Mundar Edilerek Baslanan Ilk Grow.Yardim.

Herkese merhaba kankalar. Bir suredir forumu okuyorum ve ilk growuma 15 gun once baslamis bulunuyorum. Ancak 3 genetigim araya gitti denebilir ve ayni seyleri yasamamak icin fikirlerinize ihtiyacim var. 

Hizlica ozet geciyorum; 

10 Kasim'da tohumlari(2 adet lemon shining silver haze 1 adet critical) saksiya ektim ve 4 gun sonra filizler topraktan kafalarini cikardilar fakat benim sehir disina cikmam gerekti. Bende kizlari, cok guclu bir isik olmadigini dusunerek odadaki isigin tam altina biraktim(3'er watt'tan 3 ampul). 3 gun sonra dondugumde filizlerin boyu fazla uzamis fakat yapraklar ilk filizlendigi haldeki gibi minicik kalmislardi. Geldigim gibi bir telefonla ertesi gun tekrar 1 haftaligina sehir disina cikmak zorunda kaldim. Bir oncekinde hata ettigimi dusunerek bu sefer isiklari kapattim ve pencerenin yanina gun isiginin vurabilecegi bir yere sularini vererek biraktim kizlari. Dondugumde ucude kafalar yere dusmus sekildelerdi. Bu sirada siparisini verdigim viperspectra 600w led geldi ve bende bir umut ledle birlikte kiyafet dolabina koydum kizlari. Kabin siparisini verdim gelene kadar idare etmesi amaciyla kullaniyorum dolabi.

Bu arada ciritical'dan komple umudumu kestim ve bugun diger bir tohumu topraga ektim. Onu da dolaba isigin altina koydum ama gerek yok saniyorum karar veremedim ne yapacagima.(20lt air saksi+light mix toprak) Tohumu ektikten 2 saat sonra Carsamba gunu yine 4 gunlugune gitmek zorundayim!

Aklimdan gecenleri paylasmak istiyorum sizlerle;

- Kotu baslangic yapan kizlari light mix topraga alip isigin altinda birakmaya devam etmeyi dusundum. (torf ve normal toprak karisimindalardi)

- Cok uzun olduklari icin toprakla etraflarini cevirip biraz dik durmalarini saglamayi denemeyi dusundum hatta bir tanesine deneyim dedim ve uygularken sanirim filizi de incittim belki de oda artik mefta. 

Peki simdi kankalar;

1. Kizlardan umudumu kesmeli miyim yoksa isik altinda birakmaya devam edeyim mi?

2. Isik altinda birakacaksam light mix topraga alip mi birakayim?

3. Bunlara daha fazla zaman harcamayip yeni tohumlari mi ekmeliyim?

4. Yeni ektigim tohumu nerede birakmaliyim ve evden cikarken nasil bir uygulama yapmaliyim?

Not: Kankalar oncelikle cok daginik yazdigim icin afedersiniz. Niyetim boyle tanismak degildi, adam gibi sistemi kurup bir grow gunlugu olusturmakti. Hersey adam gibi olsun isterken bambaska basladi grow maceram, normalde bu kadar cok seyahat etmiyorum, planda olmayan seyahatler sebep oldu biraz. Boyle sacma sorularla baslayacagim aklima gelmezdi tekrar kusura bakmayin. Destekleriniz icin simdiden tesekkurler kankalar.

3 gunluk seyehat sonrasindaki halleri;

https://imgur.com/hHIYFgU
https://imgur.com/TW5nELZ
https://imgur.com/TW5nELZ

1 haftalik seyahat sonraki halleri;
https://imgur.com/ItYuUjR
https://imgur.com/7jwx6LJ
https://imgur.com/Ou7iibb - kendisi artik yok.

Su anda isik altinda 15 gun once ekilen 2 haze (birini toprakla destek yaparken incittim bence artik o da yok) ve bugun ektigim tohumum mevcut;

https://imgur.com/niqCmM9

Tesekkurler..

Kanka sanırsam ışığın fidanlardan çok uzak. Bu sebeple sürekli uzayıp boy atıp ışığa yaklaşmaya çalışıyorlar. Sana tavsiyem ışığı biraz daha yaklaştırman olacak. Yeni ektiğin tohumu yaklaşık 2 haftalığına gübresiz toprakta tutmalısın. Bebeğe biftek yedirmeye çalışmanı tavsiye etmiyorum. Şimdilik verdiğim tavsiyelere uymanı tavsiye ederim. (Tecrübesiz forum kurduyum yanlışım varsa affola)

EDIT: Bitkilerini uzun süre susuz bırakacak durumda kalmaya devam edeceksen damla sulama sistemi kurmanı öneririm. Yavaş ve uzun süreli su almasını sağlarsın böylelikle. Fidanları sürekli transfer etmen ölümlerini daha da kolaylaştıracaktır ki fidanlarının öldüğü kanaatindeyim. Lütfen gübreden uzak tutup normal toprakta büyüt.

q_life

Yeni üye
Öncelikle photo mu automu onuda yaz
Auto ise zaten 24 saat ışık vereceğin için ışık açıp kapamana gerek kalmaz
Photo ise zaman saati sart
Kankacım bitkin boya gitmiş bunun sebebi ışık çooooookkkkkk uzakta olduğundan dolayı.
Topraga ekip balkona veya cam kenarına koysan o orada kndi kendine 10 15 gün büyür ama sen diyosunki 4gün bıraktım gittim.
Çocuğun olsa evde 4gün yanluz bırakıp biyere gidermisin tabiki gitmezsin yeni bitkiyide bırakıp gidemezsin
Yeni bitkiye 500ml su versen kendi kendine 1 2 gün idare eder ama toprak kuruduğunda tabiki çöküşe geçecektir.unutma yeni bitkiye 3 5 ltre su veremezsin
Hani bitkin 15 20 günlük olsa verirsin saksının 3/1 kadar su buda sana 3 4 gün kazandırır bi ihtimal 2 3 gün gidebilirsin  ama ışık kapalı olduğunda ısı derecesini düşürmen ışık açıkken çıkartman lazım bu demek oluyorki öyle 3 4 gün kafana göre gidebileceğini sanmıyorum.
Yazdığına göre led kullanıcaksın 40cm mesafe vermen lazım bitki ile arasına he ilk 15 gün 600w vermeye gerek yok diyorsan  cfl ampul ilk 15gün 3 w değilde en az 20w ampulun altına koy 5cm uzaklık kalsın bu şekilde bitki boya gitmez.yazık bitkilere ışığa doğru gitmiş .ama illada ben gidicem diyorsan cam kenarı en ideali.ama yinede su verecek birinin olması şart ilk 15 gün gübre falanda verme

Cvp: Mundar Edilerek Baslanan Ilk Grow.Yardim.

stewardlanu' Alıntı:
Kanka sanırsam ışığın fidanlardan çok uzak. Bu sebeple sürekli uzayıp boy atıp ışığa yaklaşmaya çalışıyorlar. Sana tavsiyem ışığı biraz daha yaklaştırman olacak. Yeni ektiğin tohumu yaklaşık 2 haftalığına gübresiz toprakta tutmalısın. Bebeğe biftek yedirmeye çalışmanı tavsiye etmiyorum. Şimdilik verdiğim tavsiyelere uymanı tavsiye ederim. (Tecrübesiz forum kurduyum yanlışım varsa affola)

EDIT: Bitkilerini uzun süre susuz bırakacak durumda kalmaya devam edeceksen damla sulama sistemi kurmanı öneririm. Yavaş ve uzun süreli su almasını sağlarsın böylelikle. Fidanları sürekli transfer etmen ölümlerini daha da kolaylaştıracaktır ki fidanlarının öldüğü kanaatindeyim. Lütfen gübreden uzak tutup normal toprakta büyüt.

Ilk ektiklerim zaten normal toprak ve torf karisimi idi ancak forumda light mix'in baslangicta uygun olabilecegini okudum ve o yuzden son ektigim tohumu light mix'te ektim kanka. Yoksa torfta vardi evde aslinda. Gubreyle zaten light mixten dolayi 15-20 gun isim olmayacak hatta sadece biobizz organik verecegim basladigimda. Dedigin gibi bende olduklerini dusunuyorum fakat ne yapacagimi bilemedim. Oyle birakiyorum isigin altinda o halde belki yasar umudu ile. 

q_life' Alıntı:
Öncelikle photo mu automu onuda yaz
Auto ise zaten 24 saat ışık vereceğin için ışık açıp kapamana gerek kalmaz
Photo ise zaman saati sart
Kankacım bitkin boya gitmiş bunun sebebi ışık çooooookkkkkk uzakta olduğundan dolayı.
Topraga ekip balkona veya cam kenarına koysan o orada kndi kendine 10 15 gün büyür ama sen diyosunki 4gün bıraktım gittim.
Çocuğun olsa evde 4gün yanluz bırakıp biyere gidermisin tabiki gitmezsin yeni bitkiyide bırakıp gidemezsin
Yeni bitkiye 500ml su versen kendi kendine 1 2 gün idare eder ama toprak kuruduğunda tabiki çöküşe geçecektir.unutma yeni bitkiye 3 5 ltre su veremezsin
Hani bitkin 15 20 günlük olsa verirsin saksının 3/1 kadar su buda sana 3 4 gün kazandırır bi ihtimal 2 3 gün gidebilirsin  ama ışık kapalı olduğunda ısı derecesini düşürmen ışık açıkken çıkartman lazım bu demek oluyorki öyle 3 4 gün kafana göre gidebileceğini sanmıyorum.
Yazdığına göre led kullanıcaksın 40cm mesafe vermen lazım bitki ile arasına he ilk 15 gün 600w vermeye gerek yok diyorsan  cfl ampul ilk 15gün 3 w değilde en az 20w ampulun altına koy 5cm uzaklık kalsın bu şekilde bitki boya gitmez.yazık bitkilere ışığa doğru gitmiş .ama illada ben gidicem diyorsan cam kenarı en ideali.ama yinede su verecek birinin olması şart ilk 15 gün gübre falanda verme

Genetiklerin hepsi photo kanka. Son hallerinde isikla arasindaki mesafeyi simdi olctum 77 cm, 600w ledin altindalar su anda, baska da isik kaynagim yok. Peki hadi oncekileri kizlari kaybettim diyelim, su anda yeni ektigim icin nasil bir yol izlemeliyim. Isik altinda mi patlasin tohum yoksa alip balkona mi koyayim. Bu sefer orda da hava soguk ve kapali bunlar sorun olmaz mi? 
Evden cikmadan 500ml - 1lt arasi suyunu verip maks 3 gun yalniz birakacagim belki erken de donebilirim, gidecegimi bilsem ekmezdim zaten yine cok sacma oldu. Cam kenarina alip isiklari kapatip mi gideyim ne yapacayim? Gun isigi yeter mi, oncekiler susuzluktan mi dusurduler kafalarini acaba yoksa cam kenarindan aldiklari isik yetmedi de ondan mi dustuler bilemedim. Daha fazla zaiyati yuregim kaldirmayacak. 5 cm cok yakin degil mi peki kanka henuz filizlenmemis bitki icin (filizlendigi an itibari ile tabi, fazla yakin olmayacak mi bu seferde)

q_life

Yeni üye
Kankacım hava soguk olduğu için  içeri alman lazım karda yağacakmış sıkıntı olur gün ışıgı yerine soğuk yerler oda olmaz.kenevir sıcağı gışıgı sever  led yakacaksan 40cm ye alman lazım 70cm cok uzak yine aynı problemi yaşarsın. filiz kafayı gösterdiği andan itibaren 18 saat ışık 6 saat karanlık periyodu uygulamaya başlayabilirsin kanka ve co2 de şart ilk kafayı gösterdiğinde co2de vermn lazım
Işığı bulamadığı için uzamış ve yeni olduğu için düşmüş susuzda kalmış bitki pert olmuş

defendant

Yeni üye
Kanka zaten gelen viparspectra nın altına 5 cm yaklaştırmıcan 2 tane 13 w cfl ampülün altına koycan bitkileri...

q_life' Alıntı:
Kankacım hava soguk olduğu için  içeri alman lazım karda yağacakmış sıkıntı olur gün ışıgı yerine soğuk yerler oda olmaz.kenevir sıcağı gışıgı sever  led yakacaksan 40cm ye alman lazım 70cm cok uzak yine aynı problemi yaşarsın. filiz kafayı gösterdiği andan itibaren 18 saat ışık 6 saat karanlık periyodu uygulamaya başlayabilirsin kanka ve co2 de şart ilk kafayı gösterdiğinde co2de vermn lazım
Işığı bulamadığı için uzamış ve yeni olduğu için düşmüş susuzda kalmış bitki pert olmuş
Ok kanka o zaman su anda isigin altindan aliyorum salonda normal bir yere birakiyorum, toprak yine kurudukca su veriyorum. 2-3 gune anca kurur zaten 2-3 gunde de eve geri donuyorum. Filizler kafalari uzattiklarinda da 18/6 isiga geciyorum, 40cm yukardan, co2 ile birlikte. 

defendant' Alıntı:
Kanka zaten gelen viparspectra nın altına 5 cm yaklaştırmıcan 2 tane 13 w cfl ampülün altına koycan bitkileri...
Mevcudu degistirmek simdi bir dunya is, eldekiler ile nasil cozebilirim su anda ona bakmam lazim kanka

Heyceykip

Yeni üye

Selam bro bende aynı evrelerdeyim lıght mix toprakta 2 lemon haze ım var 6 gündür kurumuyor toprağım, bi zaman saati nem makinesiyle 4 5 gün kazanabilirsin zaten

Heyceykip' Alıntı:
Selam bro bende aynı evrelerdeyim lıght mix toprakta 2 lemon haze ım var 6 gündür kurumuyor toprağım, bi zaman saati nem makinesiyle 4 5 gün kazanabilirsin zaten

Aynen bende ilk ektigimde baya bi kurumadi, 1 hafta yalniz birakirken icim cok rahatti aslinda o yuzden acaba isiktan dolayi mi dusurduler kafalarini sorusu geldi aklima. Nem makineleri mevcut yanlarinda kanka ona dikkat ediyorum. Ya cok iyi hersey 4-4'luk baslasin istedim bu kadar icine edemezdim:)

defendant

Yeni üye

localanesthesia' Alıntı:
q_life' Alıntı:
Ok kanka o zaman su anda isigin altindan aliyorum salonda normal bir yere birakiyorum, toprak yine kurudukca su veriyorum. 2-3 gune anca kurur zaten 2-3 gunde de eve geri donuyorum. Filizler kafalari uzattiklarinda da 18/6 isiga geciyorum, 40cm yukardan, co2 ile birlikte. 

defendant' Alıntı:
Mevcudu degistirmek simdi bir dunya is, eldekiler ile nasil cozebilirim su anda ona bakmam lazim kanka

Kanka o Zaman ışığı 40 cm çek yeni ektiğin tohumun üzerine de bi pet şişeyi kes bir kaç yerinden del ektiğin tohumun üzerine geçir ki nemli kalsın sen gelinceye patlamış kendini göstermiş olur bitki iyi growlar

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Sleepless Sleepless:
    ***** ******** *** ** hahahaha* **
  • İstanbul İstanbul:
  • Sleepless Sleepless:
  • Sleepless Sleepless:
    ********* **** ** ***** **** hahahaha* ** *****
  • Sleepless Sleepless:
    * ******** ******* * ******** *** **** ******* * **** *
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    +1
  • Sleepless Sleepless:
  • Didrug Didrug:
    +1
  • Emmy Emmy:
  • Didrug Didrug:
  • Emmy Emmy:
  • Didrug Didrug:
  • Emmy Emmy:
    **** ********** *** ****** ******* hahahaha** ****
  • nicozaniolo nicozaniolo:
  • Emmy Emmy:
    ***** * *** ***** ***** ** *** *** ****** ******** **** hahahaha**
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
    ******* ***** ***** ** *** **** *** **** ***** ** *** ********* ******* ***** **** ****** ****
    +1
    hahahaha*** ****** ** ******* ****** ******* **
    +1
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ******* ******* hahahaha** ***** *** *********
    TabldotLife TabldotLife: ***** ******* ******* hahahaha** ***** *** *********