Kurutma Kabini

_sansar

Üye
Growum bitince, belki de bitmeden yeni tohumlarla 2. macerama başlayacağım. Eğer sürekli kabinde growa devam etmeseydim yetiştirdiğim kabinde kurutacaktım bitkileri. Kabinde karbon filtre olduğu için sıkıntı yaşamadan halledecktim. Şimdi ise koku yaymadan başka bir yerde kurutmanın yolunu arıyorum. Sizce ekonomik bir şekilde bunu nasıl yaparım?

Özellikle sizin fikirlerinizi merak ediyorum @Woppy @higthead

higthead

Jolly Green
Dostum 50x50x50 veya 40x40x40 karton kutu bul buyuk olsunkı butun someklerı oraya asıcan. Neyse karton kutunun sadece 1 yuzunu katlıcaksın bantlıcaksın dıger acık kısmı zemıne gelıcek sımdı ust kısma yanlardan delık acarak aralıklı ıp gerıceksın sonra sol veya sag ust yandan yarım karıs delık ac. dıger alt yandan hava kanalın kadar delık ac ve gırıs fanını delıge gecır. dısta kalan kısma hava kanalı bagla ve karbon fıltreye bagla karbon fıltre yerde bogaz kısmı yukarı bakıcak sekılde durabılır veya yanlama yere koyabılırsın yeterkı hava kanalına donus verme. neyse bu sayede sol veya sag ustten havayı pasıf olarak cekıcek ve sag veya sol alttanda cıkıs aksıyel fan havayı cekıp hava kanalı ıle karbon fıltreye uflucek ve kuruturken koku sıfır olucak. Icerı prob uclu derece ucu sallayın merkeze kartonun ustunden ınce delık acarak sonra nem 50 altına dusmedıkce full cıkıs aksıyel fan calısabılır. 50 altına cok dusuyorsa 15dk on 15 dk off seklınde calıstırabılırsın. Bu sayede 5-6 gune tam guzel kurumus oluyor. sureklı 15dk on 15 dk off seklınde calıstırırsan 8-9 gune kuruyor 2 turlude denedım degısen bısey yok. =) umarım anlatabılmısımdır=))

_sansar

Üye
aynı kabindeki gibi sol alttan giriş deliği, sağ üstten çıkış deliği açıyoruz. çıkışı hava kanalıyla filtremize bağlıyoruz bükülme yapmadan. emek ve tecrübe kokan bir çözüm gerçekten. fakat şöyle bir durum var.. giriş çıkış fanım ve karbon filtrem halihazırda kabinimde çalışıyor olucak. Çünkü kabinde sürekli çiçekte olan bitkiler olucak. Bu durumda yeni fanlar ve filtre mi almam gerekir? alternatif bir çözüm var mıdır?

higthead

Jolly Green
aynı kabindeki gibi sol alttan giriş deliği, sağ üstten çıkış deliği açıyoruz. çıkışı hava kanalıyla filtremize bağlıyoruz bükülme yapmadan. emek ve tecrübe kokan bir çözüm gerçekten. fakat şöyle bir durum var.. giriş çıkış fanım ve karbon filtrem halihazırda kabinimde çalışıyor olucak. Çünkü kabinde sürekli çiçekte olan bitkiler olucak. Bu durumda yeni fanlar ve filtre mi almam gerekir? alternatif bir çözüm var mıdır?

Dostum sadece 200m3 aksıyel fan al yeterlı kurutma kabının ıcın baska bıseye gerek yok. Dostum kurutmaya aldıgında dıger kızların zaten kokuyor olmuyacak onun ıcın kurutma kabınıne takarsın karbon fıltrenı.

_sansar

Üye
@higthead abi tşkler tarif için. 1 ay arayla auto bitki yetiştirmeyi planlıyodum fakat onun yerine 1.5 ayda bir kere atarım tek karbon filtre ile hem kurutma kabinini hem de bitki kabinimi yönetirim. tekrar kafanı açarım yakın zmnda kabini yaparken.

higthead

Jolly Green
@higthead abi tşkler tarif için. 1 ay arayla auto bitki yetiştirmeyi planlıyodum fakat onun yerine 1.5 ayda bir kere atarım tek karbon filtre ile hem kurutma kabinini hem de bitki kabinimi yönetirim. tekrar kafanı açarım yakın zmnda kabini yaparken.

Herzaman dostum. Bu arada karbon fıltreye cok yuklenmıs olursun hem kurutma hem normal kabın. Ne olur ne olmaz yedek koy kenara. Bide sen karbon fıltrenı vegte taktın haff yuksek nemde=)

_sansar

Üye
hocam nem zaten bitirdi bizi. yaşadığım yerde nemden ötürü şuan 54-60 arası nem oluyor kabin içi. giriş çıkış vantilatör açık. hayırlısı diyorum.

higthead

Jolly Green
hocam nem zaten bitirdi bizi. yaşadığım yerde nemden ötürü şuan 54-60 arası nem oluyor kabin içi. giriş çıkış vantilatör açık. hayırlısı diyorum.

Dostum bagıl nem mutlak nem dıe bırsey vardır. Tamam bu aralar nem yuksek ama sen kabın ıcındekı nemı sabıt tutma yeter gırıs cıkısların fanların calıssın nem sabıt kalmasın ne kuf nede baska bırsey olur.

_sansar

Üye
nem sabit kalmasın derken ne demek istiyorsun abi biraz açar mısın? nem ısı ölçerin verdiği verilere göre 50-60 arası gidip geliyor gün içi

higthead

Jolly Green
nem sabit kalmasın derken ne demek istiyorsun abi biraz açar mısın? nem ısı ölçerin verdiği verilere göre 50-60 arası gidip geliyor gün içi

Nem sabıt kalmaması ıcın ıcerıdekı hava hareket halınde olması lazım buda gırıs cıkıs fanların ve vantın sureklı calısıcak demek.

_sansar

Üye
girişin önünde kadın çorabı var. çıkış tam güç. vanti tam güç çalışıyor. umarım dediğin gibi sabit kalmyordur birazdan bakıcam gün içi grafiğine.

higthead

Jolly Green
Dostum gun ıcı nem yuksek olsa bıle sen kabıon ıcınddekı havayı sabıt bırakmadıgın ve hareket ettırdıgın ıcın neme takılma =) yuksek olmadıgı surece.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
    hahahahahahahaha
  • kkush kkush:
    *** ****** * * ** ****** ** ********* hahahaha*** ******* ** ******* ****** ********* * * ****** ******** **** ****
    +1
  • kkush kkush:
    +1
  • Night owl Night owl:
    ******* ***** ******* ********* ****** ******* ******* ******* **** **** ******* ******** ******* * *******
  • kkush kkush:
    ********** * ***** *
  • Night owl Night owl:
  • kkush kkush:
    **** ********** * ***** *** hahahaha **********
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** *** ***** ** ******** ******** *** ****** * * ** ****** ** ********* hahahaha*** ******* ** *******
  • Night owl Night owl:
    ****** ** ********* ** hahahaha* ***** ** ****** ** ***** **** ****** ******** * ***** **** ******* ***** ** **** ********** * ***** *** hahahaha **********
  • kkush kkush:
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** ***** ******* **** ** ** ****** ********** hahahahahahahaha
  • kkush kkush:
    ****** ******* **** hahahaha**** ** ********* ** hahahaha* ***** ** ****** ** ***** **** ****** ******** * ***** **** ******* ***** **
  • kkush kkush:
    +1
  • kkush kkush:
  • kkush kkush:
    +1
  • kkush kkush:
    +1
  • Night owl Night owl:
  • kkush kkush:
  • kkush kkush:
    ******* *** ********* *** ** hahahaha****
  • Night owl Night owl:
    ******* **** ******** *** ***** ******** ** ******** **** **** ********** ** ********* **** ****** ** *** ** hahahaha* ***** ******* *** ********* *** ** hahahaha****
  • kkush kkush:
    *** ** ** hahahaha ***** ***** **********
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** ***** **** ***** **** *** ****** *** ** ****** ***** ***** *** ******* ****** ****** ** hahahaha* ****** **** **** hahahaha*
  • kkush kkush:
    hahahaha* **********
  • kkush kkush:
    ***** ***** ***** ** hahahaha*** ***** ******** ********** * * **********
  • kkush kkush:
    kkush kkush: ******* ****** ***** ********** **********