LED vs HPS LED BİLİNMEYENLER

Cio baba

Yeni üye
Cvp: LED vs HPS LED BİLİNMEYENLER

Kankalar merhaba ben de led kullanıyorum sormak istediğim bir soru var çiçeklenmeye geçiyor şu an bitkim ve led ışıkların hem grow hem bloom mu açık olmalı yoksa sadece bloom yeterli mi ?

patriot37

Yeni üye
Eyvallah kanka iyi bir seçim yapmışım onu görmüş oldum

OGkush' Alıntı:
Cümleten S.a arkadaşlar 
Konumuz Led ışıklar. Bu konu hakkında bir çok arkadaşım gerekli bilgiye sahip olmadığı için nasıl bir seçim yapacağına karar veremiyor. Ben size elimden geldiğince LED ışık ve HPS ampuller den bahsedeceğim.

Anlaşılabilir olsun diye iki ışığı seçim yapacak olan arkadaşlar için bi çarpıştıralım bakalım ne çıkacak.

HPS : 1000 watt ampul  1000 watt güç çeker ancak çektiği gücün % 70 i kadar ışık çıkışı sağlar.
LED : Markaya göre değişmekle beraber, LED ler çektiği gücün 2 hatta 3 katı ışık çıkışı sağlayabilir. 

HPS : Çok fazla ısı üretir bu ısıyı alandan uzaklaştırmak için extra egzoz
LED : Yarısı kadar ısınır 

HPS : Çalıştırmak için balast gerekir Her sezonda ampul ister. Reflektör ister.
LED : Tak çalıştır 50.000 saat çalışma ömrü. 

HPS : Çok güç tüketir 1000 watt ye 700 watt ını ışık yap gerisi nerde moruk ?
LED :  LED markaya göre değişmekle beraber genelikle Çektiği gücün % 150 ile % 250 si kadar ışık üretir.

HPS : Işığı yayma açısı LED e göre yüksektir.
LED : Işığı hps kadar açılı veremez genelikle ışığı dik açıyla indirir. 

HPS : Çıkardığı ışığın renk sıcaklığı nedeniyle gelişim dönemi için extra MH ampul
LED : Tam spectrum Güneş ışığını en iyi şekilde taklit eder. Ayrıca bitki gelişiminde önemli bir faktör olan uv ır ışınları barındırır.

HPS : Çıkardığı ışığın dalga boyu çoğunlukla sarı ve yeşil renklidir. Bitkiler bu ışığı geri yansıtır.
LED : Yine markalara göre dalga boyları bitkiye göre ayarlanabilir.9 band 12 band kullanan ledler var.

HPS : Son olarak Yüksek basınçlı sodyum ampuller 1970 lerde sokak depo aydınlatmak için üretilmiştir. Ve birisinin denemesi sonucu grow  ışığı olmuştur.
LED : 50 yıldır bilinmesine rağmen Günümüzdeki güç performans çizgisini yakalayamadığı için geri planda kalmıştır.

Arkadaşlar gördüğünüz gibi LED ön plana çıkıyor bir çok bakımdan. 

Peki bide bu ucuz LED lerin gerçek güç tüketimini yazmıyorlar hurafesine değinelim.

Evet arkadaşlar yazmıyorlar çünkü:

Aldığınız led herhangi bir marka 600 watt LED  hatta çinden aldınız. Burada sizi gerçek güç tüketimiyle kandırmıyorlar bu sadece bir pazarlama dehası. Eğer aldığın LED 300 watt güç çekip 600 watt hps karşılayacak PAR değerine ulaşıyorsa o zaman o adam ledin üstüne 600 watt yazar. buda doğru olanıdır.
Zaten alacağınız ürünün testing sonuçlarını referanslarını görmüyorsanız uzak durun.

Bunu HPS ampullerin geçmişten bu yana kullanılması ve artık KÜLT olmasına bağlayabiliriz. 
LED ler çıktığında herkes bu led kaç watt hps ye eşdeğer ? diye sorduğundan dolayı LED üreticilei tükettiği enerjiyi değil ürettiği ışığı baz alırlar.

1 örnek daha Satılan led 500 watt güç tüketiyor fakat 1200 watt HPs ışığın besleyebileceği bitkiyi büyütmeye hazır.  Bu marka ürettiği ledi çektiği güçe göre pazarlasa eskiden HPS 1000 watt kullanan insan bu ledin 1200 HPS gücünde olduğunu nereden anlayacak ?

Buda demek oluyor ki aldığınız LED in gerçek güç tüketimine değil, Tükettiği güce bağlı olarak ürettiği ışığa Ve buna bağlı olarak PAR değerine bakılmalıdır.

Burda bizi kandıran biri varsa oda HPS ampuller 1000 watt çek 700 watt ışık ver yüzde 30 karla çalışıyor sanki pezevenk. :)

Karar sizin arkadaşlar .  LED ler biraz pahalı ama hem çalışma ömrü hemde elektrik harcamasıyla HPS ye göre parasını 2 sezonda çıkarıyor.

Buda Ufak bir Performans çizelgesi: Çizelgedeki Led Philips marka beyaz LED
5DdXkD.png

LED ler hakkında teknik bilgi sahibi olmak isteyipde türkçe kaynak bulamayan arkadaşlar bu makaleyi okuyabilirler.

https://www.tarmakder.org.tr/images/stories/MAKALELER/2015/2015_vol11(4)/2015_vol11(4)_347-353.pdf

Ekleme yapmak isteyen arkadaşlar konu altına benim unuttuklarımı da yazabilirler.

Not: Ucuz etin yahnisi olmaz. 40-50 dolarlık  ürünler alıp abi senin dediğin gibi olmadı demeyin lütfen.

Kalın sağlıcakla.

Burda bahsettiğim kendini kanıtlamış olan LED  markalardır.
Merdiven altında üretilen, test aşaması yayınlamayan, 50-100 $ dolarlık LED ler tabiki istenilen performansı vermeyecektir.

Arkadaşlar merhaba ben tohumluesrar =) bu konuya bı el atmak ıstıyorum suanda 1800w cob led kullanıyorum crxsunny marka tavsıye edıyorum fıyatıda cok uygun garantılı bır urun hasat garantısı var hasatı aldıgımda konuyu paylasıcam baştan sona hazırlık var

cannabis16

Ordinaryüs

tohumluesrar301' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba ben tohumluesrar =) bu konuya bı el atmak ıstıyorum suanda 1800w cob led kullanıyorum crxsunny marka tavsıye edıyorum fıyatıda cok uygun garantılı bır urun hasat garantısı var hasatı aldıgımda konuyu paylasıcam baştan sona hazırlık var

kullan,tecrübe et,hasadını al ondan sonra tavsiyede bulun Millete.
grow güncesi yaparak elindeki ledin performansını paylaşırsan herkes için daha aydınlatıcı olur.

Flyex

Yeni üye

Merhaba kankalar Türkiye de LED alabilecegimiz bir yer varmı peki kaliteli urun satan bir yer internette ya amazona yada magicplant yönlendiriyor.

ZIVANA

Yeni üye

Flyex' Alıntı:
Merhaba kankalar Türkiye de LED alabilecegimiz bir yer varmı peki kaliteli urun satan bir yer internette ya amazona yada magicplant yönlendiriyor.

Ben Türkiye'de çok fazla araştırdım ama malasef çok pahalı 1000w için konuşiyim 4,500tl gibi fiyatlar isteniyor o fiyata Amazon'dan 2 tane çok kaliteli 1000w alırsın gümrük ödemeleride içinde hatta cebine para bile kalır Ben vıparspectra aldım 900w ve çok memnunum geleli 2 hafta oldu türkiye' gönderim yapmıyor ben bir tanıdık sayesinde alıp göndertim Türkiye'ye.

Amazon'da Growstar 1000w yazınca çıkan ürünüde inceleyebilirsin TR Gönderim yapıyorlar ben Vıparspectra almasam Growstarı tercih edicektim.

boris

Yeni üye

LED'lerin sömeklenme için faydasının düşük olduğu, sömeklerin havadar cılız ve ufak kalmalarına yol açtığı doğru mu? 

400 W ampülün 1000 W LED'den daha iyi sömek üretir mi?

em25car

Yeni üye

Poker565' Alıntı:
Konuyu biraz saptırmış gibi olacağım ama affedin kankalar cree markalı cxb3590 ledleri chip olarak alıp kendimiz bağlantısını yapsak performans konusunda bir sıkıntı olur mu? Bu chipleri kullanan grow ledler çok yüksek fiyatlardan satılıyor.

dizilimi yapa bilirsin yanlız renk sekronizesini  bilirsen ve dalga boylarını ayarlaya bilirsen olur bazı led firmaları ledlerin içerisine osilatör devresi koyuyor dalgalanma yapsın diye  yani ledi dakikada 5000-6000 kere yanıp sönmesini sağlayan devreler koyuyorlar buda verimi artırıyor bunların hepsini yaparım dersen gelip zaten satış fiyatını buluyor ve aşiyor

başkan eline sağlık güzel olmuş

wudu

Yeni üye

WhatsDaProblem?' Alıntı:
Poker565' Alıntı:
Konuyu biraz saptırmış gibi olacağım ama affedin kankalar cree markalı cxb3590 ledleri chip olarak alıp kendimiz bağlantısını yapsak performans konusunda bir sıkıntı olur mu? Bu chipleri kullanan grow ledler çok yüksek fiyatlardan satılıyor.

hah! odaklanmamız gereken noktalardan biri hadi konuşalım.

Merhabalar bu arada.. konu inanılmaz başarılı bir konu bende bunla ilgili ar-ge yapıyor bir yandan da pratiğe geçiyordum. umarım güncel ve dolu dolu bir konu olur takipteyim.

-Ben 600w hps kullanıyordum fakat inanılmaz bir ısı problemim vardı. Ya sistemi upgrade edip cooltube vs alıcaktım ama sonra dijital balastta almak istedim çünkü süper lümen vardı ve lamba açıldıktan daha çabuk süredi performansı artıyordu ama bi şekilde sistemimi rafa kaldırdım ledle ilgili meraklarım vardı ve şuan aşağıda görmüş olduğumuz cihazı kullanıyorum.. Cihaz çin malı, aliexpressten çıkma. 
Firma bu cihazın 1500w değerinde ışık yaydığını iddia ediyor, her bir çip'in ise 300w değerinde fayda sağladığını söylüyor. 
Bizzat kendim watt ölçer ile test yaptığımda duvardan çekilen elektriğin ise tam 200w olduğunu notlarıma ekledim...
[img=250x250]https://ae01.alicdn.com/kf/HTB12vr5NpXXXXcWXFXXq6xXFXXXi/MasterGrow-II-1500-W-KOLBY-DOPROWADZI-Y-Rosn-wiat-a-Panel-Full-Spectrum-Czerwony-Niebieski-Bia.jpg_640x640.jpg[/img] [img=250x250]https://www.solidrop.net/photo-21/mastergrow-bestv-900w-1200w-1500w-1800w-cob-led-grow-light-panel-full-spectrum-410-730nm-for-indoor-plant-growing-and-flowering.jpg[/img]
Jack Herer Auto tohumum vardı, aldım patlattım sonra ışığın altına attım. İlk başlarda çok fazla trip yaşadım.

-"lan acaba olucak mı ?"
-"yok be olm bro kadar alet işe yaramaz heralde ?"
-"lan **** zaten millet bayağı eleştiriyor :S"
-"lan o kadar yapıcaz 80-90 gün beklicez sonra bok olmasın iş"   gibi gibi işte sizde ki gibi standart düşünceler :)

Neyse şuan kaçıncı gün bilmiyorum ama tahminimce 7. yada 8.haftasını yaşıyor çiçek onu paylaşıcam sizle..
Bu arada gün geçtikçe triplerim azalmaya başladı, aşama aşama ilerledikçe ve haftalık gelişimleri gözlemledikçe vay be dedim. 600w hps ile bu kadar iyi gelişmemişti çiçeğim bi önce ki growda. belki ben yapamamışımdır bi öncekinde? belkide led gerçekten fayda sağlamıştır?

Evet arkadaşlar 7. yada 8. haftasını yaşayan (zaman tutamadım malesef)  jack herer automu sizle paylaşıyorum..

Fotoğraflar için buraya tıklayın

cree cxb 3590 ı acayip merak ediyorum
yazıma devam edeceğim daha sonra, şuan ara vermem lazım..

Usta bende bir süredir led araştırıyorum da ben yurtdışında yaşıyorum Mastergrowdan 2 gün önce kabin siparişhi verdim led de verebilirim bitkilerin son durumu hakkında bilgi verebilir misin ?
Son ana kadar bir problem yaşamadan hasat aldığından emin olmak istiyorum ?

Herkese bol hasatlı günler.

Yesil088

Üye

PWhatsDaProblem?' Alıntı:
Poker565' Alıntı:

hah! odaklanmamız gereken noktalardan biri hadi konuşalım.

Merhabalar bu arada.. konu inanılmaz başarılı bir konu bende bunla ilgili ar-ge yapıyor bir yandan da pratiğe geçiyordum. umarım güncel ve dolu dolu bir konu olur takipteyim.

-Ben 600w hps kullanıyordum fakat inanılmaz bir ısı problemim vardı. Ya sistemi upgrade edip cooltube vs alıcaktım ama sonra dijital balastta almak istedim çünkü süper lümen vardı ve lamba açıldıktan daha çabuk süredi performansı artıyordu ama bi şekilde sistemimi rafa kaldırdım ledle ilgili meraklarım vardı ve şuan aşağıda görmüş olduğumuz cihazı kullanıyorum.. Cihaz çin malı, aliexpressten çıkma. 
Firma bu cihazın 1500w değerinde ışık yaydığını iddia ediyor, her bir çip'in ise 300w değerinde fayda sağladığını söylüyor. 
Bizzat kendim watt ölçer ile test yaptığımda duvardan çekilen elektriğin ise tam 200w olduğunu notlarıma ekledim...
[img=250x250]https://ae01.alicdn.com/kf/HTB12vr5NpXXXXcWXFXXq6xXFXXXi/MasterGrow-II-1500-W-KOLBY-DOPROWADZI-Y-Rosn-wiat-a-Panel-Full-Spectrum-Czerwony-Niebieski-Bia.jpg_640x640.jpg[/img] [img=250x250]https://www.solidrop.net/photo-21/mastergrow-bestv-900w-1200w-1500w-1800w-cob-led-grow-light-panel-full-spectrum-410-730nm-for-indoor-plant-growing-and-flowering.jpg[/img]
Jack Herer Auto tohumum vardı, aldım patlattım sonra ışığın altına attım. İlk başlarda çok fazla trip yaşadım.

-"lan acaba olucak mı ?"
-"yok be olm bro kadar alet işe yaramaz heralde ?"
-"lan **** zaten millet bayağı eleştiriyor :S"
-"lan o kadar yapıcaz 80-90 gün beklicez sonra bok olmasın iş"   gibi gibi işte sizde ki gibi standart düşünceler :)

Neyse şuan kaçıncı gün bilmiyorum ama tahminimce 7. yada 8.haftasını yaşıyor çiçek onu paylaşıcam sizle..
Bu arada gün geçtikçe triplerim azalmaya başladı, aşama aşama ilerledikçe ve haftalık gelişimleri gözlemledikçe vay be dedim. 600w hps ile bu kadar iyi gelişmemişti çiçeğim bi önce ki growda. belki ben yapamamışımdır bi öncekinde? belkide led gerçekten fayda sağlamıştır?

Evet arkadaşlar 7. yada 8. haftasını yaşayan (zaman tutamadım malesef)  jack herer automu sizle paylaşıyorum..

Fotoğraflar için buraya tıklayın

cree cxb 3590 ı acayip merak ediyorum
yazıma devam edeceğim daha sonra, şuan ara vermem lazım..

Basit bi soru olucak ama yeniyim kanka ::)
Ledi ne kadara ve bitkinin kaç cm uzağında tutuyorsun ?

fthsnmcsr

Yeni üye
Kanka güzel konu olmuş tebrik ederim..Ben yeniyim AliExpress den superspectrum 1600 Watt led sipariş ettim 3 bitki için ideal mi en fazla kaç bitki yetiştirilebilir

Bedoo

Yeni üye
Sayfanin yeni uyesiyim 3 yil 100 100 180 kabinde 400w hps kullandim , genelde auto yetistirdim , cok iyi sonuclar aldim , simdi 120 120 2 m kabin ile bestwa 1000 w led e gectim , 4 bitki rudelaris indica cinsi daha oncedende yetistirdigim tur cicek var , 4.hafta itibari ile 4 yillik tecrubem sonucu gordugum su : isi problemini bitirdim , elektrik faturasina yansimasi yari yariya , bitkiler daha hizli gelisti simdi ciceklenmeye girdik ve cicekler gozle gorulur bicimde buyuk ve gosterisli geliyor , led im magic in sattigi gibi 6 bin tl lik degil ama 420 magazinin en iyi 5 led markasi icinde gosterdigi 120 dolarlik bi urun , 70 usd de vergi ve kargosu tuttu , 6 yuzluk hps ye esdeger isik veriyor , olcumlerini yaptim ideal , yani buradaki ucuz urun Kotudur cumlenize katilmiyorum , kingled de ayni fiyat ve yine forumlarda cok metediliyor , sahsen led i tavsiye ederim , tek sikayetim binlik kabin olcume biraz az geldi gibi ve papatya baglantisi yok ama 2.ledi almak planim var , merak ettigim eger fikriniz varsa , binligin yanina 6yuzluk bir tane daha alirsam n olur ? İlla ikisinin de binlik mi olmasi lazim ?

Grownie

Yeni üye

Selam kardeş bu bitkinin genetiği nedir çok güzel ve iştahlı görünüyor?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Didrug Didrug:
    ***** ******* **** hahahaha**** **** *****
  • NewGardener NewGardener:
  • Didrug Didrug:
    ********** ****** **** ******* ** ** **
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • M merto1835:
    ********* ********* **** *** ****** ******** **** ***** *** hahahaha hahahaha** ****** * *****
  • Didrug Didrug:
    **** *** ********* ***** ********** ****** ****** **** ******** *** *** ***** *** *****
  • İstanbul İstanbul:
    ******* *** ********* hahahaha* ****** hahahaha******* ********* **** *** ****** ******** **** ***** *** *******
  • İstanbul İstanbul:
    hahahahahahahaha
    ***** *** **** ******* hahahaha* ******** hahahaha ****
  • O Oguzyigit26:
    ******* ***** ****** ********** ***** ***** ********* ******* ****** **** ******* ********* *** *** *****
  • M merto1835:
    ******** **** ********** ******** ****** ********** ******** *** ****** ********* ****** ****** hahahaha* ******* *** ********* hahahaha* ****** *********
  • M merto1835:
  • İstanbul İstanbul:
  • M merto1835:
    ***** ******** **** ********** ****** ** ***** ******* ********* ******* * ***** ***
  • İstanbul İstanbul:
    *** ** **** **** ***** *** ***** hahahaha ***** ******
  • İstanbul İstanbul:
    ***** *** *** ********** hahahaha hahahaha hahahaha* ******* **** ***
  • İstanbul İstanbul:
    *** *** ******** hahahaha ****
  • M merto1835:
    ******** hahahaha** ***** ********
  • M merto1835:
    *** *** hahahaha hahahaha **** ** ********* *** ******** hahahaha ****
  • M merto1835:
    **** **** ** ****** ***** ******* ******* ******** ********** ** ******* ***** **
    M merto1835: **** **** ** ****** ***** ******* ******* ******** ********** ** ******* ***** **