LED vs HPS LED BİLİNMEYENLER

TuTanKhamon

Yeni üye
Tam HPS ampüle karar verdim diyorum... Işıklandırma konularına girince yalan oluyor..

Benim açımdan bu karmaşının asıl bir iki sebebi var. Muhtemelen yeni başlayacak arkadaşlarda bu sebeplerden kafaları karışıyordur.
1. si covid19 falan derken yurt dışından siparişlerin geç gelmesi. (LED için)
2. tek seferde epey tuzlu olmaları. (LED için)
Bunun dışında HPS ve LED karşılaştırmalarında daha HPS ışığın önde kapattığını görmedim.

Bu kadar kafa karıştırılacağına adminler LED ilanları toplayıp (Farklı fiyatlar ama iş gören LED'ler) şeklinde bize bir kolaylık sağlasa belki işimiz biraz daha kolaylaşır. HPS için buna gerek yok sonuçta ampül ve balast yani.. En fazla erkenden patlar 50-60 TL'ye yenisi alırız ama LED kısmında öyle olmuyor.

Nacizane önerim şuanda piyasada olan uygun yollu veya orta yollu LED'ler uzman arkadaşlarımız tarafından toplansa keşke..
Belki konuya girip grower olmaktan vazgeçen arkadaşları kurtarabiliriz.

Bu arada herkesin verdiği bilgiler için eline emeğine sağlık.. Anlatmak istediğim farklı bir şey..

Mari ana

Yeni üye
Hps Işıkları nezaman degıstrmelıyımk

Mh hps lambaları bırbıeyle hangı hafta degıstrmm gerekır.12saat karnlık dongusune nezman gırmelıyım

Kajmeran1821

Yeni üye
Cvp: LED vs HPS LED BİLİNMEYENLER

Arkadaşlar benim İsviçre de kuzenim var led ışık alsa gelirken getirebilir mi sorun olur mu ?

cemalcan

Yeni üye

S.a Arkadaşlar ,
Her ne kadar aranıza yeni katılmış olsamda, geçmişte başarılı hasatlar almış bir kardeşinizim. genelde okuyucu olmayı tercih ediyorum.
Uzun bir aradan sonra tekrar grow yapmaya karar verdim ve spider farmer SF-4000 modelinde karar kıldım.

Bayadır araştırma yapıyorum ancak tıkanıp kaldığım bir husus var. Yardımcı olabilirse bilen bir arkdaşımız çok sevinirim.

Bu ürünün CE sertifikası yok ancak ETL sertifikası var. 4 adet getirtmeyi düşünüyorum ve yüklü bir mebla tutacak. Marka yetkilileriyle iletişim kurdum fiyatı düşük göstererek vergi durumlarını asgariye indireceğim. fakat ürünün geçmeme riski var mı? Daha önce Spider Farmer marka LED getiren oldumu?

fabfabolus

Yeni üye
ne kadar olursa olsun vergisi gümrükte geçiyorsa ithalat yasağı olmayan hiç bir ürün kalmaz gümrükte brocum bence için rahat olsun

Hahilmi

Yeni üye
Merhaba abilerim, kardeşlerim...
Uzun bir süredir forumu ve sizleri takip etmekteyim. ( Işıklandırma sistemleri ) forumlarındaki hemen, hemen tüm konuları iyice okudum araştırdım ancak kesin olarak bir karar veremedim. Aklım ermedi.

Üç bitki yetiştirmek istiyorum bu belki dört olur ama zayıf ihtimal çünkü ortalama üç ayda bir üç bitkiden alınacak hasat yeterde artar diye düşünüyorum.

Diyeceğim oki sadece led sistemi üçün 2000>><< 2500 TL bütçe ayırdım.

Buna göre bana yetecek, işimi görecek bir ürün, marka arıyorum. Bu konuda yardımcı olursanız cok sevinirim.

Şimdiden teşekkürker.

OGkush

Üye

Arkadaşlar benim İsviçre de kuzenim var led ışık alsa gelirken getirebilir mi sorun olur mu ?
Yanında getirebilir. Hiç sorun yaşamak istemiyorum diyorsanız ordan çıkarken yanındaki malzemeyi bildirmen gerek. Bildirmezsen ve bagajını açtırıp sorarlarsa elinden alırlar. Bildirirsen Tr girerken en fazla vergisini alırlar. Bence bildirin.

OGkush

Üye
Merhaba abilerim, kardeşlerim...
Uzun bir süredir forumu ve sizleri takip etmekteyim. ( Işıklandırma sistemleri ) forumlarındaki hemen, hemen tüm konuları iyice okudum araştırdım ancak kesin olarak bir karar veremedim. Aklım ermedi.

Üç bitki yetiştirmek istiyorum bu belki dört olur ama zayıf ihtimal çünkü ortalama üç ayda bir üç bitkiden alınacak hasat yeterde artar diye düşünüyorum.

Diyeceğim oki sadece led sistemi üçün 2000>><< 2500 TL bütçe ayırdım.

Buna göre bana yetecek, işimi görecek bir ürün, marka arıyorum. Bu konuda yardımcı olursanız cok sevinirim.

Şimdiden teşekkürker.
Selam kanka link felan paylaşamıyorum. Ama 1000 watt lık ledler senin işini görür. Cob veya 240 watt bir quantum board.

Hahilmi

Yeni üye
Merhaba usta. Keşke link atabikseydin yahut seri, marka yazsan nasıl olur. Daha önce acemiliklerim oldu ve şimdi bir bilene danışmak istiyorum.

Icarus

Kıdemli Üye
Korono öncesi olsa anvaned platinum önerirdim. p300-p450 şimdi tr olarak yanına bile yaklaşamayız. Spider farmer / bloom plus tarzı ışıklara yönebilirsin.

OGkush

Üye
Merhaba usta. Keşke link atabikseydin yahut seri, marka yazsan nasıl olur. Daha önce acemiliklerim oldu ve şimdi bir bilene danışmak istiyorum.
Dün bu konu ile ilgili bir topiç açtım ama reklam sayıldıgı için kaldırıldı. Sen google a mars hydro tr yaz. Bi site cıkıcak Türk isimli ordan alabilirsin mars hydro ts1000 modeli senin işini çok rahat görür. Ama ordaki fiyatlardan hemen alma. Ara ve görüş indirim iste inidirm için zorla

Hahilmi

Yeni üye
Dün bu konu ile ilgili bir topiç açtım ama reklam sayıldıgı için kaldırıldı. Sen google a mars hydro tr yaz. Bi site cıkıcan ordan alabilirsin mars hydro ts1000 modeli senin işini çok rahat görür. Ama ordaki fiyatlardan hemen alma. Ara ve görüş indirim iste inidirm için zorla

Hay Allah razı olsun usta bana böyle denenmiş birde tecrübeli insanların tavsiyeleri lazım.

Hahilmi

Yeni üye
Dün bu konu ile ilgili bir topiç açtım ama reklam sayıldıgı için kaldırıldı. Sen google a mars hydro tr yaz. Bi site cıkıcak Türk isimli ordan alabilirsin mars hydro ts1000 modeli senin işini çok rahat görür. Ama ordaki fiyatlardan hemen alma. Ara ve görüş indirim iste inidirm için zorla

Usta sana biraz sıkıntı verdim kusura bakma ama ilk cıkan site toprak ve su idi orda aradım taradım ürünü bulamadım. Yanlış siteye mi baktım acaba.

penguin

Yeni üye
Cümleten S.a arkadaşlar
Konumuz Led ışıklar. Bu konu hakkında bir çok arkadaşım gerekli bilgiye sahip olmadığı için nasıl bir seçim yapacağına karar veremiyor. Ben size elimden geldiğince LED ışık ve HPS ampuller den bahsedeceğim.

Anlaşılabilir olsun diye iki ışığı seçim yapacak olan arkadaşlar için bi çarpıştıralım bakalım ne çıkacak.

HPS : 1000 watt ampul 1000 watt güç çeker ancak çektiği gücün % 70 i kadar ışık çıkışı sağlar.
LED : Markaya göre değişmekle beraber, LED ler çektiği gücün 2 hatta 3 katı ışık çıkışı sağlayabilir.

HPS : Çok fazla ısı üretir bu ısıyı alandan uzaklaştırmak için extra egzoz
LED : Yarısı kadar ısınır

HPS : Çalıştırmak için balast gerekir Her sezonda ampul ister. Reflektör ister.
LED : Tak çalıştır 50.000 saat çalışma ömrü.

HPS : Çok güç tüketir 1000 watt ye 700 watt ını ışık yap gerisi nerde moruk ?
LED : LED markaya göre değişmekle beraber genelikle Çektiği gücün % 150 ile % 250 si kadar ışık üretir.

HPS : Işığı yayma açısı LED e göre yüksektir.
LED : Işığı hps kadar açılı veremez genelikle ışığı dik açıyla indirir.

HPS : Çıkardığı ışığın renk sıcaklığı nedeniyle gelişim dönemi için extra MH ampul
LED : Tam spectrum Güneş ışığını en iyi şekilde taklit eder. Ayrıca bitki gelişiminde önemli bir faktör olan uv ır ışınları barındırır.

HPS : Çıkardığı ışığın dalga boyu çoğunlukla sarı ve yeşil renklidir. Bitkiler bu ışığı geri yansıtır.
LED : Yine markalara göre dalga boyları bitkiye göre ayarlanabilir.9 band 12 band kullanan ledler var.

HPS : Son olarak Yüksek basınçlı sodyum ampuller 1970 lerde sokak depo aydınlatmak için üretilmiştir. Ve birisinin denemesi sonucu grow ışığı olmuştur.
LED : 50 yıldır bilinmesine rağmen Günümüzdeki güç performans çizgisini yakalayamadığı için geri planda kalmıştır.

Arkadaşlar gördüğünüz gibi LED ön plana çıkıyor bir çok bakımdan.

Peki bide bu ucuz LED lerin gerçek güç tüketimini yazmıyorlar hurafesine değinelim.

Evet arkadaşlar yazmıyorlar çünkü:

Aldığınız led herhangi bir marka 600 watt LED hatta çinden aldınız. Burada sizi gerçek güç tüketimiyle kandırmıyorlar bu sadece bir pazarlama dehası. Eğer aldığın LED 300 watt güç çekip 600 watt hps karşılayacak PAR değerine ulaşıyorsa o zaman o adam ledin üstüne 600 watt yazar. buda doğru olanıdır.
Zaten alacağınız ürünün testing sonuçlarını referanslarını görmüyorsanız uzak durun.

Bunu HPS ampullerin geçmişten bu yana kullanılması ve artık KÜLT olmasına bağlayabiliriz.
LED ler çıktığında herkes bu led kaç watt hps ye eşdeğer ? diye sorduğundan dolayı LED üreticilei tükettiği enerjiyi değil ürettiği ışığı baz alırlar.

1 örnek daha Satılan led 500 watt güç tüketiyor fakat 1200 watt HPs ışığın besleyebileceği bitkiyi büyütmeye hazır. Bu marka ürettiği ledi çektiği güçe göre pazarlasa eskiden HPS 1000 watt kullanan insan bu ledin 1200 HPS gücünde olduğunu nereden anlayacak ?

Buda demek oluyor ki aldığınız LED in gerçek güç tüketimine değil, Tükettiği güce bağlı olarak ürettiği ışığa Ve buna bağlı olarak PAR değerine bakılmalıdır.

Burda bizi kandıran biri varsa oda HPS ampuller 1000 watt çek 700 watt ışık ver yüzde 30 karla çalışıyor sanki pezevenk. :)

Karar sizin arkadaşlar . LED ler biraz pahalı ama hem çalışma ömrü hemde elektrik harcamasıyla HPS ye göre parasını 2 sezonda çıkarıyor.

Buda Ufak bir Performans çizelgesi: Çizelgedeki Led Philips marka beyaz LED
5DdXkD.png

LED ler hakkında teknik bilgi sahibi olmak isteyipde türkçe kaynak bulamayan arkadaşlar bu makaleyi okuyabilirler.

https://www.tarmakder.org.tr/images/stories/MAKALELER/2015/2015_vol11(4)/2015_vol11(4)_347-353.pdf

Ekleme yapmak isteyen arkadaşlar konu altına benim unuttuklarımı da yazabilirler.

Not: Ucuz etin yahnisi olmaz. 40-50 dolarlık ürünler alıp abi senin dediğin gibi olmadı demeyin lütfen.

Kalın sağlıcakla.

Burda bahsettiğim kendini kanıtlamış olan LED markalardır.
Merdiven altında üretilen, test aşaması yayınlamayan, 50-100 $ dolarlık LED ler tabiki istenilen performansı vermeyecektir.

harika bir yazı şimdi çok daha iyi anlıyorum aradaki farkı
bende ufaktan yeni sistem kuruyorum kabin ölçülerim 80*80*180 boyunda 2-3 çocuk yetişse yeter. bir çok arkadaş yardımcı oldular konuyla ilgili ama senin de fikrini almak isterim. elektrik ustası bir abim 10-15 gün sonra tr ye dönüş yapacak danimarkadan onunla konuştum led panel yapabilir miyiz dedim dedi yaparız :)
bunu yaparken nelere dikkat etmeliyiz
hangi malzemeleri kullanmalıyız
cob led lensleri fanları nasıl tercih etmeliyiz
yani ben adama kalem kalem bunları nasıl anlatırım bana yardımcı olur musun
tekrar teşekkürler bol hasatlar...

Ü

Üye silindi 14517

Guest

hah! odaklanmamız gereken noktalardan biri hadi konuşalım.

Merhabalar bu arada.. konu inanılmaz başarılı bir konu bende bunla ilgili ar-ge yapıyor bir yandan da pratiğe geçiyordum. umarım güncel ve dolu dolu bir konu olur takipteyim.

-Ben 600w hps kullanıyordum fakat inanılmaz bir ısı problemim vardı. Ya sistemi upgrade edip cooltube vs alıcaktım ama sonra dijital balastta almak istedim çünkü süper lümen vardı ve lamba açıldıktan daha çabuk süredi performansı artıyordu ama bi şekilde sistemimi rafa kaldırdım ledle ilgili meraklarım vardı ve şuan aşağıda görmüş olduğumuz cihazı kullanıyorum.. Cihaz çin malı, aliexpressten çıkma.
Firma bu cihazın 1500w değerinde ışık yaydığını iddia ediyor, her bir çip'in ise 300w değerinde fayda sağladığını söylüyor.
Bizzat kendim watt ölçer ile test yaptığımda duvardan çekilen elektriğin ise tam 200w olduğunu notlarıma ekledim...
[img=250x250]https://ae01.alicdn.com/kf/HTB12vr5...-Czerwony-Niebieski-Bia.jpg_640x640.jpg[/img] [img=250x250]https://www.solidrop.net/photo-21/m...-indoor-plant-growing-and-flowering.jpg[/img]
Jack Herer Auto tohumum vardı, aldım patlattım sonra ışığın altına attım. İlk başlarda çok fazla trip yaşadım.

-"lan acaba olucak mı ?"
-"yok be olm sik kadar alet işe yaramaz heralde ?"
-"lan **** zaten millet bayağı eleştiriyor :S"
-"lan o kadar yapıcaz 80-90 gün beklicez sonra bok olmasın iş" gibi gibi işte sizde ki gibi standart düşünceler :)

Neyse şuan kaçıncı gün bilmiyorum ama tahminimce 7. yada 8.haftasını yaşıyor çiçek onu paylaşıcam sizle..
Bu arada gün geçtikçe triplerim azalmaya başladı, aşama aşama ilerledikçe ve haftalık gelişimleri gözlemledikçe vay be dedim. 600w hps ile bu kadar iyi gelişmemişti çiçeğim bi önce ki growda. belki ben yapamamışımdır bi öncekinde? belkide led gerçekten fayda sağlamıştır?

Evet arkadaşlar 7. yada 8. haftasını yaşayan (zaman tutamadım malesef) jack herer automu sizle paylaşıyorum..

Fotoğraflar için buraya tıklayın

cree cxb 3590 ı acayip merak ediyorum
yazıma devam edeceğim daha sonra, şuan ara vermem lazım..

kanka peki uzun ömürlü kullanabildinmi,rica etsem sonraki süreci biraz açarmısın

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • bandaleros bandaleros:
  • Night owl Night owl:
  • F Flair:
    ********** **** ***** ********* ****** ***** ***** *** **** ** ****** ** ** ******** ** ** ******** ****** ***** hahahaha*
  • Night owl Night owl:
    ***** ******** **** ***** ** ***** ***** *** **** ******* ****** ********** **** ***** ********* ****** ***** ***** *** **** ** ****** ** ** ******** ** ** ******** ****** ***** hahahaha*
  • F Flair:
    hahahaha hahahaha* * ***** ******** **** ****** **********
  • F Flair:
    * **** **** hahahaha *** *****
  • F Flair:
    *** hahahaha** ******** **** ******* ***** **********
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    ***** ***** ****** ** ** ******** **** *** ***** ********* ******** ****** ***** *********
  • bandaleros bandaleros:
  • S Suyyss:
    ******* hahahaha
  • S Suyyss:
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
  • kokokoco kokokoco:
  • kokokoco kokokoco:
    ****** ********** *** ********** ****** *** ****** **
  • kawinnnz kawinnnz:
  • kokokoco kokokoco:
    *** ****** ****** hahahaha**
  • kokokoco kokokoco:
  • bandaleros bandaleros:
    *** ***** ****** ****** ***** *** ** ****** ******* hahahaha******** ********** *** ********** ****** *** ****** **
  • kokokoco kokokoco:
    hahahaha***** ** ** ** ********* ***** **********
  • bandaleros bandaleros:
    *** ***** *** ** hahahaha ***** ********** hahahahahahahaha* ** ** ** ********* ***** **********
  • kokokoco kokokoco:
    ********* ***** ** *** ***** hahahaha* ********* * **** ******* * **** ****** ***** ********* ****** **** *** *** **** ******* *********
    kokokoco kokokoco: ********* ***** ** *** ***** hahahaha* ********* * **** ******* * **** ****** ***** *********...