Mykos Mikoriza

Smoke

Member
kankalar mikoriza mantarı kullanmak istiyorum yeni yapacağım bitkilere ancak mikoriza kullanırken hangi gübre seçimini yapmalıyım karar veremedim bu konuda tecrübeli arkadaşlar varmı.
 

mystery06

New Member
Mikorizalar, bitkilerle birlikte yaşayan faydalı mantarlar. Birçok çeşidi var. Davranışlarına göre endo ve ento diye gruplanmışlar. Sağlıklı topraklarda bitkilerin %95’i mutlaka mikoriza mantarlarıyla birlikte yaşıyor.

Bitkilerin sağlıklı, güçlü, dirençli ve verimli olmalarının en önemli etkenlerinden biridir bu mantarlar. Bitkilerle kök bölgesinde iş birliği yaparlar. Bitkilerin köklerinde ikinci bir kök sistemi oluşturarak, toplamı kilometrelere varan uzunluktaki hifleriyle uzaklardan su ve her türlü besin maddesini bitkiye taşırlar, karşılığında köklerden karbonhidrat alırlar. Bu, herkesi fazlasıyla memnun eden bir işbirliğidir.

Mikorizalar sayesinde bitkiler susuzluğa dayanırlar, hatta besin bakımından yetersiz topraklarda bile beslenebilirler.

Mikorizalarla desteklenen köklere sahip bitkiler pek çok toprak patojenine ve hastalığa direnç kazanırlar ve patojenlerle baş etme güçleri artar.

Ayrıca son araştırmalar bazı iz elementlerin sadece mikorizalar aracılığıyla bitkilere verilebildiğini gösterdi.

Mikorizalar, bu özellikleriyle diğer faydalı toprak organizmaları içerisinde çok özel bir öneme sahip. Bitkilerimizin mikorizalarla desteklendiğinden emin olmamız, bunun için gerekli şartları sağlamamız çok önemli.

Tarım yaptığımız alanları mikoriza mantarları ile zenginleştirmemiz, bu alanlarda yetişecek bitkilerin köklerine mikorizaların yerleşmesini sağlar, ki bunu bir kere yapmamız, bu mantarları öldürecek bir müdahale (zehir, kimyasal vs.) olmadığı sürece gereken sürdürülebilirliği sağlar.

Mikoriza sporları içeren ürünler bir süredir ticari ürün olarak satılıyor. İmkanlar ve ihtiyaç çerçevesinde bu ürünler temin edilebileceği gibi, doğadan toplayıp üretmek de mümkün.
 
Üst