kimya ve matematik bilgisine güveneni davet ediyorum

erşan kuneri

Kıdemli Üye
evet gençler bilgiğiniz üzere gübre fiyatları can yakmaya başladı. aklımda şöyle bir plan var. hali hazırda internetten satın aldığımız gübrelerle alakalı bir araştırma yaptım sensi serisinden biobize kadar.aslında bu gübrelerin npk oranlarının esrar için optimal standartları karşılamadığını fark ettim.demem oki kendi gübremi yapmaya karar verdim. evet sentetik sıvı gübre. yanlız takıldığım bir nokta var ppm cinsinden çeşitli tarifler buldum ve bunları pratiğe döküp karışım dozajlarının hesaplanması için biraz yardıma ihtiyaç var.eğer bu projeyi gerçekleştirebilirsek bitkinin her 3 haftası için farklı gübre kombinasyonları uygulayacağız. örnek bitki ilk başladığında 2.1.2 gibi bir gübre ihtiyacı istiyorsa bu istek 1 ay sonra 4.1.4 gibi bir npk isteği oluyor. uzun zamandır yoktum sırf bu konuya çözüm getirebilmek adına foruma giriş yaptım ders çalışan inek öğrencileri başlığımda ağırlamaktan memnun olurum saygılarımla: duvar kenarı en arka sırada sigara saran öğrenci..

Mahsun

Kıdemli Üye
Kankam elbette güzel olur böyle bişey olsa ama gerekli mi sence organik yollarla bu kadar hesap kitap yapmadan da güzel bi bitki yetiştirebilirsin bence
Arka sırada sigarayı çekip uyuyan öğrenci :)

SentetikZenci

Müptezel
Kanka iyi güzel diyosunda bu gübreleri yapmak için gereken uğraş ve para bence gereksiz olur diye düşünüyorum. Hiç bişey yapamıyosan sıvı solucan ve sıvı yarasa gübresi al yoluna bak totalde 70tl yi bile geçmiyor

erşan kuneri

Kıdemli Üye
arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler öncelikle. zaten bu söylediğiniz şeyleri daha önce denedim size sensi bloomun formülünü buldum desem ve bu gübrenin a&b 1er litresini 10 tlye mal edebildiğinizi söylesem hanginiz birdaha sensi blooma o parayı verir ? ayrıca gübreyi kendinin yapıyor olman kontrolü gübre firmasından alıp sana veriyor ve 10 kat daha ucuz ayrıca ispiyoncu gübre siteleriyle uğraşmamanda cabası. mana mantıklı geldi açıkcası. bi kaç yabancı forumdada bununla ilgili başlık açtım eğer bi sonuç elde edersem burada başlık açıcam

arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler öncelikle. zaten bu söylediğiniz şeyleri daha önce denedim size sensi bloomun formülünü buldum desem ve bu gübrenin a&b 1er litresini 10 tlye mal edebildiğinizi söylesem hanginiz birdaha sensi blooma o parayı verir ? ayrıca gübreyi kendinin yapıyor olman kontrolü gübre firmasından alıp sana veriyor ve 10 kat daha ucuz ayrıca ispiyoncu gübre siteleriyle uğraşmamanda cabası. mana mantıklı geldi açıkcası. bi kaç yabancı forumdada bununla ilgili başlık açtım eğer bi sonuç elde edersem burada başlık açıcam
beklemedeyiz kankam. tam olarak nasıl bir yardım beklediğini de daha açık yazarsan iyi olur. bilen birileri çıkabilir

IcBlue

Doktor
reverse engineering mevzusunu ben de araştırmıştım uzunca bir süre. benimki daha tutarlı organik tarifler oluşturabilmek için bir içerik araştırması olduğundan senin amacına yönelik fikir alışverişinde bulunamıyorum, ancak kankacım araştırmana şu (link) ile destek atıyorum. arşivimdeki çoğu link en az 5 forum kuralını ihlal ettiğinden bunu seçebildim aradan :D advanced nutrients kısmı tamamlanmamış yine de diğer markalardan pek çok içerik var. kendim kimyasal formülasyonları deneyimlemediğim için arkasında duramam, gönderi buram buram "ben buna kafa patlattım" koktuğu için hoşuma gitmişti zamanında. bu tarz araştırmaların ben çok ekmeğini yedim, umarım senin de istediğin gibi olsun her şey. bol şans.

erşan kuneri

Kıdemli Üye
reverse engineering mevzusunu ben de araştırmıştım uzunca bir süre. benimki daha tutarlı organik tarifler oluşturabilmek için bir içerik araştırması olduğundan senin amacına yönelik fikir alışverişinde bulunamıyorum, ancak kankacım araştırmana şu (link) ile destek atıyorum. arşivimdeki çoğu link en az 5 forum kuralını ihlal ettiğinden bunu seçebildim aradan :D advanced nutrients kısmı tamamlanmamış yine de diğer markalardan pek çok içerik var. kendim kimyasal formülasyonları deneyimlemediğim için arkasında duramam, gönderi buram buram "ben buna kafa patlattım" koktuğu için hoşuma gitmişti zamanında. bu tarz araştırmaların ben çok ekmeğini yedim, umarım senin de istediğin gibi olsun her şey. bol şans.
kanka teşekkürler bilgi için uzun zamandır böyle birşey arıyordum.elimde bazı formüller var veg dönemi ve çiçeklenme dönemi için bitkinin anlık ihtiyacına göre 6 adet farklı formül var bunlar npk oranlar %wv cinsinden mikrolar ppm cinsinden bunları nasıl pratiğe döküpte elle tutulur birşeye dökebilirim bunu nasıl hesaplayacağım hakkında az çok bilgim var ama matematiğe ve kimyaya karşı şu ana kadar hiçbir araştırma ihtiyacı duymamış 4 işlemle hayatını idare edebilen ben bu karmaşık hesaplamalar arasında kaldım.

erşan kuneri

Kıdemli Üye
Hesap kitabı halledilir kankam sen işlemleri söyle yeter mühendisim :)
https://manicbotanix.com/establishing-ppm-in-solution-from-nutrient-labels/ kanka burada ppm ile ilgili yeterli bilgi var

• Erkenci sebze: 2:1:2 – 4:2:3
  • Ara sebze: 10:5:7
  • Geç sebze: 7:7:7
  • Erken çiçeklenme: 5:7:10
  • Orta çiçeklenme: 6:10:15
  • Orta-geç çiçeklenme: 4:7:10
    birbirine oranla istenen npk içerikleri burada mevcut
    bu site üzerindende gerekli hesapları yapabiliyoruz.
    bu sitede kendine örnekler bulabilirsin
  • aşşağıdada sensi bloomun sadece ppm içerikleri olan bi fotosunu koyuyorum belki işine yarar diye.
    https://manicbotanix.com/hydroponic-nutrient-science/ buradada işine yarayacak bilgiler var gözden geçirmeni tavsiye ederim.
    şimdiden yardımların için teşekkürler kanka umarım altından kalkabiliriz bu konunun

Ekli dosyalar

• sensi bllom.png
    sensi bllom.png
    30.1 KB · Görüntüleme: 18
  • Adsız.png
    Adsız.png
    19.5 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:

BronzBaykus

Yeni üye
Knka o nasıl bir arşiv merak ettim valla birde neden forum kurallarını ihlal ediyorki bilgi değil mi sonuçta

erşan kuneri

Kıdemli Üye
Adamlar her şeyi yapmış bize sadece kimyasallar ve laboratuvar terazisi lazım gibi
kanka orada gördüğün tarifler ortalama bitkilerin istekleri o gübrelerle patlıcanda beslersin fasulyede kenevirde ancak ne fasulyeyi optimal yani en iyi şekilde besler nede keneviri. ben kendi tarifimizi oluşturma çabası içindeyim

Mahsun

Kıdemli Üye
Orada biraz tecrübe lazım kankam deneyip görmek oldu yada olmadı gibisinden sonuçta ne olursa olsun tamamen optimal şartları oluşturmakta önemli

erşan kuneri

Kıdemli Üye
kanka test işi kolay önemli olan şu aşamada bu gübreleri oluşturmak zaten ideal npk oranları her evre için verilmiş cal mag ihtiyacı toprak ve hidroponik olarak farklı olduğu için onuda farklı olarak doğru oranlarda ayrıcaz mikrolar içinde attığım sitede ppm oranları verilmiş.

esrarii

Müptezel
kullandığım NPK gübre

KENEVİRE ÖZEL GÜBRE K-EXPERT

...kenevir tarımında dengeli besleme sağlayacak formül için bir süredir yaptığı Ar-Ge çalışmalarını tamamlayarak, birim alandan en yüksek verim sağlayan özel bir gübreyi daha sektöre kazandırdı.

Kenevir bitkisinin besin maddesi ihtiyaçları ve Türkiye topraklarının bitki besin maddesi varlığı dikkate alınarak geliştirilen taban gübresi, 12.16.12+12(SO3)+0,2 B formülasyonuna sahip.

erşan kuneri

Kıdemli Üye
kullandığım NPK gübre

KENEVİRE ÖZEL GÜBRE K-EXPERT

...kenevir tarımında dengeli besleme sağlayacak formül için bir süredir yaptığı Ar-Ge çalışmalarını tamamlayarak, birim alandan en yüksek verim sağlayan özel bir gübreyi daha sektöre kazandırdı.

Kenevir bitkisinin besin maddesi ihtiyaçları ve Türkiye topraklarının bitki besin maddesi varlığı dikkate alınarak geliştirilen taban gübresi, 12.16.12+12(SO3)+0,2 B formülasyonuna sahip.
kanka bu sanayi tipi kenevir üretimi için kullanılıyor yani esrar değil kaliteli lif almak için üretiliyor. zaten bizde türkiyenin tarım toprağını değil satın alınmış ithal torfları kullanıyoruz. attığın gübre bitkiyi baştan sona hasat eder ama optimal değil.yinede bilgi için teşekkürler bir dönem araştırdığım bir gübreydi

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ******* ** ****** *** ******* ******* ***** *** ****** ****** ** *** ***** ***** ********* dready *** * ******* ******* ***** ***** ** ** ******* *********** ***** ******** ******* *** **** dready* ********* ***** ******** **
  • Night owl Night owl:
  • A ax-b:
    ***** ******** ****** *** **** ********* **
    +2
  • VendettaX VendettaX:
    +1
  • VendettaX VendettaX:
  • A ax-b:
    ***** ** ***** dready*
  • A ax-b:
  • A ax-b:
  • Q qimliqsiz:
    dready********** dready********** dready********** dready**********
  • Night owl Night owl:
  • VendettaX VendettaX:
    *** ********* ****** ****** *** **** ***** **** **
    +1
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ***** ** ***** dready****** ** ******* ****** *** * ***** **** dready*** ********* dready** ** ** ***** **** **** ******
  • VendettaX VendettaX:
    ***** dready *********
  • Night owl Night owl:
    ** *** ***** ****** ****** ********* ******* dready ********* ** **** **** ******** ***** **********
  • VendettaX VendettaX:
    ***** ****** ***** **** *** **
  • VendettaX VendettaX:
    ******** ******** ******** **
    +2
  • Q qimliqsiz:
    ******** ******** ******** **
  • Q qimliqsiz:
  • B Bomberx:
  • Q qimliqsiz:
    ***** dready*** dready********** dready********** dready********** dready**********
  • B Bomberx:
  • Q qimliqsiz:
    dready**********
  • Q qimliqsiz:
    dready**********
  • Q qimliqsiz:
    dready**********
  • Q qimliqsiz:
    dready**********
    Q qimliqsiz: dready**********