Mantar yetiştirme 101

M@ykıl

Kıdemli Üye
Kankalar herkese merhaba. Aklıma şöyle bi fikir geldi. Diyelim ki mantarımızı yetiştirdik ve sonuna kadar hasatımızı aldık. Bundan sonraki süreç için sterilize edilmiş mantar olur pirinç olur artık ne kullanıyorsak, bunu halihazırdaki misel kaplı substratımızla karıştırsak çalışır mı. Ne de olsa misel var hatta baya var. Aynı agar mantığındaki gibi..?

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Kankalar herkese merhaba. Aklıma şöyle bi fikir geldi. Diyelim ki mantarımızı yetiştirdik ve sonuna kadar hasatımızı aldık. Bundan sonraki süreç için sterilize edilmiş mantar olur pirinç olur artık ne kullanıyorsak, bunu halihazırdaki misel kaplı substratımızla karıştırsak çalışır mı. Ne de olsa misel var hatta baya var. Aynı agar mantığındaki gibi..?

Yaptığın yöntemde altta kalan pin'leri ne yapmayı planlıyoruz peki? Her halükarda o pinler hasat edilemediği için çürüdü.

Kankacım bak;

Ne kadar mantar deneyimin var bilmiyorum ama sana olayı şöyle özet geçeyim.

Sen sıfırdan bir gıda üretiyorsun. Ve bunu ev şartları altında üretiyorsun. Sonra bu doğal üretimini tüketmek için, etki etmesi adına midendeki yağlar temizlensin diye günlerce hayvansal gıdayı kesiyorsun. Sonra da tüketeceğin gün ortalama 6-8 saat aç kalıyorsun.

Yani bu ne demek...

Herhangi bir gıda zehirlenmesine karşı bütün koruma kalkanlarını devre dışı bırakıyorsun.

Peki kontaminasyon box'ımızı nasıl etkiler?

Kontaminasyon sadece box'ının çöp olduğunu gösteren bir işaret değildir. Kontaminasyon bir zehirdir. Ve işin çetrefilli tarafı şurada başlıyor; Box'ında gördüğün minnacıcık bir yeşilin, kalan tüm box'ını nasıl etkilediğini bilmene asla imkan yok. Ancak mikroskop altında uzun araştırmalar yapman gerekiyor. Yani minicik kontamine olmuş bir box'dan aldığın bütün mantarlar, printler ve çember tamamen kontamine de olabilir, tamamen kontamine olmuş box içinde, hiç kontaminasyon bulaşmamış mantar da olabilir. Bunu anlamanın yolu yok.

Ve 2-3 gram mantar, 2-3 tane print için bu riske girmeye asla değmez.

Peki girdik bu riske. Şimdi ne olacak?

Ölürsün awk...

Kontaminasyonun nasıl etki edeceğini bilmenin de yolu yok. Keskin bir gıda zehirlenmesi ile başlayıp hastanede de sonlanabilir, hiçbir şey olmayadabilir. Ya da iç organlarına kalıcı hasarlar da bırakabilir, çok uzun zamanlar sonra müdahale aşamasında öldüredebilir.

Değer mi? Kişisel tercihler elbette.

Hadi hepsini geç. Yoğun trip altında yaşayacağın herhangi bir gıda zehirlenmesinin nasıl sonuçlanabileceğini ya da nasıl süreceğini, bu süreci nasıl yöneteceğini kestirmek mümkün mü?

Peki ben niye bu kadar açıklama yapıyorum?

Elbette fikirleriniz değerli, bu fikirlerin alışveriş edilmesi halinde ortaya güzel bir şeyler çıkması hepimizi mutlu eder ve hepimize fayda sağlar. Fakat bunu belli başlı altın kuralları değerlendirerek yapmalıyız.

Aramızda onlarca insan bu yazılanlara bakıp ilk kez box yapacak falan.

Adamın gelip box'a hava pompası bağladığını düşünsene. Ve tüm bu süreçte toprak üzerinde hiç kontaminasyon görmediğini düşün. Ama toprağın altı kontaminasyonla kaplı. Aldı eleman bu mantarı tüketti. Hayırlı işler.

Hastahanede gözünü açar açmaz vereceği ilk adres kim olacak dersiniz?

Sorunun cevabına gelecek olursak;

Mümkün mü? Mümkün.

Neyden tasarruf edip neyi riske atacağını öngörüp yapmaya karar verirsen eğer gayet de yapılabilir. Ama zehirlenmek için onun yerine ispirto içmen daha hızlı sonuç verecektir :D

IcBlue

Doktor
kankacım bu işin yolunun yordamının olmasının bir sebebi var, bir çakal sen olamazsın değil mi? inan bana şu düşündüğün sağlıklı bir şey olsa zaten uygulanıyor olurdu. element uydurmak için biraz fazla zorluyorsun pompalar mompalar falanlar. mantarda yapılan en büyük hata kısa yol aramaktır, çoğunlukla da sağlıklı sonuç vermez. he bana diyorsan ki ben olması gerektiği gibisini zaten çözdüm oynuyorum artık materyalle, o zaman zaten bize ihtiyacın yok. yine cevap vereceğim soruna ama enerjini bunlar yerine doğru yönteme harcamanı şiddetle tavsiye ediyorum

Hayır substratı tekrar tekrar kullanmak bir seçenek değildir. Substrattaki organik materyal yeni flush için yeterli olmayacak kadar kırılır. basitçe, yeni misele yetecek enerji ve besin olmayacaktır haliyle miselin kalitesinden harcarsın. bunun yanında konteminasyon riskini de gereksiz arttırmış olursun.

M@ykıl

Kıdemli Üye
Cevabınız ve ilginiz için teşekkürler kankalar. Aslında amacım bu işin kısa yoluna kaçmaktan ziyade hem süreci biraz daha kısaltmak hem de hazır kurulmuş olan sistemi bozmadan tekrar kullanabilmek ki bu da süreçle alakalı aslında. Biraz düz mantık düşündüğümü farkettim verdiğiniz bilgiler ışığında. Aklımda bi şey daha var ama hem bilgi kirliliği hem de kafa karışıklığı olmaması için bunu deneyip olumlu sonuç almadan paylaşmamayı düşünüyorum. Tekrar teşekkürler..

Print siparişlerini verdim aranıza katılıyorum :) In Vıtro yöntemi ile yetiştirmek istiyorum yarım litre kavanozlar yeterli olur mu? ve McKennai türünü deneyen var mı tavsiye eder misiniz? Sorum özellikle IcBlue ya :)

Merhaba, Türkiye'ye yıllarca, defalarca ve benim için her zaman gümrük vs sorunu olmadan spore print gönderimi yapan bir site. " https://mushly.com/shop/ " Gümrük sırasında paketi bazen açılmış olarak bana ulaşsa da print paketinde "microscopy use only" yazılı olmasından dolayıdır diye tahmin ediyorum hiç takılmadı şuana kadar. Yine de siz ikamet eddiginiz adrese söylerek risk almamanızı tavsiye ederim ( şahsen 0 risk politikasıyla kanunlara yaklaşan birisiyim ) Elde ettiğim sonuçlar şuana kadar mükemmel. Gümrük tarafından açılmış incelenmiş printlerden de şuana kadar contamine sorunu yaşamadım ( genelde örn:20 kavanozun 20side contamine olmamış oluyor[belki de sırınga ve miselyum hazırlarken fazla dikkat etmemdendir bilmiyorum]) Normal şartlarda print gönderilirken yanına şırınga vs de koyuyolar ama gümrük bunları %90 içinden alıyor printi yolluyor. Site üzerinden sadece spore print sipariş ettim, hazır şırınga yada diğer ürünlerin gelmesyle ilgili tecrübem yok. Vpn ile giriş yaparken sorun yaşarsanız ABD üzerinden sorunsuz giriş yapabilirsiniz. Forumun bana kattıklarına olan saygımdan dolayı sadece bu paylaşım için foruma yeni üye oldum. Kopyala yapıştır olarak insanların isteğinin olduğu bir kaç farklı konuda paylaşıyorum siteyi. Umarım forum kurallarına aykırı bir şey yapmıyorumdur. Hepinize bol hasatlar. Teşekkürler.

Bu arada tanımasam da IcBlue adamdır. Respect.

Merhaba, Türkiye'ye yıllarca, defalarca ve benim için her zaman gümrük vs sorunu olmadan spore print gönderimi yapan bir site. " https://mushly.com/shop/ " Gümrük sırasında paketi bazen açılmış olarak bana ulaşsa da print paketinde "microscopy use only" yazılı olmasından dolayıdır diye tahmin ediyorum hiç takılmadı şuana kadar. Yine de siz ikamet eddiginiz adrese söylerek risk almamanızı tavsiye ederim ( şahsen 0 risk politikasıyla kanunlara yaklaşan birisiyim ) Elde ettiğim sonuçlar şuana kadar mükemmel. Gümrük tarafından açılmış incelenmiş printlerden de şuana kadar contamine sorunu yaşamadım ( genelde örn:20 kavanozun 20side contamine olmamış oluyor[belki de sırınga ve miselyum hazırlarken fazla dikkat etmemdendir bilmiyorum]) Normal şartlarda print gönderilirken yanına şırınga vs de koyuyolar ama gümrük bunları %90 içinden alıyor printi yolluyor. Site üzerinden sadece spore print sipariş ettim, hazır şırınga yada diğer ürünlerin gelmesyle ilgili tecrübem yok. Vpn ile giriş yaparken sorun yaşarsanız ABD üzerinden sorunsuz giriş yapabilirsiniz. Forumun bana kattıklarına olan saygımdan dolayı sadece bu paylaşım için foruma yeni üye oldum. Kopyala yapıştır olarak insanların isteğinin olduğu bir kaç farklı konuda paylaşıyorum siteyi. Umarım forum kurallarına aykırı bir şey yapmıyorumdur. Hepinize bol hasatlar. Teşekkürler.

Bu arada tanımasam da IcBlue adamdır. Respect.
Microscopy only yazısıyla gönderen çok site var zaten sorun bunların içeriğinin psilocybin olarak belirtilmesi ve gümrükte bunun bilinmesi, bilimsel bir araştırma için kullanmayacaksanız sorun olur diye düşünüyorudum fakat hiç bu şekilde sipariş vermedim, ayrıca başka adresi belirttin derken arkadaşının evine falan mı sipariş veriyorsun? yoksa direk sahte isim aynı apartman daire belirtmeden mi bu şekilde takipsiz kargolar ptt de gelmiyor diye biliyorum.

Ben şu ana kadar hep para karşılığı kargodan oluşabilecek kanuni riski kabul eden bir arkadaşımın evine yollattım. Dediğim gibi bu tarz konularda sıfır risk almak istediğimden. Direkt kendi evine sipariş veren de çok arkadaşım var. Arkadaşlarımdan hariç sayıca gerçekten fazlaca sipariş verdim. Bir problem olmadı şimdilik. Umarım bundan sonra da olmayacaktır. Arkadaşlarımdan bazıları evine yakın market bakkal vs gibi yerlere rica ile yada para teklif ederek burada olmayacaklarını belirterek de alıyorlar. Kargo geldikten sonra da klasik kargo alımını bekleyebilecek herhangi bir kolluk kuvveti olmadığını düşündükleri zamanda ( bazen akşam yer kapanırken bazen 3 gün sonra bazen 2 hafta sonra) alıyorlar. Ben uğraşmak istemediğimden bu şekilde yaptım hep. Yaratıcılığına kalmış biraz.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 30498

Guest
Site şaibeli dostum.

İsteyen deneyip eline geleni rapor edebilir. Ya da eline aldığını. Tercihtir bir şey diyemem.

Domain 2018 yılında kayıt olmuş. 3 dolar karşılığı satın alınmış (Satın alındığı tarih belirsiz) Bugün saat 15:53'de siteye indeksler basılmış ve hizmete sunulmuş.

Bana scam kokuyor. Tekrar ediyorum, isteyen deneyip bildirsin. Scam değilse ben de çok sevinirim. Ama bu ayrıntıları da atlamayın derim.

Site ayrıntılarını hiç incelememiştim, maddi risk alarak deneme yanılma yoluyla çokça parayı boşa harcayarak siteler arasından keşfettiğim ve kendimce güvendiğim bi site. Haklısın tabi ki güven oluşturması zor olabilir. Umarım şansını deneyen arkadaşlar olur. :p
Çeşitli değerlendirmelere bakabilirsiniz.

https://www.reddit.com/user/MushlyMagic/

https://www.reddit.com/r/shroomers/comments/jwxaga
Mükemmel spore alanlarda var aşağıdaki link gibi kötü spor alanlarda ama scamlık dan çok her sitenin yapabileceği bazı hatalar yapmışlar, dediğim gibi ben hiç contamine yada sorunlu almadım ama şansınıza size olabilir.

https://www.reddit.com/r/sporetraders/comments/psy86q
Bol hasatlar :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • kkush kkush:
    +1
  • kkush kkush:
    ******** ********* ***** hahahaha hahahaha* ******** **** ****** ********** ****** * ******
    +1
  • Night owl Night owl:
    ******** ********* **** ********* ******** ********* ***** hahahaha hahahaha* ******** **** ****** ********** ****** * ******
  • kkush kkush:
    ****** *** hahahaha**
    +1
  • Night owl Night owl:
  • kkush kkush:
    hahahaha** ** hahahaha*** ***** ******
    +1
  • Night owl Night owl:
  • kkush kkush:
  • Night owl Night owl:
    ***** ***** ***** **** ** ******** hahahaha *** ********* ** hahahaha***** ******* hahahaha** ** hahahaha*** ***** ******
  • kkush kkush:
    *** ***** ******** **** **
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** ****** *** ********** ******* hahahaha ** hahahaha** ****** ** *** ***** * ********* ******** ********** **** *** *********
  • Night owl Night owl:
    ***** **** ********** *** ***** ******** **** **
  • kkush kkush:
    ***** *** *** hahahaha ****
    +1
  • kkush kkush:
    ********** hahahaha***** ******* ***** ********** hahahaha* **** **********
    +1
  • Night owl Night owl:
    ***** ****** ********* **** *** **** *** ********** ******* ********* *** hahahaha ********* ********** ********** ****** ***** ****** ***** ********* ******* ********** hahahaha* ********** hahahaha***** ******* ***** ********** *******
  • Night owl Night owl:
    +1
  • Night owl Night owl:
    *** ****** ********** ********* ***** ****** ** ****** **** ******** ********* ********** **** ***** ******** ********* ********** ***** ****** ********* **** *** **** *** ********** ******* ********* *** hahahaha ********* ********** ********** ****** ***** ****** ***** ********* ******* ********** hahahaha*
  • kkush kkush:
    ***** ******** ****** hahahaha ****** hahahaha ******** * ******* ******* ****** ********** ********* ***** ****** ** ****** **** ******** ********* ********** **** ***** ******** ********* **********
    +1
  • kkush kkush:
    **** ******* **** hahahaha******** hahahaha** *********
  • kkush kkush:
    ********** ******** ******** ******* hahahaha****
  • kkush kkush:
  • Night owl Night owl:
    **** * ***** ********** ******** ****** hahahaha* ********** ****** **** ******* **** hahahaha******** hahahaha** *********
  • kkush kkush:
  • Night owl Night owl:
    ********** ***** *** **** ******* *** *** ** ** *** ***** ******* ********* *******
  • kkush kkush:
    ** *** hahahaha****
    +1
    kkush kkush: ** *** hahahaha**** +1