Mantar yetiştirme 101

IcBlue bir süre yok kankacım.

İlk kez mi yaşıyorsun box aşamasında kontemine durumunu?

Toprağın fazla ıslanmış olması yapar mı bilmiyorum. Fakat tüm aşamaların kontemine riski var. Box'un temizlik aşamasını nasıl yapıyorsun mesela? Kontemine için şu sebepten olmuştur diyebilmek mümkün değil. Sen bile kontemine olmasına bir sebep olabilirsin. Hatta en güçlü sebepsin.
İlk denememdi zaten bro,box i alkollu bezle silip temizlemistim aslinda.hindistan cevizi topragi ve vermikulti bir kova da 5 lt kaynar su ekleyip 24 saat bekletmistim.

M@ykıl

Kıdemli Üye
Herkese merhaba arkadaşlar. Geçen hafta pazar günü agar yöntemiyle işleme başladım ve kabın birinde bu şekilde bi hareketlilik var. Diğer 2 kapta da herhangi bi hareketlilik gözlenmiyor. Bilen arkadaşlar bi yorum yapabilirler mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

Herkese merhaba arkadaşlar. Geçen hafta pazar günü agar yöntemiyle işleme başladım ve kabın birinde bu şekilde bi hareketlilik var. Diğer 2 kapta da herhangi bi hareketlilik gözlenmiyor. Bilen arkadaşlar bi yorum yapabilirler mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..
Bro agar harcini nasil hazirladin,detay verirsen cok makbule gecer.bu yontemin basari orani daha yuksek sanirim di mi

M@ykıl

Kıdemli Üye
Bro agar harcini nasil hazirladin,detay verirsen cok makbule gecer.bu yontemin basari orani daha yuksek sanirim di mi
Yani şöyle kanka. Başarı oranından ziyade tolerans aralığın çok geniş. Herhangi bir kontamine olayında agarın sağlam yerinden alıp diğer agar kabına aktarma yapabiliyorsun ve böylelikle en sağlıklı en temiz miselle işlem yapabiliyorsun. Ek olarak çok küçük miktarlarda sporla istediğin kadar çoğaltabiliyorsun. Agarı da şöyle yaptım:
10 gr patates unu koyduysan 2 gr agar agar tozu kullanıyorsun, buna ek olarak ta bal kullandım ben tahminen 3 gr civarı. Hepsini de 2 su bardağı su ile biraz pişirip kıvamı yoğunlaşınca kavanoza alıyorum ve 30 dk düdüklü tencerede sterilize ediyorum. Sonra biraz soğumaya bırakıp petri kaplarına alıyorum. Orda da soğumaya bırakıyorum ve oda sıcaklığına ulaşınca üzerine çok küçük miktarlarda spor ekliyorum. Sonra ordan misellenmeye başlıyor zaten. Youtube ta Philly Golden Teacher diye bi kanal var. Tarifine ordan bakarsan daha net cevaplar alırsın. Ben de ordan aldım tarifi. Ama tabi ki agar yönteminin birden fazla uygulanma şekli var.

GlockGen5

Müptezel
Arkadaşlar kit arıyorum,güvenilir bir yer site mevcut mu yardımcı olabilir misiniz ? (İlk deneyimim olacak)

IcBlue

Doktor
konuyu da şöyle güzelinden bir hortlatıyorum ve mantar mevzusunda çok gördüğüm "ben bunu nasıl tüketeceğim aaağbi??" sorusuna 4 popüler cevabı veriyorum asfggbhj

1 - dümdük, çiğneyerek. yutmadan önce tamamen çiğnemek gerektiği için çoğu zaman zahmetlidir. çiğ mantarın da öyle aman yarabbi nasıl da güzel diyeceğiniz bir tadı olmadığından söve söve çiğnersiniz ama en garanti yöntemdir.

2 - edible. milyor tane edible tarifi olsa da ben favorim olan çikolata yapımını şiddetle öneriyorum. tadı bastırmak için oldukça güzel bir yöntemdir, çiğnemek kadar da etkilidir.
+ malzemeler
- marketten çikilat (tercihen bitter ama hangisini seviyorsanız)
- kuru mantar
- bir cam kase
- cam kasenin sığdığı bir ufak tencere
- bıçak
- çikolatayı yayacak herhangi bir kalıp (düz kase, buz kalıbı, çikolata kalıbı her şeyin gideri var)
+ yapımı
- mantarları bıçakla, maydonoz kıyarcasına küçük parçalara ayırın
- cam kaseye çikolataları kırın
- çikolataları benmari usulü eritmek için tencereye su doldurup kaseyi üzerine oturtarak ocağa alın, kasenin tencereye değmemesi gerekiyor
- çikolata tamamen eriyene kadar suyu kaynatın
- çikolatanın ilk sıcağının geçmesini bekledikten sonra halen sıvıyken mantarları ekleyerek karıştırın
- yüzeye yaydıktan sonra sertleşmesini bekleyin, edibleınız hazır

3 - lemon tek. müthiş popüler bir yöntemdir, asit kafa kuvvetini arttırır ancak bunu yaparken süreyi de biraz kısaltır. her bir Gr mantar için 2-3 limon bir shot bardağına sıkılarak grindlenmiş mantar eklenir. grinder da kullanılabilir ama zahmetlidir, bıçakla kıymak daha kolay olacaktır. limon suyu ortalama yarım saat (sweet spot 22 dakika) bekletildikten sonra shot atılır. daha uzun süre bekletilmemesi gerekir. istenirse sürülebilir ama parçalı daha iyidir.

4 - çaylama. tüketimi kolaylaştırmanın en basit halidir, daha soft bir yöntemdir. yine pek çok tarif var ama ben son derece basit bal çayını öneriyorum.
+ mantarları kıyın/grindleyin, ne kadar küçük olursa o kadar avantajlıdır.
+ suyu kaynattıktan sonra sıcağının geçmesini bekleyin, kaynar su etkiyi azaltır
+ mantarları suya ekleyerek arada bir karıştırarak 10-15 dakika bekletin
+ süzmemek daha iyidir ama dilerseniz süzün
+ bal ekleyerek karıştırın ve için

mutlu tripler!

Ü

Üye silindi 30498

Guest
konuyu da şöyle güzelinden bir hortlatıyorum ve mantar mevzusunda çok gördüğüm "ben bunu nasıl tüketeceğim aaağbi??" sorusuna 4 popüler cevabı veriyorum asfggbhj

1 - dümdük, çiğneyerek. yutmadan önce tamamen çiğnemek gerektiği için çoğu zaman zahmetlidir. çiğ mantarın da öyle aman yarabbi nasıl da güzel diyeceğiniz bir tadı olmadığından söve söve çiğnersiniz ama en garanti yöntemdir.

2 - edible. milyor tane edible tarifi olsa da ben favorim olan çikolata yapımını şiddetle öneriyorum. tadı bastırmak için oldukça güzel bir yöntemdir, çiğnemek kadar da etkilidir.
+ malzemeler
- marketten çikilat (tercihen bitter ama hangisini seviyorsanız)
- kuru mantar
- bir cam kase
- cam kasenin sığdığı bir ufak tencere
- bıçak
- çikolatayı yayacak herhangi bir kalıp (düz kase, buz kalıbı, çikolata kalıbı her şeyin gideri var)
+ yapımı
- mantarları bıçakla, maydonoz kıyarcasına küçük parçalara ayırın
- cam kaseye çikolataları kırın
- çikolataları benmari usulü eritmek için tencereye su doldurup kaseyi üzerine oturtarak ocağa alın, kasenin tencereye değmemesi gerekiyor
- çikolata tamamen eriyene kadar suyu kaynatın
- çikolatanın ilk sıcağının geçmesini bekledikten sonra halen sıvıyken mantarları ekleyerek karıştırın
- yüzeye yaydıktan sonra sertleşmesini bekleyin, edibleınız hazır

3 - lemon tek. müthiş popüler bir yöntemdir, asit kafa kuvvetini arttırır ancak bunu yaparken süreyi de biraz kısaltır. her bir Gr mantar için 2-3 limon bir shot bardağına sıkılarak grindlenmiş mantar eklenir. grinder da kullanılabilir ama zahmetlidir, bıçakla kıymak daha kolay olacaktır. limon suyu ortalama yarım saat (sweet spot 22 dakika) bekletildikten sonra shot atılır. daha uzun süre bekletilmemesi gerekir. istenirse sürülebilir ama parçalı daha iyidir.

4 - çaylama. tüketimi kolaylaştırmanın en basit halidir, daha soft bir yöntemdir. yine pek çok tarif var ama ben son derece basit bal çayını öneriyorum.
+ mantarları kıyın/grindleyin, ne kadar küçük olursa o kadar avantajlıdır.
+ suyu kaynattıktan sonra sıcağının geçmesini bekleyin, kaynar su etkiyi azaltır
+ mantarları suya ekleyerek arada bir karıştırarak 10-15 dakika bekletin
+ süzmemek daha iyidir ama dilerseniz süzün
+ bal ekleyerek karıştırın ve için

mutlu tripler!

Benim blendırım yok hocam. Şu elle ipi çekilen meyve parçalama aletleri var ya. Heh. Onun içinde yapıyorum bu işlemi. Her seferinde de nedense mantarların blend edildiğine ikna ediyorum kendimi. Ve sonuç olarak parça parça mantarları bardağa koyup üzerine limon sıkıyorum. Lapa pilav gibi hapur hupur, aksıra öksüre, öğüre tiksine yiyorum. Yok arkadaş. Ben bundan sonra çikilat yapıcam.

Çikilat mantaığı belli. Çikilatı erit, mantarı bozmayacak derecede serin, ama hala akışken halindeyken ekle mantarı karıştır. Şekil alması için bir kaba bile doldurabiliriz. Sonra misss. Çikilat çikilat.

Abdllhsn

Yeni üye
Arkadaşlar kit yapa spor temin edebileceğim gücenilir bir yer varmı yönlendirme yaparsanız sevinirim ilk deneyimim olacak YARDIMM

Ü

Üye silindi 30498

Guest
ARKADAŞLAR MAALESEF PRİNT YOK

PRİNT YOK ARKADAŞLAR MAALESEF

MAALESEF PRİNT YOK ARKADAŞLAR

YOK ARKADAŞLAR PRİNT MAALESEF

PRİNT ARKADAŞLAR YOK MAALESEF

ARKADAŞLAR PRİNT YOK MAALESEF

MAALESEF ARKADAŞLAR PRİNT YOK

Print geldiği zaman söz veriyorum haberiniz olacak arkadaşlar.

Teşekkürler.

Ü

Üye silindi 19785

Guest
ARKADAŞLAR MAALESEF PRİNT YOK

PRİNT YOK ARKADAŞLAR MAALESEF

MAALESEF PRİNT YOK ARKADAŞLAR

YOK ARKADAŞLAR PRİNT MAALESEF

PRİNT ARKADAŞLAR YOK MAALESEF

ARKADAŞLAR PRİNT YOK MAALESEF

MAALESEF ARKADAŞLAR PRİNT YOK

Print geldiği zaman söz veriyorum haberiniz olacak arkadaşlar.

Teşekkürler.
Hiç mi yok, yoksa kalmadı mı?

Esnaflık yaparken sık karşılaştığım bir ruh yiyici sorusu :D

M@ykıl

Kıdemli Üye
Kankalar herkese merhaba ve keyifi forumlar. Mantar yetiştirme ile ilgili bi takım soru ve önerilerim var. Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak isterim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Öncelikle herhangi bir karışım yapmadan mısıra aşılama yaptım. Önce agar yaptım sonra onu sterilize ettiğim kavanoza aşıladım. Kavanoza da sadece mısır koydum. Ondan sonraki aşamada cocopeat ve vermikülit karışımı yapıp saklama kabına aktardım. Daha önceki denemelerimde misellenmiş mısırı yetiştirme odasına aldıktan sonra nemi %95 in üzerinde tutmama rağmen kekte aşırı bi kuruluk olmuştu ve bunun sonucu olarak ta çıkan mantarlar çok ufak kalıp yetişmemişti.. ( Belki de kuruluktan alakasız başka sebepler de olabilir. Ben kuru olduğuna yordum) Sonrasında da zaten kontamine oldu ve atmak zorunda kaldım..
İlk sorum şu; Benim aklımda şöyle bi teknik var. Cocopeat ve vermikülit karışımını yapacağım kabın altına pipetle damlama sistemi yapıp üstüne karışımları eklemeyi ve keki de çok fazla nem olup ta aşırı nemden dolayı oluşacak herhangi bir kötü sonuç olmayacak ve sadece misellerin susuz kalmasını engelleyecek şekilde bir düzenek kursam ve ara ara pipetlere şırıngayla sterilize su versem ne kadar sağlıklı olur?
Bu arada, daha önceki ve sonuca yaklaştığım yöntem ise şuydu. Yine bu şekilde mısıra aşılama yaptıktan sonra cocpeat ve vermikülit karışımını saklama kabına önce 1 parmak kalınlığında serdim sonra mısırları serdim ve sonra tekrar cocopeat karışımını serdim. Bu şekilde misllenme gayet güzel ilerledi ve hatta mantar bile verdi ancak çok ufak kaldılar. Daha sonra da muhtemelen yelleme esnasında kontamine oldu. Şimdi yeni bi sistem kurdum. 30 lt lik saklama kabı aldım ve akvaryum pompası kullanıyorum. Böylelikle kapağı açıp yellemek zorunda kalmayıp böylelikle de kontamine riskini ortadan kaldırmayı planlıyorum. Bu arada akvaryum pompasının hortumunu da içi su dolu bi bardağa koydum ki hem filitreleme yapsın hem de içerisinin nemini korusun.
Diğer sorum şu; Bi sitede, bu şekilde karışımı hazırladıktan sonra %80 e kadar misellenme tamamlanmadan havalandırma yapmayın diyor ama ben en başından beri akvaryum pompası ile temiz hava girişi yapıyorum. Gördüğüm kadarıyla da her şey yolunda ilerliyor. Yine de bir bilene sormak istedim. Bu durum sizce misel gelişimi ve sonrası için doğru mudur? Bu arada süreci şöyle yaptım; Öncelikle cocopeat kullandım. Cocopeat ve vermikülit karışımını 30 dk civarı düdüklüde sterilize ettim. Soğuduktan sonra temiz bir kaba aldım ve üzeri kapalı bi şekilde sabaha kadar o şekilde bıraktım ki karışım suya iyice doysun. Sonra saklama kabına geçerken suyunu son bi kaç damla kalana kadar sıktım ve ilk katmanı serdim. Sonra mısırları serdim ve üzerine yine aynı karışımı ekledim. Yani cocopeat ve vermikülit karışımım nemliydi. Aynı zamanda günde 2-3 defa da fısfıslıyorum. Kuruma problemi ile daha önce de karşılaştığım için bu sefer alt tabakanın kurumasına müsade etmiyorum. (Damlama sistemine de güvenemediğim ve rehidrasyon yönteminin de olduğunu öğrendiğim için yapmadım ama yine de ilk sorum geçerli tabi:) bundan sonraki denemelerimde denenebilir mi öğrenmek isterim) Yalnız misellenme %80 olana kadar havalandırma yapılmaması gerektiğini sonradan öğrendiğim için pompayı bi müddet çalıştırmayı bıraktım.
Üçüncü ve son sorum ise şu; Box ın nemini %95 civarında tutmama rağmen daha önce karşılaştığım mantarların ufak kalıp büyümeme nedeni alt tabakanın kuru olmasından kaynaklı mı yoksa başka sebepleri olabilir mi? Ve bunun önüne nasıl geçebilirim?
Hepinizi seviyorum arkadaşlar, mutlu, huzurlu ve keyifli günler diliyorum.. :)

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 30498

Guest
Kankalar herkese merhaba ve keyifi forumlar. Mantar yetiştirme ile ilgili bi takım soru ve önerilerim var. Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak isterim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Öncelikle herhangi bir karışım yapmadan mısıra aşılama yaptım. Önce agar yaptım sonra onu sterilize ettiğim kavanoza aşıladım. Kavanoza da sadece mısır koydum. Ondan sonraki aşamada cocopeat ve vermikülit karışımı yapıp saklama kabına aktardım. Daha önceki denemelerimde misellenmiş mısırı yetiştirme odasına aldıktan sonra nemi %95 in üzerinde tutmama rağmen kekte aşırı bi kuruluk olmuştu ve bunun sonucu olarak ta çıkan mantarlar çok ufak kalıp yetişmemişti.. ( Belki de kuruluktan alakasız başka sebepler de olabilir. Ben kuru olduğuna yordum) Sonrasında da zaten kontamine oldu ve atmak zorunda kaldım..
İlk sorum şu; Benim aklımda şöyle bi teknik var. Cocopeat ve vermikülit karışımını yapacağım kabın altına pipetle damlama sistemi yapıp üstüne karışımları eklemeyi ve keki de çok fazla nem olup ta aşırı nemden dolayı oluşacak herhangi bir kötü sonuç olmayacak ve sadece misellerin susuz kalmasını engelleyecek şekilde bir düzenek kursam ve ara ara pipetlere şırıngayla sterilize su versem ne kadar sağlıklı olur?
Bu arada, daha önceki ve sonuca yaklaştığım yöntem ise şuydu. Yine bu şekilde mısıra aşılama yaptıktan sonra cocpeat ve vermikülit karışımını saklama kabına önce 1 parmak kalınlığında serdim sonra mısırları serdim ve sonra tekrar cocopeat karışımını serdim. Bu şekilde misllenme gayet güzel ilerledi ve hatta mantar bile verdi ancak çok ufak kaldılar. Daha sonra da muhtemelen yelleme esnasında kontamine oldu. Şimdi yeni bi sistem kurdum. 30 lt lik saklama kabı aldım ve akvaryum pompası kullanıyorum. Böylelikle kapağı açıp yellemek zorunda kalmayıp böylelikle de kontamine riskini ortadan kaldırmayı planlıyorum. Bu arada akvaryum pompasının hortumunu da içi su dolu bi bardağa koydum ki hem filitreleme yapsın hem de içerisinin nemini korusun.
Diğer sorum şu; Bi sitede, bu şekilde karışımı hazırladıktan sonra %80 e kadar misellenme tamamlanmadan havalandırma yapmayın diyor ama ben en başından beri akvaryum pompası ile temiz hava girişi yapıyorum. Gördüğüm kadarıyla da her şey yolunda ilerliyor. Yine de bir bilene sormak istedim. Bu durum sizce misel gelişimi ve sonrası için doğru mudur? Bu arada süreci şöyle yaptım; Öncelikle cocopeat kullandım. Cocopeat ve vermikülit karışımını 30 dk civarı düdüklüde sterilize ettim. Soğuduktan sonra temiz bir kaba aldım ve üzeri kapalı bi şekilde sabaha kadar o şekilde bıraktım ki karışım suya iyice doysun. Sonra saklama kabına geçerken suyunu son bi kaç damla kalana kadar sıktım ve ilk katmanı serdim. Sonra mısırları serdim ve üzerine yine aynı karışımı ekledim. Yani cocopeat ve vermikülit karışımım nemliydi. Aynı zamanda günde 2-3 defa da fısfıslıyorum. Kuruma problemi ile daha önce de karşılaştığım için bu sefer alt tabakanın kurumasına müsade etmiyorum. (Damlama sistemine de güvenemediğim ve rehidrasyon yönteminin de olduğunu öğrendiğim için yapmadım) Yalnız misellenme %80 olana kadar havalandırma yapılmaması gerektiğini sonradan öğrendiğim için pompayı bi müddet çalıştırmayı bıraktım.
Üçüncü ve son sorum ise şu; Box ın nemini %95 civarında tutmama rağmen daha önce karşılaştığım mantarların ufak kalıp büyümeme nedeni alt tabakanın kuru olmasından kaynaklı mı yoksa başka sebepleri olabilir mi? Ve bunun önüne nasıl geçebilirim?
Hepinizi seviyorum arkadaşlar, mutlu, huzurlu ve keyifli günler diliyorum.. :)

Kankacım sorular için öncelikle çok teşekkür ederim. Bütün bu cevaplar @IcBlue tarafından verildiğinde hepimiz için aydınlatıcı ve bilgilendirici olacağına inanıyorum.

Fakat dün şöyle bir şey fark ettim;

İnternet çöplüğünün bilgi kirliliği...

Çeşitli yöntemlerin denendiği videolar izliyorum. Bahsetmiş olduğun yöntemde bunu hiç havalandırmadan yapanı gördüm. Hatta yakın zamanda biriyle bununla ilgili iletişim kurup hasat alma yoluna gitmişliğimiz de var. Çok başarılı değildi maalesef. Fakat hasat görüldü.

Gel gelelim bu işi çok iyi bildiğine emin olduğum, farkında olduğum ve güvendiğim insanlarla konuştuğum zaman, hiçbir yöntemde "Box'ı havalandırmamak" gibi bir durumun söz konusu olamayacağını, bu bilginin doğu olmadığını tartıştık. İnternette izlediğimiz bir takım videolar anladığım kadarıyla fantezi yapıp çeşitli şeyler deniyorlar. Maalesef bizim böyle bir imkanımız ve şansımız yok.

Fakat yine de box'a hava pompası açmak ve box'ın harici bir şekilde havalandırılmasını sağlamaya çalışmak biraz aşırı :)

Ve hazır konusu açılmışken hayırlı haberleri de verelim, 25-30 gün içinde mantar gelecek arkadaşlar. Ve öyle sanıyorum ki bu mantar ile beraber printe de ulaşabileceğiz.

Herkese Sevgiler & Saygılar.

M@ykıl

Kıdemli Üye
Cevabın için teşekkürler kanka. Box'a hava pompasını sadece 15-20 dk kadar açıyorum. Maksimum 30 dk. Bunu da günde ortalama 4-5 defa yapıyorum. Kapakla havalandırma yaparsam dışardan bakteri girişi olup ta kontamine olma endişesinden korktuğum için bu yönteme başvurdum aslında. Ve şu an gayet güzel. Hatta tavsiye bile edebilirim.. :)

Ü

Üye silindi 19785

Guest
Kankacım sorular için öncelikle çok teşekkür ederim. Bütün bu cevaplar @IcBlue tarafından verildiğinde hepimiz için aydınlatıcı ve bilgilendirici olacağına inanıyorum.

Fakat dün şöyle bir şey fark ettim;

İnternet çöplüğünün bilgi kirliliği...

Çeşitli yöntemlerin denendiği videolar izliyorum. Bahsetmiş olduğun yöntemde bunu hiç havalandırmadan yapanı gördüm. Hatta yakın zamanda biriyle bununla ilgili iletişim kurup hasat alma yoluna gitmişliğimiz de var. Çok başarılı değildi maalesef. Fakat hasat görüldü.

Gel gelelim bu işi çok iyi bildiğine emin olduğum, farkında olduğum ve güvendiğim insanlarla konuştuğum zaman, hiçbir yöntemde "Box'ı havalandırmamak" gibi bir durumun söz konusu olamayacağını, bu bilginin doğu olmadığını tartıştık. İnternette izlediğimiz bir takım videolar anladığım kadarıyla fantezi yapıp çeşitli şeyler deniyorlar. Maalesef bizim böyle bir imkanımız ve şansımız yok.

Fakat yine de box'a hava pompası açmak ve box'ın harici bir şekilde havalandırılmasını sağlamaya çalışmak biraz aşırı :)

Ve hazır konusu açılmışken hayırlı haberleri de verelim, 25-30 gün içinde mantar gelecek arkadaşlar. Ve öyle sanıyorum ki bu mantar ile beraber printe de ulaşabileceğiz.

Herkese Sevgiler & Saygılar.
Backyard mı dönüyor kankam?

Organik

Kıdemli Üye
Vaktinizi ayirip yazdiginiz butun bilgiler icin emeginize yureginize saglik guzel dostlarim bende hepsini guzelce okudum ve suan bu olayi anlamaya calisiyorum inanin ilgimi cekmeyi basardi bu baslik ve bende bu konuya daha dogrusu mantar isine giris yapmaya karar verdim sizler sayesinde @IcBlue @SkippeRR dostum print geldigi gune kadar butun var oldugunuz basliklari inceleyip gerekli ekipmanlari temin etmeye calisicam umarim guzel bir surec bizi bekler tekrar tekrar forumu aydinlanttiginiz icin her ikinizede ayri ayri tesekkur ediyorum ismini anmadigim ve artasi olan tum dostlarimada selam olsun bir konu ne kadar aydinlatiliyorsa o kadar mutlu oluyorum kisacasi mukelmelsiniz bilgiler kusursuz.En ilgimi ceken olayida @SkippeRR dostumun dwcde organik nasil yapariz yonergesi beni bu konuya daha saglam tutunmayi sagladi cunku bende sizler kadar olmasin neleri daha guzel yapabilirizden yola cikip hem maliyeti aza indirgeyip hem verimliligi boostlama cabasindayim bakalim takipteyim dostlar umarim iltibatta olabiliriz saygilar :)

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Vaktinizi ayirip yazdiginiz butun bilgiler icin emeginize yureginize saglik guzel dostlarim bende hepsini guzelce okudum ve suan bu olayi anlamaya calisiyorum inanin ilgimi cekmeyi basardi bu baslik ve bende bu konuya daha dogrusu mantar isine giris yapmaya karar verdim sizler sayesinde @IcBlue @SkippeRR dostum print geldigi gune kadar butun var oldugunuz basliklari inceleyip gerekli ekipmanlari temin etmeye calisicam umarim guzel bir surec bizi bekler tekrar tekrar forumu aydinlanttiginiz icin her ikinizede ayri ayri tesekkur ediyorum ismini anmadigim ve artasi olan tum dostlarimada selam olsun bir konu ne kadar aydinlatiliyorsa o kadar mutlu oluyorum kisacasi mukelmelsiniz bilgiler kusursuz.En ilgimi ceken olayida @SkippeRR dostumun dwcde organik nasil yapariz yonergesi beni bu konuya daha saglam tutunmayi sagladi cunku bende sizler kadar olmasin neleri daha guzel yapabilirizden yola cikip hem maliyeti aza indirgeyip hem verimliligi boostlama cabasindayim bakalim takipteyim dostlar umarim iltibatta olabiliriz saygilar :)

Dostum güzel yaklaşımın, iyi dileklerin ve temennilerin için çok teşekkür ederim.

Fakat yazılanları okuyan herkes için aydınlatıcı olması açısından belirtmekte fayda görüyorum. Ben bir öğrenciyim.

Daha henüz az bir zaman öncesine kadar şu an öğrenmeye başladığım ve mantığını kavrayıp araştırdığım hiçbir şeyi bilmiyordum. IcBlue sayesinde anlamaya, öğrenmeye ve uygulamaya çalışıyorum. Hepimizin burada belirttiği, fikir ve önerme sunduğu şeyler gibi elbette bizim de söylediğimiz hiçbir şey kesin kanaat ve tek doğru olarak kabul görmemeli. Kaldı ki kesin doğrularımızı, tek doğrusunu söylediğimiz şeyler bile bazen alternatiflere tâbi tutuluyor ve sınanıyor.

Bu açıdan kolektif bir bilgi hali, üretim hali ve bilinç hali yaratmak da bir hayli zorlaşıyor. Biz her ne kadar işin organik olmasından yana olsak da, kimisi için olay sadece hasat almak olabiliyor. Bu sebepten hem nick'in hemde entry'nin uyumuna bakıp sana tekrar teşekkür etmek istiyorum :)

Tüm bu bahsettiğim şeyler doğrultusunda da insan yazmaktan, ifade etmekten ve anlatmaya çalışmaktan bazen güceniyor, kırılıyor ve yoruluyor.

Lütfen bu bahsettiğim şey kimse tarafından yanlış anlaşılmasın. Sadece bir örnek.

Sen gelip yaptığın işin ne kadar doğal ve sterilize olması gerektiğinden bahsederken, bahsettiğin insanların arasından birisi çıkıp "kontamine olmuş" ürünü tüketmenin zararlarını sorguluyor. Bu kapıyı zorluyor.

Sen mantarın sana yaşattığı şeylerin "DOĞA" ile ne kadar ilgili olduğundan, geldiği yeri sana nasıl ifade ettiğinden ve bütünlükten bahsederken birisi çıkıp; "Ben bunu satarım awk" gibi düşüncelere kapılabiliyor.

Son 2-3 gündür bunu düşünüp yazmaktan ve forumdan soğumaya başladım. Ve görüyorum ki başka bir zaman olsa, şuraya sorulan sorular ya da askıda kalan olaylarla ilgili tez yazacak kadar bilgi vermeye heyecanlı insanlar, artık yazmıyorlar :)

Bir hafta sonra mantar ile bir yolculuğum daha olacak. Bu konuda mantarı da dinlemek istiyorum.

Bunca yazı senin gönderini alıntılayarak doğdu ama hiçbirinin seninle ilgisi yok. Yaklaşımın biraz içimi dökmemi sağlamış olabilir. :) :)

Sevgiler & Saygılar.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • muadip muadip:
    ***** ********** ******** ********* ********* *** ********* *** ********** ** ***** ******** ********** hahahaha* ******** ***** hahahaha*** ** *** **** ** ********* ****** **** ****** *** ****** ******** *** ****** ******** *** *** ******** ****** ******
    +1
  • B burap1:
    hahahahahahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ****** *** **** ****** ****** ***** ******* ***** **** ******* ******** ***** ***** hahahaha*
  • B burap1:
    hahahahahahahaha
  • kralartur01 kralartur01:
    ********* hahahaha ****** ********** ***** hahahaha ***** ****** *** **** ****** ****** ***** ******* **
    +1
  • B burap1:
    ******* ****** ****** ******** *** hahahaha **** ****** ****** ******* hahahaha* ******* ********* ***** ********* ******** ****
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ******** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***** hahahaha ****** ********** ***** hahahaha *****
  • bandaleros bandaleros:
    ** ********* ******* **
  • bandaleros bandaleros:
    ******** ******* *** **** ***** hahahaha** hahahaha* ****** ********* **** hahahaha***
  • Kanka Kanka:
    *** ****** ***** ********* hahahaha * ******* hahahaha***** *** ***** ****** **
    +1
  • Kanka Kanka:
    ******* ***** hahahaha** ***** ***** hahahahahahahaha *** ******** hahahaha******* ******** ***** hahahaha **
  • NewGardener NewGardener:
  • S sefilzenci:
    hahahaha ********* **** ***** ***** ********* **** ******* ****** ***** **** hahahaha**** ***
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ****** ******* *** **** ***** ****** ***** ********* hahahaha * ******* hahahaha***** *** ***** ****** **
  • Kanka Kanka:
    ******* ***** ***** hahahaha********
  • D deatheulalia:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • bandaleros bandaleros:
  • Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii:
  • C clackster:
  • C clackster:
  • C clackster:
    hahahaha ********* **** ***** ***** ********* **** ******* ****** ***** **** hahahaha**** *** ******* ***** hahahaha ******** ***** ***** ********** ** ** *** **** *****
    TabldotLife TabldotLife: **