Mantar yetiştirme 101

IcBlue

Doktor
kendi deneyimim olmayan bir şeyi buraya yazmak istemiyorum, bunlar deneme fırsatım olmuş tutarlı ve esas türler. farklı türler çaprazlanarak üretilen Jedi Mind F*ck, Hero, White Teacher vesaire gibi çok fazla hybrid var. Hybridlerden beklentiler üreticinin kalitesine göre çok fazla değişiklik gösterdiğinden onlar hakkında sağlıklı bir rapor çıkartmak çok zor. İlk defa deneyecek veya yetiştirecekler için esas türler daha güvenli bir seçenektir. gerçekçi bir yaklaşım olması için cilalamadan, olumsuz yönleriyle de birlikte anlatmaya özen göstereceğim.

ben trip kontrolünün zorluğuna göre sıraladım, kişisel deneyimler farklılık gösterebilir.

- Golden teacher
Orta sertlikte dengeli görsel ve fiziksel etkileriyle golden teacher mantarla yeni tanışacaklar için oldukça güzel bir seçenek. Tatlı düşündürücü etkileri hafif görsel saçmalamalarıyla birlikte cozutmadan eğlenceli bir deneyim oluşturur. Genelde bakış açısında olumlu değişimler yaratır, sağlıklı geçen bir tribin ardından ilginç bir farkındalık hissi bırakır. Çevredeki doğal güzelliklerle daha önce fark etmediğiniz kadar iç içe olur, aslında ne kadar da doğaya ait olduğunuzu hissedersiniz. doğa yürüyüşleri oldukça keyiflidir ancak golden teacher inceden bir dengeyi bozduğundan tribe alıştıktan sonra ve güvenlik önlemleri alarak deneyimlenmesi daha sağlıklı olacaktır. genel olarak göz açıcı bir etkisi olduğundan orta dozlarla (yaklaşık 3 Gr) sık aralıklarla (örneğin ayda 2 kere) kullanıldığında oldukça verimlidir. anksiyete riskini bir tık arttırır bu nedenle özellikle başlarda ortamın kontrollü olması fayda sağlayacaktır. etkiler yavaşça girer ve trip sonuna doğru yavaşça kaybolur, ortalama trip süresi 3-5 saat arasıdır.

- Costa Rican
içinizi ısıtan, orta sertlikte bu arkadaşımız ponçik bir içsellik, sıcak bir iletişim ve tatlı görsel etkileriyle kendiniz ve çevrenizle daha iyi anlaşmanızı sağlar. iyileştirici bir yapısı vardır, depresyon ve içsel kavgalara oldukça iyi gelir. düşük dozlarda antidepresan etkisindeyken yüksek dozları güzel bir zaman geçirici ve sohbet elemanıdır. sosyal bir genetiktir, kalabalığı kaldırır. ortalama trip süresi 5 saattir.

- Alacabenzi
Öyle dümdüz anlatacağım ki şaak diye oturacak şimdi kafanızda asgvbnk güçlü bir hybrid edible tükettiğinizdeki etkileri ikiyle çarpın abi, bütün olayı bu. edible denememişler için hybrid kovayı 5le falan çarpmak olarak tarif edebilirim. etkilerin hissedilir hale gelmesi diğer genetiklere göre biraz uzun sürüyor, yaklaşık bir saat gibi. etkiler ortalama 5-6 saat sürüyor yani giriş süresini biraz hesaba katmak gerekiyor. vay efendim girmedi kafama falan demeyin erkenden, bozar :D koltuğa yapıştım ve alenen saçmalıyorum kafasıdır. samimi ortamlarda çok güzel muhabbet döndürür. işitsel halisünasyonları biraz yoğundur. +ne dedin abi? -ben bir şey demedim abi?? mevzusu çok sık döner, pek can sıkmasa da ulan dedim mi acaba diye sık sık düşünürsünüz asfvbbnn doz yükseldikçe görsel halüsinasyonlar da inceden artar. ağız kuruluğu, cümleyi toplayamama, fütursuzca saçmalama, başlarda her şeye gülüp eğlenme sonlara doğru da bebeksi uyku hissi gibi özellikleriyle tam anlamıyla güçlendirilmiş bir hybrid kenevir deneyimine benzer, arkadaş ortamı için idealdir. tanıdık ve tatlı bir deneyim de olsa ilk defa deneyecekler için güvenlik önlemlerine en az diğer genetiklerde olduğu kadar dikkat etmek daha sağlıklı olacaktır.

- B+ Cubensis
Orta sertlikte eğlenceli tribi ve kafam kadar iri capleri ile oldukça popüler bir diğer genetik. Halisünasyonları kuvvetlidir, gerçekliği çok fazla kırar. İlk defa ışık gösterisi görmüş çocuk heyecanıyla oturup hayretler içinde izlersiniz, rengarenktir. pek düşünsel bir tarafı olmamakla birlikte ilginç bir rahatlama hissi sağlar, anksiyeteyi de bir nebze yatıştırır. baş ağrısına iyi gelmek gibi alakasız bir de özelliği vardır :D Trip sonunda müthiş bir film izlemiş ama hiçbir şey anlamamışsınız gibi bir hissiyat bırakır, tamamen vakit geçirmek üzerine ve oldukça etkilidir. orta bir sertlikte olsa da ilk defa deneyecekseniz bununla başlamanızı önermem çünkü mantarın gerçek potansiyelini göstermez ama bir aşamada kesinlikle denenmeli diye düşünüyorum. trip süresi ortalama 4 saat, yüksek dozlarda alıp görüntülerde kaybolmak için ideal.

- Amazonian
Dehşet tatlı bir tribi olan bu arkadaşımız güçlü etkileri ve erişilebilirliği ile genetikler arasında oldukça popüler. eğlenceli olduğu kadar seromoniktir de, bu nedenle ruh halimiz tribi oldukça fazla etkiler. vuralım eğlenelim anam modundaysanız bunu yapar, beni salın benim kendimle çözmem gereken şeyler var derseniz bunu da yapar. dehşet akışkan ve yönlendirilebilir bir kafadır. oldukça güçlü bir genetik olduğundan kontrol etmeyi öğrenmek biraz zaman alır, bu nedenle başlarda eğlence ve derin düşünce arasında keskin geçişler duygusal olarak yıpratıcı olabilir. mantarı ilk defa deneyecekler için pek tavsiye etmem ama bir yerde de muhakkak denemek gerekiyor. güzel yönetildiğinde oldukça kendine has ve gerçekten sevilesi bir deneyim. trip süresi başka türlere göre biraz uzun, ortalama 7-8 saat kadar ancak daha uzun da sürebiliyor. her dozajı da bambaşka kafalar açtığından oldukça verimli. ne yapmak istediğinizden emin olmadığınızda kesinlikle joker olarak kullanılabilen bir genetik. halisunatif etkileri diğer güçlü genetiklere kıyasla daha azdır, etkileri duyusaldan ziyade zihinseldir. lucid bir hissiyat yaratır, hayvan gibi eğlenseniz de sapık gibi düşünseniz de gerçeklik algınız büyük oranda kırılır. kalabalığı kaldırabilen bir genetiktir ancak yine de güvende hissetmediğiniz ortamlardan ve kafa açan insanlardan uzak kalmanızı öneririm, kafanız açıldığında yaşadıklarınızın tam olarak ne kadarı gerçek pek emin olamayabiliyorsunuz.

- Mazatapec
Fiziksel etkileri son derece soft, kafanızın içinin tadını çok tatlı çıkartabildiğiniz bir genetik. yaratıcılığı, sosyalliği ve olumlu düşünceyi arşa çıkarır. 15 dakika içinde etki etmeye başlamasıyla dehşet hızlı bir genetiktir. görsel halüsinasyonları hem bu kadar kuvvetli olup hem de bu kadar sosyal olan nadir genetiklerdendir. sosyalliği seviyor olsa da kontrollü ve samimi ortamlar daha mantıklı bir seçenektir. ortamda modunuzu bozan bir durum dibe çok yüksekten çakılmanızı sağlayacağından kontrol etmek zorlaşır. mikro dozla sık aralıklarda veya ara sıra orta dozlarda sosyal ortamlarda oldukça verimlidir. trip süresi ortalama 4-5 saat.

- Cambodian
işte bu benim bebeğim, son 6 yıldır günlük olarak kullanıyorum. güçlü bir genetik olmasına karşın halisunatif etkileri düşük, tribi daha çok yaratıcı düşünce üzerine. dehşet bir odaklanma ve enerji sağlar. kokoin çekip işlerinizi halletmeye benzer ve bütün gün burun kaşımak zorunda kalmazsınız :D tribi acayip tatlıdır. doz yükseldikçe günlük kahve niyetineden ben tanrıyıma kadar yolu vardır. o saçma sapan özgüven patlamasını vücudunuzun her yeri karıncalana karıncalana hissedersiniz. bir olumssuz yanı, bir yerden sonra bu olmadan kendinize işlerinizi halletmek için yeterince güvenemeyebiliyorsunuz. trip süresi ortalama 6 saat, mikrodozla günlük olarak veya hayatınızın dönüm noktalarında orta dozlarda oldukça verimli.

- Albino A+
karanlık ortamda yetiştirildiğinde bembeyaz neredeyse ışıldayan bir görünümü vardır, kenevirdeki mor genetikler gibi yetiştiriciler için taktiksel bir tatmindir :D filozofik ve efektif bir yaratıcı düşünce hali vardır. pek sosyal bir genetik değildir, biraz daha kafamın içinde yalnız kalayım ve yaşadığım şeyin tadını çıkartayım ihtiyacı oluşturur. halisunasyonlar ve zihinsel sapmalar oldukça şiddetlidir, bu da başlarda tamamen yalnız olma ihtiyacıyla çoğunlukla çatışarak panik bir durum yaratabilir. etkileri 10 dakika gibi kısa bir süreyle en hızlı hissedilen genetiklerdendir, yaklaşık 4-5 saat sürer. mantar konusunda biraz daha deneyimli olduğunuz bir aşamada oldukça göz açıcı ve keyiflidir. şiddetli olmasına karşın yüksek dozlarda oldukça verimlidir (3.5-5 Gr) genel olarak "full blast" bir deneyimdir, fazla sıklaştırırsanız genelde yorar.

- Hawaiian
Tam anlamıyla bir enerji booster. mikro dozları antidepresan ve birkaç fincan kahve tadında günlük olarak kullanılabilir, yüksek dozlarda ise durum biraz sarpa sarabilir. dehşet olumlu, ponçik etkileri bir yerden sonra katlanılmaz olmaya başlıyor. Kendisi bir insan olsa kesinlikle hippiydi ama böyle marjinalcilerden değil, has öz hippi. dehşet bir efori, empati ve yaratıcılık üçgeninin içinde bir köşeden bir köşeye yuvarlandırır. çevrenizdekiler o an dünyaya sizin kadar pembe bakamadığı için oturup üzülürken bir anda kalkıp sittir et o zaman dans diyebilir, tam ortasında kesip müthiş bir icat yapmaya başlayabilirsiniz, kafanız açılınca o süper fikriniz muhtemelen yarım kalmış ve bok gibidir orası ayrı ssgbnnm içinizde sıcak ve gıcıklayıcı bir his oluşturur, enerji patlamasından 2 dakika kıçınızın üstüne oturmaya çalışsanız da yok, olmaz. beyniniz saçma sapan hızlı ve odaklanma süreniz saçma sapan kısadır, o an düşündüğünüzü aksiyona dökmek için vücudunuz çok yavaş, bir şeyi enine boyuna düşünebilmek için ise vücudunuz fazla hızlıdır. kısaca son derece kaotik bir pozitiflik silsilesidir. yüksek dozlarda kesinlikle verimli değildir ve dehşet yorucudur ancak o pozitiflik öyle tatlıdır ki bırakmak istemezsiniz, deneyiminiz muhtemelen unutulmaz olacaktır. gerçekçi yaşantıya ara sıra mola vermek için son derece idealdir ama sonrasında gerçekliğe dönebilmek de gerekir. bunu bir kaçış olarak görme ihtimaliniz varsa uzak durmak daha sağlıklı olacaktır zira hayattan gerçek dışı beklentiler edinmenize sebep olabilir, doyumsuzluk yaratabilir. aşırı olumlu şeylerin böyle aşırı olumsuz gerçeklikleri her zaman vardır. bu nedenle yüksek dozlarda kullanacaksanız nadiren kullanıldığında daha verimlidir. trip süresi ortalama 5 saat. sadece mikro dozunu sevimli bulduğum nadir genetiklerden ama bu tamamen bir tercih meselesi.

- Penis Envy
her ne kadar görüntüsünden dolayı bu unvanı kazanmış olsa da etkileri de adı penis haseti olan bir şeyden ne bekleyebilirseniz tam olarak onu veriyor :D oldukça güçlü bir genetik, halisünasyonları kontrolden çıkmaya çok müsait. etkiler oldukça hızlı bir şekilde girer ve genelde zinde, umursamaz ve hafiflemiş hissedersiniz. bu etkiler çoğunlukla cinsel dürtülere de yansır ancak dengeyi güzel bozduğundan saçma sapan bir deneyime hazırlıklı olmanızı öneririm. partneriniz o kadar dalgalı görünürken, vücudunuzda örneğin ellerinizin şekil değiştirdiğini falan hissediyorken bad tribe girmediğiniz sürece bol kahkahalı bir deneyime dönüşüyor. güzel geçtiği takdirde modunuzu renklendirebilir. ara sıra (örneğin bir iki ayda bir) yüksek dozlarda (yaklaşık 3 Gr) kullanıldığında oldukça verimlidir. peki neden bunun "yüksek dozu" 3 gr? penis envyde aktif madde dağılımı diğerlerine göre %30 daha fazla haliyle başka bir 3grlık dozdan daha fazlasına maruz kalıyorsunuz. daha çok eğlenceli etkileri olsa da içsel dürtülerinizle barışmanızı da sağlar. ortalama trip süresi 4-5 saat. tribin dmt veya lsd tribine oldukça benzer olduğunu da belirteyim. yalnız ufak bir uyarıda da fayda var, kesinlikle penis envy kafasıyla karar almayın veya normalde yapmadığınız bir şeyi denemeyin. o anki umursamazlığınızın kafanız açılınca geçeceğini unutmayın :D

- Burma
Daha çok fiziksel etkiler üzerine, düşünselikten uzak, güçlü bir etkisi var. bir çeşit doğal ecstasy diyebiliriz. bu tarz etkileri sevenlere kimyasaldan uzaklaşmak için bunu öneririm. terleme, yuvarlanma isteği, yürürken fenalaşma gibi etkileriyle neredeyse ecstasynin birebir aynısıdır. yalnız uyarayım özellikle yüksek dozları haplara kıyasla daha çok bozar. haplardan farklı bir güzel yanı, ertesi gün mide rahatsızlığı, iştahsızlık veya mide bulantısı gibi sorunları yaşamıyor olmanız. tamamen eğlence üzerine bir trip olduğunu belirtmeme gerek yoktur herhalde :D trip süresi 4-7 saat arası değişken, dozaj beklentiye göre kişisel olsa da genelde orta aralıkta daha verimli.

- Orissa India
Fiziksel etkileri dehşet güçlü, diş sıktıran, vücut ısısı düşüren bir genetik. halüsinasyonları oldukça yoğun. tribi tamamen trans halidir. ne yaşadığınızdan pek emin olamadığınız içe dönük bir deneyim sağlar. nadir aralıklarla yüksek dozlarda vuracağım yok olacağım durumlarında daha verimlidir.

- Blue Meanies
Adı üzerinde "meanie" size kaba davranır, örseler, çirkin yüzünüzle sizi baş başa bırakır. güçlü bir genetiktir, tribi kontrol etmesi oldukça zordur. peki madem tribi bu kadar boktan neden bu kadar müptelası var? çünkü bu tripte içinizde ne kadar karanlık varsa yüzleşirsiniz ve bir şeyi geride bırakabilmenin tek yolu önce onunla yüzleşmekten geçer. blue meanies daha çok bir psikolojik sınavdır. görsel ve fiziksel etkileri oldukça yoğun, psikolojik zorlamalarına karşın oldukça enerjik ve eforik bir triptir. sağlıklı geçen bir tribin ardından egolarınızı büyük ölçüde geride bırakır, kendinize ve etrafınızı çevreleyen iyi, kötü bütün durumlara daha kabullenici yaklaşırsınız. hayatınızda özellikle psikolojik anlamda kırılgan bir evredeyseniz daha iyi bir konumda olduğunuz zamana kadar blue meaniesi denemenizi önermem. tribini eğlenceli olarak tanımlamak doğu olmaz ancak kesinlikle etkileyici olduğunu söyleyebilirim aynı zamanda yıpratıcı bir farkındalık da yarattığını belirtmek gerekir. kullanım dozu yükseldikçe yüzleştikleriniz de sertleşecektir bu nedenle normal dozlar veya belki bir tık yükseği daha verimli olacaktır (ortalama 2-4 gram) tribi yaklaşık 5 saattir. ayda yılda bir (örneğin yılda 2-3 kere) kullanıldığında hayatınızda kalıcı değişiklikler yapmak için oldukça verimlidir

- Z strain
Çok uzun soluklu ve güçlü bir deneyim, haliyle kontrol etmesi zor. genel olarak eforik etkileri olsa da bad tribe biraz meyilli. tam anlamıyla bir şov, etkileyici olmaktan başka bir esprisi yok. daha çok dönüp dönüp tekrar izlediğiniz bir film gibi. konsantre bir genetik olduğundan makro dozu yaklaşık 4 gr, trip süresi ortalama 8 saat.

- Ecuador
Vücut dışı, neredeyse astral ve çok güçlü bir deneyim sağlar. çok temiz ve acayip hızlı bir hissiyat verir, adeta evrenin sırları önünüze dökülür. bakış açınızda kalıcı değişiklikler yaratabilir, daha içe dönüktür. birşeyleri anlamlandırabileceğiniz yere ulaşmak biraz zaman alır bu nedenle ilk birkaç sefer anlamsız veya kaotik hissettirebilir. nadiren ve yüksek dozlarda alıp yamulunca güzel, trip süresi ortalama 6 saat.

- Azurescens (Mavi Melek)
Bilinen en güçlü psychedelic. vuracaksın ve kafanın içinde yokolacaksın abi gerçek bir absent deneyimi, dengeyi falan da tertemiz bozuyor. kendisi cubensis ailesinden değil, kendi başına bir tür. makro dozu yaklaşık 3-4 Gr, trip süresi değişken ancak ortalama 5-8 saat. baş dönmesi, mide bulantısı, kafa karışıklığı gibi olumsuz etkileri oldukça fazla bu da bad trip ihtimalini hatrı sayılır şekilde arttırıyor ancak başarılı geçen bir deneyimin ardından uzun soluklu bir kişisel gelişim sürecine giriyorsunuz. hayatta bir kere de olsa denenir, dönüm noktasıdır.

Gönlünüzce olsun. Mutlu tripler!

Son düzenleme:

IcBlue

Doktor
hazır böyle bir konuya girişmişken buraya kendi kullandığım yetiştirme yöntemini de anlatayım parça parça olmasın. bütün işlemlerin farklı yöntemleri var, bu nedenle kendi araştırmanızı yaparak en uygun yöntemi seçmek daha mantıklı olacaktır. bu kafanızda bir fikir oluşmasına yardım edebilir.

- 1. Adım : Durgun Hava Kutusu (SAB) yapmak

öyle alengirli bir ismi olduğuna bakmayın, içinde çalışabileceğin kadar büyükçe plastik bir kutuya iki tane kol deliği açıyorsun ahahahah muhakkak yapılması gerekmiyor olsa da ortamı ne kadar kontrol altında tutarsanız birşeylerin ters gitme ihtimali o kadar azalır.

malzemeler
- Plastik saklama konteynerı (fikir vermesi için ben 80 litrelik kullanıyorum)
- alt kol kalınlığınızda metal teneke (örneğin salça tenekesi)
- fırın eldiveni

plastik kutuyu iki kol aynı anda girip rahat edecek şekilde işaretleyerek başlamak gerekiyor. tenekenin altını kullanarak işaretlenen yere daireler çizin. bu herkes için farklıdır ancak ben örneğin iki dairenin iç kısımlarının arasını yaklaşık 20cm yapıyorum, dairenin alttan yüksekliğini ise yaklaşık 12 cm. burdan sonrası yanarlı dönerli o yüzden mutfağa geçiyoruz. plastik konteynera maket bıçağıyla girmeye çalışınca kırılıyor çoğu zaman, ben delikleri açmak için eritmeyi daha mantıklı buluyorum. fırın eldiveniyle tenekenin alt kısmını ocağın üstünde ısıtarak işaretlenen yere bastığında kolu rahatsız etmeyecek şekilde tertemiz iki delik oluyor. sıcak tenekeyi işaretlenen yere nazikçe bastırdığında kolayca alttan çıkması gerekir yeterince ısınmışsa. tenekeyi tekrar ateşe tutmadan önce erimiş plastik yapışmadığından emin olun. plastik eriteceğiniz için ortamın muhakkak havalandırılıyor olduğundan emin olun. başlamadan önce işiniz bitince sıcak tenekeyi nereye koyacağınızı belirleyin, lavabo mantıklı bir seçenek örneğin. hızlı hareket etmek gerekiyor bu nedenle nasıl yapacağınıza önceden kafa patlatmak faydalı olabilir.

- 2. Adım : Spor printi şırınga haline getirmek

malzemeler
- gıdaya uygun eldivenler (paketin üzerinde bu detay yazar)
- 10+ ml boş şırınga
- %70 alkol
- steril su (eczanelerde satılır, bunun yerine düdüklüde kaynatılıp soğutulmuş su da kullanılabilir ancak hazır almak daha risksizdir)
- spor print
- torch çakmak
- skalpel (veya sterilize edebileceğin, kazımaya uygun herhangi bir alet)
-cımbız
- shot bardağı
- SAB

çalışmaya başlamadan önce ortamı mümkün olduğunca hava sirkülasyonu olmayacak şekilde ayarlamaya çalışın, başladığınızda odanın kapısının açılması dahi süreci olumsuz etkileyebilir. el çabukluğu konteminasyon riskini azaltmak için oldukça önemlidir, bu nedenle öncesinde birkaç sefer boş deneyerek pratik yapmak faydalı olabilir.

Alkole dokunmadan önce eldivenleri giyerek SABı %70 alkolle temizleyin.
skalpel ve cımbızı kızarana kadar torch çakmakla ısıtarak sterilize edin, bu işlemi SABın dışında yapmak gerekiyor. aletleri soğuduktan sonra tutulacak yerleri alkolle silerek SABın içine alın.
SABın içinde temiz bir shot bardağına şırınga kapasitesinde steril su ekleyin, daha sonra skalpel yardımıyla cımbızla tuttuğunuz (spor printin kenarlarında parmağın spora değmeyeceği kadar yeterli alan varsa buna gerek yok ama çoğunlukla olmuyor) spor printten küçük bir parçayı shot bardağına kazıyın (en fazla 1/4 büyüklüğünde bir kısmı) printe narin davranmak önemli.
bardaktaki suyu şırıngaya birkaç kere çekip bırakmak sporların daha iyi karışmasına yardımcı olur. en son çektikten sonra iğnenin kapağını kapatarak direkt ışık görmeyen, oda sıcaklığında bir yere kaldırın. sporların su ile bileşim haline gelmeleri için kullanmadan önce en az 24 saat beklemesi gerekiyor. ideal olan kullanmadan 2-3 gün önce hazırlanması

- 3. Adım : Miselleme

malzemeler
- süzgeç
- çivi
- çekiç
- malzemeleri karıştırmak için bir kap
- micropore bandı (eczanelerde satılıyor)
- ölçüm kabı
- folyo
- havlu veya kağıt havlu (ben havlu kullanıyorum)
- düz/ ağız darlığı olmayan kavanozlar (tüm printten, printin büyüklüğüne göre yaklaşık 24-30 kavanoz çıkar)
- sıkı kapaklı büyük tencere (veya düdüklü, ben düdüklü kullanmayı sevmiyorum)

içerik için malzemeler
- içme suyu
- organik esmer pirinç unu
- vermikülit
- spor şırınga

hijyen öğeleri
- latex eldiven
-%70 alkol
- torch çakmak
- SAB

*hazırlanan kavanozlar ortalama 4 ile 5 hafta arasında çembere alınacak hale gelir*

+ 1. Aşama : Hazırlık

Kavanozların hazırlığı
- çekiç ve çiviyi alkolle dezenfekte edin
- kavanoz kapağının üstüne kenarlara yakın olacak şekilde 4 köşeden delik açın

Substratın hazırlığı
- her bir kavanoz için 1/4ü kadar içme suyu ile 2/3ü kadar vermiküliti bir kapta karıştırın
- temiz bir süzgeçte fazla suyu süzün
- her kavanoz için 1/4ü kadar esmer pirinç ununu nemlendirilmiş vermikülit ile karıştırın

Kavanozları doldurmak
- Substratı kavanozlara, üstünde biraz boşluk kalacak şekilde eşit olarak paylaştırın
- en üste kuru vermikülit eklemek konteminasyon riskini azaltır
- kapağı alkolle temizleyerek kavanozları kapatın

Buharla Sterilizasyon
- Kapakların sıkı kapatıldığından emin olun
- Kapakları folyoyla sıkıca kaplayın, bu aşamada folyonun düzgün kapatılmaması kavanozun içinde şu birikmesine neden olur
- tencerenin dibine havlu sererek kavanozların dibe değmediğinden emin olun
- kavanozları birbirine ve tencerenin kenarlarına değmeyecek şekilde yerleştirin, bu şekilde çatlama ihtimali düşer
- tencereyi kavanozların yarısına gelecek kadar suyla doldurun ve kapağını sıkıca kapatın
- kısık ateşte yavaşça kaynaması gerekiyor, tencerede bu yaklaşık 75-90 dakika arası. düdüklü için yaklaşık 1 saat.
- işlemden sonra kavanozları kullanmadan hemen öncesine kadar temiz kaldıklarından emin olmak için, oda sıcaklığına gelene kadar tencereden çıkartmamak gerekiyor. işlemi akşamdan yapıp sabahı beklemeyi ben daha faydalı buluyorum.

+ 2.Aşama : Enjeksiyon
*burdan sonrasına eldivenlerle ve SABın başında devam ediliyor*

Şırıngayı hazırlama
- şırınganın ucunu bir torch çakmakla kızarana kadar ısıtın
- ısı geçtikten sonra şırıngayı alkolle temizleyerek SABın içine alın
- şırınganın ağzını çok hafif geriye çekip biraz sallayarak sporları hareket ettirin

Sporları enjekte etme
bu aşamada bütün işlemleri bir kavanoz için tamamladıktan sonra diğer kavanoza geçin
- SABın içinde kavanozun üzerinden folyoyu kaldırın, folyo kalktığı anda sporları enjekte edip delikleri bantlamak gerekir
- Her bir delikten 1/4cc spor solüsyonunu iğnenin ucu kavanozun duvarına değecek şekilde enjekte edin
- 4 delikten enjeksiyonu tamamladıktan sonra delikleri micropore bandıyla kapatın, bantları öncesinden kesmek hız açısından avantaj sağlar
- bütün kavanozlar için işlemi tekrarlayın

+ 3.Aşama : Kolonizasyon

Miselyumun oluşması

Kavanozları direkt güneş ışığı almayan, temiz bir alana yerleştirin. 2 hafta içinde miselyum beyaz, yumuşak kabarıklıklar şeklinde görünür hale gelir.

Miselyumun oturması
Enjekte tarihinden 4 hafta içinde kavanozun içi neredeyse tamamen bembeyaz hale gelir. bu aşamada miselyumun güçlenmesi için fazladan 1 hafta beklemek gerekir. Her şey yolunda gitmişse 10luk bir şırıngadan 4-6 kavanoz elde edersiniz. Kavanozların içinde beyazdan başka bir renk varsa, ki bu genelde yeşildir, kavanozun kontemine olduğu anlamına gelir. Kontemine kavanozları açık alanda temizlemek gerekir.

- 4. Adım : Meyve Çemberi

malzemeler

- plastik saklama konteyneri (50-115 litre arası kavanoz miktarına göre)
- perlit (zemini en az 10cm dolduracak kadar)
- süzgeç
- havlu veya kağıt havlu (ben havlu kullanıyorum)
- yüzey temizleyici alkol
- sprey şişesi
- metre
- 7mmlik matkap ucu ve matkap/ veya eritilerek de yapılabilir
- işaretleme kalemi
- zımpara

gerekli hava akışını sağlamak için kutunun 6 yüzünde eşit aralıklarla açılmış delikler olması gerekir. 5x5 cmlik gridlerin ortasına açılan delikler bu durum için idealdir (10cmde 1) markerla işaretlediğiniz yerleri matkapla delerken baastırmayın, baastırmak kırılmalara neden olacaktır. delikleri zımparayla temizleyerek plastik parçaların kalmadığından emin olun. delme işleminden sonra kutuyu alkolle silerek temizleyin.

kutunun altına havluyu serin, perlitin fazla nem tutmasını ve deliklerden çıkmasını engelleyecektir. perliti tamamen ıslatarak fazla suyu süzgeçle süzün. kutuya en az 10cm perlit doldurun, tam olarak ne kadar doldurduğunuzun çok önemi yok, kutunun içinde yeterli nem ortamı oluşturmak için kullanılıyor. ben yaklaşık 20cm dolduruyorum

- 5. Adım : Meyvelenme

Kolonize kekler
Tüm kavanozları açarak üzerlerindeki kuru vermikülitleri çıkarın. Bu aşamada substrata zarar vermemeye çalışın.
Alkolle dezenfekte ettiğiniz bir yüzeye (ben tepsi kullanıyorum) kavanozları ters çevirip hafifçe sallayarak kekleri çıkartın. boğazsız kavanoz kullanmak bu nedenle önemli.
tepsiyi yavaş akan suyun altında gezdirin, bu aşamada vermikülitler dökülecektir, bunları ayıklayın. keklere zarar vermemeye çalışın.
kekleri bir kapta ılık suda bir gün boyunca rehidre edin.

Kekleri yuvarlama
* Bu aşama muhtemelen sadece yazılı anlatımla oturmayacaktır, bu konuda videolar izlediğinizde ne demeye çalıştığım daha iyi anlaşılacaktır*

kekleri sudan alarak temiz bir yüzeye yerleştirin. (benim için yine tepsi) bir başka temiz yüzeye kuru vermikülit dökün ve kekleri teker teker vermikülitte yuvarlayın. bu nemi içeride tutmaya yardımcı olacaktır.

Kekleri çembere alma
keklerin altı için keklerin perlite değmesini engelleyecek ölçülerde folyo parçalar kesin. folyo parçaları perlitin üzerine yerleştirdikten sonra kekleri parçalara oturtun. daha sonra çemberi içme suyuyla fısfıslayın. kapağı kullanarak içeriyi birkaç kere yelleyin. ve kapağı kapatın.

Şartları optimum düzeyde tutma
Nemi uygun düzeylerde tutmak için kutuyu günde 4 kere fısfıslayın
Keklerin ıslak değil nemli olduğundan emin olun
Hava sirkülasyonunu arttırmak için her fısfıstan sonra kutuyu yelleyin, bunu günde 6 kere yapmak daha idealdir

- 6. Adım : Hasat

Mantarlar önce ufak kabarıklıklar haline gelir, daha sonra pin denen minik uzantılar haline gelirler
pinler oluştuktan sonra mantarın türüne göre 5 ile 12 gün arasında hasata hazır hale gelir
mantarlar alt kapakları açıldığında spor dökerler, bu gelişimin son evresidir. hasatın alt kapaklar düşmeden önce yapılması idealdir.
mantarları keke en yakın yerinden keserek hasat edin

Evde sihirli mantar yetiştirmek ne kadar sürer?
pinler oluştuktan sonra hasat kısa sürede geliyor ancak bir genellemeyle baştan sona bu süre türüne göre 30 ile 60 gün arasındadır. bundan önce misel oluşturmanın da yaklaşık 5 hafta sürdüğünü konuştuk. evde mantar yetiştirmek ortalama 2-3 ay sürüyor.

Son düzenleme:

Mahsun

Kıdemli Üye
Kankacım elden geldiğince hiç sorun yok tek kelimeyle anlatsan bile olur öyle yapmazsın biliyorum ama olsun senin tecrübelerin kıymetli bizler için :)

szrlkrsii

Müptezel
Yeşillendir kanka, bu arada şu mantar sporunu sipariş verecek vendoru bulan olmadı mı hala? :D nereden sipariş gecicez de büyütcez mereti

Ü

Üye silindi 23498

Guest
Bence iftar üstü güzel bi sigaradan sonra döktürürsün :) zorunluluk değil kanka bilgi aktarımı gereklilik ;)

Ü

Üye silindi 23498

Guest
Yok yok bişey demedik omuz veriyoruz ayağa kalksın bizide kaldırsın diye

Patron %99 izopropil alkol de is gorur di mi,ondan alicam.

Ben%70 alkol iceren el dezenfektani ile bugun denedim hanim bu olmaz bence ama neyse en azindan denemis oluruz dedi.suan misirlar kavanozda buhar banyosu yapiyor,golden teacher yetistiricez kismetse.jileti kizartip printi shot bardagina kazidik,hem alkollu dezenfektan ile hem saf su ile yikadik bardagi once.20 dakika kurumaya biraktik bardagi.

Maalesef calisma kabini inanilmaz pahali o yuzden normal dezenfekte ettigimiz masanin uzerine dezenfekte ettigimiz bir borcam kapin icinde calistik.

Yetistirmek icin alacagimiz kab icin o paralari verebilirim

Yetistirme icin ne kadar derinlikte bir kap yeter ustad ?

Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: non

non

Üye
Patron %99 izopropil alkol de is gorur di mi,ondan alicam.

Ben%70 alkol iceren el dezenfektani ile bugun denedim hanim bu olmaz bence ama neyse en azindan denemis oluruz dedi.suan misirlar kavanozda buhar banyosu yapiyor,golden teacher yetistiricez kismetse.jileti kizartip printi shot bardagina kazidik,hem alkollu dezenfektan ile hem saf su ile yikadik bardagi once.20 dakika kurumaya biraktik bardagi.

Maalesef calisma kabini inanilmaz pahali o yuzden normal dezenfekte ettigimiz masanin uzerine dezenfekte ettigimiz bir borcam kapin icinde calistik.

Yetistirmek icin alacagimiz kab icin o paralari verebilirim

Yetistirme icin ne kadar derinlikte bir kap yeter ustad ?

Duduklu olmadan sterilizasyon islemini nasil yaptin hocam? Sanirim boyle bir yontem de var ama hakkinda hicbir bilgim yok. Daha once kontamine olmadan basarili sonuclanan deneyin oldu mu bu yontemle? Spore print ten siringada kontamine riski cok yuksek. Agar agar ile calismak daha faydali gibi

Duduklu olmadan sterilizasyon islemini nasil yaptin hocam? Sanirim boyle bir yontem de var ama hakkinda hicbir bilgim yok. Daha once kontamine olmadan basarili sonuclanan deneyin oldu mu bu yontemle? Spore print ten siringada kontamine riski cok yuksek. Agar agar ile calismak daha faydali gibi
İlk kez bugun deniyorum hocam,takip ettigim 2 deneyimli kanalda duduklu olmadan yapiyor ve onlarda siringa ile yapiyor

Olmazsa agar ile de denerim :)

Basligi kirletiyorum oncelikle ozur dilerim,bu videoda agar yapmak icin elemanin petri kabindaki pembe sey nedir ?

Ü

Üye silindi 23498

Guest
Valla başlık kirletiyon kanka. Kırılgan narin hassas çiçeğimiz @IcBlue kankamızı küstüreceksin bak bizde nasiplenemeyeceğiz

Valla başlık kirletiyon kanka. Kırılgan narin hassas çiçeğimiz @IcBlue kankamızı küstüreceksin bak bizde nasiplenemeyeceğiz
Uslubun dogru degil bro,genelde paylasimci insanlar bu tarz tavirlardan etkilenip paylasim yapmaktan vazgecerler ve 2-3 kisi yuzunden 50 kisi magdur olur,yapma boyle.ayrica yapacagi paylasim burda belki yillarca bir suru insana yol gostericek o yuzden onemi yok ne zaman paylasim yaptiginin,bekleriz

Ü

Üye silindi 23498

Guest
Aynen kanka bende aynısını diyorum işte. Aç yeni bi başlık senden de nasiplenelim
Uslubun dogru degil bro,genelde paylasimci insanlar bu tarz tavirlardan etkilenip paylasim yapmaktan vazgecerler ve 2-3 kisi yuzunden 50 kisi magdur olur,yapma boyle.ayrica yapacagi paylasim burda belki yillarca bir suru insana yol gostericek o yuzden onemi yok ne zaman paylasim yaptiginin,bekleriz

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • zero00 zero00:
    ****** ********** ******** *** ****** *********** dready
  • camelonhigland camelonhigland:
  • K Kolpa.:
    ********* ******** ********* ******** *** ********** ***** ********* **** *** ******** dready*** dready** **** *** ** ***** *** ** ******* ******
  • zero00 zero00:
    **** ********** ****** ***** dready** *** ********* ******* ********** ***** ********
  • zero00 zero00:
    ***** ********** ** **
  • K Kolpa.:
  • zero00 zero00:
    dready**********
    +1
  • zero00 zero00:
    ***** ***** ****** dready** ****
  • K Kolpa.:
    *** ********* dready *** ***** ****** **** *** ***** *** ***** *** *********
  • kawinnnz kawinnnz:
    dready********** **** *** dready*** *****
    +1
  • K Kolpa.:
    dready********** **** ********* ***** ******** *****
    +1
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    *** ********* dready *** ***** ****** **** *** ***** *** ***** *** *********** ****** ******** *** ** ** *** ****** ******* **** *** ***** **** ******** ********** **** ** ******** ******** ****** ********* ******
  • Night owl Night owl:
    *** * ** ****** *** *** *** ***** ** ****** ******** *** ** ** *** ****** ******* **** *** ***** **** ******** ********** **** ** ******** ******** ****** ********* ******
  • Night owl Night owl:
    ********* ****** ******** *** dready ***** ****** ***
    +1
  • zero00 zero00:
    ** ***** ** **** **** *** *** ****** *** ** *********** ******** *** ***** *********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    *** * ** ****** *** *** *** dready ********* *********** *** *** ******* ***** ** dready ******** ****** ***
  • zero00 zero00:
  • zero00 zero00:
    **** dready* ******* ********* *********** *** *** ******* ***** ** dready ******** ****** ***
  • Night owl Night owl:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    +1
    Nazim_Red Nazim_Red: *** ********* ******** ******* **** ********* ******** ****** +1