Neden Quantum Board ? Türkiye ve 2022'nin Gerçekleri

• Konbuyu başlatan Üye silindi 899
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 899

Guest
Merhaba kankalar, önceden lüx veya pahalı olarak gördüğümüz / görülen quantum board lar artık dostane görünmeye başlıyor / başlayacak.

Neden ?

Kaba taslak bir hesap yapalım.. Elektriğe bugün gelen zamla birlikte temsili olarak 3TL olarak alıyorum..

400w cob led / led ışıkla 200w quantum board hemen hemen aynı güce sahiplerdir diyerek hesabı yapalım.. (iyidir kötüdür tartışması yapmıyalım, farazi bir hesaplama bu!

Auto bitkiye günlük 20 saat ışık veriyorsak eğer;
400w cob led 20 saatte 8KW elektrik harcıyor (yeni gelen zam ile 24TL günlük harcama yapıyor

3 aylık bir sürecten bahsediyorsak 24 x 30 x 3 = 2.160TL elektrik faturası geliyor..

Yine aynı auto bitkiye 20 saat ışık verelim...
200w quantum board 20 saatte 4KW elektrik yakıyor.. bu da 12TL gibi bir rakama denk geliyor..

Yine 3 aylık süreçten gidelim.. 12 x 30 x 3 = 1.080TL elektrik faturası geliyor..

Bunun bir de cob ledlerin arttırdığı 7~10 derece sıcaklığı da hesaba katarsak...

400w cob led; 1.500TL civarı.

200W quantum board; kendiniz yaparsanız 2.000TL civarı; satın alırsanız 3.000TL civarı şu anda.

3 aylık sezonun sonunda cob led + elektrik ; 1.500 + 2.160 = 3.660TL yapıyor

3 aylık sezonun sonunda quantum board + elektrik ; 3.000 + 1.080 = 4.080TL yapıyor

Aslında aradaki ışığın kalitesinden dolayı 3-5 gr BİLE fazla alırsın, quantum board ilk sezonunda kendini amorti etmiş olur..

BİLGİNİZE kankalarım..

Ü

Üye silindi 21256

Guest
knkm ben hiçbirşey ayıkmadım.. samsung lmh alsak 3 tane koysak 400w cobledle aynı hasatımı verir yani.

Geçenlerde aynısını düşünüyordum çok güzel konu eline sağlık. Ben de 250w cob led kullanıyorum ama gerek ısı gerek fatura probleminden ve yeterli kalitede olduğunu düşünmediğimden dolayı değiştireceğim. Eylül ayı gibi qb ile başlamayı düşünüyorum.

Ama merak ettiğim bir konu var 2.000 - 3.000 tl qb nerede var kaliteli bir ürün varsa link atabilir misin ? 240w samsunglar çoğu yerde 6k dan başlıyor bildiğim kadarıyla

Relaxaddiectt

Kıdemli Üye
Geçenlerde aynısını düşünüyordum çok güzel konu eline sağlık. Ben de 250w cob led kullanıyorum ama gerek ısı gerek fatura probleminden ve yeterli kalitede olduğunu düşünmediğimden dolayı değiştireceğim. Eylül ayı gibi qb ile başlamayı düşünüyorum.

Ama merak ettiğim bir konu var 2.000 - 3.000 tl qb nerede var kaliteli bir ürün varsa link atabilir misin ? 240w samsunglar çoğu yerde 6k dan başlıyor bildiğim kadarıyla
kanka vivaled veya elektrozoomda biraz daha ucuz ama tartışmalar var sahte çip vb diye. Benim tavsiyem parçaları istetip burda yapmak.Atacağım yazıda fiyatlar güncel değil ama hesap edersin.

Merhaba kankalar, önceden lüx veya pahalı olarak gördüğümüz / görülen quantum board lar artık dostane görünmeye başlıyor / başlayacak.

Neden ?

Kaba taslak bir hesap yapalım.. Elektriğe bugün gelen zamla birlikte temsili olarak 3TL olarak alıyorum..

400w cob led / led ışıkla 200w quantum board hemen hemen aynı güce sahiplerdir diyerek hesabı yapalım.. (iyidir kötüdür tartışması yapmıyalım, farazi bir hesaplama bu!

Auto bitkiye günlük 20 saat ışık veriyorsak eğer;
400w cob led 20 saatte 8KW elektrik harcıyor (yeni gelen zam ile 24TL günlük harcama yapıyor

3 aylık bir sürecten bahsediyorsak 24 x 30 x 3 = 2.160TL elektrik faturası geliyor..

Yine aynı auto bitkiye 20 saat ışık verelim...
200w quantum board 20 saatte 4KW elektrik yakıyor.. bu da 12TL gibi bir rakama denk geliyor..

Yine 3 aylık süreçten gidelim.. 12 x 30 x 3 = 1.080TL elektrik faturası geliyor..

Bunun bir de cob ledlerin arttırdığı 7~10 derece sıcaklığı da hesaba katarsak...

400w cob led; 1.500TL civarı.

200W quantum board; kendiniz yaparsanız 2.000TL civarı; satın alırsanız 3.000TL civarı şu anda.

3 aylık sezonun sonunda cob led + elektrik ; 1.500 + 2.160 = 3.660TL yapıyor

3 aylık sezonun sonunda quantum board + elektrik ; 3.000 + 1.080 = 4.080TL yapıyor

Aslında aradaki ışığın kalitesinden dolayı 3-5 gr BİLE fazla alırsın, quantum board ilk sezonunda kendini amorti etmiş olur..

BİLGİNİZE kankalarım..

kanka vivaled veya elektrozoomda biraz daha ucuz ama tartışmalar var sahte çip vb diye. Benim tavsiyem parçaları istetip burda yapmak.Atacağım yazıda fiyatlar güncel değil ama hesap edersin.
Haydaaa. Kanka şimdi başka bir olay çıktı bak :) Ne hikmetse ben de memnun kalmadığım bu cob ledi elektrozoomdan aldım :) Oradan alıp memnun kalan arkadaş da hiç görmedim keşke olsa da yazsa içime su serpse :) Neyse zaten çok pahalı bir şey değildi. Artık atıp qb geçme vakti. İyi growlar

Relaxaddiectt

Kıdemli Üye
Haydaaa. Kanka şimdi başka bir olay çıktı bak :) Ne hikmetse ben de memnun kalmadığım bu cob ledi elektrozoomdan aldım :) Oradan alıp memnun kalan arkadaş da hiç görmedim keşke olsa da yazsa içime su serpse :) Neyse zaten çok pahalı bir şey değildi. Artık atıp qb geçme vakti. İyi growlar
kankam cob ledleri gayet güzel sorunsuz 2 yol grow yaparsın ben qb için yapılan yorumlardan bahsediyorum

nasa

Doktor
Türkiyede üretilen quantum board panellerinde sahte olma durumları çok yüksek bu olayı başka bir konuda söylemiştim.
bu konuda kalitesini kanıtlamış sponsorumuzdan güvenerek alışveriş yapabilirsiniz https://www.gardensgarage.com

Woppy

Ordinaryüs
Knk en güzeli paneli aliexden cinden getirtmek 2 senderi kullanıyorum masallahı var taş gibi geri kalan malzemeler trden toplayabilirsin toplaması cok kolay elin azcık tornavida tutuyorsa hal olur.

Sonne

Kıdemli Üye
Kardeş bence 3500 e samsung 240w lm301h alabilirsin ben 2 ay önce 2400 e aldım. İkinci el. Ama sıfır hiç kullanılmamıştı.

Ceg18

Üye
Şimdi ben 450 w cob led yaptım hatta konu paylaştım yaklaşık bi 2k da para harcamadım bu konuyu biraz geç okudum ben qb ile cob u ayı seviyede olacağını düşünüyordum güç ve tüketim olarak cob LED’ler kabini 7-8 derece ısıtıyor diyorlar daha kullanmadım hiç daha yaz ayındayız klimada yok ne yapmam gerektiğini hiç bilemedim

Şimdi ben 450 w cob led yaptım hatta konu paylaştım yaklaşık bi 2k da para harcamadım bu konuyu biraz geç okudum ben qb ile cob u ayı seviyede olacağını düşünüyordum güç ve tüketim olarak cob LED’ler kabini 7-8 derece ısıtıyor diyorlar daha kullanmadım hiç daha yaz ayındayız klimada yok ne yapmam gerektiğini hiç bilemedim
Kankam bir cob led kullanıcısı olarak söyleyeyim yaz ortasında kabin içi çok sıkıntı. Sıcaklığı sadece klimayla düşürebilirsin o da artık maliyetini hesapla uyarsa yap. Benim tam hasat zamanı şimdi hasat edip yeni growa eylülde başlayacağım. Şuanki bitkim foxtail oldu mesela sıcaktan.

Bence para verdiysen 2-3 grow yap. Kış olacağı için seni götürür ilk seferde fazla para harcamayı doğru bulmuyorum. Ben de minimal başladım cob led ile 2. growdan veya 3. growdan sonra durumuna bakacağım qb geçiş yapacağım. Ama cob ledler de iyi iş görüyor meraklanma

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • D despotdes:
  • D despotdes:
  • SariTursu SariTursu:
  • SariTursu SariTursu:
  • SariTursu SariTursu:
  • cokorama cokorama:
  • T Twist:
  • T Twist:
    ****** ********* ******** ******* ** ******* * ****** ********* ****** ******** ** *********** ***** ******* ******* ******* ********* *******
  • kralartur01 kralartur01:
  • T Twist:
    ****** ********** ******* ****** ****** ******** ********* ***** dready ***** ******** *** ******* **** ***** ******* **** ****** ** ***** ******
  • T Twist:
    ****** dready **** ******* ******* ****** ***
    ****** **** **** ****** dready ******
    ********* ******** ****** ***** ***** ******** dready
  • T Twist:
    ** **** ***** ***** *** ******* ***** ******** ******** dready** ******* ****** ********
    +2
  • cokorama cokorama:
  • T Twist:
    ******* dready * **** *** ********* ******* dready ******
  • T Twist:
  • SariTursu SariTursu:
  • SariTursu SariTursu:
    +1
  • SariTursu SariTursu:
    **** ** dready* ***** *** ***** **** ******
    kralartur01 kralartur01: **********