızın ve surfactan kullanmamızın nedenide bu
5 adım suyun üstünü tamamla ve koyduğun gübreler suda eriyene kadar iyice karıştır veya çalkala.suyun üstünü tamamladan kasıtım yanlış anlaşılmasın dite bir UYARI yapıcam saf su artacak geri kalan saf suyu ulan bu arttı deyipp karışıma doldurmayın örnek; 1 litre saf suyum vardı içine toplam 200 gram katı gübre karıştırdım toplamda 1.200 mllik bir gübrem oldu bu yanlış. doğrusu artan su ve 1 litrelik gübre solisyonu.
6 adım karıştırma kabını önce musluk suyu daha sonra saf su ile temizle ve diğer karışımlar için bu adımları tekrarla

hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*****

grow a+b -1 litre solisyon tarifi- 1 litreye 6.5 ml kullanıldığı zaman suya 1.5 eclik bir değer kazandırıyor - 6.5ml= 1.5 ec
a şişesi
48 gram kalsiyum nitrat
16 gram magnezyum nitrat
14 gram potasyum nitrat
b şişesi
12 gram magnezyum sülfat
14 gram mono potasyum fosfat
13ml pars silikat

-ppm cinsinden solisyondaki besin değerleri 6.5ml için

N (NO3-) 134.663
N (NH4+) 6.93
P 41.896
K 199.5
Mg 34.913
Ca 119.7
S 44.85

----------------------------------------------------

bloom 1 a+b ilk 3 hafta için -0.5 litre solisyon tarifi- 5ml= 1.5 ec (evet bir yanlışlık yok bu formül yarım litrelik karışım için)
a şişesi
21.5 gram potasyum nitrat
68 gram kalsiyum nitrat
28 magnezyum nitrat
b şişesi
27 mono potasyum fosfat
20 gram potasyum sülfat
25 gram magnezyum sülfat
28 ml silikat

-ppm cinsinden solisyondaki besin değerleri 5ml için

N (NO3-) 125.781
N (NH4+) 5.826
P 50.313
K 226.409
Mg 40.25
Ca 100.625
S 48.095

------------------------------------------------------------------------------------
bloom 2 0.5 litrelik karışım - 5ml= 1.5 ec
a
20.5 gram potasyum nitrat
48 gram kalsiyum nitrat
24 gram magnezyum nitrat
b
25 gram mono potasyum fosfat
14 gram potasyum sülfat
18 gram magnezyum sülfat
32 ml silikat

N (NO3-) 121.966
N (NH4+) 5.414
P 55.901
K 238.85
Mg 40.656
Ca 93.507
S 48.831

--------------------------

bu karışımı kullanırken pk desteği almanıza gerek yok ancak mikrobiyal gübreler hormonlar amino asitler vb bitki yancıları kullanılabilir.

mikro gübreler için önerim https://www.gubretas.com.tr/urun/micro/

Son düzenleme:

CahilKush

Doktor
selam kankalar. growshopp yüzünden paket olan arkadaşlarımız oldu bu konuyu yaklaşık 1 senedir erteleyip paylaşmıyordum.bu güne nasipmiş formül isteyen bir kaç kişide olmuştu umarım konuyu görüp faydalanabilirler.

öncelikle kendi tarifim olduğundan kendi ihtiyaçlarım doğrultusunda hazırladığım uzunca makaleler okuyarak piyasada satılan hazır gübreleride göz önünde bulundurarak yaptım. hybritlerin geneli için 1e1 yani kenevirin ihtiyaç duyduğu bütün makro ve mikro besinleri içeriyor.beni zorlayan şey bu gübre formülünü dönem dönem ele alarak oluşturmam oldu. veg dönem için 1 formül çiçeklenme dönemi için 2 formül olarak hazırladım.

ihtiyaç olan materyaller- sözü geçen gübreler için link vermiyorum sizde vermeyin ürünler için açıklayıcı olabilecek kadar yeterli bilgi var ister internetten söyleyin ister köyünüze kasabanıza yakın olan tarımcılara gidin her ilde elden belden ulaşılabilecek ürünler

litre ölçülebilen karıştırma kabı
saf su
hassas terazi
magnezyum nitrat (10.5-0-0 + M 9.4)
kalsiyum nitrat (15.5-0-0+ Ca % 26.3)
potasyum nitrat (13-0-45.5)
mono potasyum fosfat (0-52-34)
potasyum sülfat (0-0-50+ S 18)
magnezyum sülfat (0-0-0 +m 16+s12
iyonik olmayan surfactant -np10 olarakta geçer (iyonik olmaması çok önemli)
pars marka potasyum silikat

dizayn ettiğim npk-ca-mg-s bunlar macro elementlerimiz mikrolar için maliyeti düşük tutmak adına alternatif ürün önereceğim ancak trde bulunamayan şelatlı mikro gübreler hakkında bilgisi olan yada oksitlenmeyi ucuz yollarla engelleyebilecek şelatlama tavsiyeleriniz varsa sayfama mesaj bırakabilirsiniz.şahsen ben şelat yöntemimi anlatıp kafa karıştırmayacağım zaten oldukça maliyetli oluyor.

şimdi yapmamız gerekenleri basitçe anlatıyorum

1 adım söylenen dozlarda gübreleri tartıp hazırda bekletmek
2 adım karıştırma kabına ne kadar gübre yapacaksanız yarı ölçeğinde saf su eklemek
3 adım indoor için litre başına 1ml outdoor için litre başına 2 ml iyonik olmayan surfactan ekle karıştır
4 adım karışımın içine tavsiye ettiğim ölçeklerde ana gübreleri karıştır karışım bu aşamada suda tam olarak erimeyecektir zaten suyu yarım koymamızın ve surfactan kullanmamızın nedenide bu
5 adım suyun üstünü tamamla ve koyduğun gübreler suda eriyene kadar iyice karıştır veya çalkala.suyun üstünü tamamladan kasıtım yanlış anlaşılmasın dite bir UYARI yapıcam saf su artacak geri kalan saf suyu ulan bu arttı deyipp karışıma doldurmayın örnek; 1 litre saf suyum vardı içine toplam 200 gram katı gübre karıştırdım toplamda 1.200 mllik bir gübrem oldu bu yanlış. doğrusu artan su ve 1 litrelik gübre solisyonu.
6 adım karıştırma kabını önce musluk suyu daha sonra saf su ile temizle ve diğer karışımlar için bu adımları tekrarla

hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*****

grow a+b -1 litre solisyon tarifi- 1 litreye 6.5 ml kullanıldığı zaman suya 1.5 eclik bir değer kazandırıyor - 6.5ml= 1.5 ec
a şişesi
48 gram kalsiyum nitrat
16 gram magnezyum nitrat
14 gram potasyum nitrat
b şişesi
12 gram magnezyum sülfat
14 gram mono potasyum fosfat
13ml pars silikat

-ppm cinsinden solisyondaki besin değerleri 6.5ml için

N (NO3-) 134.663
N (NH4+) 6.93
P 41.896
K 199.5
Mg 34.913
Ca 119.7
S 44.85

----------------------------------------------------

bloom 1 a+b ilk 3 hafta için -0.5 litre solisyon tarifi- 5ml= 1.5 ec (evet bir yanlışlık yok bu formül yarım litrelik karışım için)
a şişesi
21.5 gram potasyum nitrat
68 gram kalsiyum nitrat
28 magnezyum nitrat
b şişesi
27 mono potasyum fosfat
20 gram potasyum sülfat
25 gram magnezyum sülfat
28 ml silikat

-ppm cinsinden solisyondaki besin değerleri 5ml için

N (NO3-) 125.781
N (NH4+) 5.826
P 50.313
K 226.409
Mg 40.25
Ca 100.625
S 48.095

------------------------------------------------------------------------------------
bloom 2 0.5 litrelik karışım - 5ml= 1.5 ec
a
20.5 gram potasyum nitrat
48 gram kalsiyum nitrat
24 gram magnezyum nitrat
b
25 gram mono potasyum fosfat
14 gram potasyum sülfat
18 gram magnezyum sülfat
32 ml silikat

N (NO3-) 121.966
N (NH4+) 5.414
P 55.901
K 238.85
Mg 40.656
Ca 93.507
S 48.831

--------------------------

bu karışımı kullanırken pk desteği almanıza gerek yok ancak mikrobiyal gübreler hormonlar amino asitler vb bitki yancıları kullanılabilir.

mikro gübreler için önerim https://www.gubretas.com.tr/urun/micro/
Harbi kafayı kırmışsın klas bir konu

Organik

Kıdemli Üye
Degerli dostum cok guzel bir konu ellerine saglik yakin bir zamanda bir konuda benden insallah :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    ********* **** ** ****** *** **** ***** ******* ******* ******* **** ***** ******* ******* ******* **** ****
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    ** ***** ***** hahahaha* ** ***** *** hahahaha **** **********
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    hahahahahahahaha *** hahahaha **********
  • dyco dyco:
    ***** ** ** ******* ******* ******** **
  • dyco dyco:
    **** hahahaha* ***** **** *********
  • dyco dyco:
    **** ***** ** **
  • dyco dyco:
  • Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii:
  • Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii:
  • dyco dyco:
  • dyco dyco:
    ****** **
  • dyco dyco:
  • dyco dyco:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    ***** ********* ******* ***** **** ***** ***** ****** **** ***** ** ****** ***** ******* hahahaha** ** ** ******* ******* ******** **
  • nicozaniolo nicozaniolo:
    *** ** **** **** ***** ** ** ******* ******* ******** **
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • dyco dyco:
    ******* *** * *** ********* ***** ****** ***** **** *** ***** ****** ***** ****** ********** ******** hahahaha* ****
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • dyco dyco:
  • dyco dyco:
    *** *** ****** ********* ******* * **** ****** ***** ******** hahahaha ******** ***** ********* ****
  • dyco dyco:
  • dyco dyco:
  • dyco dyco:
    dyco dyco: * ***** *** ********* ****** * ********* ***** *****