Nedir bu quantumun olayı

Anap

Yeni üye
Merhaba kankalar. Hali hazırda cob sistem var quantum bakıyorum. Verim yükselse de elektrik tüketimi düşmüyor ve malum fiyatlar zirve. Elektrik tüketimi düşmemesine rağmen bu quantumlar neden tercih ediliyor? Bir kaç sayfa dolaştım forumda ama net bir yazı bulamadım varsa kusuruma bakmayın. Aydınlatırsanız sevinirim

Gamer

Üye
Sen bilgileri yanlış okudun bence. Verim olarak baktığın şey yanlış. Tabiki quantumın watı arttıkça elektrik tüketimi de artıyor. Verim dediğimiz kısım şudur; quantum boardın sistemden çektiği 1 watt hpsnin çektiği 2watt kadar lümen sağlar. Yani verimi hps ye göre %100 fazladır. Yada QB ye göre HPS nin verimi %50 düşüktür Watt/Lümen açısından.

Merhaba kankalar. Hali hazırda cob sistem var quantum bakıyorum. Verim yükselse de elektrik tüketimi düşmüyor ve malum fiyatlar zirve. Elektrik tüketimi düşmemesine rağmen bu quantumlar neden tercih ediliyor? Bir kaç sayfa dolaştım forumda ama net bir yazı bulamadım varsa kusuruma bakmayın. Aydınlatırsanız sevinirim
Benim grow yerinde sadece 480 w qb ve çıkış fani bide nem makinesi çalışıyor qb şuan dim 50 de çalışıyor oda 240 w takabul ediyor 600 geldi ben daha az bekliyordum açıkçası

SariTursu

Kıdemli Üye
Quantum da kızılötesi ışınlarda var. Grow için gerekli dalga boyunda çalışıp bitkinin beslenebileceği ışını sağlıyor. Hps güneşe en yakın yapay ışıktır fakat cep yakma konusunda v güvenlik ve birçok sebepten ötürü qb derim. Bu konular forumu çok defa birbirine düşürdü :) :)

Anap

Yeni üye
Sen bilgileri yanlış okudun bence. Verim olarak baktığın şey yanlış. Tabiki quantumın watı arttıkça elektrik tüketimi de artıyor. Verim dediğimiz kısım şudur; quantum boardın sistemden çektiği 1 watt hpsnin çektiği 2watt kadar lümen sağlar. Yani verimi hps ye göre %100 fazladır. Yada QB ye göre HPS nin verimi %50 düşüktür Watt/Lümen açısından.
Evet kanka hpsye göre %100 verimli lakin cob lede göre bu kadar bir verim farkı yok. Misal veriyorum 600w cob ile 10-12 ağaç verimli bakabiliyorsun, aynı sistem için 480w qb taktığında elektrik tüketimi %20 düşüyor ama cob ile arasında markaya göre 4-8 kat fark var haliyle mantıklı olmuyor. Ben mi verileri yanlış okuyorum acaba ?

husyn

Doktor
Evet kanka hpsye göre %100 verimli lakin cob lede göre bu kadar bir verim farkı yok. Misal veriyorum 600w cob ile 10-12 ağaç verimli bakabiliyorsun, aynı sistem için 480w qb taktığında elektrik tüketimi %20 düşüyor ama cob ile arasında markaya göre 4-8 kat fark var haliyle mantıklı olmuyor. Ben mi verileri yanlış okuyorum acaba ?
bu siteyi türkçeye çevirip bir bakın,

wish

Üye
Ben detaylı bir şekilde harcadıkları elektriği ölçtüm
Önemli olan konuda kaç amper çektiği.
qb almalısın. qb lar 48 volt ile çalışır bi board 120 w desen 3 amper falan çeker buda yüksek lümen ve ışık demek.
ama hps ve diğerleri 240 volt direkt şebekeden çektiği için 6 amper ve üzeri çeker ama qb ile aynı oranda ışık verir yada daha az yani önemli olan kaç amper çekip kaç lümen ışık verdiği. son çıkan lm301h ve 30 modelleri çok pahalı
fiyat performans istiyorsan lm281b veya lm281b+ öneririm.
Aklınıza takılan bişe olursa yazın yardımcı olurum.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • F Flair:
  • F Flair:
  • muadip muadip:
  • DiabLoo DiabLoo:
    * **** ********* **
  • F Flair:
  • muadip muadip:
    *** * ** *
  • F Flair:
  • DiabLoo DiabLoo: